Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 26-09-05, 22:13
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Σωστά και αυτό σηκώνει διάφορες μη παραφυσικές απαραίτητα εξηγήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-10-05, 00:28
kirki Ο χρήστης kirki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2005
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολουs θα ηθελα να ρωτησω κατι που ακουσα [ελπιζω να μη κανω γκαφα ]
ειναι αληθεια πωs οταν δημιουργηθηκε ο χριστιανισμοs κατεστρεψαν τουs Δελφουs??
__________________
απογοητευμενοι συχνα απο τιs ανησυχιεs τηs καθημερινοτηταs μενουμε τυφλοι στο μονοπατι τηs ζωηs..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-10-05, 10:52
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Ο χριστιανισμός, σε μια προσπάθεια να εδραιωθεί ως νέα θρησκεία - δόγμα, αργά ή γρήγορα πέρασε σε "καθάρισμα" όλων των παλαιών αντιλήψεων και λατρευτικών χώρων. Σχολές έκλεισαν, λατρευτικά κέντρα καταστράφηκαν και ξεκίνησε ένας "δογματικός" αν θα μπορούσα να τον ορίσω έτσι πόλεμος, οπότε καταστράφηκαν ναοί και ιερά και έγινε προσπάθεια αντικατάστασής τους από χριστιανικούς ναούς, που συχνότατα χτίζονταν πάνω στους προϋπάρχοντες¨"παγανιστικούς" ναούς. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις πολύ απλά εάν επισκευτείς παλαιές εκκλησίες (ναούς), όπου θα διαπιστώσεις ότι φέρουν αρχαίες "κολώνες" και πλάκες ως οικοδομικά υλικά. Επίσης έγινε προσπάθεια αντικατάστασης των "μυθολογικών" ιερών μορφών της αρχαίας θρησκείας με χριστιανούς αγίους. Για παράδειγμα, ο Ερμής αντικαταστάθηκε ως ψυχοπομπός με τον Αρχάγγελο Μιχαήλ, ο Ασκληπιός από τους Αγίους Αναργύρους όσον αφορά στην προστασία της ιατρικής επιστήμης, η Γαία πό την Παναγία (Παν-γαία) και πολλά άλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-10-05, 14:15
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Ομοιως, παγανιστικες εορτες και εορταστικες περιοδοι εκχριστιανιστηκαν και τα συμβολα αυτων εγιναν τροπω τινα συμβολα της νεας εκκλησιας...
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-10-05, 18:43
kirki Ο χρήστης kirki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2005
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

αρχικα ευχαριστω πολυ για τιs απαντησειs.
θα ηθελα την αποψη σαs στο παρακατω θεμα-απορια.
μια κυριακη πρω'ι' ξεκινησαμε με τον αντρα μου να παμε στουs Δελφουs οταν φτασαμε παρατηρησαμε μια ταμπελα οτι απαγορευοντε τα ζωα ομωs μπενονταs ειδαμε παρα παρα παρα πολεs γατεs υπο την προστασια των υπευθηνων να περιφεροντε ανενοχλητεs πανω και μεσα στα αρχαια και οι τουριστεs να καθοντε απ'εξω με τα σκυλακια τουs,συναντησαμε ανοιγματα αναμεσα σε τοποθετημενα μνημεια που πετωνταs ενα πετραδακι καταλαβαμε οτι υπηρχε στοα[χωρεσα την φωτογραφικη και τραβηξα το εσωτερικο ανυπομονο το αποτελεσμα ]
γιατι τα εχουν κλειστα?και το τρομερο δεν υπηρχαν φυλακεs οτι ηθελε ο καθεναs εκανε.τελοs μουδιασμενη απο το δεοs και τη μεγαλειοτητα του τοπου μια απορια μαs κατατρωει ποιοι μεγαλουργησαν κατασκευαζονταs ενα τετοιο μοναδικο και σε μεγεθοs αλλα και σε ομορφια και τελειοτητα??
__________________
απογοητευμενοι συχνα απο τιs ανησυχιεs τηs καθημερινοτηταs μενουμε τυφλοι στο μονοπατι τηs ζωηs..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-10-05, 23:24
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Το γιατί έχουν κλειστά τα ανοίγματα που υπάρχουν σε διάφορους αρχαιολογικούς χώρους σηκώνει δυο απαντήσεις που θα στις παραθέσω και μπορείς μόνη σου να αναρωτηθείς πάνω σε αυτές. Η μία άποψη υποστηρίζει ότι είναι επικίνδυνες για κατολισθήσεις ή γενικότερα κρύβουν κινδύνους τραυματισμού των πολιτών, ή ακόμα ότι βρίσκονται έργα ή ανασκαφές υπό εξέλιξη. Η άλλη άποψη θέλει αυτές τις αρχαίες στοές να αποτελούν μέρος ενός τεράστιου δικτύου στοών και σπηλαίων, που αποτελούν μέρος της θεωρίας της κούφιας Γης και σφραγίζονται με διάφορους τρόπους ώστε να μην αποκαλυφθούν τα όποια μυστικά κρύβονται εκεί κάτω. Για τη δεύτερη άποψη υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία και ιστοσελίδες πολλές, για να ενημερωθείς αλλά εγώ δεν μπορώ να κατευθύνω τις αντιλήψεις σου, φυσικά.
