Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 26-05-08, 21:05
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ophelia
Σε μια μίνι-έρευνα που κάνω σχετικά με τα ανθοιάματα του Μπαχ στο διαδύκτιο, μου συστήσανε και μια μέθοδο που είναι ένας συνδυασμός ανθοιαμάτων και βελονισμού!
Πέρνωντας ένα μπαμπάκι που έχει βουτιχτεί μέσα στο υγρό των λουλουδιών που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε, το ακουμπάμε πάνω σε συγκεκριμένα σημεία του σώματος που χρησιμοποιεί και ο βελονισμός. Μου είπανε οτι αυτό ενεργεί σαν διακόπτης με τη δόνηση του συγκεκριμένου λουλουδιού και οτι τα αποτελέσματα είναι αρκετά γρήγορα...
Δεν μου δώσανε περισσότερες πληροφορίες αλλά μου προτείνανε ένα σχετικό βιβλίο.
Έχετε ακούσει κάτι σχετικά με αυτό?
καλή μου Οφηλία...
το οτι ο Μπάχ "δούλευε" τα ανθοιάματα με ένα συγκ/νο τρόπο και δεν έχει αναφερθεί, τουλάχιστον απο όσα γνωρίζω,κάποιος άλλος τρόπος λήψης εκτός της κατάποσης εμένα μου λέει πολλά.
πρόσφατα δοκιμάστηκε να φτιαχτεί το rescue σε μορφή καραμέλας τα αποτελέσματα δεν ήταν αυτά που περιμένανε αφού δεν δουλεύει τόσο καλά με αυτόν τον τρόπο.

όλα βέβαια μπορούν να δοκιμαστούν και απλά βλεπουμε και κρίνουμε τα αποτελέσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 26-05-08, 22:21
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Γεια σας! Για τα ανθοιάματα πρώτη φορά το ακούω κι εγώ εδώ. Όμως έχω ασχοληθεί και ασχολούμε με βότανα και παρασκευή διαφόρων διαλυμάτων. Ο τ΄ρπως της απόσταξης του ανθοιάματος είναι παρόμοιος με την ψυχρή μέθοδο απόσταξης αιθερίου ελαίου, με την διαφορά ότι στο αιθέριο έλαιο δεν χρησιμοποιες νερό αλλά κάποιο λάδι (συνήθως αμυγδαλέλαιο, ή ηλιέλαιο).
Τα φυτά έχουν πράγματι πάρα πολλές ιδιότητες αλλά θέλει προσοχή και μέτρο. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για κάποιον που πειραματίζεται μόνος του να πάθει δηλητηρίαση πχ το φυτό ρετσινολαδιά που χρησιμοποιήται για την παραγωγή καστορέλαιου είναι πάρα πολύ τοξικό και χρειάζεται κατάληλη διεργασία) επίσης πολλά ναρκοτικά προέρχονται από φυτά όπως το πεγιότλ, η κάναβις καθώς και ένα πολύ συνηθησμένο καλοπιστικό φυτό (Datura sp.) παράγει σπόρια με ισχυρή παρεσθησιογώνα δράση.
Τα ανθοιάματα δεν θα μπορούσαν να συνδιαστούν και με άλλά φυσικά προιόντ όπως πχ μέλι και βασιλικό πολτό?
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 30-05-08, 16:04
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Γεια σας! Για τα ανθοιάματα πρώτη φορά το ακούω κι εγώ εδώ. Όμως έχω ασχοληθεί και ασχολούμε με βότανα και παρασκευή διαφόρων διαλυμάτων. Ο τ΄ρπως της απόσταξης του ανθοιάματος είναι παρόμοιος με την ψυχρή μέθοδο απόσταξης αιθερίου ελαίου, με την διαφορά ότι στο αιθέριο έλαιο δεν χρησιμοποιες νερό αλλά κάποιο λάδι (συνήθως αμυγδαλέλαιο, ή ηλιέλαιο).
Τα φυτά έχουν πράγματι πάρα πολλές ιδιότητες αλλά θέλει προσοχή και μέτρο. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για κάποιον που πειραματίζεται μόνος του να πάθει δηλητηρίαση πχ το φυτό ρετσινολαδιά που χρησιμοποιήται για την παραγωγή καστορέλαιου είναι πάρα πολύ τοξικό και χρειάζεται κατάληλη διεργασία) επίσης πολλά ναρκοτικά προέρχονται από φυτά όπως το πεγιότλ, η κάναβις καθώς και ένα πολύ συνηθησμένο καλοπιστικό φυτό (Datura sp.) παράγει σπόρια με ισχυρή παρεσθησιογώνα δράση.
Τα ανθοιάματα δεν θα μπορούσαν να συνδιαστούν και με άλλά φυσικά προιόντ όπως πχ μέλι και βασιλικό πολτό?
όποιος φτιάχνει ανθοιάματα μόνος του χωρίς να γνωρίζει τίποτα για αυτά και απλά μαζεύει για να μαζεύει πρέπει να προσέξει το παραπάνω που γράφεις...
οι άνθρωποι που ασχολούνται με τα ανθοιάματα γνωρίζουν τι φυτό πρέπει να συλλέξουν και αυτό γιατί τα άνθη που χρησ/νται για ανθοιαμάτα είναι εδώ και χρόνια γνωστά.
αν βρούμε κάποιο φυτό που δεν υπάρχει στο ήδη κατάλογο των ανθοιαμάτων και θέλουμε να το φτιάξουμε απλά το μαζεύουμε αλλά το φωτογραφίζουμε και το δείχνουμε στο υπεύθυνο άτομο - ανθοθεραπευτή.

