Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-06, 14:25
Το avatar του χρήστη Zeus
Zeus Ο χρήστης Zeus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή 6/6/06

πριν από λίγες μέρες, κι ενώ έψαχνα στο iNet κάτι σχετικό με προφητείες, βρήκα και ένα site το οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ,ξεναέφερνε στο προσκήνιο "την ημέρα της Κρίσεως". Μεταξύ άλλων έλεγε πώς αυτή η ημερομηνία (6/6/06) θα είναι η μέρα που θα γεννηθεί(;) ο "γιος του Εωσφόρου".

Προσωπικά δεν πιστεύω λέξη αλλά αν αυτό το πάρουν είδηση, εκείνες τις μέρες τα κανάλια της ΤV, καταλαβαίνεται τι πρόκυται να γίνεί.
__________________
Zeus
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-06, 17:39
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Δε νομίζω ότι πρέπει να σταθούμε πολύ σε αυτήν την είδηση...
Πιστεύω ότι πρόκειται για ένα είδος προπαγάνδας, άγνωστο απο ποιούς που στην τελική, μπορεί να το είπαν έτσι επείδη το σκεφτήκαν και όχι για τίποτα άλλο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zeus
Προσωπικά δεν πιστεύω λέξη αλλά αν αυτό το πάρουν είδηση, εκείνες τις μέρες τα κανάλια της ΤV, καταλαβαίνεται τι πρόκυται να γίνεί.
Δεν πιστεύω ότι θα γίνει πανικός άμα μαθευτεί από τα Μ.Μ.Ε όπως λες.Ίσως μια αναφορά και τίποτα άλλο.
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-06, 16:47
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

μου ακούγεται ως το γνωστό παιχνιδάκι με τον αριθμό 666, αριθμό του θηρίου της αποκάλυψης και συμφωνώ με το μπιζέλι ότι είναι άλλο ένα κακό για το τίποτα. αν ήταν τόσο απλό να βρεθεί το πότε, το που και το ποιός θα είναι ο αντίχριστος, θα έσπευδαν πρώτα από όλους τα κανάλια να του πάρουν συνέντευξη και μετά καμία φονταμενταλιστική ομάδα να τον δολοφονήσει. ίσως προλάβαινε να γράψει και κανένα ευαγγέλιο για να ασχολούνται οι ερχόμενες γενιές...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-06, 21:29
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
μου ακούγεται ως το γνωστό παιχνιδάκι με τον αριθμό 666, αριθμό του θηρίου της αποκάλυψης
Για να συμβάλω κι εγώ σ' αυτό το παιχνιδάκι με το 666 που αναφέρεις Μιχάλη μου θα ήθελα να σας πω κάτι που διάβασα σε ένα περιοδικό μόλις σήμερα. (Πρόκειται για το ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ, ένα από τα πιο πρωτότυπα και ενδιαφέροντα φοιτητικά ( ; ) περιοδικά, το οποίο διανέμεται δωρεάν παρακαλώ.)

Καταρχήν ξέρατε πως ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος έχει αριθμό ταυτότητας 666 974; Και σα να μην έφτανε αυτό, διαβάστε τι ακριβώς λέει:
"666 σελίδες με το λόγο και τα έργα του Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου. [...] Το βιβλίο παρουσιάζει τις ιδεοληψίες και τα κατορθώματα μιας δεύτερης επταετίας αφού ευλαβώς υπηρέτησε την πρώτη. Αναλύει το ιδεολόγημα της Ελληνορθοδοξίας, ημίονο που ίππευσε ο "Εθναπόστολος" προκειμένου να εισπηδήσει στην πολιτική η οποία δεν είναι παρά μεταμφίεση του κακοφυούς και κακόφημου Ελληνοχρηστιανισμού μετά την πτώση του καθεστώτος της "Ελλάδος Ελλήνων Χριστιανών" το 1974..."
Έτσι ξεκινά το δελτίο τύπου που απέστειλαν οι εκδόσεις "Γνώσεις" για το νέο βιβλίο του Μανώλη Βασιλάκη με τίτλο "Η Μάστιγα του Θεού".

Τα σχόλια δικά σας!