Όσο για το ποιοί κατασκεύασαν όλα αυτά τα μνημεία...αυτό κι αν είναι τεράστια συζήτηση!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-10-05, 19:53
kirki Ο χρήστης kirki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2005
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

αρχικα ευχαριστω για τιs απαντησειs.
θελω να παραδεχτω οτι ειμαι θερμη οπαδοs τηs θεωριαs οσο αφορα τη κουφια γη,ειναι δυσκολο το μεγαλυτερο ποσοστο ανθρωπων να σε αποδεχτει με τετοιεs αποψειs.Θα ηταν πολυ ενδειαφερον να δημιουργηθουν θεματα ωστε να ακουστουν αποψειs οπωs η κατασκευη των δελφων και αλλων ναων η' ακομα και για τη κουφια γη.
__________________
απογοητευμενοι συχνα απο τιs ανησυχιεs τηs καθημερινοτηταs μενουμε τυφλοι στο μονοπατι τηs ζωηs..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-11-05, 18:27
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Κατά πρώτον να πώ στην αγαπητή Κίρκη με λίγα λόγια πως η κούφια γή μπορεί και να υπάρχει αλλά όχι με την μορφή που την παρουσιάζουν οι διάφοροι φαντασιόπληκτοι.Πιο πολύ είμαι κοντά στην άποψη του Π.Γιαννόπουλου(R.I.P) για αυτό το θέμα.(Θα μου πείτε γιατί αυτός δεν ήταν φαντασιόπληκτος;;;Αλλα τεσπα)
Κατά δεύτερον να παραθέσω και την δική μου ταπεινή μου άποψη για το Μαντείο των Δελφών:
Απ'όσα έχω διαβάσει πάντως και τελευταία που ξαναδιαβάζω την ιστορία του Ηροδότου επιτρέψτε μου να έχω διαφορετική γνώμη για το θέμα αυτό.Αν προσέξετε στην ιστορία θα δείτε πως κανένας άρχοντας στα αρχαία χρόνια δεν έκανε καμία ενέργεια εάν πρώτα δεν έπαιρνε την γνώμη του Μαντείου των Δελφών.
Μετά από πολύ καιρό έχω καταλήξει πως το Μαντείο των Δελφών ήταν ένα πολιτικό κέντρο το οποίο κινούσε τα νήματα .Κινούσε τα νήματα αυτά ανάλογα με την πολιτική που ήθελε να εφαρμόσει την εκάστοτε στιγμή.
Ήταν ένα σύστημα το οποίο το τηρούσαν άτυπα οι εκάστοτε βασιλείς κλπ.
Ανάλογα με το μαντείο των Δελφών γινόντουσαν πόλεμοι,ανάλογα με αυτό γινόντουσαν συναντήσεις και πολλά άλλα.
Πίστευω πως πίσω απο την εκάστοτε ουσία που έπαιρνε η Πυθία και η κάθε Πυθία κρυβόταν ένα μυστικό πολιτικό σώμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη APOLLON : 02-11-05 στις 20:13 Αιτία: Ορθογραφική διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-11-05, 00:10
kirki Ο χρήστης kirki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2005
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Καλησπέρα,σωστή η άποψη σου, το θέμα όμωs τηs απορίαs μου είναι η κατασκευή των Δελφών. Θα ήθελα να παραθέσω οτι πιστεύω τιs απόψειs του κυρίου Π.Γιαννουλακη.Φίλε Μιχάλη σου είχα πει για κάτι φωτογραφίεs,εμφανίστηκαν μακάρι να μπορούσα να σαs τιs δείξω τελικά είχα δίκιο είναι μονοπάτια στενά και βραχώδη και φυσικά σφραγισμένα...αν μπορώ να τιs ταχυδρομήσω ώστε να τιs δεiξετε σε όλουs ευχαρίστωs.
__________________
απογοητευμενοι συχνα απο τιs ανησυχιεs τηs καθημερινοτηταs μενουμε τυφλοι στο μονοπατι τηs ζωηs..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη APOLLON : 10-02-06 στις 13:20 Αιτία: Ορθογραφική Διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.