Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 02-06-08, 16:43
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akirav
Sorry , δικο μου λαθος που δεν το ανελυσα.
Το Purity ειναι "αποσταγμα" σπορων του γκρειπφρουτ και βρισκεται σε πολλα φαρμακεια.
Εχει πολυ καλες αποτοξινωτικες δυνατοτητες (κι οχι μονο).

Ξαδερφη μου με (καποιο) σωματικο χρονιο προβλημα που μαλλον ηταν αποτελεσμα κακης διατροφης, μετα απο 2 μηνες με rescue+crab apple μαζι με καθημερινη χρηση purity, εχασε περ.15 κιλα και το προβλημα εξαφανιστηκε...
αυτό το purity δεν το γνωρίζω...
δεν διαφωνεί κανείς με το συνδιασμό ανθοιαμάτων με κάποιων άλλων φυτικών προιόντων...αλλά και πάλι άλλη η δράση των ανθοιαμάτων και άλλη η δράση των προιόντων αυτών.
όπως επίσης όταν έχουμε μια λοίμωξη δεν σταματάμε τα φάρμακα για να πάρουμε ανθοιάματα...μεγάλο λάθος αν συμβεί κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 02-06-08, 16:49
Το avatar του χρήστη esthir
esthir Ο χρήστης esthir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2007
Περιοχή: ΙΟΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 117
Exclamation

Παράθεση:
Μα αν αφήσεις ένα άθνος ή αρωματικό φύλλο μέσα σε νερό ή λάδι και στον ήλιο τότε αυτό απελευθερώνει τα έλαιά του με αποτέλεσμα να παραμένουν στο νερό. Άρα δρουν και στο σώμα.
Επίσης Νους υγειής και σώματι υγειή λένε γι αυτό επιμένω στον συνδιασμό τους...
Συγνώμη αλλά τα έχεις λίγο μπερδέψει.. τα έλαια δεν βρίσκονται σε καμία των περιπτώσεων στα άνθη του κάθε φυτού τα έλαια βρίσκονται στην εξωτερική επιδερμίδα του φύτού(στα λυσιγενή δοχεία)....

Τα άνθη είναι τα αναπαραγωγικά μέρη του φυτού μέσω των οποιων γίνεται η αναπαραγωγή... είτε με κάποια έντομα, είτε με τον άνεμο είτε με τα ίδια φυτά...
και μην ξεχνάμε ότι έλαια υπάρχουν μόνο σε εσπεριδοειδή, φρύγανα και γενικότερα μόνο στα αρωματικά φυτά( εκρίνουν τα έλαια για να προσελκύσουν τα έντομα μέσω του αρώματος τους και να διατηρήσουν κάποια υγρασία του περιβάλλοντος αν βρεθούν σε δυσμενής συνθήκες π.χ. ξηρασία)...

Τώρα εάν ήθελες να πεις ότι αυτό που βγαίνει είναι τα θρεπτικά στοιχεία οκ... αλλά άλλο τα έλαια και άλλο τα θρεπτικά στοιχεία αλλά και πάλι τα θρεπτικά στοιχεία δεν μπορείς να τα πάρεις έτσι γιατί βρίσκονται στην ρίζα κυρίως του φυτού ή στα ριζώματα(μερικές φορές και στο φύλλωμα του κάθε φυτού)...

[θρεπτικά στοιχεία είναι τα στοιχεία που παίρνει απο το έδαφος και απ' ότι άλλο εμέις τους ρίξουμε (λίπασμα)]

Δεν θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο γιατί χαλάω ο θέμα της Elpinikhs

φιλικά Κατερίνα
__________________
Δεν έδωσα σε άλλον τα κλειδιά ούτε του σπιτιού μου ούτε της καρδιάς μου.
Αρνήθηκες να τα πάρεις φοβήθηκες μήπως σου ξεκλειδώσω τη δική σου καρδιά.


"Ελπίζω κάποτε ν' ακουστώ μέσα στο φαλημέντο του κόσμου..."
Νικόλας Άσιμος

Εσθήρ, ποια βιβλική σκορπάς περνώντας μέθη;
Νίκος Καββαδίας (Εφτά Νάνοι)


Όσες κι αν χτίζουν φυλακές
κι αν ο κλοιός στενεύει
ο νους μας είναι αληταριό
που όλο θα δραπετεύει


Ω, σαν αερικό θα ζήσω...
Θανάσης Παπακωνσταντίνου
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 02-06-08, 17:21
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

θα μεταφέρω δύο απο τα πολλά περιστατικά που υπάρχουν στο βιβλίο "ΑΝΘΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ Δρ.Ε.Μπάχ" ΦΙΛΙΠ ΤΣΑΝΣΕΛΟΡ (Εκδόσεις Καστανιώτη) για να κάνω πιο κατανοητή τη δράση και τα αποτελέσματα των ανθοιαμάτων.


ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΟ 1.
Άνδρας 22 ετών. Μικρός ήταν ένα παιδί θαύμα. Διάβαζε απο τα τέσσερά του χρόνια. Σπούδαζε Ιστορία αλλά αναγκάστηκε να διακόψει τις σπουδές του επειδή είχε αρχίσει να "ακούει φωνές" και να έχει τρομερούς εφιάλτες. Απέδιδε την κατάσταση αυτή στις επιρροές ενός ατόμου που είχε γνωρίσει πριν απο λίγα χρόνια.
Του δόθηκε Walnut για να απελευθερωθεί απο τη επίδραση εκείνου του ατόμου που παρεμβαλλόταν στην εργασία που του άρεσε να κάνει, και Rock rose για τον τρόμο που είχε απο τις εφιάλτες και τις "φωνές".
Η πρώτη του αναφορά μας πληροφορούσε οτι μπορούσε πια να χαλαρώνει το σώμα του και να κοιμάται χωρίς εφιάλτες, ενώ οι "φωνές", είχαν αρχίσει να αποσύρονται.
Εξακολούθησε τη θεραπεία για 7 μήνες, στη διάρκεια των οποίων σημείωσε βελτίωση παρά τις κάποιες υποτροπές.
Το Ίαμα περιλάμβανε πάντοτε το Walnut, του δόθηκαν όμως και άλλα Ιάματα σύμφωνα με την νοητική του κατάσταση.
Τελικά, ένιωσε ξανά απελευθερωμένος και διέκοψε τις επαφές του με τον άνθρωπο εκείνο που του είχε προκαλέσει αυτούς τους μπελάδες.
Του προσφέρθηκε μια πολύ καλή θέση καθηγητή, την οποία και δέχτηκε.


ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ 2.
Άνδρας μεσήλικας. Είχε χάσει την όρασή του ενός ματιού σε ένα ατύχημα.Ένα πρωί, καθώς διάβαζε την εφημερίδα του ένιωσε ότι η όρασή του εξασθενούσε, μέχρι που έμεινε τελείως τυφλός. Ο οφθαλμίατρός που επισκέφθηκε του είπε ότι η όρασή του ίσως να ξαναγύριζε μέσα σε τρείς μήνες. αλλά δεν μπορούσε να του υποσχεθεί τίποτε περισσότερο απ αυτό.
Ύστερα απο παροτρύνσεις φίλων, αποφάσισε να δοκιμάσει και τα Ιάματα του Μπάχ.
Στη διάρκεια της συζήτησης είπε οτι ήταν χαρακτήρας που του άρεσε η τελειότητα κι οτι δεν του ταίριαζε τίποτε αν δεν ήταν τέλειο.
Του δόθηκε αποκλειστικά και μόνο Vervain για την τάση του αυτή.
Η όρασή του αποκαταστήθηκε πλήρως μέσα σε μία εβδομάδα. Απο τότε οδηγούσε το αυτοκίνητό του, πήγαινε συχνά στο κινηματογράφο, είχε όμως έναν ακαθόριστο φόβο οτι θα έχανε και πάλι την όρασή του κι οτι θα πάθαινε το ίδιο συναισθηματικό σόκ που είχε πάθει και πιο πρίν.
Του δόθηκε αποκλειστκά Star of bethlehem. Αυτό έγινε για να εμποδίσει κάποιο άλλο σοκ και να φύγει η ιδέα οτι θα μπορούσε να συμβεί.
Μετά απο καιρό μας έγραψε οτι δεν είχε ξανασυμβεί τίποτε στα μάτια του.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 02-06-08, 18:29
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

<Τα αγνά αιθέρια έλαια λαμβάνονται από διαφορετικά μέρη των φυτών. ανάλογα με το έλαιο. Μερικά προέρχονται από τα λουλούδια, άλλα από τα φύλλα, τον μίσχο, την φλούδα των φρούτων, το ρετσίνι ή τις ρίζες....Η ποικιλία των ροδοπέταλων που θα χρησιμοποιηθεί, επίσης, διαφοροποιεί το αποτέλεσμα...>
από το βιβλίο: Αιθέρια Έλαια του Colleen K. Dodt.

