Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-06-06, 14:29
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή Γιατι τοσες εσχατολογικες ταινιες????

Τα 2 τελευταία χρόνια έχω παρατηρήσει ότι ο ντόρος γύρω από τα εσχατολογικά θέματα έχει αυξηθεί κατά πολύ. Βεβαία πάντα υπήρχε το ενδιαφέρων για το ποτέ θα εκπληρωθεί η αποκάλυψη αν έχει γεννηθεί ο αντίχριστος ποιος είναι τι είναι αλλά πάντοτε όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό όσο τώρα και πάντα στον βαθμό ότι είναι μια ταινία επιστημονικής φαντασίας

Τώρα τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά η ταινία δεν είναι στην ουσία ταινία όπως πολύ πιστεύουν ( πχ έλα ρε τώρα μια ταινία είναι τίποτα παραπάνω μην τα πιστεύεις αυτά).Έτσι όπως την παρουσιάζουν και με τον τρόπο που την παρουσιάζουν σου δίνουν την εντύπωση διαφήμισης προϊόντος που θα είναι έτοιμο και σε λίγες μέρες βγαίνει στην αγορά.

Δεν ξερώ αν όντως έτσι είναι τα πράγματα αλλά αυτή την εντύπωση μου δίνουν .Προσωπικά αν με ρωτήσεις αν πιστεύω ότι ζούμε τα χρονιά της αποκαλύψεως θα σου πω ναι αν με ρωτήσεις αν έχει γεννηθεί ο αντίχριστος θα σου απαντήσω ίσως…
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 5οος Αγγελος : 15-06-06 στις 14:31
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-06-06, 16:51
Arf Ο χρήστης Arf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Εσχατολογικές ταινίες υπήρχαν πάντα. Η παρατηρούμενη αύξησή τους έχει πολλές πιθανές αιτίες όπως:

1)Πουλάει καί καθότι αυτές οι ταινίες έχουν ανάγκη από ειδικά εφέ τώρα είναι πιό εύκολο από άλλοτε νά γίνουν.

2)Η εκκλησία βλέπει ότι χάνη έδαφος συνεχώς καί αυτές οι ταινίες αυξάνουν τόν φόβο πού τήν συντηρεί.

3)Υπάρχει τό περίφημο ημερολόγιο τών Μάγια πού λέγεται (δέν ξέρω μέ πιό υπολογισμό) ότι σταματάει στό 2012 δείχνοντας τό τέλος τού κόσμου.

4)Οι κλιματολογικές αλλαγές πού εντείνουν τήν ιδέα ότι κάτι τρέχει.(πράγματι κάτι τρέχει αλλά δέν έχει σχέση μέ τήν αποκάλυψη)

5)Η προφητεία ότι η γενιά στήν εποχή τής οποίας θά ιδρυθή ξανά τό κράτος τού Ισραήλ θά είναι η τελευταία.(Από Εβραίους η προφητεία βεβαίως)

Αυτές οι αιτίες μού έρχονται αυτήν τήν στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-06, 17:02
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Συμφωνώ στο ότι ίσως επειδή η εκκλησιά χάνει όλο ένα και περισσότερο έδαφος να προσπαθεί με τέτοιου είδους τεχνάσματα να κρατήσει πιστούς στους κόλπους της. Από την άλλη δεν πιστεύω σε χρονικά περιθώρια και ημερομηνίες. Έχω ακούσει τόσες ημερομηνίες που πλέον είμαι επιφυλακτικός αν και ακούγεται πολύ τελευταία έντονα η ημερομηνία 2012. Τα σημάδια των καιρών δείχνουν κατά την γνώμη μου ότι είμαστε στα χρονιά της αποκαλυψεως. Οι πόλεμοι η πείνα η άρρωστες οι παγκόσμιες κρίσεις τα μετερεωλογικα φαινόμενα είναι εντονότερα από ποτέ.
Αλλά δεν αποκλείω και αυτό που έχω προαναφέρει ότι ίσως είναι ένα έμμεσο μνήμα στους απανταχού ‘ενδιαφερομένους’ ότι ίσως η έλευση του δεν αργεί να έρθει…
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-06, 17:50
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Arf
2)Η εκκλησία βλέπει ότι χάνη έδαφος συνεχώς καί αυτές οι ταινίες αυξάνουν τόν φόβο πού τήν συντηρεί.
Συγγνώμη, η εκκλησία δηλαδή χρηματοδοτεί το γύρισμα τέτοιων ταινιών και τις χρησιμοποιεί για προπαγανδιστικούς σκοπούς? Αυτό εννοείς ή μήπως εγώ δεν κατάλαβα καλά?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-06-06, 18:31
Arf Ο χρήστης Arf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Συγγνώμη, η εκκλησία δηλαδή χρηματοδοτεί το γύρισμα τέτοιων ταινιών και τις χρησιμοποιεί για προπαγανδιστικούς σκοπούς? Αυτό εννοείς ή μήπως εγώ δεν κατάλαβα καλά?
Ναί αυτό ακριβώς εννοούσα.
Ισώς όχι απ' ευθείας αλλά...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-06-06, 18:48
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Μάλλον το Hollywood εννοείς, και μάλλον δεν κρύβονται ακριβώς εκκλησίες...

