Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 22-07-08, 09:17
Leporello Ο χρήστης Leporello δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petros01
Στα φοινικικά εκτός του ότι τα σύμβολα σημαίνουν κάτι , φωνητικά η απόδοσή τους μοιάζει με αλφα, βητα ..κλπ ?
Το άλεφ αντιστοιχούσε στον σημιτικό λαρυγγικό φθόγγο άϊν και όχι σαν α, επειδή το Φοινικικό αλφάβητο δεν είχε φωνήεντα (π.χ. η λέξη αραμπ ξεκινά από άϊν και όχι από α).

Το βήτα προφερόταν σαν b.

Γενικά δεν υπάρχει μεγάλο μυστήριο, γιατί η σημερινή Εβραϊκή γλώσσα μοιάζει αρκετά με τα Αρχαία Φοινικικά καθώς επίσης και τα γράμματά της.

Η θέση ότι τα γράμματα τα πήραν οι Φοίνικες από τους Ελληνες και όχι αντίστροφα, είναι πολύ αδύνατη επειδή είναι αντίθετη προς την φυσική ροή των πραγμάτων: Λογικό είναι οι Ελληνες να πήραν ένα ατελές σύστημα γραφής χωρίς φωνήεντα και να το εξελίξουν προσθέτοντας τα φωνήεντα, ενώ δεν είναι λογικό οι Φοίνικες να πήραν ένα αλφάβητο με φωνήεντα και να το χαλάσουν αφαιρώντας τα.

Αλλο ένα επιχείρημα: Τα γράμματα κόππα (περίπου q) και σανπί χρησιμοποιούνται στα Ελληνικά σαν αριθμητικά σύμβολα ενώ δεν χρησιμοποιούνται σαν γράμματα. Και τα δύο υπήρχαν στο Φοινικικό αλφάβητο και το μεν ένα προφερόταν σαν κ λαρυγγικό (όπως στην λέξη Qatar) το δε δεύτερο σαν s παχύ. Στα Ελληνικά περιέπεσαν σε αχρηστία επειδή δεν υπάρχουν οι φθόγγοι αυτοί στην Ελληνική γλώσσα.
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 22-07-08, 11:37
petros01 Ο χρήστης petros01 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-07-2008
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή αυτα!!! :)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
εκτεταμένη σειρά από αυθαιρεσίες ετεροχρονισμούς εξαιρέσεις συγχωνεύσεις επαναλήψεις φωνητικών αξιών και εφευρέσεις ανύπαρκτων λέξεων.
Ξαναρίξε μια ματιά στα πρώτα ποστ.

Αυτές όλες οι περιπτώσεις έχουν εντοπιστεί από πολλούς που έγραψαν
και μπορείς να τις διαπιστώσεις.

Δεν χρειάζεται πολύ αναλυτική σκέψη για να αντιληφθείς ότι είναι μια
επιπόλαιη προσπάθεια προσαρμογής ενός υποτιθέμενου ύμνου
στην δεδομένη ακολουθία γραμμάτων του ελληνικού αλφάβητου.
καλά, εκτεταμένη σειρά δεν είναι, υπάρχουν όμως αρκετά κενά όπως είδαμε και στα πρώτα ποστ.
Δεν παύει όμως να είναι, για μένα τουλάχιστον, εξαιρετικά εντυπωσιακό , οπότε δεν μπορώ να το παραβλέψω έτσι απλά χωρίς απόδειξη.

Οπως εξαιρετικά ενυπωσιακή είναι και η ομοιότητα των φοινικικών συμβόλων με τα ελληνικά και για τον ίδιο λόγο δεν μπορείς παρά να ΜΗΝ την παραβλέψης.
Η συνέχεια και η εξέλιξη της γλώσσας προφανώς (πάντα κατά την κρίση μου) δίνουν προβάδισμα στην θεωρία της Φοινικικής καταγωγής των Ελληνικών γραμματοσυμβόλων.
Πάντως, στις λίγες ομολογουμένως, μέρες που ασχολήθηκα με το θέμα δεν βρήκα πουθενα αποδείξεις για την μια ή την άλλη κατεύθυνση .
Ακόμα και η φερόμενη ως ονοματολογία του Φοινικικού αλφάβητου δεν είναι κάτι αποδεδειγμένο σύμφωνα με wikipedia.org , αλλά μία θεωρία.

Για μένα ανατροπή της βαρύτητας της κάθε θεωρίας είναι να βρεθεί ελληνική επιγραφή παλαιότερη της Φοινικικής , αλλά κι αυτό δεν αποτελεί απόδειξη (διότι αργότερα πιθανόν να βρεθεί ακόμα πιο παλαιά Φοινικική). Εκτός πλέον και βρεθεί κάτι που δεν "παίζει" με 100-500 χρόνια αλλά με χιλιάδες.
Λίτσα η επιγραφή που λες χρονολογείται στο "περίπου" 1000 π.Χ. και όχι στο 1250 π.Χ.


