Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-01-10, 18:30
mystic Ο χρήστης mystic δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στην περιοχή μου υπάρχουν φήμες για γνωστές οικογένειες που πλούτισαν γρήγορα και ανεξήγητα και θεωρείται ότι ανακάλυψαν λίρες που είχαν κρυφτεί στον πόλεμο. Μάλιστα, λόγω της αρχαιότητας της περιοχής, υπάρχουν πολλές φήμες για κρυμμένους αρχαίους θησαυρούς που έχω διαπιστώσει ότι κυκλοφορούν και σε άλλα μέρη της Ελλάδας με τον ίδιο τρόπο.
Η ιστορία με τους χαμένους θησαυρούς των Άγγλων και της περιόδου του πολέμου γενικότερα φαίνεται πως αποτελούν πια μια νεομυθολογία αν και δεν μπορώ να αποκλείσω την ύπαρξη μεμονωμένων περιστατικών αλλά νομίζω όχι τόσο μεγάλης έκτασης όσο κάποιοι θεωρούν.
Μιχάλη γεια σου,
Θα συμφωνήσω εν μέρη, για την νεομυθολογια, ως προς τις φήμες που θέλουν τον α - β -γ να έχει ανακαλύψει λίρες. Έχει γίνει μόδα, όταν κάποιος "σηκώσει" κεφάλι οικονομικά να του κολλάει αμέσως αυτή η ετικέτα.
Όσον αφορά τις ποσότητες λιρών που έχουν κρυφτεί στη γη, αυτές είναι αρκετά μεγαλύτερες από όσο φαντάζεται ο περισσότερος κόσμος που ασχολητε με το θέμα αυτό. Κ αυτό δεν το λέω έτσι αλλά υπάρχουν στοιχεία.
Τέλος η περιοχή σου - περιοχή μας- μην την υποτιμάς.... ενδεικτικα σου αναφέρω την υπόθεση της Νέας Κιου, που ήδη έχουν γίνει 3 αποτυχημένες νόμιμες απόπειρες - ανασκαφες, κ η υπόθεση έχει φτάσει στα δικαστήρια.
Τέλος στην γνωστή "μάχη των Μύλων", δεν ειναι γνωστή η ποσοτητα των λιρών που κρυβεται πισω απο αυτη τη μάχη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-03-10, 23:30
Το avatar του χρήστη Smartmorpheus
Smartmorpheus Ο χρήστης Smartmorpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice Εμφάνιση μηνυμάτων
Για όσους ενδιαφέρονται υπάρχει ένα πολύ καλό site το www.coinsmania.gr στο οποίο θα βρείτε όσες πληροφορίες θέλετε για μυστικούς χάρτες, εξοπλισμούς, τη ραβδοσκοπία κ.α


Ενημερωτικα υπαρχουν αρκετες αξιολογες σελιδες και οχι μονο αυτη που προτεινατε για οποιον θελει να ασχοληθει.
Μερικες απο αυτες ειναι http://argonaftes.forumieren.com/portal.htm
http://www.Treasuremania.gr
http://www.fotiadisd.gr/forum/
http://sinus.gr/portal.php
http://psaxtiria.net/
Aξιζει τον κοπο μια ματια σε ολες ...
Φιλικα Θοδωρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-03-10, 18:41
mystic Ο χρήστης mystic δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

http://steki-syllekton.gr/index.php
Για σενα Θοδωρη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-07-10, 14:37
Το avatar του χρήστη Smartmorpheus
Smartmorpheus Ο χρήστης Smartmorpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 5
Smile

Ειμαι ηδη μελος εκει φιλε...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-08-10, 12:48
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

Χθες είχα πάει μια επίσκεψη σε ένα πολύ φιλικό σπίτι και πιάσαμε διάφορες συζητήσεις για την τρέχουσα κατάσταση (πολιτική, οικονομική, θρησκευτική) και καταλήξαμε στην εποχή του εμφυλίου.

Σταθήκαμε στο γεγονός ότι εκείνη της περίοδο στην επαρχεία κυνουρίας (νότια Αρκαδία), οι Άγγλοι έριχναν λίρες από αεροπλάνα για βοήθεια στο κόσμου που ζούσε στις περιοχές αυτές. Επίσης, για να μπορεί να συνεχιστεί η αψιμαχία (βλέπε διαίρει και βασίλευε) έριχναν προμήθειες και εφόδια και στις 2 πλευρές. Άνθρωποι του ΕΛΑΣ έτρεχαν και τις μάζευαν με αποτέλεσμα να έχουν στην άκρη ένα αρκετά πλουσιότατο κομπόδεμα!!!!