<...Είτε διαλέγετε τα φυτά και τα βότανα από τον κήπο σας είτε από την φύση να μαζεύετε μόνο τα ά ν θ η, φύλλα ρίζες, που είναι φρέσκα και σε καλή κατάσταση. Οι βλαστοί πρέπει να είναι νέοι, τα άνθη μόλις να έχουν ανοίξει, τα φύλλα καινούργια...
Λάδια από άνθη....Όταν αποστάζετε άνθη χρειάζεται αρκετή προσοχή, αλλά όχι πολύς χρόνος....Τα πολύ αρωματικά λουλούδια όπως ποικιλίες τριαντάφυλλου, γιασεμί, πασχαλιά κ.α.>
από το βιβλίο: Το Βιβλίο Της Ομορφιάς Με Φυσικά Καλλυντικά της Anita Guyton

<Calendula officinalis Κοινός Κατιφές, Καλέντουλα η φαρμακευτική....Το έγχυμα των λουλουδιών και το αφέψημα των φύλλων του κατιφέ έχουν μεγάλη κλίμακα φαρμακευτικών χρήσεων. Είναι αντισιπτικό, επουλώνει πληγές, θεραπεύει το έκζεμα και τις φλεγμονές του δέρματος, κλπ...>
<Hibiscus rosa-sinensis Ιβίσκος ο σινικός...οι χυμοί από τα πέταλα του ιβίσκου συγκρατούν τις εσωτερικές αιμορραγίες, μειώνουν τους πόνους της περιόδου, ανακουφίζουν τους σπασμούς...>
από το βιβλίο: Εγκυκλοπαίδια Των Βοτάνων του Nico Vermeulen
Επίσης υπάρχει ένας τόμος μεγάλου όγκου που δυστυχώς δεν έχω με τον τίτλο Εγκυκλοπαίδια των Βοτάνων αν θυμάμαι καλά, που αναλείει και ονομάζει πιες ουσίες των φυτών έχουν φαρμακευτικές ιδιότητες και σε πιο μέρος του φυτού βρίσκονται...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 02-06-08, 18:59
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
<Τα αγνά αιθέρια έλαια λαμβάνονται από διαφορετικά μέρη των φυτών. ανάλογα με το έλαιο. Μερικά προέρχονται από τα λουλούδια, άλλα από τα φύλλα, τον μίσχο, την φλούδα των φρούτων, το ρετσίνι ή τις ρίζες....Η ποικιλία των ροδοπέταλων που θα χρησιμοποιηθεί, επίσης, διαφοροποιεί το αποτέλεσμα...>
από το βιβλίο: Αιθέρια Έλαια του Colleen K. Dodt.

<...Είτε διαλέγετε τα φυτά και τα βότανα από τον κήπο σας είτε από την φύση να μαζεύετε μόνο τα ά ν θ η, φύλλα ρίζες, που είναι φρέσκα και σε καλή κατάσταση. Οι βλαστοί πρέπει να είναι νέοι, τα άνθη μόλις να έχουν ανοίξει, τα φύλλα καινούργια...
Λάδια από άνθη....Όταν αποστάζετε άνθη χρειάζεται αρκετή προσοχή, αλλά όχι πολύς χρόνος....Τα πολύ αρωματικά λουλούδια όπως ποικιλίες τριαντάφυλλου, γιασεμί, πασχαλιά κ.α.>
από το βιβλίο: Το Βιβλίο Της Ομορφιάς Με Φυσικά Καλλυντικά της Anita Guyton

<Calendula officinalis Κοινός Κατιφές, Καλέντουλα η φαρμακευτική....Το έγχυμα των λουλουδιών και το αφέψημα των φύλλων του κατιφέ έχουν μεγάλη κλίμακα φαρμακευτικών χρήσεων. Είναι αντισιπτικό, επουλώνει πληγές, θεραπεύει το έκζεμα και τις φλεγμονές του δέρματος, κλπ...>
<Hibiscus rosa-sinensis Ιβίσκος ο σινικός...οι χυμοί από τα πέταλα του ιβίσκου συγκρατούν τις εσωτερικές αιμορραγίες, μειώνουν τους πόνους της περιόδου, ανακουφίζουν τους σπασμούς...>
από το βιβλίο: Εγκυκλοπαίδια Των Βοτάνων του Nico Vermeulen
Επίσης υπάρχει ένας τόμος μεγάλου όγκου που δυστυχώς δεν έχω με τον τίτλο Εγκυκλοπαίδια των Βοτάνων αν θυμάμαι καλά, που αναλείει και ονομάζει πιες ουσίες των φυτών έχουν φαρμακευτικές ιδιότητες και σε πιο μέρος του φυτού βρίσκονται...