Εδώ παρεπιπτόντως να πώ οτι ανακρίβειες τελικά έχω διαβάσει εκατέρωθεν και είμαι σίγουρος ότι όσο το ψάχνω τόσο θα βρίσκω



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Leporello
Λογικά, ένα τέτοιο ποίημα σύμφωνα με τον ισχυρισμό τού συντάκτου έπρεπε να έχει γραφτεί πριν από την ανακάλυψη του αλφαβήτου, άρα δεν μπορεί να περιέχει π.χ. Ελληνιστικούς τύπους.
Αυτό που μου κίνησε το ενδιαφέρον εξ αρχής να ψαξω γι αυτό το ποίημα είναι οτι εαν κατι τέτοιο ισχύει, δεν είναι απλά πριν την ανακάλυψη του αλφάβητου αλλά πριν την εμφάνιση του ανθρώπου στη Γη.
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 22-07-08, 19:17
Το avatar του χρήστη kostis013
kostis013 Ο χρήστης kostis013 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

μην αρχισετε τις θεωριες περι εξωγηινων και γενικα οτιδηποτε λιακοπουλικο...
μαλιστα δεν πρεπει σε ολα τα γεγονοτα και τα πραγματα τα οποια δεν μπορουμε να τα καταλαβουμε να τα οριζουμε με μεταφυσικη βαση και παρεμβασεις εξωγηινων η οτιδηποτε αλλο και αυτο γιατι η αποσταση του δυσνοητου απο το μεταφυσικο ειναι τεραστια εως απροσεγγιστη καθως σχεδον για ολα υπαρχει και μια λογικη εξηγηση, οσο περιεργο και να σας φαινεται αυτο.


αναρωτιομουν που βραθηκε αυτο το<<ποιημα>>, υπαρχει απλα γραμμενο στο διαδυκτιο η υπαρχει γραμμενο, χαραγμενο καπου και απο εκει πηγαζει ολο αυτο το 8εμα?
ρωτω δηλαδη αν ειναι κατι σαν τον δισκο της φαιστου η παρομοιο
__________________
Αρχή σοφίας, ονομάτων επίσκεψις.
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 22-07-08, 23:30
Leporello Ο χρήστης Leporello δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akirav
Επανερχομαι γιατι μολις βρηκα το βιβλιο στο οποιο αναφερομουν.
Προκειται για το "Hebrew is Greek" του Joseph Yahuda (Ισραηλινος κι οχι Ελληνας).
(Δυστυχως εψαχνα για Jewish κι οχι για Hebrew και γι'αυτο δεν το εβρισκα).
http://www.amazon.com/Hebrew-Greek-J.../dp/0728900130

Οσοι θελουν, μπορουν να το δουν :
http://www.scribd.com/doc/2409454/Pa...is-Greek-part1

Επισης, κυκλοφορει στα τορρενταδικα...



