Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιά 30-07-08, 13:10
Το avatar του χρήστη THEO-007
THEO-007 Ο χρήστης THEO-007 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-07-2008
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marte
Μην μας γκρεμίζεις το παραμύθι μας...
Ζούμε με αυτό..
Μας αρέσει...
Τόσα χρόνια ζούσαμε με παραμύθια, έχουμε συνηθίσει...
Δεν θέλουμε αλήθειες...θέλουμε συνωμοσίες, θέλουμε νεφιλίμια και ελοχίμια, που αυτά φταίνε για όλα και όχι το ξερό μας το κεφάλι...

Aπο ολα αυτα που εγραψες μονο το υπογραμμισμενο αξιζει......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 30-07-08, 14:07
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τους εχουν ριξει καποιοι ψευτοερευνητες το φρουτο του φανταστικου και τα κοροιδα το πιπιλανε.
Ooooοοο...
Ψοφάω να μάθω ποιός έγραψε τα ορφικά...
Γράψε - γράψε 007...
Για να δούμε τι αξιοπιστία μπορούν να έχουν τα αρχαία ελληνικά ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ...
Εξαιρουμένων φυσικά των βιβλίων των ιστορικών...
Αλήθεια, γιατί οι ιστορικοί της αρχαιότητας δεν έβαλαν ΠΟΤΕ στα βιβλία τους σαν αλήθεια τα "νεφελίμ και σία" και υπάρχουν μόνο σε παραμυθοκείμενα;;;;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 30-07-08, 14:28
Το avatar του χρήστη NoGod
NoGod Ο χρήστης NoGod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2008
Περιοχή: NL
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Πολυ επιθετικο και απολυτο σε βρισκω φιλε μου. Και δεν μπορω να καταλαβω το λογο.
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 30-07-08, 14:38
Το avatar του χρήστη THEO-007
THEO-007 Ο χρήστης THEO-007 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-07-2008
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Ooooοοο...
Ψοφάω να μάθω ποιός έγραψε τα ορφικά...
Γράψε - γράψε 007...
Για να δούμε τι αξιοπιστία μπορούν να έχουν τα αρχαία ελληνικά ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ...
Εξαιρουμένων φυσικά των βιβλίων των ιστορικών...
Αλήθεια, γιατί οι ιστορικοί της αρχαιότητας δεν έβαλαν ΠΟΤΕ στα βιβλία τους σαν αλήθεια τα "νεφελίμ και σία" και υπάρχουν μόνο σε παραμυθοκείμενα;;;;


__________________
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 30-07-08, 15:43
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Theo, οφείλω να σε ενημερώσω πως αν επαναλειφθεί το ίδιο λεξιλόγιο δεν θα μπορείς να συμμετέχεις στο μέλλον στις συζητήσεις μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KANE : 30-07-08 στις 15:46
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 30-07-08, 16:23
Το avatar του χρήστη THEO-007
THEO-007 Ο χρήστης THEO-007 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-07-2008
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Να μου λειπει φιλε. Ουτος η αλλος δεν προκειται να ξαναπαρω μερος.

Διαβασε το τοπικ απο την αρχη να δεις την υπεροψια και την ηλιθιοτητα που διεπει την πλειοψηφια εδω για κατι διαφορετικο που ακουγεται. Επειδη μπηκε κατι που εχουν αντιθετη αποψη αρχισαν τα ειρωνικα και τιςπαπαρολογιες. Σε μενα εκανες παρατηρηση να κανεις και σ`αυτους εαν εχετε ελευθερια λογου εδω μεσα.

Με ποιους να συζητησω λοιπον εδω μεσα. Και κακως που μπηκα δηλαδη. Βλεπω σβησατε και καποιο reply μου. Δεν με πειραζει.

Οι αποψεις εδω ειναι αφυδατωμενες μεχρι εκει που δεν παιρνει. Σαπια μυαλα τα οποια δεν δεχοντε να ακουσουν μια αλλη αποψη επειδη πλειοψηφουν. Θεωρουν αυτον η αυτους που την δεχοντε τρελους.

Νομιζουν οτι επειδη ειναι πλειοψηφια πρεπει ολοι οι υπολοιποι να τους ακολουθουν και να ενστερνιζοντε τις αποψεις τους.

Δεν θα με βαλουν στην αρλουμπολογια τους λοιπον.

Εγω εχω την αποψη μου και δεν την αλλαζω οσα παραφρασμενα και να μου φερνουν σαν αποδειξη.

Ε εγω δεν τους ακολουθω τι να κανουμε. Ειμαι απο αλλη καστα.

Θελω να ειμαι απο τους τρελους σε αυτον το γνωστικο κοσμο που σας εχουν βαλει καποιοι και τον οποιο δεν βλεπετε ουτε μπρος στην μυτη σας.

Θα επρεπε να ειχες επεμβει πιο μπροστα οταν καποιοι ειρωνευτηκαν την αποψη μου. Τοτε θα ησουν σωστος. Τωρα τι να σε κανω. Μπαναρισε με να ησυχασω.....χαχαχαχα

Ααααα και μην ξεχασετε να σβησετε και την απαντηση αυτη. Γιατι διασυρει τον ελευθερο λογο της κοινοτητας εδω μεσα.

ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΛΟΓΟ. Κατα την πλειοψηφια φυσικα.

__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη THEO-007 : 30-07-08 στις 16:38
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 30-07-08, 20:30
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

φιλε 007 ο καθενας εδω εχει την αποψη του αλλα συμμετεχει με σκοπο να μαθει και κατι διαφορετικο ,με σκοπο ειτε να το ενστερνιστει ειτε να το κρατησει στο πισω μερος του μυαλου του.

αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι δινεις τοσο μεγαλη βαση στα αρχαια κειμενα?εχουμε δει πολλα ακυρα πραγματα να υπαρχουν σε αυτα.ο σεβασμος και ο θαυμασμος μας για τους αρχαιους δεν πρεπει να μας οδηγησει σε σημειο να πιστευουμε οτι διαβαζουμε σε αυτα.το σεναριο για πολεις στη σεληνη τουλαχιστον στην επιφανεια της δε στεκει.η ανυπαρξια ατμοσφαιρας επιτρεπει σε ολους τους μετεωριτες να πεφτουν στην επιφανεια της.
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 30-07-08, 20:39
Το avatar του χρήστη THEO-007
THEO-007 Ο χρήστης THEO-007 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-07-2008
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bahamut
φιλε 007 ο καθενας εδω εχει την αποψη του αλλα συμμετεχει με σκοπο να μαθει και κατι διαφορετικο ,με σκοπο ειτε να το ενστερνιστει ειτε να το κρατησει στο πισω μερος του μυαλου του.

αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι δινεις τοσο μεγαλη βαση στα αρχαια κειμενα?εχουμε δει πολλα ακυρα πραγματα να υπαρχουν σε αυτα.ο σεβασμος και ο θαυμασμος μας για τους αρχαιους δεν πρεπει να μας οδηγησει σε σημειο να πιστευουμε οτι διαβαζουμε σε αυτα.το σεναριο για πολεις στη σεληνη τουλαχιστον στην επιφανεια της δε στεκει.η ανυπαρξια ατμοσφαιρας επιτρεπει σε ολους τους μετεωριτες να πεφτουν στην επιφανεια της.

Σας ειπα πριν οτι στην πισω πλευρα της σεληνης βρεθηκε απο δορυφορους μεγαλη ποσοτητα ραδιενεργειας καθως και κατεστραμενες πολεις.

Εγω εχω σαν βαση τα αρχαια κειμενα και τα αρχαιολογικα ευρηματα στη γη η στον αρη η στην σεληνη. Η αληθεια για μενα εκει μεσα βρισκεται.

Αλλοι ακουν τους επιστημονες. Δικαιωμα τους. Δεν τους επιτρεπω ομως να χλευασουν την αποψη μου επειδη δεν τους καθετε στα πστευω τους. Εφοσον συνεχιζουν ετσι και γω θα τους βριζω μεχρι να με διωξουν απο δω..

Γνωριζεις οτι εχουν βρεθει υαλομενες πολεις στον αρη. Ξερεις τι σημαινει υαλομενο.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη THEO-007 : 30-07-08 στις 20:40
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 30-07-08, 20:54
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

οταν λες εχουν βρεθει τι ακριβως εννοεις?απο ποιους?οι αποψεις σου θεμελιωνονται στα αρχαια κειμενα μονο η δινεις βαση και σε ανεξαρτητους επιστημονες?
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 30-07-08, 21:00
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω εχω σαν βαση τα αρχαια κειμενα και τα αρχαιολογικα ευρηματα στη γη η στον αρη η στην σεληνη. Η αληθεια για μενα εκει μεσα βρισκεται.
Αλλοι ακουν τους επιστημονες. Δικαιωμα τους. Δεν τους επιτρεπω ομως να χλευασουν την αποψη μου επειδη δεν τους καθετε στα πστευω τους. Εφοσον συνεχιζουν ετσι και γω θα τους βριζω μεχρι να με διωξουν απο δω..
έχεις σαν βάση τα αρχαία κείμενα ή τα αρχαιολογικά ευρήματα;
Και πώς γίνεται αυτό αν ισχύει το πρώτο; Δλδ αν κάποιος σου αποδείξει κάτι εν έτη 2008 εσύ θα συνεχίσεις να πιστεύεις στα αρχαία κείμενα και στις θεωρίες τους/σου;

Ίσως δεν το κατάλαβα καλά...


Όσον αφορά το πιο προηγούμενο μήνυμά σου οφείλω να σου πω ότι ο καθένας μπορεί να εκφράζεται ελεύθερα μέσα σε αυτό εδώ το forum αρκεί βέβαια να μην αντιτίθεται στους κανόνες και τις λειτουργίες του forum.
Τώρα, αν εσύ νομίζεις ότι δεν γίνεται αυτό, επικοινώνησε με κάποιον συντονιστή ώστε να βρεθεί η λύση στο πρόβλημά σου.

Ο καθένας ακούει και σέβεται την άποψη του άλλου.
Ο καθένας μπορεί να κρίνει την άποψη του άλλου, ελευθερία δεν έχουμε;
Αλλά πάντα, σε πλαίσια λογικά και ήρεμα, χωρίς ύβρεις κ.τ.λ.
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.