Ο αρχηγός των ανταρτών γνώρισε μια εκθαμβωτική κοπέλα με την οποία ήταν μαζί και της εκμυστηρεύτηκε που είχαν κρυμμένες τις λίρες.
Αυτή δεν έχασε καιρό, με την πρώτη ευκαιρία πήρε τις λίρες τις έκρυψε σε διαφορετικό σημείο και εξαφανίστηκε. Μετά από πολλά χρόνια (δεκαετία 50-60), πήγαινε κάθε φορά και έβγαζε από λίγες. Το αποτέλεσμα ήταν να κτίσει και να αγοράσει οικοδομικούς κολοσσούς στα δυτικά προάστια. Την ιστορία την είχε πει ο παππούς μου στην μητέρα μου, γύρω στη δεκαετία του 70.
__________________
Αγάπα τον πλησίον σου, πρόσεχε τον εαυτό σου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-08-10, 20:16
mystic Ο χρήστης mystic δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Φιλε Λαμπρο δεν τις "πεταγαν" τοσο ευκολα.
Οι συμαχοι ερειξαν στο συνολο πραγματικα μεγαλες ποσοτητες λιρων, σε προκαθορισμενα σημεια και πολυ πολυ μελετημενα και αποκλειστικα για το ΕΑΜ.
Αλλες φορες με ριψεις και αλλες φορες απο την θαλασσα και απο κει ρεμα ρεμα στα βουνα. Απο το Αστρος -> Αχλαδοκαμπο -> Τριπολη και καπως ετσι γινοταν παντου.
Τωρα οι Αγγλοι επισημα μας εχουν "χρεωσει" 40.000.000 λιρων....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-06-11, 19:37
RISS Ο χρήστης RISS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2011
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή riss

Τέλος η περιοχή σου - περιοχή μας- μην την υποτιμάς.... ενδεικτικα σου αναφέρω την υπόθεση της Νέας Κιου, που ήδη έχουν γίνει 3 αποτυχημένες νόμιμες απόπειρες - ανασκαφες, κ η υπόθεση έχει φτάσει στα δικαστήρια.
Τέλος στην γνωστή "μάχη των Μύλων", δεν ειναι γνωστή η ποσοτητα των λιρών που κρυβεται πισω απο αυτη τη μάχη.[/QUOTE]

Αν γίνεται από περιέργεια θα ήθελα να μάθω που βρίσκεται η Νέα Κίος και αν εκεί έγινε η μάχη των Μύλων.Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-06-11, 19:39
RISS Ο χρήστης RISS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2011
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mystic Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη γεια σου,
Θα συμφωνήσω εν μέρη, για την νεομυθολογια, ως προς τις φήμες που θέλουν τον α - β -γ να έχει ανακαλύψει λίρες. Έχει γίνει μόδα, όταν κάποιος "σηκώσει" κεφάλι οικονομικά να του κολλάει αμέσως αυτή η ετικέτα.
Όσον αφορά τις ποσότητες λιρών που έχουν κρυφτεί στη γη, αυτές είναι αρκετά μεγαλύτερες από όσο φαντάζεται ο περισσότερος κόσμος που ασχολητε με το θέμα αυτό. Κ αυτό δεν το λέω έτσι αλλά υπάρχουν στοιχεία.
Τέλος η περιοχή σου - περιοχή μας- μην την υποτιμάς.... ενδεικτικα σου αναφέρω την υπόθεση της Νέας Κιου, που ήδη έχουν γίνει 3 αποτυχημένες νόμιμες απόπειρες - ανασκαφες, κ η υπόθεση έχει φτάσει στα δικαστήρια.
Τέλος στην γνωστή "μάχη των Μύλων", δεν ειναι γνωστή η ποσοτητα των λιρών που κρυβεται πισω απο αυτη τη μάχη.
RISS:Που βρίσκεται η Νέα Κίος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-06-11, 19:45
RISS Ο χρήστης RISS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2011
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από durden_alie Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου γεια σας...

Τυχαίνει να κατάγομαι από μια περιοχή της Μακεδονίας στην οποία το εν λόγω "σπορ" του "κυνηγιού θησαυρών" είναι πολύ διαδεδομένο--μαζί με το άλλο "ευγενές άθλημα", αυτό της αρχαιοκαπηλείας... ! Είναι αρκετός ένας περίπατος στο βουνό, ειδικά μετά από βροχή, όταν το χώμα είναι και μαλακό, για να διαπιστώσει κανείς ότι ξαφνικά το έδαφος έχει γεμίσει από τρύπες, που γίνονται με στόχο των εντοπισμό κρυπτών, αρχαίων τάφων κλπ κλπ...

