Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 29-04-06, 11:56
Myrcora Ο χρήστης Myrcora δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: δωδεκανησα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

-οταν πας σε μια κηδεια πρεπει να παρεις οτι σου προσφερουν
-οταν πεθανει καποιος σπας εξω απο την πορτα ενα γυαλινο ποτηρι με νερο (η ψυχη λενε δεν περναει πανω απο το νερο) για τον ιδιο λογο φτυνουν πισω τους οταν δουν νεκροφορα (συνηθως 3 φορες)
-επισεις εχω ακουσει οτι μουντζωνουν τον νεκρο για να παρει μαζι του στον αλλο κοσμο ολα τα κακα, να φυγει οτι κακο απο πανω τους ή κατι τετοιο το οποιο δεν εχω καταλαβει καλα!!!
(αν ξερει κανεις για την σημασια της μουντζας, ας μου στειλει ενα μυνημα... το μονο που γνωριζω ειναι αυτο για τους νεκρους...)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-04-06, 17:13
Το avatar του χρήστη Kamelot
Kamelot Ο χρήστης Kamelot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2005
Περιοχή: Ονειροχώρα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Φιλε/η Myrcora,
αυτο που λες για το μούντζωμα των νεκρών δε το έχω ξανακούσει και μου φαίνεται κάπως...
Αυτά που έχω ακούσει είναι πως αυτός που μουντζώνει, όταν πεθάνει δε λιώνει το χέρι του.
Και ότι αυτός που μουντζώνει τους γονείς του ή τους φέρεται άσχημα, όταν πεθάνει βρυκολακιάζει...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-04-06, 14:28
Myrcora Ο χρήστης Myrcora δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: δωδεκανησα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

κι ομως... ειναι η μουντζα ειναι ενα σημειο για να διωνει το κακο, κατι τετοιο τελος παντων... αλλα δεν θυμαμαι ποιος μου το ειχε πει... πρεπει να ειναι αρχαιο... θα το ψαξω ξανα και θα επανελθω... οταν καταφερω να το βρω... να φανταστεις απο τοτε σχεδον σταματησα να μουντζωνω...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-05-06, 15:13
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

και επειδή το θέμα μας είναι να φτιάξουμε επιτέλους αυτή τη λίστα τρέλλας και όχι να κάνουμε σχόλια πάνω σε κάθετι που διαβάζουμε εδώ και να το κοροϊδεύουμε (ή ακόμα χειρότερα να πέφτει δούλεμα σε αυτούς που τα γράφουν λες και τα πιστεύουν όλα αυτά) συνεχίζω με προκαταλήψεις σχετικές με γάτες...

μιάου!!!!

πρέπει να κρατάμε τις γάτες μακρυά από μωρά γιατί υποτίθεται πως ρουφάνε την αναπνοή τους και τα σκοτώνουν.

μία γάτα σε καράβι θεωρητικά φέρνει καλή τύχη.

αν δείτε μαύρη γάτα από πίσω αυτό είναι κακός οιωνός.

αν μία γάτα φτερνιστεί μία φορά σημαίνει πως θα βρέξει.

αν σκοτώσετε μία γάτα θα έχετε δεκαεφτά χρόνια γρουσουζιάς. γενικά το να την σκοτώσεις συνεπάγεται την θυσία της ψυχής σου στον διάβολο.

αν αγοράσεις με χρήματα γάτα μην περιμένεις να πιάσει ποτέ ποντίκια.

αν δείτε μία γάτα πάνω σε τάφο να είστε σίγουροι πως η ψυχή του νεκρού ανήκε στον διάβολο. αν δε, δείτε δύο γάτες να τσακώνονται κοντά σε σημείο κηδείας ή δίπλα σε τάφο που είναι φρέσκος να ξέρετε πως είναι ο άγγελος του φωτός και ο άγγελος του σκότους που παλεύουν για την ψυχή του νεκρού.
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-05-06, 02:04
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Myrcora
-οταν πεθανει καποιος σπας εξω απο την πορτα ενα γυαλινο ποτηρι με νερο (η ψυχη λενε δεν περναει πανω απο το νερο)
Αυτό ισχύει και στην Κεντρική Ελλάδα ακόμη και όντως έχει να κάνει με την "ψυχή", αλλά παρόλο που ρώτησα για ποιο λόγο γίνεται αυτό, δε δόθηκε απάντηση απλά παραμένει ως έθιμο που πάει από γενιά σε γενιά.
Αν γνωρίζει κανένας ας μας ενημερώσει.
Δηλαδή προσπαθούμε να εγκλωβίσουμε την ψυχή ή το αντίθετο;
Παράθεση:
...για τον ιδιο λογο φτυνουν πισω τους οταν δουν νεκροφορα (συνηθως 3 φορες).
Το "φτύσιμο" το συναντάμε και στο μυστήριο της βάπτισης όπου ο νονός "αποτάσσεται" τον Σατανά φτύνοντας διαδοχικά τρεις φορές πάνω και κάτω, και έπειτα σε σχήμα Σταυρού κλπ..
Επίσης και για να μη ματιάσουμε κάποιον/α ,πάλι φτύνουμε τρεις φορές... (πλημύρα κανονικά.... )
Παράθεση:
-επισεις εχω ακουσει οτι μουντζωνουν τον νεκρο για να παρει μαζι του στον αλλο κοσμο ολα τα κακα, να φυγει οτι κακο απο πανω τους ή κατι τετοιο το οποιο δεν εχω καταλαβει καλα!!!
Αυτό όντως είναι παράξενο σα γεγονός και μπορεί να αγγίζει τα όρια της ασέβειας...
Φίλε/η Myrcora για ποια περιοχή μιλάμε;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από freya
..και επειδή το θέμα μας είναι να φτιάξουμε επιτέλους αυτή τη λίστα τρέλλας και όχι να κάνουμε σχόλια πάνω σε κάθετι που διαβάζουμε εδώ και να το κοροϊδεύουμε (ή ακόμα χειρότερα να πέφτει δούλεμα σε αυτούς που τα γράφουν λες και τα πιστεύουν όλα αυτά)...
Αν αναφέρεσαι σε προηγούμενο δικό μου post, σχετικά με "αντιπροκαταλήψεις" , βάση μηνύματος της Αντωνίας κλπ,,,, καλά, καμία σχέση..
Τουλάχιστον δεν υπήρχε τέτοιου είδους πρόθεση.
Αν τέτοια εντύπωση βγήκε, να ζητήσω συγνώμη από την Αντωνία.
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 02-05-06 στις 02:17
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-05-06, 12:06
Myrcora Ο χρήστης Myrcora δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: δωδεκανησα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