καλέ μου δεν διαφωνώ με το παραπάνω...
απλά τονίζω το πως λειτουργούν τα ανθοιάματα...

1. όταν συλλέγουμε ανθοιάματα δεν πρέπει να ερχόμαστε σε (άμεση) επαφή μαζί τους με τα χέρια και αυτό γιατί επηρεάζουμε με την ενέργειά μας την δική τους ενέργεια...

2. τα ανθοιάματα δεν τα χρησιμοποιούμε για τη δημιουργία καλλυντικών και ροφημάτων.

3. τα ανθοιάματα δεν έχουν ημερομηνία λήξης αν βάλουμε τη σωστή προσθήκη του π.χ. κονιάκ.

4. τα ανθοιάματα δρούν σε ψυχικό επίπεδο μέσα απο το οποίο θα έρθει και η λύση των όποιων σωματικών προβλημάτων που έχει το άτομο.

5. τα ανθοιάματα τα φτιάχνουμε μόνο απο τα άνθη εξού και η ονομασία που έχουν πάρει ανθο-ιάματα.

6. τα ανθοιάματα επηρεάζονται και χάνουν την ενέργειά τους όταν τα βάλουμε κοντά στο κινητό μας στο Η/Υ μας στη τηλεορασή μας γιαυτό και τα τυλίγουμε με αλουμινόχαρτο.

7. ΤΑ ΑΝΘΟΙΑΜΑΤΑ ΠΡΩΤΑ ΛΥΝΟΥΝ ΤΗ ΡΗΞΗ ΣΤΟ ΨΥΧΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ.

κάθε φυτό έχει και απο μια θεραπευτική ιδιότητα...
το άγριο τριαντ/λο έχει όμορφο άρωμα μπορούμε δηλ. να φτιάξουμε ένα αρωματικό λαδάκι που να το φοράμε ως άρωμα.
το άγριο τριαντ/λο υπάρχει και ως ανθοίαμα (wild rose) που η δράση ως ανθοίαμα δεν έχει καμία σχέση με τη δράση του ως καλλυντικό.
το wild rose ως ανθοίαμα είναι για άτομα τα οποία έχουν παραιτηθεί απο τη ζωή - που έχουν συμβιβαστεί με την μονότονη ζωή τους ή την αταίριαστη δουλειά που κάνουν.


νομίζω πως ξεκαθαρίστηκε λίγο το θέμα μας...ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να γράψω για να δούμε πως λειτουργεί το ένα και πως το άλλο.