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Voel ότι οι περισσότερες από τις ιστορίες που ακούγονται φτάνουν στα όρια αυτού που λέμε...urban legend! (Ναι, ίσως εδώ θα 'ταν καλύτερο να μιλάμε για...rural legend βέβαια... ) Σε τέτοιες περιοχές, εκτός του ότι το κυνήγι θησαυρών γίνεται συχνά μια μορφή πάθους που κυριεύει τους κατοίκους--κάτι σαν το τζόγο πχ--υπάρχει και η τάση να συνδέονται περιπτώσεις εύκολου και γρήγορου πλουτισμού με την εύρεση του γνωστού...μπαούλου με τις λίρες!

Οι ιστορίες που κυκλοφορούν είναι πράγματι πολλές! Θησαυροί κρυμμένοι σε σπηλιές, "ξεκάρφωτα" σ' ένα ξέφωτο δέντρα, φυτεμένα έτσι ώστε να "μαρκάρουν" το σημείο του θησαυρού, φαντάσματα Γερμανών αξιωματικών στο δάσος που "φυλάνε" το θησαυρό, λίρες "βαμμένες με αίμα" που όποιος τις αποκτήσει θα υποστεί πρωτοφανή δεινά κλπ κλπ! Προσωπικά θεωρώ "γοητευτικές" τις ιστορίες αυτές που έχουν φτάσει να αποτελούν μέρος του ελληνικού "φολκλόρ", ας μου επιτραπεί ο όρος, και λέγονται και ξαναλέγονται από στόμα σε στόμα! Κάπως πρέπει να περάσουν και οι κρύες νύχτες του χειμώνα, έτσι δεν είναι;

Σαφώς λοιπόν και πιστεύω ότι κάποια δόση αλήθειας κρύβεται πίσω από τις ιστορίες αυτές, όχι μόνο στο ότι πράγματι σε συνθήκες πολέμου υφίσταται η ανάγκη να φυλαχθούν σ' ένα ασφαλές μέρος τα όποια τιμαλφή, αλλά και στο ότι ίσως κάποιοι, λίγοι μάλλον, έχουν καταφέρει να ανακαλύψουν κάποιες από τις κρυψώνες αυτές...Μου είναι δύσκολο να πιστέψω πάντως αφενός ότι έχουν ανακαλυφθεί "αμύθητοι θησαυροί" κι αφετέρου ότι υπάρχουν ακόμη περισσότεροι κρυμμένοι σε "σκοτεινά" και "απλησίαστα" λαγούμια! Νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με μια ακόμη περίπτωση "παραφουσκωμένων" παραμυθιών, που αναπόφευκτα δημιουργούνται σε καταστάσεις παρατεταμένου στρες, όπως αυτές που προκαλεί ένας πόλεμος πχ και που έχουν εκείνη τη μοναδική ιδιότητα να "φουσκώνουν" ακόμη περισσότερο όταν διαδίδονται από στόμα σε στόμα!

Πάω τώρα να πάρω το φτιάρι μου και την αξίνα μου... ...Σας χαιρετώ!
RISS:Καλό σκάψιμο και καλή σου επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-06-11, 19:48
RISS Ο χρήστης RISS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2011
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rokko74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από εχθές διάβασα αρκετά από το forum του παραπάνω site και κατάλαβα ότι το θέμα έχει μεγάλο βάθος αλλά και μεγάλο Πάθος.
Η αλήθεια είναι ότι το όλο θέμα με Γερμανούς, Αντίσταση και κρυμμένες λίρες είναι ιδιαίτερα γοητευτικό και παραμυθένιο. Το γρήγορο συμπέρασμα μου είναι ότι πρόκειται για χόμπυ χωρίς παρενθέσεις. Κάνεις δεν έχει βρεί κάτι ψάχνοντας παρά μόνο κατά τύχη έχουν βρεθεί κάποιες λίρες, χτίζοντας ή γκρεμίζοντας σπίτια. Είναι σαν τον τζόγο. Ναί υπήρχαν ρίψεις, υπήρχαν άμπρια (ορολογία που χρησιμοποιούν στο site, σημαίνει λαγούμι-κρυψώνα) αλλά δεν έμειναν και πολλά μετά το πέρας του πολέμου.
Με λίγα λόγια "άνθρακας ο θησαυρός".

Τα λέμε...
RISS: Πράγματι τα περισσότερα βγήκαν κατά τύχη και μόνο γιατί αλλιώς θα τα είχαν βρει όλα και ευτυχώς έστω και λίγα υπάρχουν ακόμη αφού δεν μπορούν τα μηχανήματα ή οι ραβδοσκόποι να τα εντοπίσουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.