για την ερώτηση σου σε παραπέμπω σε προηγούμενα κείμενά μου...τα ανθοιάματα δρουν σε άλλο επίπεδο απο ότι δρα ο βασιλικός πολτός και τα βότανα...δεν έχουν καμία σχέση...
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 30-05-08, 16:49
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
τα ανθοιάματα δρουν σε άλλο επίπεδο απο ότι δρα ο βασιλικός πολτός και τα βότανα...δεν έχουν καμία σχέση...
Και σχέση να μην έχουν, ρωτάω για τον συνδιασμό τους. Ίσα ίσα που αν είναι δύο διαφορετικά αντικείμενα, η συνδιασμένη δράση τους για είναι πιο οφέλημη...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 31-05-08, 09:23
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Και σχέση να μην έχουν, ρωτάω για τον συνδιασμό τους. Ίσα ίσα που αν είναι δύο διαφορετικά αντικείμενα, η συνδιασμένη δράση τους για είναι πιο οφέλημη...
Το χαμομήλι βοηθάει στη χαλαρώση, καθαρισμό...
Ο βασιλικός πολτός είναι όλο βιταμίνες...
Η ρίγανη είναι super καταπραυντικό...
....

Τα ανθοιάματα δεν μας βοηθάνε σε σωματικό επίπεδο αλλά και ούτε έχουν ανάγκη συνδιασμού με κάποιο άλλο βότανο για να δράσουν καλύτερα...

δεν υπάρχει λόγος συνδιασμού...κανένας όμως...
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 31-05-08, 11:28
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
Τα ανθοιάματα δεν μας βοηθάνε σε σωματικό επίπεδο αλλά και ούτε έχουν ανάγκη συνδιασμού με κάποιο άλλο βότανο για να δράσουν καλύτερα...

δεν υπάρχει λόγος συνδιασμού...κανένας όμως...
Το Rescue (πολλες φορες μαζι με crab apple) σε συνδυασμο με το Purity ειναι αριστο αποτοξινωτικο.
Φυσικα και τα ανθοιαματα λειτουργουν σε αλλο επιπεδο αλλα αρκετες φορες ο συνδυασμος συναισθηματικου και σωματικου "καθαρισμου" εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 31-05-08, 17:14
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akirav
Το Rescue (πολλες φορες μαζι με crab apple) σε συνδυασμο με το Purity ειναι αριστο αποτοξινωτικο.
Φυσικα και τα ανθοιαματα λειτουργουν σε αλλο επιπεδο αλλα αρκετες φορες ο συνδυασμος συναισθηματικου και σωματικου "καθαρισμου" εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα.
ίσως να μην γίνομαι εγώ κατανοητή...
το παραπάνω που περιγράφεις είναι το τι μπορούν να κάνουν δύο ή τρία ανθοιάματα μαζί.
δεν διαφωνώ στο συνδυασμό ανθοιαμάτων απλά τονίζω οτι αλλιώς δουλεύουν τα βότανα και αλλιώς δουλεύουν τα ανθοιάματα.

