Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-04-11, 20:36
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Πάλι εδώ....

Φίλε Ermhs....

Ανακυκλώνουμε πολλά πραγματα στις συζητήσεις μας...
Δεν διαχωρίζω αλλά κατηγοριοποίησα τις Συνωμοσιολογικές Θεωρίες
ώστε να μπορέσουμε να ψάξουμε και μέσα από αυτό να καταλάβουμε.....

Όσο για το 2% που αναφέρεις έχω πλείστες αντιρρήσεις γιατί δεν
υπάρχουν στοιχεία για αυτό και μάλιστα διότι δεν έχουμε και στοιχεία
απο τις πωλήσεις βιβλίων....

Σχετικά με τα "γκρουπακια" που αναφέρεις δεν μετράει και πολύ αλλα τα
βιβλία και τι πωλήσεις έχουν...
Τα σχετικά περί Δελφικού "Ε" έχουν πολλές επανεκδόσεις όπως και
διάφορα σχετικών θεμάτων Βιβλία...

Το 2% είναι αυθαίρετο διότι δεν πρέπει να περνούμε το σύνολο του
πληθυσμού αλλά το σύνολο αυτών που διαβάζουν βιβλία και μάλιστα
σχετικής θεματολογίας....

Αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτά τα διάφορα ποσοστά γιατί θα χαθούμε..

Το θέμα είναι να ψάξουμε φίλε μου γιατί Δημιουργούνται και όχι να
ψάξουμε για νέες Συνωμοσιολογικές Θεωρίες...
Σε τι ακριβώς αποσκοπούν ????
Να ερευνήσουμε
Αλλιώς θα χαθούμε τελείως...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-04-11, 20:51
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Δεν θέλω να ακούω για έψιλον, γενικότερα.. γελώ αφάνταστα.. Μπορεί να ήταν και να είναι ένα πολύ όμορφο Ελληνικό σύμβολο.. αλλά το έχουν πάρει από τα μαλλιά.. του τα βαψανε μοβ και τα έκαναν μοϊκάνα.. κάπως έτσι τα έχουν κάνει.. Θέλοντας η μη, το θέμα γίνετε στο τέλος πολιτικό.. και μιας και δεν κατηγοριοποιείς, αλλά σε ενοχλεί και ενοχλεί γενικότερα.. καλό είναι να μην το αναφέρουμε ούτε αυτό.. γιατί οι απόψεις διίσταστε.. Και για να μην μπορούμε να πούμε το ένα η το άλλο.. στο τέλος και η κουβέντα που κάνουμε θα είναι μια συνωμοσιολογια σκέτη.. στο άφησα να εννοηθεί πάντως..


Την απάντηση μου θα την βρεις στο παραπάνω μήνυμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 29-04-11 στις 21:04
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-04-11, 00:53
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Εδώ και πάλι...

Φίλε Ermhs νομίζω πως ήμουν ξεκάθαρος ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΉ ΠΟΥ ΆΝΟΙΞΑ ΤΟ
ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.........
Σε παρακαλώ διάβασε το θέμα που άνοιξα από την αρχή συνέχεια
αναφέρω αυτά που έχω γράψει σε προηγούμενες απαντήσεις μου....


Αυτό που αναφέρεις πως με Συνομοσιολογία προσπαθώ να αντισταθώ σε
Συνωμοσιολογίες είναι δυνατόν ????????????????

Μόνο με επιμελημένη έρευνα και διάβασμα Ιστορίας που βγάζει στοιχεία...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-04-11, 13:25
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Όχι δεν εννόησα αυτό που εσύ κατάλαβες, δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε εσένα.. Θέλοντας να πω ότι από την στιγμή που τα περισσότερα σενάρια προέρχονται μέσα από πολιτικούς κύκλους (όχι όλα, αυτά που φανατίζουν περισσότερο και έχουν εθνικό χαρακτήρα, τους χρησιμοποιούν σαν πιόνια αργότερα).. Το να μην μπορούμε γενικότερα να αναφερθούμε σε αυτό η έστω να το αφήσουμε να εννοηθεί.. τότε ποιος ο λόγος να αναλύσουμε το τι είναι το καθένα..

Δηλαδή αν πάρουμε ένα σενάριο και του δώσουμε άλλη ερμηνεία και μερικοί ενώ στην ουσία, γνωρίζουμε πάνω κάτω τι παίζει.. αυτό που θα βγει παραέξω σαν πληροφορία δεν θα είναι ψέματα στην τελική?
Αυτό εννοώ.. γενικότερα αναφέρομαι..
Πχ εγώ τους έψιλον τους απορρίπτω κάθετα.. Το χαρακτηρίζω ως πολιτικά πιόνια που από αυτούς διακλαδώνονται διάφορες συμμορίες και εκτελούν εντολές..

