Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιά 30-07-18, 18:14
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου τα έχω γράψει αναλυτικά, να μην επαναλαμβάνομαι...
Θα τα δω για να θυμηθώ... και θα επανέλθω.
Προς το παρόν πρέπει να βάλω διαστάσεις στα σχέδια των μηχανισμών που έχω σχεδιάσει για να πάρω προσφορές από κατασκευαστές για να κάνουμε ένα βελτιωμένο πιλοτικό μηχανισμό με τον οποίο θα κάτω πειράματα αντοχής στην έλξη μέσα σε μαλακό έδαφος ώστε να πάρω πιστοποιητικό βαθέων αγκυρώσεων.
Θέλω να πάρω προσφορές για να κατασκευαστεί ή από χυτό χάλυβα ή από ανθρακονήματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 30-07-18 στις 18:18
  #162  
Παλιά 31-07-18, 04:23
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μερικές παρατηρήσεις για τις μετατοπίσεις του μηχανισμού μετάδοσης καθώς και για τις μετατοπίσεις του πειραματικού μοντέλου καθώς και τις σεισμικής πλατφόρμας.
Υπάρχουν έξη βασικοί παράγοντες που αυξάνουν τις εντάσεις που αναπτύσσονται πάνω στο πειραματικό μοντέλο.
1) Το πλάτος ταλάντωσης
2) Η επιτάχυνση
3) Το ύψος του μοντέλου
4) Η μάζα του μοντέλου
5) Η χρονική διάρκεια των μετατοπίσεων
6) Η ιδιοπερίοδος.
Η σεισμική βάση είναι έτσι κατασκευασμένη ώστε το μοντέλο να κάνει δύο βασικές μετατοπίσεις μπρος πίσω και πάνω κάτω.
Το μπρος πίσω αν συντελείται πάνω σε έναν οριζόντιο άξονα είναι εύκολο το να βρούμε το πλάτος ταλάντωσης διότι απλά μετράμε την διαδρομή από το σημείο που ήταν πριν μέχρι το σημείο που απομακρύνθηκε.
Τι γίνετε όμως αν η μετατόπιση ( ταλάντωση ) μπρος πίσω συντελείτε πάνω σε αξονική καμπύλη.
Τότε οι μετρήσεις δυσκολεύουν πάρα πολύ διότι ....
1) αν η βάση έχει πλάτος ταλάντωσης 22 cm το δώμα έχει πολύ μεγαλύτερο αυξάνοντας τις εντάσεις
2) Η βύθιση της ταλάντωσης που συντελείται στα δύο άκρα αυξάνει δραματικά την ροπή ανατροπής
3) Η επιτάχυνση που συντελείτε στο δώμα είναι μεγαλύτερη αυτής που συντελείτε στην βάση του μοντέλου.

Ακόμα η σύζευξη του μηχανήματος με την σεισμική βάση δεν είναι σταθερή διότι η μηχανή λόγο των εντάσεων που δέχεται κατά την περιστροφή του έκκεντρου άξονα κάτω στην βάση της η βάση έχει μια μετατόπιση μπρος πίσω. Αυτή η μετατόπιση είναι ένα πρόσθετο πλάτος ταλάντωσης του αρχικού και τα 22 cm γίνονται 25, 26, 27 cm ανάλογα της έντασης που δέχεται και φυσικά αυξάνει ακόμα περισσότερο και το πλάτος ταλάντωσης του δώματος καθώς και η επιτάχυνση αυτού οπότε και όλες οι εντάσεις.
Ακόμα η σεισμική βάση στηρίζετε πάνω σε 4 άξονες διαμέτρου 20 mm τοποθετημένοι και οξυγονοσυγκολλημένοι κοντά στα 4 άκρα της οι οποίοι παλινδρομούν μέσα σε δύο χαλύβδινους κοίλο δοκούς σχήματος Π 10 cm Λόγο της ροπής ανατροπής που δέχεται το μοντέλο υπάρχουν και κρουστικές μετατοπίσεις πάνω κάτω μέσα στο Π διαδρομής με ύψος κρούσης 8 cm
Όλοι οι πάρα πάνω αστάθμητοι παράγοντες συντελούν στο να αυξήσουν την ένταση που σας είπα πριν.
Ακόμα το ότι μετράμε έναν σεισμό φυσικού μεγέθους πάνω σε μοντέλο υπό κλίμακα αυξάνει δραματικά την σύγκριση του πειράματος με ένα μοντέλο φυσικού μεγέθους.
Οπότε είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί η πραγματική μέτρηση των εντάσεων λόγο των πάρα πάνω αστάθμητων παραγόντων. Αν είναι 5, 10 ή 50 g δεν παίζει και μεγάλο ρόλο διότι οι σημερινές κατασκευές αστοχούν στο μισό g https://www.youtube.com/watch?v=N1zr4Mpf3TU&t=42s

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 31-07-18 στις 04:40
  #163  
Παλιά 05-08-18, 14:08
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ο Γιάννης Λυμπέρης επινόησε φιλόδοξη αντισεισμική πατέντα
https://www.youtube.com/watch?v=cUJkObz3nBQ

Ο Παναγιώτης Καρύδης, ομότιμος καθηγητής αντισεισμικής τεχνολογίας στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, συναντήθηκε με τον Γιάννη Λυμπέρη και είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει το πείραμά του. «Πράγματι έχει απόδοση και μπορεί να βρει εφαρμογή σε πολλές κατασκευές για την προστασία από τους σεισμούς! Θα μπορούσε να ενσωματωθεί στις μελέτες. Αρκεί να γίνει αποδεκτό αυτό το σύστημα από την ευρύτερη επιστημονική κοινότητα», επισημαίνει , σχολιάζοντας τη συγκεκριμένη πατέντα. «Το καλωσορίζω και εύχομαι να το δούμε και στην πράξη», καταλήγει…
http://www.zougla.gr/greece/article/...i-evresitexnia
  #164  
Παλιά 05-08-18, 15:18
ammophila Ο χρήστης ammophila δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2004
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Γιάννης Λυμπέρης επινόησε φιλόδοξη αντισεισμική πατέντα
https://www.youtube.com/watch?v=cUJkObz3nBQ

