Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 20-11-05, 05:49
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Είναι αξιοθρήνητο το γεγονός ότι κάποιοι (που προφανώς δεν έζησαν τότε), αγνοούν τόσο το συμβολικό όσο και το ουσιαστικό νόημα αυτού του εορτασμού με πραγματικά παιδιάστικα επιχειρήματα.

Τί να πει κανείς για ένα λαό που δείχνει να ξεχνά τόσο εύκολα, αφού θεωρεί ότι είναι πια ασφαλής; Όποιος λαός ξεχνά την ιστορία του όμως, είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει.

Το τίμημα της ελευθερίας λοιπόν, είναι η συνεχής επαγρύπνηση.
Και αυτό το τίμημα οφείλουν να το πληρώνουν οι παλαιότεροι, οι οποίοι θα έπρεπε να είναι υποδείγματα για τους νεότερους. Αλλά φευ...
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-11-05, 09:53
Το avatar του χρήστη Βελλερεφόντης
Βελλερεφόντης Ο χρήστης Βελλερεφόντης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Αν εννοείς εμένα (προφανώς) αγαπητή Diotima δεν αγνοώ τίποτα.Κοιτάζω το θέμα "ξερά" ιστορικά. Η λέξεις ιστορία, νόημα, ουσία δεν κολάνε μεταξύ τους.
Έκανα μια ερώτηση και έψαξα την απάντηση.Δεν σημαίνει ότι αμφισβητώ ότι πέθαναν άνθρωποι.ΔΕν αμφισβητώ ότι υπήρξαν αντιστασιακοί.Δεν αμφισβητώ τα βασανιστήρια.Όμως δεν δέχομαι από κανέναν να με κοροιδεύει.Πόσο μάλλον όταν αυτό γίνεται από ένα δημόσιο, νευραλγικότατο, φορέα όπως το υπουργείο παιδείας.Έχω πολλά ράματα για την γούνα τους και έχω αγωνιστεί,διαμαρτυρηθεί για την παραποίηση πολλών ιστορικών γεγονότων.Αν μελετήσεις το βιβλίο της ιστορίας που διδάσκεται στα σχολεία είναι αρκετά θέματα που μπορώ να στα αλλάξω με αδιασειστα στοιχεία.
Δεν με νοιάζει αν κάποιος είναι αριστερός ή δεξιός αρκεί αυτό που λέει και ισχυρίζεται σαν ιστορικό γεγονός να μην επηρεάζεται από τις πολιτικές του πεποιθήσεις.


Αν κάποιοι θέλουν να πιστεύουν ότι η χούντα έπεσε από τα "κατασκευασμένα" κατ εμέ γεγονότα του Πολυτεχνείου είναι δικαίωμα τους.
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Αναστάσιο και τον Πλανήτη.

Συμφωνώ ότι το κόστος για την ελευθερία είναι η συνεχής επαγρύπνηση.Όπως και το ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται.Το θέμα όμως είναι να γνωρίζουμε την Πραγματική ιστορία για να κατανοήσουμε από την αρχή τί γίνεται και να μπορούμε να την διαγνώσουμε,εξετάσουμε και αντιμετωπίσουμε.Όχι σύμφωνα με το πρίσμα του καθενός.

Έκανα μια άλλη ερώτηση πριν για το ποιο λόγο γίνεται αυτό το ψέμα.
Εννοω και πάλι για αν μην παρεξηγηθώ να τους βαφτίζουν (το 90%) των νεκρών φοιτητές.
Θα απαντήσω με ερώτηση....Ποιό είναι το "πρότυπο",στόχος όταν ξεκινάς το σχολειο, από δημοτικό μέχρι λύκειο????


Αλήθεια πόσοι από αυτούς που τιμούν τήν "επέτειο" του Πολυτεχνείου και πάνε και καταθέτουν στεφάνι και λουλούδια πολιτικοί ή απλοί άνθρωποι κάνουν το ίδιο και στο μνημείο του άγνωστου στρατιώτη!?!