Αν υπήρχαν άλλωστε πραγματικές τρομοκρατικές ομάδες.. δεν θα σκότωναν απλούς υπαλλήλους και πολίτες, δεν θα τρομοκρατούσαν τον κόσμο η αποπροσανατολίσουν.. θα χτυπούσαν το ζουμί αμέσως..

Αλλά επειδή τα είδα από πολύ μεγάλη απόσταση στο παρελθόν τέτοια σενάρια και σε μια γενική μορφή το τι επισκοπούσαν.. σε απογοητεύουν θα έλεγα ως έλληνα, παρά σε εμψυχώνουν.. Για άνοιξε ένα θέμα και ζήτα από γονείς η συγγενείς να γράψουν εμπειρίες από τα παιδιά τους που τα ξεσηκώνουν με πατάτες και φακές αρχαίας Ελλάδας και γίνονται άλλοι άνθρωποι.. γεμάτο οργή και μίσος..

Δηλαδή ακόμη και σαν σωτήρες να εμφανίζονταν κάποτε (πλούσιοι που νοιάζονται για την Ελλάδα και έχουν σχέσεις με γνήσιους έλληνες, κτλ..) οι ίδιοι φακές και πατάτες θα είναι με άλλες φάτσες.. λολ Οι νέο φιλόσοφοι του πουρέ..

Γιαυτο ας αναφερθούμε θα έλεγα ποιο συγκεκριμένα σε συνιμοσιολογικα σενάρια.. παρά γενικά και αόριστα.. χάνεσαι και δεν επιτρέπετε να μιλήσεις κιόλας. una fatsa una ratsa, capito..?
Γιαυτο ότι σενάρια υπάρχουν εκεί έξω και φανατίζουν στην τελική.. τα απορρίπτω.. αν υπήρχαν πχ αρχαίες ελληνικές προφητείες, αλλάζει το θέμα και πάνω σε αυτό δημιουργείτε ένας μικρός μύθος.. Αυτό το δέχομαι.. Το σενάριο που έβγαλα παραπάνω, βασίζετε σε αρχαίες προφητείες, σε αρχέγονα πιστεύω ενός λαού.. και πάει λέγοντας.. ταυτόχρονα εφάπτονται με μερικά δικά μας σενάρια!! Ας είναι το αντίθετο του..! Μα άλλωστε θα τα δεις πλέον να ξεχωρίζουν ένα ενα και σιγά σιγά.. μιας και οι ίδιοι γκρεμίζονται..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 30-04-11 στις 13:54
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-05-11, 13:28
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Ermhs με το μήνυμα σου αρχίζουμε μπαίνουμε σε κάποιο δρόμο και να
κάνουμε ένα προχώρημα στην συζήτησή μας...

Στην αρχική τοποθέτησή μου αναφέρω κάποιες θεωρίες συνωμοσίας....
Νibιru
2012
codex alimentarius
Το χωριό που θα γλιτώσει απο το τέλος του Κόσμου..
Ψωμί ζυμωμένο με LSD.
Hκιβωτός σωτηρίας στους πάγους..
Έθαψαν ψηφιακή κιβωτό στις Άλπεις...
Η 65χρονη παρθένα ο νέος Μεσσίας και η συντέλεια..
Θεωρία Κούφιας Γης...
Επιχείρηση Εωσφόρος..
Οι Ιλλουμινάτοι οι Εβραίοι οι Μασόνοι Κυβερνούν τον Κόσμο..
(υπάρχουν εκατοντάδες ακόμα αλλά το θεώρησα υπερβολικό να τις
αναφέρω όλες)

Επίσης γράφω..
Θα ήθελα να συζητήσουμε ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΥΝΟΜΟΣΙΑΣ και σε τί
ακριβώς αποσκοπούν χωρίς να εντρυφήσουμε στην κάθε μια ξεχωριστά...


Φίλε μου υπάρχουν εκατοντάδες ίσως και χιλιάδες θεωρίες...
Αλίμονο εάν ασχοληθούμε με κάθε μια ξεχωριστά....
Θα δούμε το Δένδρο αλλά θα χάσουμε το ΔΑΣΟΣ...

Να κάνουμε μια συζήτηση εαν θέλεις για τον ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ αυτών των
Θεωριών...

