Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 20-09-16, 10:02
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Η πιο γνωστή ομάδα που υπάρχει, σου λέω Πιθανόν μικρότερες ομάδες να λειτουργούν διαφορετικά, ειδικά αν δεν έχουν "μαθητεύσει" δίπλα στους πρώτους...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-09-16, 10:18
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Κοίτα, δεν ξέρω πότε πέρασες από μια τέτοια ομάδα ούτε σε ποια πόλη, ούτε ποιος ήταν υπεύθυνος αυτής της ομάδος - δεν χρειάζεται να μου πεις εδώ, αν θέλεις πες μου το με pm. Κάποιοι άνθρωποι όντως μέσα από αυτές τις ομάδες, δεινοπάθησαν και λόγω των δυσκολιών, εγκατέλειψαν την εργασία. Άλλοι, εκδιώχθηκαν με άσχημο τρόπο κι άλλοι απλώς έφυγαν γιατί π.χ άλλαξαν οι συνθήκες ζωής τους, παντρεύτηκαν, έκαναν παιδιά, οικογένειες, άλλαξαν οι υποχρεώσεις τους κτλ. Συμβαίνει αυτό. Και στην καλύτερη ομάδα μπάσκετ να πας να γραφτείς, μπορεί κάποια στιγμή π.χ να μαλώσεις με τον προπονητή σου και να φύγεις και μετά να λες "πω ρε, τι κωλο-ομάδα ήταν αυτή και τι προπονητής αυτός". Τέλος πάντων, εγώ διάβασα αυτά που λες, δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο εκτός αν θες να κουβεντιάσουμε πάνω σε κάποια συγκεκριμένα πράγματα της διδασκαλίας του κ. Γκουρτζίεφ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CERT : 20-09-16 στις 10:32
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-09-16, 10:35
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CERT Εμφάνιση μηνυμάτων
...αν θες να κουβεντιάσουμε πάνω σε κάποια συγκεκριμένα πράγματα της διδασκαλίας του κ. Γκουρτζίεφ.
Θέλω να κουβεντιάσουμε επί της εφαρμογής ότι τη διδασκαλία δογματικά
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-09-16, 10:38
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Κι εγώ θα το 'θελα ... αλλά η εφαρμογή είναι βιωματική. Δεν κουβεντιάζεται. Κι αυτό δεν είναι μυστικοπάθεια, μην το παρεξηγείς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CERT : 20-09-16 στις 10:41
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-09-16, 11:00
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Αναφορά σε συγκεκριμένες ασκήσεις που υποτίθεται πως ασκούνται στις ομάδες, αυτό μπορεί να γίνει. Τα θεωρητικά είναι γραμμένα στα βιβλία, κυρίως των μαθητών του Γ.Γ.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 20-09-16, 11:06
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναφορά σε συγκεκριμένες ασκήσεις που υποτίθεται πως ασκούνται στις ομάδες, αυτό μπορεί να γίνει. Τα θεωρητικά είναι γραμμένα στα βιβλία, κυρίως των μαθητών του Γ.Γ.
Ναι, εδώ είναι το λάθος. Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες ασκήσεις. Κι αυτός που δίνει άσκηση, την δίνει σε συγκεκριμένο άνθρωπο, σε συγκεκριμένο χρόνο, σε συγκεκριμένες συνθήκες. Δεν είναι τόσο απλό ...

Ωστόσο, αν εσύ θέλεις να κάνεις μια αναφορά σε κάποια άσκηση ... ok, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-09-16, 11:09
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CERT Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ θα το 'θελα ... αλλά η εφαρμογή είναι βιωματική. Δεν κουβεντιάζεται. Κι αυτό δεν είναι μυστικοπάθεια, μην το παρεξηγείς.
Πως δεν κουβεντιάζεται;
Αυτό που λες δεν είναι μυστικοπάθεια. Υπεκφυγή είναι.
Από τη στιγμή που κάτι διατυπώνεται λεκτικά τότε και κουβεντιάζεται και το βίωμα δείχνεται!

Να μην πλατειάζω.
Nα πάρουμε πχ από τους αφορισμούς ένα-ένα (για να διασκορπίζεται ο νους μας) και να το εξετάσουμε.

Έτσι, Απο το "Αφορισμοι":
1. Μάθε να σ' αρέσει αυτό που «δε σ' αρέσει».

ΟΚ πώς & γιατί;
Παρδείγματα;

Μη μου πεις ότι είναι τόοοσο δύσκολο να κουβεντιαστεί κάτι τέτοιο. Ακόμα και βιωματικά να το δεις ένα βίωμα μπορεί να περιγραφτεί. Αν θέλει κανείς βέβαια, αν δεν θέλει, 40 μέρες κοσκινίζει...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 20-09-16, 12:10
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Ειδικά, σ' αυτόν τον "αφορισμό" που αναφέρεσαι, αν πας λίγο πιο πίσω στο θέμα, θα δεις τι εννοώ.

Όσον αφορά τις ασκήσεις, θα εξηγήσω τι εννοώ όταν λέω πως δεν υπάρχουν συγκεκριμένες, όπως επίσης και το λάθος που κάνουν μερικοί... "υπεύθυνοι" ομάδων εργασίας και γιατί τα αποτελέσματα των προσπαθειών τους φέρνουν ορισμένες φορές αγανάκτηση, θυμό και απέχθεια στους μαθητές.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 20-09-16, 12:27
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CERT Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδικά, σ' αυτόν τον "αφορισμό" που αναφέρεσαι, αν πας λίγο πιο πίσω στο θέμα, θα δεις τι εννοώ.

....
Γιατί δε γράφεις για αυτόν τώρα; να ΄μπούμε στην ουσία αντί να μιλάμε "περί Γκουρτζίεφ κλπ"

Ένα απλό πράγμα είναι

ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ
Είναι απλά.
...
...
Απο το "Αφορισμοι":
1. Μάθε να σ' αρέσει αυτό που «δε σ' αρέσει».

Α) Πώς: ....
Β) Γιατί: ....

Πάλι υπεκφυγή διακρίνω
Νομίζω πως αν έχεις να πεις κάτι μπορείς να το πεις με σαφήνεια.
Να πάρουμε άλλον αφορισμό αν σε δυσκολεύει.

Ειδικά με τους διάφορους "δασκάλους" είναι δυστυχώς κανόνας (και ενδεικτικό "ποιότητος" των "μαθητών" τους) να λένε πολλά για το "δάσκαλο" λέγοντας λιγότερα για τη διδασκαλία και πρακτικά τίποτα επί της ουσίας (δηλ το πως θα βιώσει κανείς τις διδαχές)
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 20-09-16, 12:34
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Δεν είσαι σε θέση να μπεις στην ουσία φίλε μου, με τον τρόπο που μιλάς. Ας το αφήσουμε καλύτερα, δεν έχει νόημα. Συμφωνώ μαζί σου πως υπεκφεύγω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.