Νομιζω οτι τουλαχιστον αυτο το βιβλιο πρεπει να διαβαστει απο ολους...
Το γεγονος οτι γραφτηκε απο Ισραηλινο λεει πολλα.
Αν προσέξεις καλύτερα, θα δείς ότι στο link που εσύ δίνεις, η κατάταξη που κάνουν οι αναγνώστες σ'αυτό το βιβλίο (Tags Customers Associate with This Product) είναι ... pseudoscience. Νομίζω ότι αυτό είναι ενδεικτικότερο από την εθνικότητα του συγγραφέα.
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 23-07-08, 07:13
petros01 Ο χρήστης petros01 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-07-2008
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή πρεπει να ξενυχτίσω μια νύχτα :)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostis013
και γενικα οτιδηποτε λιακοπουλικο...
Τελικά αυτόν τον τύπο μόνο εγώ δεν τον έχω δει ?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostis013
υπαρχει απλα γραμμενο στο διαδυκτιο η υπαρχει γραμμενο, χαραγμενο καπου και απο εκει πηγαζει ολο αυτο το 8εμα?
Φίλε μου αν ήταν γραμμένο κάπου με την μορφή που δίνεται στο διαδικτυο δεν νομίζω να το συζητάγαμε τώρα σε τέτοια βάση.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Leporello
Αν προσέξεις καλύτερα, θα δείς ότι στο link που εσύ δίνεις, η κατάταξη που κάνουν οι αναγνώστες σ'αυτό το βιβλίο (Tags Customers Associate with This Product) είναι ... pseudoscience. Νομίζω ότι αυτό είναι ενδεικτικότερο από την εθνικότητα του συγγραφέα.
Πριν τη παράθεση σου ούτε καν είχα πάει να δω για το βιβλίο. Τώρα που πήγα να δώ για του λόγου το αληθές, βρήκα οτι πράγματι το βιβλίο κατατάσεται στα pseudoscience. Από πόσους? από ΕΝΑΝ αναγνώστη. Αντίθετα στα ratings του βιβλίου έχουμε 4,5 στα 5 από 8 αναγνώστες.
Το βιβλίο ούτε το διάβασα και πιθανόν να μην το διαβάσω και ποτέ, απλά παραθέτω κάποια στοιχεία για να μην λαμβάνει λανθασμένες εντυπώσεις ο αναγνώστης του forum.
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 23-07-08, 12:04
Leporello Ο χρήστης Leporello δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petros01
Πριν τη παράθεση σου ούτε καν είχα πάει να δω για το βιβλίο. Τώρα που πήγα να δώ για του λόγου το αληθές, βρήκα οτι πράγματι το βιβλίο κατατάσεται στα pseudoscience. Από πόσους? από ΕΝΑΝ αναγνώστη. Αντίθετα στα ratings του βιβλίου έχουμε 4,5 στα 5 από 8 αναγνώστες.
Το βιβλίο ούτε το διάβασα και πιθανόν να μην το διαβάσω και ποτέ, απλά παραθέτω κάποια στοιχεία για να μην λαμβάνει λανθασμένες εντυπώσεις ο αναγνώστης του forum.
Οντως, η κατάταξη έχει γίνει από ένα μόνο αναγνώστη, πράγμα που δεν είχα προσέξει. Και βέβαια δεν πρέπει να παίρνει λανθασμένες εντυπώσεις ο αναγνώστης τού forum, επομένως θα πρέπει να πληροφορηθεί ότι όσοι αγόρασαν το βιβλίο "Hebrew is Greek" επίσης αγόρασαν βιβλία όπως "Practical Enochian Magick", "The Book of Magick Power", "Angels, Demons & Gods of the New Millennium" καθώς και άλλα βιβλία γιά το ταρώ, την Καμπάλα κ.λ.π. όπως τουλάχιστον λέει το Amazon. Αντίθετα, κανείς δεν φέρεται να αγόρασε βιβλία σχετικά με την γλωσσολογία, την αρχαιολογία ή την ιστορία. Ισως τελικά η κατάταξη, έστω και από έναν αναγνώστη να μην είναι άστοχη.
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 24-07-08, 20:00
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akirav
Και δυστυχως, τις φοβιες μου και τις αναστολες μου μου πηρε πολυ καιρο να τις καταπολεμησω γιατι πιστευα οτι υπερασπιζομενος τις θεσεις της χωρας μου, γινομαι ακραιος...
Καλα κανεις παντως και υπερασπιζεσαι τα δικαια της δικιας σου χωρας.
Εγω για αρκετο καιρο ντρεπομουν.
Θα ήθελα σε ένα off topic να δώσω μια άλλη διάσταση στην ηθική που υπάρχει πίσω από
αυτού του είδους τα επιχειρήματα, τα οποία τα συναντώ πολύ συχνά ως θέσφατα, ότι δηλαδή
εφόσον υποστηρίζω τα συμφέροντα και τις θέσεις της χώρας μου δεν υπάρχει κανένα "ηθικό κενό"
και όλα είναι εντάξει.

Ο συλλογισμός αυτός όμως είναι τόσο βάσιμος όσο το επιχείρημα του κλέφτη που λέει ότι εφόσον
το επάγγελμά μου είναι να είμαι κλέφτης και να μπαίνω τις νύχτες στα σπίτια και να κλέβω τις
τηλεοράσεις τα βίντεα και ότι λεφτά βρω, τότε δεν υπάρχει ηθικό ζήτημα διότι αυτό είναι το
συμφέρον μου και το επάγγελμα που εξασκώ για να ζήσω.

Ετσι λοιπόν κάποιοι αυτοεπενούνται επειδή, αδιαφορώντας για την ηθική ακεραιότητα όσων λένε,
φροντίζουν μόνο να είναι εναρμονισμένοι και να υποστηρίζουν τις θέσεις και τα συμφέροντα της
χώρας τους και μοιράζουν σε τρίτους συγχαρητήρια που και αυτοί υπερασπίζονται τα δίκαια της
δικής τους χώρας επομένως αξίζουν συγχαρητήρια και στους αμερικανούς μιλιταριστές που
βομβαρδίζουν αθώους επειδή και αυτοί έχουν συμφέροντα στις χώρες της μέσης ανατολής, μπράβο
και στους Τούρκους επειδή και αυτοί έχουν συμφέροντα στο αιγαίο και θράκη και τα διεκδικούν με
παραβιάσεις και με εμπρηστικές δηλώσεις.