Ο φίλος Bernie Rico Jr .αναφέρει κάτι πολύ σοβαρό....
<<Η μετάδοση δηλαδή αναρίθμητων ειδήσεων, συμπεριλαμβανομένης και
της αλήθειας, σχετικά με ένα γεγονός με φυσικό επακόλουθο αν όχι την
απόκρυψη της, τον δύσκολο εντοπισμό αυτής. Ιδιαίτερα δε, εαν απαιτείται
και επιστημονική γνώση, η ακατάσχετη μπουρδολογία που συνήθως
προκύπτει από τους μη ειδικούς, οδηγεί στον πλήρη αποπροσανατολισμό.
Συπέπεια αυτού, ο καθείς εξ ημών να κουράζεται και να οδηγείται στη
διακόπη της έρευνας και την απαξίωσή της.
>>

Αυτά προς το παρόν....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-05-11, 21:26
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Όπως ανέφερα παραπάνω υπάρχουν στην ουσία.. χμμ 2 η μάλλον 3 κατηγορίες συνομοσιολογίας. Το «Ψωμί ζυμωμένο με LSD.» Το παραδέχτηκαν επίσημα η αμερικανική κυβέρνηση αν θυμάμαι καλά και είχε βγει σε παγκόσμια νέα.. δεν είναι κάτι το συνομοσιολογικο πλέον.
Άρα επαληθεύονται και αυτά που λέω εγώ..

Θεωρίες κούφιας γης κτλ, δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν υπόγειες κατακόμβες, αλλά έχουν δημιουργήσει πολλούς μύθους και άσκοπες εκδρομουλες για να τα κονομανε.

Πάρε και ένα βιντεακι που δεν έχει αποδειχτεί μέχρι σήμερα αν είναι αληθινό η ψεύτικο.. έχει σχέση με κατακόμβες. http://www.youtube.com/watch?v=77tH2XWxVM4

Και το νησί μου είναι φτιαγμένο με υπόγειες κατακόμβες όλο, ξέρω και μερικες εισόδους!!
Δηλαδή μπαίνεις από μια πλευρά (Μυτιλήνη) και μπορεί να σε βγάλει Μολυβο για παράδειγμα.. αλλά ποιος αντέχει? Φαντάσου τι θησαυρούς κρύβονται από κάτω.. Για την κιβωτό πιστεύω ότι το θέμα με τα σπόρια είναι μουφα.. αν γίνει καταστροφή, για να επανέλθει το κλίμα θα περάσουν ΠΟΛΛΑ πολλά χρόνια… μέχρι τότε θα έχουν χαλάσει.. Μην σου πω ότι και αυτά που έβαλαν πριν λίγα χρόνια, θα είναι χαλασμένα από τώρα.. (αν έβαλαν).

Και δυστυχώς, όλες οι θεωρίες δεν μπαίνουν στο ίδιο καζάνι για να υπάρξει ένας χαρακτηρισμός για όλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 01-05-11 στις 21:26
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-05-11, 21:54
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Ο φίλος AvatarGr θέτει το ζήτημα των συνωμοσιολογικών θεωριών σε μία θα λέγαμε φιλοσοφική βάση με κοινωνικές και ψυχολογικές προεκτάσεις. Πρόκειται για μία ενδιαφέρουσα πλευρά των εν λόγω θεωριών, καθώς αυτή είναι και η βάση τους, το υπόβαθρο πάνω στο οποίο αρχίζουν πλέον να εκδηλώνονται οι θεωρίες αυτές.

Τοποθετούμαι συνοπτικά ως προς το θέμα και εικάζω πως οι θεωρίες συνωμοσίας προκύπτουν:

- Για συγκάλυψη ή απομάκρυνση από την αλήθεια περί κάποιου θέματος (ήδη το έθιξε ο Bernie Rico Jr).

- Δημιουργούνται από το πλήθος όταν αυτό αναζητά "τροφή" ή αποδεικτική βάση για μία ευρέως διαδεδομένη θεωρία (πχ εξωγήινοι).

- Δημιουργούνται από ένα στενό κύκλο ατόμων που καλοσχεδιασμένα "γεννούν" μία θεωρία (ως ένα ψέμα ανάμεσα σε δύο αλήθειες), ορμώμενοι από καθαρά κερδοσκοπικά αίτια. Στη συνέχεια, αρχίζουν να τρέφουν τη θεωρία τους με διάφορα μέσα (συνήθως με έντυπα, συνεντεύξεις, άγνωστους μάρτυρες κλπ) και προοπτικά τρέφουν την τσέπη τους με την άγνοια του κόσμου.

- Αποτελούν εύκολο τρόπο να μεταβιβάσουμε τις ευθύνες μας σε κάτι φαινομενικά αόριστο και απροσδιόριστο. (πχ ένα κράτος οδηγείται στην καταστροφή και για όλα φταίνε οι μασώνοι και οι εβραίοι...).