Μεσσιανικού τύπου ταινίες προωθεί το Hollywood για τις μάζες, αλλά αν θέλεις μπορείς να επιλέγεις Ευρωπαϊκό κινηματογράφο, που είναι πολύ πιο ποιοτικός...στο χέρι σου είναι.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-06-06, 19:06
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Νομίζω πως μια τέτοια άποψη, Αρφ, είναι υπερβολική. Γιατί πάντα, πίσω από όλα, να βλέπουμε την Εκκλησία και τις "συνομωσίες" της; Οι ταινίες αυτές έχουν απήχηση γιατί απευθύνονται κυρίως σε μια τεράστια μάζα χριστιανών θεατών, που γνωρίζουν την παράδοση για τον Αντίχριστο και τους αρέσουν επειδή το θέμα τους είναι οικείο. Η Εκκλησία στην προσπάθειά της να διατηρήσει αναλλοίωτο το Δόγμα που πρεσβεύει, δεν θα χρηματοδοτούσε ποτέ ταινίες που παρουσιάζουν παραλλαγές στη διήγηση της Αποκάλυψης. Και μην ξεχνάς πως οι ταινίες εσχατολογικού περιεχομένου δεν είναι μόνο όσες ασχολούνται με τον Αντίχριστο...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-06-06, 19:21
Arf Ο χρήστης Arf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Arf
Εσχατολογικές ταινίες υπήρχαν πάντα. Η παρατηρούμενη αύξησή τους έχει πολλές πιθανές αιτίες όπως:
.
Τό επαναλαμβάνω γιατί μάλλον δέν έγινε κατανοητό.
Δέν είπα ότι σίγουρα είναι η εκκλησία ή μόνο αυτή.
Είναι όμως μιά πιθανότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-06-06, 19:36
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Όχι, φίλε μου, δεν εννοούσα ότι πιστεύεις πως μόνο αυτή είναι η εξήγηση και σίγουρα δεν έχω κανένα σκοπό να σου "επιτεθώ". Ένα διάλογο - προβληματισμό κάνουμε, αναλύοντας απόψεις χωρίς να προσβάλλουμε πρόσωπα και ιδιότητες. Εγώ τουλάχιστον δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-06-06, 02:19
Το avatar του χρήστη Epoptes
Epoptes Ο χρήστης Epoptes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Καμιά εκκλησία (εκτός ίσως από των Σαϊεντολόγων!) δεν έχει επιρροή στο Χόλυγουντ. Σχεδόν όλοι οι μεγαλοπαραγωγοί είναι είτε άθεοι είτε Ιουδαίοι, καθώς και οι περισσότεροι δημιουργοί και ηθοποιοί. Στις ΗΠΑ είναι γνωστό τις πάσι πως το Χόλυγουντ είναι άντρο αριστεριστών το οποίο βρίσκεται σε διαρκή πόλεμο με τους συντηρητικούς Χριστιανούς. Γι' αυτό άλλωστε προβαίνουν οι συντηρητικοί σε μποϋκοτάζ των προϊόντων του Χόλυγουντ κάθε τρεις και λιγάκι. Μια ταινία με φιλοχριστιανικό μήνυμα τόλμησε να κάνει ο Μελ Γκίμπσον και πήρε αρνητικές κριτικές και πολεμήθηκε απ' όλην την ιντελλιτζένσια της Αμερικής και μπήκε λίγο πολύ στη Μαύρη Λίστα όλων των παραγωγών. Βέβαια η ταινία του πούλησε αναπάντεχα, γιατί οι Χολυγουντιανοί δεν μπόρεσαν να προβλέψουν την επιτυχία της στα πλατειά θρησκευόμενα πληθυσμιακά στρώματα.
__________________
Ιστολόγιο Ε Π Ο Π Τ Η Σ
ετεηι δε ατομα και κενον - Δημόκριτος ο Αβδηρίτης
tantum religio potuit suadere malorum - T. Lucretius Carus
entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem - William of Occam
We are survival machines--robot vehicles blindly programmed to preserve the selfish molecules known as genes - Richard Dawkins
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.