(Συγνώμη αν ξέφυγα απ' το θέμα, αλλά μια και ανοίχτηκε ένα topic που μπορεί να παραλληλιστεί με τον επίμαχο αριθμό, είπα να γράψω κι αυτό.)
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-04-06, 08:27
Το avatar του χρήστη Zeus
Zeus Ο χρήστης Zeus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Καλά έκανες και το ανέφερες μιας κι όπως, έγραψα σε ένα άλλο topic μέσα στο forum, ίσως η όλη θρησκεία μας να είναι ελαφρώς ανεστραμμένη. Άλλωστε πάντα αναρωτιώμουν: Τι σχέση έχει ο φέρον το φώς (Εώσφορος, που κατά περίεργο τρόπο αναφέρεται και από τον Ησίοδο στη Θεογονία) με το σκοτάδι.....;
__________________
Zeus
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-04-06, 17:47
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Αν θέλετε να στρέψουμε τη συζήτηση προς τον επίμαχο αριθμό 666 ή χξς', δεν έχω καμία αντίρρηση. Μάλιστα, τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι αρκετά με αυτόν, προς δημιουργία ενός άρθρου της κατηγορίας με την οποία έχω εμμονή, τη θρησκειολογία δηλαδή.
Να, λοιπόν, που μια αρχαία ελληνική παράδοση, η θεωρία των λεξάριθμων, εισχώρησε στη χριστιανική παράδοση και μάλιστα στην κορύφωση της τελευταίας, στην Εσχατολογία της, δηλαδή. Παντού υπάρχει ένας Πυθαγόρας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 20-04-06 στις 17:49
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-06, 18:47
Το avatar του χρήστη Zeus
Zeus Ο χρήστης Zeus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

προσωπικά δεν έχω καμια αντίρρηση. βέβαια αν είστε διαθέσιμοι να εσχατολογίσουμε είμαι μέσα.
__________________
Zeus
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-06, 11:05
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Μιας και η "επίμαχη" ημερομηνία πλησιάζει, είναι νομίζω καιρός να ασχοληθούμε ξανά με το συγκεκριμένο θέμα, όχι τόσο αν στις 6/6/06 θα εμφανιστεί ο Αντίχριστος, αλλά με το μυστήριο του κεφαλαίου ιγ της Αποκάλυψης, στο οποίο γίνεται η αναφορά στον περίφημο αριθμό χξς', ο οποίος αποδόθηκε ως 666. Το απόσπασμα, σε ελεύθερη μετάφραση, λέει περίπου τα εξής : "Εδώ είναι η Σοφία. Όποιος έχει πνευματικό νου ας αριθμήσει τα γράμματα του ονόματός του, γιατί είναι όνομα ανθρώπου. Και το άθροισμα των γραμμάτων του ονόματός του θα είναι χξς'" Οι υποσημειώσεις στο συγκεκριμένο κεφάλαιο, από τη μετάφραση και τα ερμηνευτικά σχόλια του καθηγητή Τρεμπέλα, λένε πως το χξς' είναι τα αρχικά του ονόματος ΧριστόΣ, με το "οφιοειδές" γράμμα ξ να παρεμβάλεται ανάμεσά τους, κάτι που παραπέμπει στη λατρεία του όφεος από μια αιρετική ομάδα του παρελθόντος. Αν αθροίσουμε όμως το χξς' σύμφωνα με το σύστημα της Μιλήτου, δεν μας δίνει τον αριθμό 666, κάτι που έχει παρατηρήσει και ο Ιωάννης Φουράκης σε ένα από τα βιβλία του, αλλά κάποιον άλλο αριθμό που αν θυμάμαι καλά είναι ο αριθμός 860. Η συνέχεια το απόγευμα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-06-06, 11:32
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή Τεστ

.................
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 17-06-06 στις 14:47
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-06-06, 10:52
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παιδιά σήμερα είναι και 6/6/06 και έχω πάθει μεγάλο κακό...





Στο μαγαζί δεν έχει πατήσει ψυχή.....

Εντάξει για εμένα είναι μια συνηθισμένη μέρα(όπως η καθαρά δευτέρα)
Αλλά αναλογιστήτε τι να είχαμε το έτος 6/6/6666?
__________________
Βαριέμαι http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=22502
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.