- Αποτελούν το εν μέρει υλοποιημένο αποκύημα της φαντασίας κάποιων που επιθυμούν να θέτουν τον εαυτό τους σε θέσεις εξουσίας κι ελέγχου του πλήθους. Ας μην ξεχνάμε πως ένας από τους καλύτερους τρόπους ομαδικού χειρισμού του πλήθους είναι ο φόβος...

- Αποτελούν μία πρόσθετη ερμηνευτική εκδοχή περί ενός θέματος για το οποίο ακόμα δεν έχει δοθεί μία σαφής απάντηση ή ερμηνεία. Είναι στη φύση μας να βλέπουμε τα πράγματα πιο πολύπλοκα απ' ότι πραγματικά είναι. Κατά μία έννοια έχουμε ανάγκη να θρέψουμε το ενδογενές στοιχείο του αγνώστου, του μυστηριώδους, του αναπάντεχου κλπ, ή ακόμα και στοιχεία που έχουν αντιεξουσιαστικό χαρακτήρα και όλα αυτά με τη σειρά τους τρέφουν μέσα μας τον παράγοντα του φόβου...

Αυτές είναι μερικές μόνον από τις εκδοχές του γιατί υφίστανται οι θεωρίες συνωμοσίας, αλλά εδώ θέτω ακόμη ένα ερώτημα: "πρέπει να πάψουν να υφίστανται αυτές οι θεωρίες; Είναι απαραίτητες στη ζωή μας;" Εγώ θεωρώ πως "ναι" αλλά κι εδώ, οτιδήποτε μας παρέχει κάτι θετικό, έχει κι ένα τίμημα.

*προσωπική συμβουλή σε κάθε επαφή μας με τέτοιες θεωρίες: Νήφε και μέμνησω απιστείν...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 01-05-11 στις 22:15
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-05-11, 23:00
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Και όλα αυτά σε 3 διαφορετικά καζάνια.

1 καζάνι είναι οι πολιτικές σκοπιμότητες, παραπλάνηση, φόβος, ακόμη και ο τουρισμός!!

2 καζάνι είναι θρησκείες και κλαμπ με τεράστια οικονομικά συμφέροντα από τέτοιου τύπου σενάρια και πολλές φορές το καζάνι 1+2 κάνουν γλυκές συνταγές.

Το 3 καζάνι είναι αυτό που με ενδιαφέρει και σωστά το έθεσες τριθεμους αλλά μερικές φορές δεν είναι συγκάλυψη αλήθειας αλλά η αλήθεια ενός γεγονότος που το κάνουν να μοιάζει με συνομοσιολογικο σενάριο.. Πχ τα ψωμάκια με το lsd το δεχτήκαν νομίζω πρόσφατα και ζήτησαν συγγνώμη.. Αν θυμάμαι καλά το θέμα αυτό δεν το γνώριζα εγώ γιατί δεν ασχολούμαι και ιδιαίτερα, αλλά το διάβασα στο yahoo και εμπλέκετε νομίζω ένα πείραμα του fbi και βγήκε επίσημα η Hillary Clinton ζητώντας συγγνώμη για τα λάθει του παρελθόντος.. κάτι τέτοιο (Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί ούτε καν γνώριζα ότι ήταν συνομοσιολογικο σενάριο).. λολ