Αν θεωρείς τα επιχειρήματα μου παιδικά, νομίζω ότι η αναζήτηση της αληθινής ιστορίας είναι πιό ώριμη κίνηση από τον ρομαντισμό..
__________________
"Οι Θερμοπύλες απέδειξαν, ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι αλλά ολίγοι άνδρες.." -.Ηρόδοτος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-11-05, 13:52
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Παράθεση:
Υπαρχουν ατομα που κανουν καταληψεις ή απεργιες και νομιζουν οτι ετσι κανουν αντισταση. Ή που κανουν «ειρηνικες» πορειες κατα του πολεμου στο Ιρακ ή στη Γιουγκοσλαβια. Οι εξουσιαστες τριβουν τα χερια τους με αυτες τις ενεργιες, που στην ουσια ειναι ενεργιες αδυναμων οντων.
Υπάρχουν άτομα που κάνουν καταλήψεις ή απεργίες και νομίζουν ότι έτσι κάνουν αντίσταση.
Πρώτον κανείς δεν νομίζει ότι κάνει αντίσταση και τα δύο γίνονται για άλλους λόγους. Προφανώς δεν έχεις καμία επαφή (δεν έχουν ακούσει ποτέ τίποτα?)με το δικαίωμα του εργαζομένου να διεκδικεί τα δικαιώματά του μέσω της απεργίας.
Οι καταλήψεις εξυπηρετούν τον ίδιο σκοπό.
Αντίσταση σε κάποιο νομοσχέδιο, σε κάποια απόφαση της κυβέρνησης, ναι κάνουν και πολλές φορές η ιστορία έχει δείξει ότι παίρνουν αυτό που θέλουν.
Κάτω από αυτήν την έννοια κάνουν αντίσταση. Βέβαια αν βρεθεί κάποιος που θεωρεί αντίσταση μόνο αυτό που χρησιμοποιεί βία (και που σκοπό έχει την επανάσταση) τότε ναι δεν κάνουν και είναι όλοι τους αδύναμα όντα.


Τώρα αν σνομπάρεις τις ειρηνικές πορείες προφανώς θα γουστάρεις τα μπάχαλα που γίνονται από τους ''επαναστάτες'' που δεν είναι αδύναμα πλάσματα ή αν διαφωνείς και με αυτούς έχεις να προτείνεις κάτι διαφορετικό?
Να μην γίνει πορεία? Να γίνει και να πάρουμε τα όπλα? Τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου? Και παρακαλώ μην μιλάς τόσο γενικά με πληροφορίες για τι έλεγε ο ένας και τι ο άλλος, αλλά πες μου συγκεκριμένα.


Σχετικά με τους νεκρούς. Κάποιοι ρωτάνε πόσοι ήταν φοιτητές. Μετά θα ρωτήσουν πόσοι σκοτώθηκαν μέσα στον χώρο του Πολυτεχνείου. Θυμάμαι κάποιους που αμφισβητούσαν ότι υπήρχαν νεκροί, θυμάμαι τον Πλεύρη στην τηλεόραση να λέει ότι ούτε ένας δεν σκοτώθηκε μέσα στον χώρο. Χωρίς όμως να λέει ότι τους σκοτώνανε στην προσπάθειά τους να μπουν μέσα!
Το ότι το 90% των νεκρών δεν ήταν φοιτητές εμένα μου λέει περισσότερα. Σημαίνει ότι άνθρωποι από διαφορετικές ηλικίες και επαγγέλματα ενώθηκαν και ένιωσαν την ανάγκη (χωρίς να υποκινηθούν από κανέναν) να πάνε στο Πολυτεχνείο. Τουλάχιστον αυτό δείχνει το αυθόρμητο των γεγονότων που κάποιοι θεωρούν στημένα.

Επίσης αν κάποιοι κόπτονται για την ιστορική αλήθεια και αν πιστεύουν ότι μονόπλευρα διδασκόμαστε την Ελληνική ιστορία, αν ζητάνε την αντικειμενικότητα και τον σεβασμό στα γεγονότα χωρίς χρωματισμό τους, τότε να μάθουν να το ζητάνε εν συνόλω και να μην κάνουν σαν κακομαθημένα παιδάκια που θέλουν και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Γιατί αν θέλουν αντικειμενικότητα θα πρέπει τότε να μας μαθαίνουν για τις σφαγές των Τούρκων αμάχων από Έλληνες κατά την διάρκεια της επανάστασης ή τουρκοκυπρίων από Έλληνες παραστρατιωτικούς, για τα δύο μέτρα και δύο σταθμά που εφαρμόζει η ελληνική κυβέρνηση για τις μειονότητες, την αλήθεια για το Μακεδονικό ζήτημα, τις σκοτεινές σελίδες της Βυζαντινής αυτοκρατορίας και πάει λέγοντας. Για να δούμε, εκεί θέλετε αντικειμενικότητα?
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-11-05, 16:06
Το avatar του χρήστη mrpv
mrpv Ο χρήστης mrpv δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2003
Μηνύματα: 389
Προεπιλογή