το ψυχικό κομμάτι το δουλεύουμε με ανθοιάματα...
το σωματικό κομμάτι το δουλεύουν τα βότανα...
αν θέλουμε να χαλαρώσουμε απο το άγχος μπορούμε να πιούμε ένα ρόφημα βαλεριάνας χαλαρώνω και πηγαίνω για ύπνο..., εάν θέλουμε να δούμε γιατί αγχωνόμαστε και πιο συγκ/να τι κρύβεται πίσω απο το άγχος μας θα πάρουμε ανθοίαμα.

επίσης μια ακόμη διαφορά είναι ότι τα ανθοιάματα δουλεύουν πάνω στο συναίσθημα...
ένα άτομο που πάσχει απο κατάθλιψη λ.χ. δεν μπορούμε με τη χρήση βοτάνων να το βοηθήσουμε...αντίθετα τα ανθοιάματα μπορούν να προσφέρουν σπουδαία αποτελέσματα...

Υ.Γ. το κοκτέιλ που γράφεις επάνω δεν το έχω δοκιμάσει απλά νομίζω ότι είναι πάρα πολλά ανθοιάματα οπότε δεν ξέρω...θεωρώ πολύ μεγάλο τον όγκο πληροφοριών που θα πάρει το άτομο...
κοίτα το cr. apple απο μόνο μπορεί και καθαρίζει τον οργανισμό οπότε δεν νομίζω να χρειαζ/νται τα υπόλοιπα...
το purity είναι ανθοίμα της αυστραλίας έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 31-05-08, 18:04
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Sorry , δικο μου λαθος που δεν το ανελυσα.
Το Purity ειναι "αποσταγμα" σπορων του γκρειπφρουτ και βρισκεται σε πολλα φαρμακεια.
Εχει πολυ καλες αποτοξινωτικες δυνατοτητες (κι οχι μονο).

Ξαδερφη μου με (καποιο) σωματικο χρονιο προβλημα που μαλλον ηταν αποτελεσμα κακης διατροφης, μετα απο 2 μηνες με rescue+crab apple μαζι με καθημερινη χρηση purity, εχασε περ.15 κιλα και το προβλημα εξαφανιστηκε...
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 31-05-08, 18:06
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
Τα ανθοιάματα δεν μας βοηθάνε σε σωματικό επίπεδο αλλά και ούτε έχουν ανάγκη συνδιασμού με κάποιο άλλο βότανο για να δράσουν καλύτερα...

δεν υπάρχει λόγος συνδιασμού...κανένας όμως...
Μα αν αφήσεις ένα άθνος ή αρωματικό φύλλο μέσα σε νερό ή λάδι και στον ήλιο τότε αυτό απελευθερώνει τα έλαιά του με αποτέλεσμα να παραμένουν στο νερό. Άρα δρουν και στο σώμα.
Επίσης Νους υγειής και σώματι υγειή λένε γι αυτό επιμένω στον συνδιασμό τους...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 02-06-08, 16:39
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Μα αν αφήσεις ένα άθνος ή αρωματικό φύλλο μέσα σε νερό ή λάδι και στον ήλιο τότε αυτό απελευθερώνει τα έλαιά του με αποτέλεσμα να παραμένουν στο νερό. Άρα δρουν και στο σώμα.
Επίσης Νους υγειής και σώματι υγειή λένε γι αυτό επιμένω στον συνδιασμό τους...
τα ανθοιάματα προέρχονται αποκλειστικά και μόνο απο τα άνθη φυτών,λουλουδιών,θαμνών κ.ο.κ. δεν ασχολούμαστε με τα φύλλα ή τα κοτσάνια αυτών.

το άνθος αποτελείται απο τη γύρη και τους στημονες (όπου η γυρη είναι το θυληκό και οι στήμονες το αρσενικό κομμάτι του άνθους). τα αναπαραγωγικά όργανα δηλ. του φυτού.
τα έλαια δεν βρίσκονται στο άνθος...
οπότε καμία σχέση δεν έχει αυτό που γράφεις παραπάνω.


Υ.Γ. θα παρακαλούσα όσοι απο εσάς θέλετε να ρίξετε μια ματιά στα προηγούμενα κείμενα...τα βότανα λειτουργικά δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με τα ανθοιάματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.