Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 06-04-09, 17:13
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Νομίζω ότι δεν έχει οριστεί, με σχετική έστω ακρίβεια, τι εννοούμε όταν λέμε αστρικό ταξίδι.
Οπότε η συζήτηση δυσκολεύει, γιατί εννοούμε κάπως διαφορετικά πράγματα, αναφερόμενοι σε αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 06-04-09, 17:14
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Εδώ δεν είμαστε καλά καλά συνειδητοί στο ξύπνιο μας, θα είμαστε κοιμισμένοι?

Ένα από τα προβλήματα στον εσωτερισμό, είναι ότι κάποιος που ξυπνάει μια στάλα, εύκολα ξανακοιμάται και ονειρεύεται ότι είναι ξύπνιος. (Ουσπένσκι, τέταρτος δρόμος)

Παράθεση:
από την στιγμή που θα κάνεις συνειδητό ονείρεμα ως μέθοδο αστρικής προβολής κοιμάσαι αλλά το γνωρίζεις, δηλαδή ξέρεις ότι κοιμάσαι και ότι βλέπεις όνειρο. Έχεις επίγνωση το τι συμβαίνει, για να το εξηγήσω πιο καλά, το σώμα κοιμάται αλλά η συνείδησή σου είναι σε εγρήγορση, σαν να είσαι ξύπνιος.
Αναρωτιέμαι αν μπορεί κανείς να ξέρει ότι «ονειρεύεται συνειδητά» και όχι ότι ονειρεύεται ότι είναι συνειδητός? Μάλλον δεν μπορεί.
Είναι σχετικά εύκολο, είναι να προγραμματίσουμε τα όνειρά μας. Απλή νοητή άσκηση, βατή για τους περισσότερους ανθρώπους. (Υπάρχουν μερικές προϋποθέσεις, όπως το ελαφρύ στομάχι, αλλά τίποτα το εξεζητημένο.) Έτσι «βλέπουμε» πάνω κάτω αυτό που θέλουμε.
Αν κάποιος να σκοπεύει «να είναι συνειδητός και ονειρεύεται», ουσιαστικά προγραμματίζει να ονειρεύεται ότι είναι συνειδητός! Είναι αναμενόμενο να το πετύχει αρκετές φορές.

Ας δούμε μια άλλη περίπτωση. Στο βαθύ επίπεδο Άλφα, δηλαδή όταν ο εγκέφαλός βρίσκεται μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, είναι δυνατό να έχουμε συνείδηση, αλλά ο ύπνος απέχει ελάχιστα.
Είναι δύσκολο να ξεχωρίσουμε το σημείο που τελειώνει ο ύπνος και αρχίζει η σχετική εγρήγορση.

Αν καταφέρουμε να σταθεροποιήσουμε την εγκεφαλική μας συχνότητα στο βαθύ επίπεδο Άλφα, κοντά στα 7 hz, διατηρώντας την συνείδησή μας, χωρίς να γλυστρίσουμε στον ύπνο, έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα για το αστρικό ταξίδι.
(Υποθέτοντας βέβαια ότι υπάρχει «αστρικό ταξίδι» και ότι οι σχετικές εμπειρίες δεν έχουν άλλη εξήγηση...)
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 20-04-09, 14:30
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Υπάρχει περίπτωση αστρικής προβολής στον φυσικό κόσμο??

Και επίσης εκτός του φόβου ποιοι άλλοι λόγοι υπάρχουν για να επιστρέψει στο σώμα του κανείς δίχως να το θέλει??

Really important to know...Διαφωτίστε με Plz
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 20-04-09, 21:23
Το avatar του χρήστη lucid
lucid Ο χρήστης lucid δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2004
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~
Υπάρχει περίπτωση αστρικής προβολής στον φυσικό κόσμο??
εμ...τι εννοείς ακριβώς?
να κάνεις δλδ α.π και το αστρικό σου σώμα να αιωρείται στον...κόσμο μας?
λίγο δύσκολο να πάρεις απάντηση σίγουρη απο αυτό που ρωτάς.
και δεν νομίζω να υφίσταται

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~
Και επίσης εκτός του φόβου ποιοι άλλοι λόγοι υπάρχουν για να επιστρέψει στο σώμα του κανείς δίχως να το θέλει??
δίχως να το θέλει εκτός του φόβου μπορώ να σκεφτώ τους εξωτερικούς θορύβους, να σου αποσπάσει δλδ την προσοχή κάτι και να επανέλθεις στον φυσικό κόσμο ή να ήρθε απλα η ώρα να ξυπνήσεις σε περίπτωση ακούσιας α.π.
Ρωτάς για κάποιο συγκεκριμένο λόγο?
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 20-04-09, 22:33
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucid
δίχως να το θέλει εκτός του φόβου μπορώ να σκεφτώ τους εξωτερικούς θορύβους, να σου αποσπάσει δλδ την προσοχή κάτι και να επανέλθεις στον φυσικό κόσμο ή να ήρθε απλα η ώρα να ξυπνήσεις σε περίπτωση ακούσιας α.π.
Ρωτάς για κάποιο συγκεκριμένο λόγο?