Στην πραγματικότητα η δομή παρόμοιων επιχειρημάτων, εντυπωσιάζει τον αναγνώστη όμως είναι
σφόδρα ανήθικη και άκρως ελαττωματική. Ανήθικη διότι καταλύει κάθε έννοια δικαιοσύνης, ελαττωματική
διότι, εφόσον ρε φίλε μας δηλώνεις πως υπερασπίζεσαι τις θέσεις της χώρας σου, δηλαδή παίζεις με το
νόημα του όρου "δικό μου" αδιαφορώντας για το "δίκαιο" τότε, ποιος ο λόγος να διαρρηγνύεις τα ιμάτιά
σου για την ιστορική αδικία που θέλουν να ασκήσουν οι άλλοι σε βάρος σου;
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 18-10-08, 16:16
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Leporello
Αν προσέξεις καλύτερα, θα δείς ότι στο link που εσύ δίνεις, η κατάταξη που κάνουν οι αναγνώστες σ'αυτό το βιβλίο (Tags Customers Associate with This Product) είναι ... pseudoscience. Νομίζω ότι αυτό είναι ενδεικτικότερο από την εθνικότητα του συγγραφέα.
Νομιζω οτι τα tags τα βαζει ο οποιοσδηποτε...
Κανω λαθος?
Και αφου μιλας για αναγνωστες, γιατι δεν βαζεις κι αυτα που λενε παρακατω?

Πχ.


20 of 22 people found the following review helpful:
5.0 out of 5 stars Excellent technical thesis., August 2, 1999
By A Customer
I perused a copy from the Library of Congress. Could not find one anywhere else. Not easy reading and it requires more than a passing knowledge of classical Greek, Biblical Hebrew and old Arabic. It is a book of interest only to advanced students of comparative linguistics. The thesis of the book is that the Hebrew and to a lesser extent Arabic languages show a high affinity of word origins from ancient Greek. Few readers other than expert philologists would be able to pass judgement on this monumental work.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Θα ήθελα σε ένα off topic να δώσω μια άλλη διάσταση στην ηθική που υπάρχει πίσω από
αυτού του είδους τα επιχειρήματα, τα οποία τα συναντώ πολύ συχνά ως θέσφατα, ότι δηλαδή
εφόσον υποστηρίζω τα συμφέροντα και τις θέσεις της χώρας μου δεν υπάρχει κανένα "ηθικό κενό"
και όλα είναι εντάξει.

Ο συλλογισμός αυτός όμως είναι τόσο βάσιμος όσο το επιχείρημα του κλέφτη που λέει ότι εφόσον
το επάγγελμά μου είναι να είμαι κλέφτης και να μπαίνω τις νύχτες στα σπίτια και να κλέβω τις
τηλεοράσεις τα βίντεα και ότι λεφτά βρω, τότε δεν υπάρχει ηθικό ζήτημα διότι αυτό είναι το
συμφέρον μου και το επάγγελμα που εξασκώ για να ζήσω.

Ετσι λοιπόν κάποιοι αυτοεπενούνται επειδή, αδιαφορώντας για την ηθική ακεραιότητα όσων λένε,
φροντίζουν μόνο να είναι εναρμονισμένοι και να υποστηρίζουν τις θέσεις και τα συμφέροντα της
χώρας τους και μοιράζουν σε τρίτους συγχαρητήρια που και αυτοί υπερασπίζονται τα δίκαια της
δικής τους χώρας επομένως αξίζουν συγχαρητήρια και στους αμερικανούς μιλιταριστές που
βομβαρδίζουν αθώους επειδή και αυτοί έχουν συμφέροντα στις χώρες της μέσης ανατολής, μπράβο
και στους Τούρκους επειδή και αυτοί έχουν συμφέροντα στο αιγαίο και θράκη και τα διεκδικούν με
παραβιάσεις και με εμπρηστικές δηλώσεις.

Στην πραγματικότητα η δομή παρόμοιων επιχειρημάτων, εντυπωσιάζει τον αναγνώστη όμως είναι
σφόδρα ανήθικη και άκρως ελαττωματική. Ανήθικη διότι καταλύει κάθε έννοια δικαιοσύνης, ελαττωματική
διότι, εφόσον ρε φίλε μας δηλώνεις πως υπερασπίζεσαι τις θέσεις της χώρας σου, δηλαδή παίζεις με το
νόημα του όρου "δικό μου" αδιαφορώντας για το "δίκαιο" τότε, ποιος ο λόγος να διαρρηγνύεις τα ιμάτιά
σου για την ιστορική αδικία που θέλουν να ασκήσουν οι άλλοι σε βάρος σου;
Το παραπανω εχει περισσοτερα λογικα αλματα κι απο την προπαγανδα των Σκοπιανων.
Αν πιστευεις οτι πρεπει να το σχολιασω, πες τι ακριβως θελεις να σχολιασω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 18-10-08 στις 16:25
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.