Υ.Γ. κάτι τελευταίο πάνω σε αυτό...τα ανθοιάματα όταν τα χρησ/με δεν λέμε "Ώχ κόπηκα κάτσε να βάλω λίγο Star of Beth. για να μην σοκαριστώ..."
καμία σχέση!
ενώ βράζω ένα βότανο για να ηρεμήσω ή βάζω πάνω σε μια πληγή π.χ. πανάκια με χαμομήλι...
τα ανθοιάματα απο τη στιγμή που έχουν έρθει σε επαφή με το στόμα μας (ώς σταγόνες) έχουν δράσει αμέσως και αυτό γιατί πιάνουν τη "ψυχοσύνθεσή" μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 02-06-08 στις 19:07
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 02-06-08, 19:35
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φίλη Ελπινίκη, όπως είπε και η Esthir το θέμα ξέφυγε λίγο, εγώ απλώς ανέφερα ότι ο τρόπος παρασκευής ανθοιάματος είναι παρόμοιος με αυτόν την εξαγωγής αιθερίων ελαίων. Στην εξαγωγή του ελαίου δεν έρχεσαι σε επαφή με το φυτό για να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερη απόλεια του ελαίου μιας και χρειάζεται πάρα πολύ υλικό για την απόσταξη μερικών ml και μόνο.
Η άποψή μου για τα ανθοιάματα είναι ότι η επίδρασή τους οφείλεται στις ουσίες που συγκρατούνται στο νερό, χωρίς να θέλω να την επιβάλω σε κανέναν και χωρίς να επιμένω πως είμαι σωστός μιας και ανέφερα στα πρώτα ποστ μου ότι δεν γνωρίζω για τα ανθοιάματα. Είναι απλός η αποψή μου. Και στην διατήρησή τους με το κονιάκ και και πιστεύω χωρίς πάλι να έχω απόλυτο δίκιο πως οφείλετε στο οινόπνευμα που περιέχει (δηλαδή κατα κάποιον τρόπο σχηματίζεται βάμα).
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 02-06-08, 19:46
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η άποψή μου για τα ανθοιάματα είναι ότι η επίδρασή τους οφείλεται στις ουσίες που συγκρατούνται στο νερό, χωρίς να θέλω να την επιβάλω σε κανέναν και χωρίς να επιμένω πως είμαι σωστός μιας και ανέφερα στα πρώτα ποστ μου ότι δεν γνωρίζω για τα ανθοιάματα. Είναι απλός η αποψή μου. Και στην διατήρησή τους με το κονιάκ και και πιστεύω χωρίς πάλι να έχω απόλυτο δίκιο πως οφείλετε στο οινόπνευμα που περιέχει (δηλαδή κατα κάποιον τρόπο σχηματίζεται βάμα).
επειδή έχω ανοίξει αυτό το θέμα για να γράψω για την ανθοθεραπεία θα πρέπει να ξεκαθαρίσω το πως λειτουργεί ένα ανθοίαμα...
για να μην μπερδευτουμε και πούμε ότι "οκ μωρέ βοτάνια είναι και αυτά" οπότε θα ήθελα να διαβάζετε και προηγούμενα κείμενα που υπάρχουν εδώ γιατί ουσιαστικά έχω δύο μέρες που προσπαθώ να διαχωρίσω τα ανθοιάματα απο τα βότανα...και είναι χαμένος χρόνος κανονικά...όλο αυτό.
ελπίζω να βγάλαμε άκρη.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 03-06-08, 01:21
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
όπως επίσης όταν έχουμε μια λοίμωξη δεν σταματάμε τα φάρμακα για να πάρουμε ανθοιάματα...μεγάλο λάθος αν συμβεί κάτι τέτοιο.
Συμφωνω απολυτα.
Αλλα, ποια ειναι η συμβολη των ανθοιαματων στη προληψη ασθενειων εχουμε κατανοησει?
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 03-06-08, 14:18
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akirav
Συμφωνω απολυτα.
Αλλα, ποια ειναι η συμβολη των ανθοιαματων στη προληψη ασθενειων εχουμε κατανοησει?
Αυτό είναι το πιο εύκολο στη χορήγηση ανθοιαμάτων... η πρόληψη.

καταρχήν αποδεχόμαστε ότι οι ασθένειες δεν προκαλούνται απο μόνες τους.
όπως και τα διάφορα ατυχήματα τα ελκύουμε εμείς στην πραγματικότητα.
για τα ατυχήματα κάνω απλά αναφορά εδώ γιατί δεν είναι επί του παρόντος να το αναλύσω.

όμως π.χ. η ψήξη
όλοι οι άνθρωποι όταν κάνουν μπάνιο καταχείμωνο και εκτεθούν έπειτα έξω στο κρύο θα παρουσιάσουν όλοι ψήξη, πιο απλά θα "πιαστούν" όλοι;
βλέποντας με αυτό τον τρόπο τις ασθένειες - παθήσεις διακρίνουμε ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν την τάση να εμφανίζουν κάποιες ασθένειες που κάποιοι άλλοι άνθρωποι κάτω απο τις ίδιες συνθήκες δεν θα εμφανίσουν.