Ναι είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει κάτι πολύ παράξενο..δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες ακόμη.Χμμ..όχι δεν έχει να κάνει με το ότι ήρθε η ώρα να ξυπνήσω,διότι καν δεν κοιμόμουν πριν μου γίνει...αυτό που με παραξένεψε είναι ότι είναι η πρώτη φορά που όλα γύρω μου ήταν όπως στην πραγματικότητα,σταθερά....μέχρι που όταν επέστρεφα πίσω άθελα μου είδα τον εαυτό μου ξαπλωμένο ακριβώς όπως ήμουν πριν μου συμβεί.....ούτε καν ήθελα να το προκαλέσω..Απλώς καθόμουν σκεπτική.
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~*WiLdChILD*~ : 20-04-09 στις 22:34
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 04-05-09, 23:52
Το avatar του χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ
ΕΛΙΣΑΙΟΣ Ο χρήστης ΕΛΙΣΑΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados
Εδώ δεν είμαστε καλά καλά συνειδητοί στο ξύπνιο μας, θα είμαστε κοιμισμένοι?

Ένα από τα προβλήματα στον εσωτερισμό, είναι ότι κάποιος που ξυπνάει μια στάλα, εύκολα ξανακοιμάται και ονειρεύεται ότι είναι ξύπνιος. (Ουσπένσκι, τέταρτος δρόμος)



Αναρωτιέμαι αν μπορεί κανείς να ξέρει ότι «ονειρεύεται συνειδητά» και όχι ότι ονειρεύεται ότι είναι συνειδητός? Μάλλον δεν μπορεί.
Είναι σχετικά εύκολο, είναι να προγραμματίσουμε τα όνειρά μας. Απλή νοητή άσκηση, βατή για τους περισσότερους ανθρώπους. (Υπάρχουν μερικές προϋποθέσεις, όπως το ελαφρύ στομάχι, αλλά τίποτα το εξεζητημένο.) Έτσι «βλέπουμε» πάνω κάτω αυτό που θέλουμε.
Αν κάποιος να σκοπεύει «να είναι συνειδητός και ονειρεύεται», ουσιαστικά προγραμματίζει να ονειρεύεται ότι είναι συνειδητός! Είναι αναμενόμενο να το πετύχει αρκετές φορές.

Ας δούμε μια άλλη περίπτωση. Στο βαθύ επίπεδο Άλφα, δηλαδή όταν ο εγκέφαλός βρίσκεται μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, είναι δυνατό να έχουμε συνείδηση, αλλά ο ύπνος απέχει ελάχιστα.
Είναι δύσκολο να ξεχωρίσουμε το σημείο που τελειώνει ο ύπνος και αρχίζει η σχετική εγρήγορση.

Αν καταφέρουμε να σταθεροποιήσουμε την εγκεφαλική μας συχνότητα στο βαθύ επίπεδο Άλφα, κοντά στα 7 hz, διατηρώντας την συνείδησή μας, χωρίς να γλυστρίσουμε στον ύπνο, έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα για το αστρικό ταξίδι.
(Υποθέτοντας βέβαια ότι υπάρχει «αστρικό ταξίδι» και ότι οι σχετικές εμπειρίες δεν έχουν άλλη εξήγηση...)
Θα ήθελα να ρωτήσω αν όλα αυτά έχουν άμεση σχέση με το λεγόμενο Φωτεινό ονείρεμα;
Aν ναι , θα σε παρακαλούσα να δώσεις περισσότερες πληροφορίες...
__________________
Τίποτα δεν είναι νεκρό, όταν μπορεί να ξαναγεννηθεί...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ : 04-05-09 στις 23:54
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 04-05-09, 23:57
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΙΣΑΙΟΣ
Θα ήθελα να ρωτήσω αν όλα αυτά έχουν άμεση σχέση με το λεγόμενο Φωτεινό ονείρεμα;
Aν ναι , θα σε παρακαλούσα να δώσεις περισσότερς πληροφορίες...
Ναι όντως το φωτεινό είναι το συνειδητό ονείρεμα.Γράψε στο Google ''lucid dreaming'' και θα βρεις αρκετές πληροφορίες
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 05-05-09, 00:00
Το avatar του χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ
ΕΛΙΣΑΙΟΣ Ο χρήστης ΕΛΙΣΑΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~
Ναι όντως το φωτεινό είναι το συνειδητό ονείρεμα.Γράψε στο Google ''lucid dreaming'' και θα βρεις αρκετές πληροφορίες
Ευχαριστώ να είσαι καλά
__________________
Τίποτα δεν είναι νεκρό, όταν μπορεί να ξαναγεννηθεί...
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 05-05-09, 00:05
Το avatar του χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ
ΕΛΙΣΑΙΟΣ Ο χρήστης ΕΛΙΣΑΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Να σου πω μια αλήθεια ... Αυτό για πρώτη φορά μου συνέβει το φθινόπωρο του 2004 χωρίς να το ξέρω, βλέπεις άλλο πράγμα να ξέρεις το μονοπάτι κι άλλο να βαδίζεις μέσα σ' αυτό...
__________________
Τίποτα δεν είναι νεκρό, όταν μπορεί να ξαναγεννηθεί...
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 05-05-09, 00:07
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΙΣΑΙΟΣ
Να σου πω μια αλήθεια ... Αυτό για πρώτη φορά μου συνέβει το φθινόπωρο του 2004 χωρίς να το ξέρω, βλέπεις άλλο πράγμα να ξέρεις το μονοπάτι κι άλλο να βαδίζεις μέσα σ' αυτό...
χμμ τι ακριβώς εννοείς?Το να συνειδητοποιηθείς στο όνειρό σου?
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.