Δεν είμαστε όλοι ίδιοι άλλοι είναι έτσι και άλλοι αλλιώς, το ίδιο συμβαίνει και με τους λαούς, άλλοι οι Έλληνες και άλλοι οι λοιποί βάρβαροί με τους οποίους συνορεύουμε.

Μια και έχουμε αναλωθεί ως εδώ για το πώς μεταφέρει ο καθένας την ιστορία μέσα από τα λόγια του καλό είναι να τονίσουμε αυτό το γεγονός. Δεν θα δεχθώ αυτά που γράφει ο cosmictsak (εκτός των του βυζαντίου) σε καμία περίπτωση. Ίσως να υπήρξαν γεγονότα σαν αυτά που περιγράφει αλλά ήταν η εξαίρεση ή αυτό που λέμε οι εξαιρέσεις που ενισχύουν τον κανόνα.


Ένα παράδειγμα και μια σύγκριση.

Οι Έλληνες τις οικογένειες τους τις είχαν προστατευμένες και μακριά από τις μάχες όταν ήταν αυτό δυνατό. Όταν η Ελληνίδα ήταν στην μάχη είχε και ρόλο και θέση είτε σαν πολεμίστρια είτε στον εφοδιασμό. Όταν έπεφτε, έπεφτε μαχόμενη. Κανένας Έλληνας ποτέ δεν ανέφερε ότι , πχ, οι Τούρκοι έσφαξαν τις γυναίκες ή τα παιδιά μας, αλλά μίλησαν για ένδοξο θάνατο.

Οι Μουσουλμάνοι Άντρες δεν έχουν την γυναίκα στην ίδια θέση με αυτή που είχαν οι Ελληνίδες. Σχεδόν πάντα χρησιμοποιούσαν τον άμαχό τους πληθυσμό για να κάνουν οπισθοφυλακή στις υποχωρήσεις τους. Οι Τούρκοι δεν έχουν στην εκπαίδευσή τους ούτε μια Ύδρα, Ψαρά, Μεσολόγγι ακόμα και Σούλι σαν σύμβολο, δεν το έχουν γιατί δεν μπορούν να το διεκδικήσουν από την Ιστορία.
__________________
Mr PV
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-11-05, 16:58
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βελλερεφόντης
Αν εννοείς εμένα (προφανώς) αγαπητή Diotima δεν αγνοώ τίποτα.Κοιτάζω το θέμα "ξερά" ιστορικά. Η λέξεις ιστορία, νόημα, ουσία δεν κολάνε μεταξύ τους.
Αγαπητέ μου, δεν εννοούσα εσένα προσωπικά.
Αν ήθελα να το κάνω, δε θα δίσταζα.

Κατανοώ βέβαια, ότι εύλογα υπέθεσες κάτι τέτοιο, επειδή διαφώνησα με τον τρόπο που έθεσες το ερώτημά σου αρχικά.

Από την άλλη όμως, δεν κατανοώ γιατί οι λέξεις που αναφέρεις, δεν "κολλάνε" μεταξύ τους.