για να καταλάβουμε το πως λειτουργούν τα ανθοιάματα θα πρέπει να γνωρίσουμε πρώτα απο όλα και να δεχτούμε μια διαφορέτικη προσέγγιση της ασθένειας

την άνοιξη μαζί με την λιακάδα μας έρχονται και οι αλλεργίες που βασανίζουν πολύ κόσμο.
αλήθεια έχετε σκεφτεί ποτέ πως ο ανθρώπινος οργανισμός γίνεται τόσο ευάλωτος και επηρεάζεται, τόσο έντονα πολλές φορές, απο τη πολύ πολύ μικρή γύρη λ.χ. που βρίσκεται σε ένα αθώο λουλουδάκι;
αλλεργία ορίζεται η απωθημένη επιθετικότητα του ανθρώπου η οποία έχει απωθηθεί απο τον ίδιο και όταν βρίσκει "ευκαιρία" εμφανίζεται παίρνοντας την μορφή αλλεργίας απέναντι σε πράγματα τόσο αθώα που λογικά ο άνθρωπος δεν θα έπρεπε να είχε κανένα πρόβλημα.

τέλος θα αναφέρω ένα απο τα προβλήματα του στομάχου το οποίο έχει να κάνει με πράγματα που ο άνθρωπος δεν μπορεί να "χωνέψει"
ένα απο αυτά είναι η γνωστή σε όλους καούρα.
στην καούρα υπάρχει αυτό το κάψιμο σε λαιμό και βάρος σε στομάχι εδώ έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους οι οποίοι δεν μπορούν να χωνέψουν πράγματα δεν αντιδρούν όμως (απαντώντας) και καταλήγουν να λαμβάνουν αυτά χωρίς όμως κατά βάθος να τα δέχονται.


όλες οι πληροφορίες για κάποιο άτομο λαμβάνονται παίρνοντας το ιστορικό του όπου εκεί βλέπουμε τα προβλήματα υγείας που κατά καιρούς έχει παρουσιάσει και έπειτα του δίνονται τα κατάλληλα ανθοιάματα.

θέλω να πω εδώ, ότι τα παραπάνω που γράφω είναι μια απο τις πολλές απόψεις που "κυκλοφορούν" περί ασθενείας.
η παραπάνω θεωρία δεν σημαίνει πως είναι και η μόνη αληθινή.
απλά βλέπει τα πράγματα απο μια καθαρά ψυχολογική πλευρά.
είναι δύσκολο, διαβάζοντας τα παραδείγματα παραπάνω, όχι μόνο να τα καταλάβουμε αλλά και να αναθεωρήσουμε τον ήδη υπάρχων τρόπο προσέγγισης της ασθένειας σήμερα.

τέλος επαναλαμβάνω οτι τα ανθοιάματα δεν καταργούν τα φάρμακα, τα φάρμακα τα χρειαζόμαστε κανένα δεν αντικαταστεί το άλλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 03-06-08 στις 14:19
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 03-06-08, 18:49
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Μαλλον δεν εγινε κατανοητη η ερωτηση μου..

Εννοω οτι τα ανθοιαματα εχουν πολυ μεγαλυτερη "δυναμη" απο αυτην που εχουμε κατανοησει.


(Τα παρακατω αποτελουν προσωπικες σκεψεις και σε καμμια περιπτωση δεν προτεινω να αντικατασταθει η συμβατικη θεραπεια με ανθοιαματα. )

Η ροη της ενεργειας μεσα στο σωμα μπορει να διακοπει απο πολλους παραγοντες. Μια απο τις "δυνατοτητες" των ιαματων ειναι κι οτι "εξισορροπουν" την ενεργεια στο σωμα με το να βοηθουν τη καλυτερη "ροη" σε ολοκληρο το σωμα. (Ας μην ξεχνουμε οτι κατα τον Ραιχ, η εμφανιση καρκινου αποτελει "συνεχεια" της χρονιας διακοπης της ροης της ενεργειας).
Και ενα σχετικο παραδειγμα:
Κοπελα με καποια γυναικολογικα προβληματα εμφανισε (κατα την ιδια) ανησυχητικα μειωμενη σεξουαλικοτητα. Ας μου επιτραπει η εκφραση: Κολοκυθια τουμπανα. Οι ενοχες της ηταν φανερες κι η υποτιθεμενη μειωμενη σεξουαλικοτητα ηταν αποτελεσμα αυτων.
Μετα απο 3 μηνες με Pine και Crab Apple, μειωθηκαν σε αρκετο βαθμο ακομα και τα σωματικα της προβληματα (δεν μπορω να μπω σε λεπτομερειες, αν θελει καποιος παραπανω στοιχεια, ας στειλει πμ).

Κατι τετοιο εννοω με το "ποια ειναι η συμβολη των ανθοιαματων στη προληψη ασθενειων εχουμε κατανοησει?"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akirav : 03-06-08 στις 18:49
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.