Κατά τα άλλα να συστήσω και ένα καταπληκτικό βίντεο παιχνίδι που σε βάζει σε αυτό το τριπακι ως άρχοντας μιας πόλης (μονάρχης) και εσύ πρέπει να την κανείς μια πλούσια και ανταγωνιστική χώρα απέναντι στους συμμάχους και εχθρούς.. Ένα από τα ζητήματα που πρέπει να φέρεις εις πέρας είναι και τα συνομοσιολογικα σενάρια σε πολλούς τομείς..! Πχ δημιουργία ενός μύθου για παράξενα ζώα (πχ bigfoot) με αποτέλεσμα ανεβαίνουν τα νούμερα τουρισμού και φτιάχνεις την οικονομία σου, κτλ.. Αναφέρομαι στο tropico 3 και σύντομα έρχεται το 4!
Το παιχνίδι είναι τρισδιάστατο και ζωντανή εξέλιξη της ζωής μέσα στην πόλη.. και αν δεν είσαι καλός σύμμαχος η καλός ηγέτης.. μπορεί να συμβεί και αυτό που διαδραματίζετε αυτή την στιγμή στην Λιβύη.. είναι κορυφή.. το προτείνω σε όλους.. έχει και έρευνα + συνομοσιολογικα σενάρια για εξωγήινους. Επίσης σε κάθε δωρεά που γίνετε από τρίτους η άλλες χώρες, επιλέγεις αν θα πάει σε ελβετικό λογαριασμό η στο ταμείο του κράτους και στο λαό σου γενικότερα.. κτλ.. ιδου τα ελληνικά σκάνδαλα.. χεχε.. στην ουσία είναι ένα simulation του κόσμου μας.. (το 4 θα είναι ποιο πρωτοποριακό) και πολλά άλλα.. Από εκεί να κάτσουν μερικοί να καταλάβουν ότι το τι τους περιμένει από την νέα γενιά..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 01-05-11 στις 23:54
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-05-11, 09:19
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Συμφωνώ με όλα κατέθεσε ο τριθεμιους παραπάνω. Οι σχετικές θεωρίες καταλαμβάνουν τον χώρο που υπάρχει από την τέλεση ενός γεγονότος μέχρι την πλήρη εξήγηση αυτού, εάν υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή όντως θα υπάρξει αυτή η εξήγηση. Το εμβαδόν αυτού του χώρου έρχεται σε αναλογία με την δυνατότητα απόδοσης λογικών επιχειρημάτων. Με λίγα λόγια, όσο ανεξήγητο είναι ένα συμβάν, τόσο περισσότερα μπορούν να ακουστούν. Ως εκ τούτου, ο χώρος αυτός μειώνεται για τις θεωρίες συνωμοσίας όσο εισχωρούν σε αυτόν λογικά επιχειρήματα.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει νομίζω ο ψυχολογικός παράγοντας, η έμφυτη δηλαδή ανάγκη του ανθρώπου, όπως ειπώθηκε και πριν, όχι μόνο για έρευνα αλλά και για μια πιο πολύπλοκη θέαση ενός γεγονότος. Το ίδιο μπορεί να ειπωθεί και για τον φόβο. Οι λόγοι που πολύ σωστά προανέφερε ο τριθεμιους θα μπορούσαν ενδεχομένως να καταταχθούν ανάλογα με τη σημαντικότητα αυτών. Θεωρώ όμως, πως ο ψυχολογικός παράγοντας αποτελεί το γόνιμο έδαφος αλλά και το λίπασμα ταυτόχρονα, βάσει του οποίου οι θεωρίες συνωμοσίας μπορούν να βλαστήσουν και να καρποφορήσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-05-11, 09:39
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε Ermhs ήδη σε προηγούμενη απάντησή μου έχω κάνει μιά προσπάθεια
κατηγοριοποίησης των Συνωμοσιολογικών Θεωριών....

1-Πολιτικές (τι έχουμε διαπιστώσει όλοι μας πιστεύω)
2-Θρησκευτικές
3-Επιστημονικές-Επιστημονικοφανής (κάθε είδους )
4-Εσχατολογικές (καταστροφής 2012 κλπ)
5-UFO- Επαφές 1-2-3 τύπου
6-Ιστορικές
7-Απλά θεωρίες για να κοροϊδέψουν (τώρα πρόσθεσα την κατηγορία)

Σε μια άλλη απάντησή μου στις Πολιτικές Θεωρίες πρόσθεσα και Οικονομική
που σχεδόν πάντα ταυτίζονται χωρίς να αποκλείω πως οι άλλες 5 δεν
περιέχουν εν δυνάμει και την Οικονομική....

Το θέμα μου έχει σαν σκοπό την απογύμνωση όλων αυτών που έχουν
προσπαθούν να μας αποπροσανατολίσουν..
Βέβαια για να είμαι και δίκαιος θα πρέπει να δούμε πως κάποιες από αυτές
να μην τυχόν περιέχουν αλήθειες...

Όπως αντιλαμβάνεσθε θέτω δυό ακόμα θέματα...
(Ήδη έχουν τεθεί απο τους φίλους Bernie Rico Jr αλλά και Trithemius)
1-Θεωρία που προσπαθεί να κρύψει αλήθειες...
2-Θεωρία που λέει την αλήθεια..

Οι ανωτέρω είναι γενικές κατηγορίες και εκεί αρχίζουν οι 7 που έχω θέση..
Φίλε Ermhs και πάλι θα σου πω πως δεν θέλω να αναφερθώ ειδικά σε
κάθε μια Θεωρία διότι σε παγκόσμιο επίπεδο είναι ίσως και πάνω απο
1000.

(Ίσως κάποια στιγμή να γίνει αυτό αλλά θα έχει και τον σκοπό του)

Τα δε βιβλία που έχουν γραφτεί είναι χιλιάδες πλέων...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.