Παράθεση:
Έκανα μια ερώτηση και έψαξα την απάντηση.Δεν σημαίνει ότι αμφισβητώ ότι πέθαναν άνθρωποι.ΔΕν αμφισβητώ ότι υπήρξαν αντιστασιακοί.Δεν αμφισβητώ τα βασανιστήρια.Όμως δεν δέχομαι από κανέναν να με κοροιδεύει.Πόσο μάλλον όταν αυτό γίνεται από ένα δημόσιο, νευραλγικότατο, φορέα όπως το υπουργείο παιδείας.Έχω πολλά ράματα για την γούνα τους και έχω αγωνιστεί,διαμαρτυρηθεί για την παραποίηση πολλών ιστορικών γεγονότων.Αν μελετήσεις το βιβλίο της ιστορίας που διδάσκεται στα σχολεία είναι αρκετά θέματα που μπορώ να στα αλλάξω με αδιασειστα στοιχεία.
Δεν με νοιάζει αν κάποιος είναι αριστερός ή δεξιός αρκεί αυτό που λέει και ισχυρίζεται σαν ιστορικό γεγονός να μην επηρεάζεται από τις πολιτικές του πεποιθήσεις.
Με βρίσκεις σύμφωνη στο σκεπτικό.

Όμως, θα πρέπει να συμφωνήσεις κι εσύ, ότι το να θέτεις ένα ερώτημα εν είδει πυροτεχνήματος (διότι περί αυτού πρόκειται), προκαλείς έμμεσα την αμφισβήτηση σε ένα ευρύτερο πεδίο ιστορικών γεγονότων, τα οποία κάποιοι εξίσου καπηλεύονται για ίδιον όφελος.

Αυτό μπορεί να αποτελέσει πολύ σημαντικότερο κίνδυνο στη συνείδηση ενός έθνους, από το οποιοδήποτε ψεύδος στην επίσημα καταγεγραμμένη ιστορία του.

Ναι στην αλήθεια λοιπόν, όχι στη διαστρεύλωση από οποιαδήποτε πλευρά κι αν προέρχεται.

Παράθεση:
Αν κάποιοι θέλουν να πιστεύουν ότι η χούντα έπεσε από τα "κατασκευασμένα" κατ εμέ γεγονότα του Πολυτεχνείου είναι δικαίωμα τους.
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Αναστάσιο και τον Πλανήτη.
Το Πολυτεχνείο είναι σύμβολο του αγώνα ενός λαού για το δικαίωμα στην ελευθερία.
Όλα τα υπόλοιπα είναι φιλολογίες, διότι με την ίδια λογική ο μπουρλοτιέρης Κανάρης δεν ήταν τίποτε άλλο παρά ένας στυγνός τρομοκράτης της εποχής του. Να μην τον θεωρούμε ήρωα, ε;

Παράθεση:
Συμφωνώ ότι το κόστος για την ελευθερία είναι η συνεχής επαγρύπνηση.Όπως και το ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται.Το θέμα όμως είναι να γνωρίζουμε την Πραγματική ιστορία για να κατανοήσουμε από την αρχή τί γίνεται και να μπορούμε να την διαγνώσουμε,εξετάσουμε και αντιμετωπίσουμε.Όχι σύμφωνα με το πρίσμα του καθενός.
Το να κυνηγάς ανεμόμυλους σε καθιστά απλά Δον Κιχώτη και ματαιοπονείς.

Το ουσιώδες δεν είναι αν σκοτώθηκαν φοιτητές, το οποίο ουδέποτε με απασχόλησε και μεταξύ μας, δεν πιστεύω ότι απασχόλησε εσένα.
Απλά κάποιος σου έβαλε τη φιτιλιά και μετά συγχωρήσεως, "τσίμπισες".
Το ουσιώδες είναι ότι κάποιοι άνθρωποι σκοτώθηκαν κι αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.

Παράθεση:
Έκανα μια άλλη ερώτηση πριν για το ποιο λόγο γίνεται αυτό το ψέμα.
Εννοω και πάλι για αν μην παρεξηγηθώ να τους βαφτίζουν (το 90%) των νεκρών φοιτητές.
Θα απαντήσω με ερώτηση....Ποιό είναι το "πρότυπο",στόχος όταν ξεκινάς το σχολειο, από δημοτικό μέχρι λύκειο????
Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω το ερώτημά σου.

Παράθεση:
Αλήθεια πόσοι από αυτούς που τιμούν τήν "επέτειο" του Πολυτεχνείου και πάνε και καταθέτουν στεφάνι και λουλούδια πολιτικοί ή απλοί άνθρωποι κάνουν το ίδιο και στο μνημείο του άγνωστου στρατιώτη!?!
Μετρητή εθνικής συνείδησης θα βάλουμε τώρα, φίλε μου??