Ο Παναγιώτης Καρύδης, ομότιμος καθηγητής αντισεισμικής τεχνολογίας στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, συναντήθηκε με τον Γιάννη Λυμπέρη και είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει το πείραμά του. «Πράγματι έχει απόδοση και μπορεί να βρει εφαρμογή σε πολλές κατασκευές για την προστασία από τους σεισμούς! Θα μπορούσε να ενσωματωθεί στις μελέτες. Αρκεί να γίνει αποδεκτό αυτό το σύστημα από την ευρύτερη επιστημονική κοινότητα», επισημαίνει , σχολιάζοντας τη συγκεκριμένη πατέντα. «Το καλωσορίζω και εύχομαι να το δούμε και στην πράξη», καταλήγει…
http://www.zougla.gr/greece/article/...i-evresitexnia
Ξεκουρδίζεις και πας, ζήτα ΒΟΗΘΕΙΑ !
  #165  
Παλιά 05-08-18, 17:58
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ammophila Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκουρδίζεις και πας, ζήτα ΒΟΗΘΕΙΑ !
Φίλε μου ο καθηγητής μου έχει κάνει υπολογισμούς για όλες τις κατασκευές και μου έχει βρει τις ανοδικές εντάσεις για κάθε τοίχωμα και κάθε όροφο. Μου έχει βρει και τις εντάσεις που δέχονται ανεμογεννήτριες Ο καθηγητής αλλά και τεχνικές εταιρείες μελετών που επισκεφτήκαμε μου είπαν το εξής.
Αυτά που λες είναι σωστά.... αλλά.. Για να χρησιμοποιήσουμε τον μηχανισμό σου
πρέπει να έχουμε προδιαγραφές ώστε να ξέρουμε την αντοχή που έχει στο μαλακό έδαφος και στον βράχο σε διάφορα βάθη αυτός ο μηχανισμός.
Δηλαδή θέλουν πιστοποιητικό ακγυρώσεων από επίσημο φορέα.
Ο φορέας της πιστοποίησης μας είπε ότι αν θέλουμε πιστοποιητικό μόνιμης αγκύρωσης πρέπει εκτός των άλλων να μην σκουριάζει Να μην έχει ηλεκτροσυγκολλήσεις και να παραμένει λειτουργικός στον χρόνο. Το κατασκευάζουμε με ανθρακονήματα για να γίνει η δοκιμή. Όλα αυτά θέλουν χρήμα και δυστυχώς δεν με βοηθάει κανένας.
Τι άλλο να κάνω μόνος μου?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 05-08-18 στις 18:07
  #166  
Παλιά 06-08-18, 16:22
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Ρε συ seismic... εδώ δε βρίσκει χρηματοδότηση ο "καθηγητής σου" γι' αυτά, εσύ θα βρεις εδώ μέσα;
__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
  #167  
Παλιά 06-08-18, 16:41
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Συγνώμη αν μου διέφυγε, αλλά, για πόσα χρήματα ομιλούμε?
10 χιλιάδες ευρώ ας πούμε ? ή για (πολύ) παραπάνω?
  #168  
Παλιά 06-08-18, 17:24
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη αν μου διέφυγε, αλλά, για πόσα χρήματα ομιλούμε?
10 χιλιάδες ευρώ ας πούμε ? ή για (πολύ) παραπάνω?
Για πιστοποιήσεις γεωτρήσεις μηχανήματα έλξης και πρωτότυπο μηχανισμό 35000 ευρώ.
Αλλά για να κάνεις εταιρεία και να ξεκινήσει με μάρκετινγκ κλπ δεν φτάνουν 300000 ευρώ. Για διπλώματα πειράματα προσομοιώσεις έχω δώσει 150000 ευρώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 06-08-18 στις 17:24
  #169  
Παλιά 06-08-18, 17:27
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ seismic... εδώ δε βρίσκει χρηματοδότηση ο "καθηγητής σου" γι' αυτά, εσύ θα βρεις εδώ μέσα;
Τα χρήματα κράτησε τα για σουβλάκια Την αγάπη σου θέλω που μου την δείχνεις τόσο απλόχερα κουβαρντά μου.
Τα καταφέρνω και μόνος μου αφού δεν έχω πάρει ούτε ένα ευρό από κανένα έως τώρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 06-08-18 στις 17:30
  #170  
Παλιά 06-08-18, 20:29
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Για διπλώματα πειράματα προσομοιώσεις έχω δώσει 150000 ευρώ.
Κοίτα να δεις τι σκέφτηκα: Αν όλα αυτά τα είχες παίξει joker, στοίχημα, λαϊκά λαχεία και χρηματιστήρια, υπήρχε μια πολύ σοβαρή πιθανότητα να είχες πολλαπλασιάσει το κεφάλαιο. Για έρανο που σκέφτηκα εδώ μέσα πάλι δεν βγαίνει, εκτός κι αν γράφεις κάθε μέρα για τα επόμενα 10 χρόνια, οπότε δεν ξέρεις τι μπορεί να παιχτεί. Να πείσεις κανένα παππού να σε γράψει στη διαθήκη του και μετά να κάνεις την κληρονομιά μπετά
__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.