Παράθεση:
Αν θεωρείς τα επιχειρήματα μου παιδικά, νομίζω ότι η αναζήτηση της αληθινής ιστορίας είναι πιό ώριμη κίνηση από τον ρομαντισμό..
Ο ενήλικος άνθρωπος συνεχίζει να αναζητά ακριβώς όπως έκανε και στην παιδική του ηλικία.
Η διαφορά έγκειται στο όραμα και τον σκοπό της αναζήτησης.
Ο ανήλικος αναζητά χωρίς στόχο.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-11-05, 01:06
Το avatar του χρήστη Βελλερεφόντης
Βελλερεφόντης Ο χρήστης Βελλερεφόντης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cosmictsak
Γιατί αν θέλουν αντικειμενικότητα θα πρέπει τότε να μας μαθαίνουν για τις σφαγές των Τούρκων αμάχων από Έλληνες κατά την διάρκεια της επανάστασης ή τουρκοκυπρίων από Έλληνες παραστρατιωτικούς, για τα δύο μέτρα και δύο σταθμά που εφαρμόζει η ελληνική κυβέρνηση για τις μειονότητες, την αλήθεια για το Μακεδονικό ζήτημα, τις σκοτεινές σελίδες της Βυζαντινής αυτοκρατορίας και πάει λέγοντας. Για να δούμε, εκεί θέλετε αντικειμενικότητα?

Αγαπητέ Voel,
Ναι σωστά σε εσένα απευθύνομαι γιατί ξέρω ότι είναι του στοιχείου σου.Υπάρχει ένα κόλπο που χρησιμοποιούμε στη Μάνη για να βγάζουμε τα χταπόδια έξω απτη φωλιά τους.Χρησιμοποιώντας ξύδι.Είναι εντελώς φυσικό προτιμότερο από τη χλωρίνη που καταστρέφει τη φωλιά και πολύ αποτελεσματικό.
Έτσι ευκολα βγήκε και ο kosmikμπέης από τη φωλίτσα,έριξε τη μασκούλα και μας παρουσίασε το προσωπάκι του.....

Δεν θα ασχοληθώ παραπάνω γιατί είμαι πολύ κακομαθημένο παιδάκι.Αφήνω τους χρήστες,mods,admins,ιδρυτές να κρίνουν.Εγώ έχω συναντήσει αρκετούς από αυτούς,μπορεί να είναι και κάποιος από αυτούς.Το μόνο που΄έχω να πώ σε αυτόν,τα αφεντικά του,τους καθοδηγητές του είναι
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!!!

Αχ βρε Αναστάσιε τα λές εσύ αλλά ποιός σε ακούει....

Διότιμα επειδή σε εκτιμώ και δεν θέλω να σε κατεβάσω σε αυτό το επίπεδο
θα απαντήσω άλλη φορά γιατί αυτό το ποστ είναι αφιερωμένο στον Εφιάλτη!!!!
__________________
"Οι Θερμοπύλες απέδειξαν, ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι αλλά ολίγοι άνδρες.." -.Ηρόδοτος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-11-05, 13:13
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Βελλερεφοντη.....

Αρχικα να απορρησω γιατι ξεκινας την τελευταια δημοσιευση σου με το ονομα μου, δεδομενου οτι δεν εχω δημοσιευσει στη συγκεκριμενη συζητηση. Ελπιζω εκ παραδρομης

Οσον αφορα τα λογια του Κοσμικ, θα συμφωνησω μαζι του. Η ιστορια ειναι επιστημη, και ειναι κατακριταιο αυτο που κανουμε οι ελληνες να την διαστρεβλωνουμε για να βγαινουμε παντα λαδι εμεις και κακοι -παντα- οι αλλοι. Τα γεγονοτα που αναφερει ο κοσμικ εχουν συμβει και ειναι καταγεγραμμενα, ειτε μας τιμουν ειτε οχι.

Τωρα μιλωντας απο την θεση του συντονιστη συζητησης, θα σε προειδοποιησω να μην προβαινεις σε αυθαιρετους χαρακτηρισμους σχετικα με τον πατριωτισμο οποιουδηποτε εδω μεσα. Οπως εχω ξαναπει τετοιες κουβεντες ειναι πολυ βαριες, και στο χωριο στην Κρητη μου συνηθως ξεπληρωνονται με αιμα. Το να αποκαλεις τον Κοσμικ και καθε Κοσμικ "εφιαλτη" και "προδοτη" ειναι μια αναισχυντη τακτικη που δεν αρμοζει στο υφος και το ηθος του φορουμ αυτου.

Δυστυχως ειναι ιδιον ορισμενων κυκλων να ιδιοποιουνται την αγαπη για την πατριδα και να αποκαλουν οποιουσδηποτε εχουν διαφορετικες αποψεις "προδοτες". Η ιστορια εχει συχνα αποκαλυψει τους ανθρωπους αυτους και τις πραξεις τους. Κατι τετοιοι "πατριωτες" εχουν βλαψει την πατριδα πολυ περισσοτερο απο καποιους "εφιαλτες" πραγματικους η φανταστικους
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 21-11-05 στις 13:15
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-11-05, 14:29
Το avatar του χρήστη Βελλερεφόντης
Βελλερεφόντης Ο χρήστης Βελλερεφόντης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Αγαπητέ Voel

Αναφέρθηκα σε εσένα γιατί ξέρω ότι είσαι λάτρης της θάλασσας.Ήταν λογοπαίγνιο.

Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα.
Ζητώ συγνώμη που αποκάλεσα τον Cosmik προδότη.Ζητώ συγνώμη που αγαπάω τη Πατρίδα μου-Σπίτι μου.Το ότι σφαγιαστήκανε άμαχοι Τούρκοι το 21 το ξέρω .Σφαγιαστήκανε και πολλοί γενίτσαροι.!!!
Απλώς δεν δέχομαι με τόσα που τραβάει αυτή η χώρα να υπάρχουν ΕΛΛΗΝΕΣ που να μην την στηρίζουν.Εξάλλου το 21 είμασταν ΤΕΤΡΑΚΟΣΙΑ (400) χρόνια σκλαβωμένοι!!!Ίσως επειδή δεν το ζήσατε δεν το εκτιμάτε.Εδώ 7 χρόνια χούντας και φάνηκαν Η απελευθέρωση!!

Τέλος πάντων εγώ θα συνεχίσω να μάχομαι-προστατεύω αυτή την Ελλάδα όπως μάχομαι προστατεύω το σπίτι μου την οικογένεια μου.
Το οφείλω σε όλους αυτούς που απαρνήθηκαν την οικογένεια τους και πολέμησαν και πέθαναν για αυτή τη χώρα.Το οφείλω και τους συγγενείς μου από τον προπροπάππο μου που ξεκίνησε την επανάσταση μέχρι στο θείο μου που είναι αγνοούμενος στην Κυπρο το 74.

Δεν νιώθω ότι έχω κάτι άλλο να πω μόνο ευχαριστώ για την φιλοξενία τα 2 χρόνια.Να στε καλά.

Κοσμικ ειλικρινά το παίρνω πίσω αυτό που είπα. Σόρρυ.Απλώς είμαι προβακάτορας (!?) και μέλος ακροδεξιάς οργάνωσης (?!) Αρτέμης Μάτσας και και και.......
__________________
"Οι Θερμοπύλες απέδειξαν, ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι αλλά ολίγοι άνδρες.." -.Ηρόδοτος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-11-05, 16:50
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Είδες Βελλερεφόντη?

Μιλάτε για αντικειμενικότητα στα ιστορικά γεγονότα αλλά δυστυχώς εννοείτε και θέλετε μία ιστορία όπου οι Έλληνες είναι πάντα οι καλοί και όλοι οι άλλοι κακοί (παραμυθάκια δηλαδή). Φαίνεται εξάλου από το γεγονός ότι αμφισβητείτε μόνο γεγονότα που δεν ταιριάζουν στην αγαπημένη σας πατρίδα ενώ ότι ταιριάζει το αποδέχεστε χωρίς καν να το ψάξετε. Λέτε, με λίγα λόγια, ότι τα βιβλία ιστορίας πρέπει να αλλάξουν και να λένε συνέχεια ζήτω η ελλάς και οι ένδοξη ιστορία της. Πως γίνεται όμως οι Έλληνες να είναι ο μοναδικός λαός στον κόσμο που πάντα ήταν και καλός και δίκαιος? Α ναι και αδικημένος.


Είπε ο mrpv

Παράθεση:
Δεν είμαστε όλοι ίδιοι άλλοι είναι έτσι και άλλοι αλλιώς, το ίδιο συμβαίνει και με τους λαούς, άλλοι οι Έλληνες και άλλοι οι λοιποί βάρβαροί με τους οποίους συνορεύουμε.
Κρίμα που γράφονται τέτοιες προτάσεις και παραμένουν ασχολίαστες. Οπουδήποτε αλλού αυτό χαρακτηρίζεται εθνικιστικός και ρατσιστικός λόγος. Μήπως εδώ να το σκεφτούμε λίγο?
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-11-05, 20:05
Το avatar του χρήστη Βελλερεφόντης
Βελλερεφόντης Ο χρήστης Βελλερεφόντης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Λοιπόν κόσμικ σε παρακαλώ άφησε ασχολίαστο αυτό το ποστ μου και μην ξανασχοληθείς μαζί μου.
Θα σου απαντήσω συγκεκριμένα.Όσο αφορά τους Τούρκους αμάχους.Ναι σκοτώσαμε αρκετούς..Και γενίτσαρους το 21...ΤΟ ΞΕΡΩ.Και εγώ αν ήμουν τότε θα το έκανα και οι περισσότεροι εδω μέσα.Ήταν οι Έλληνες (εσένα δεν σε βάζω μέσα σε αυτούς μη τσαντίζεσαι) ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΟΙ 400 χρόνια!!!!!!!!.Το καταλαβαίνεις αυτό!?!?!?!?!?!

Αν όχι θα σου δώσω ένα παράδειγμα.Αν επί τετρακόσια χρόνια είχες χούντα τί θα έκανες στην εξέγερση του Πολυτεχνείου?!?!?!?!?!Θα έμπαινες στο σπίτι του Πατακού να τα κάψεις όλα ναι ή όχι.Αν επί 400 χρόνια ο Τούρκος μπέης "έτρωγε" τη γιαγιά, μαμά, αδερφή μαστίγωνε το παππού το μπαμπά βίαζε τον θείο τον ξάδερφο ποιά πιστεύεις θα ήταν η αναμενόμενη κίνηση του εξεγερθέντος,εξαγριωμένου λαού......!!!!!!!!Έ?

Τελικά οι ήρωες του 21 ήταν εγκληματίες πολέμου!?!?!?!?

θέση εδώ Διότιμα???

Γι αυτό άσε με εμένα.Πές τα εκεί που περνάνε και σε ακούνε και δεν έχουν επιχειρήματα.Πες τα σε αυτούς που όποιος αγαπάει την πατρίδα και το σπίτι του "πρέπει να είναι χρυσαυγίτης".
Και μια συμβουλή.Μην καρφώνεσαι τόσο.Πρόσεξε λίγο τον χρόνο που χρησιμοποιείς γιατί κάνει μπαμ....εννοώ το "...μιλάτε..." , "....εννοείτε...."


Δεν θέλω να ξανασχοληθείς μαζί μου και σου υπόσχομαι δεν θα με ξαναδείς στο φόρουμ....Δράσε...ελεύθερα...('ετσι και αλλιώς το έχεις το ελεύθερο)

Ελπίζω να τηρήσεις αυτό που σου ζητάω...

Α και κάτι για το Φίλο Voel.
Εγώ έχω κάτι φίλους-αδέλφια Κρητικούς από διάφορους πολιτιστικούς συλλόγους περιοχών της Κρήτης (Χανιά, Σφακιά) Voel ,που 2 είναι PHD Πανεπιστημίων στην Αμερική ένας άλλος round table executive στην Dell USA που όταν το μεσημέρι κάναμε conference call, και τους είπα να μπουν να δούν γέλασαν με την καρδιά τους για τα υπονούμενα προς το άτομο μου.....

Συγχωρήστε τον Φασίστα,SS, Χίτη, Ταγμασφαλίτη,

Βελλερεφόντη...
__________________
"Οι Θερμοπύλες απέδειξαν, ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι αλλά ολίγοι άνδρες.." -.Ηρόδοτος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.