[QUOTE=tsilof]Αυτό ισχύει και στην Κεντρική Ελλάδα ακόμη και όντως έχει να κάνει με την "ψυχή", αλλά παρόλο που ρώτησα για ποιο λόγο γίνεται αυτό, δε δόθηκε απάντηση απλά παραμένει ως έθιμο που πάει από γενιά σε γενιά.
Αν γνωρίζει κανένας ας μας ενημερώσει.
Δηλαδή προσπαθούμε να εγκλωβίσουμε την ψυχή ή το αντίθετο;

****το ειδα να το κανει μια γιαγια οταν πεθανε ενας γειτονας μας εσπασε ενα γυαλινο ποτηρι με νερο μπροστα στην εισοδο... ξαναλεω πιστευεται οτι η ψυχη δεν περναει πανω απο το νερο... και νομιζω πως εννοειται για να μην μπει μεσα στο σπιτι ξανα... γιατι λενε οτι για 40 μερες η ψυχη επιστρεφει και περιφερεται μεσα στο σπιτι... ετσι για να την αποτρεψουν ριχνουν το νερο να μην μπορεσει να 3αναμπει! για τον ιδιο λογο σε πολλα χωρια το νεκροτεφειο φτοντιζουν να χωριζεται απο το χωριο με καποιο ρυακι... οταν υπαρχει

Το "φτύσιμο" το συναντάμε και στο μυστήριο της βάπτισης όπου ο νονός "αποτάσσεται" τον Σατανά φτύνοντας διαδοχικά τρεις φορές πάνω και κάτω, και έπειτα σε σχήμα Σταυρού κλπ..
Επίσης και για να μη ματιάσουμε κάποιον/α ,πάλι φτύνουμε τρεις φορές... (πλημύρα κανονικά.... )

*** για τον ιδιο λογο φτυνεις πισω σου οταν δεις νεκροφορα για να μην σε ακουλουθησει η ψυχη του νεκρου***

{Αυτό όντως είναι παράξενο σα γεγονός και μπορεί να αγγίζει τα όρια της ασέβειας...}
Φίλε/η Myrcora για ποια περιοχή μιλάμε;

**** ξαναλεω οτι ειναι απο την αρχαιοτητα αυτο το συμβολο! να παρει το κακο και να το στειλει στον αλλο κοσμο!Δεν ξερω πω καταληξε η μουντζα να σημαινει αυτο που σημαινει σημερα!!!****


Ειμαι κοπελα και ειμαι απο τα Δωδεκανησα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrcora : 02-05-06 στις 12:09
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-05-06, 12:13
Myrcora Ο χρήστης Myrcora δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: δωδεκανησα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

ενα ακομα για τους νεκρους ειναι οτι οταν κρατανε τον νεκρο στο σπιτι δεν πρεπει να μπει μαυρη γατα η γενικα γατα... (δεν το θυμαμαι καλα) στο δωματιο που ειναι ο νεκρος γιατι του παιρνει την ψυχη
(εχω ψυχωση με τα θανατικα η μου φαινεται... )
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-05-06, 12:35
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Να προσθέσω τα εξής:
  • Όταν έχουμε φαγούρα στο δεξί χέρι (παλάμη) θα πάρουμε λεφτά. Όταν είναι στο αριστερό θα δώσουμε.
  • Όταν έχουμε φαγούρα στη μύτη θα φάμε ξύλο. (Αχ, μου το έλεγε η μαμά μου, αλλά εγώ γελούσα... )
  • Όταν μας τρώει ο πισινός και πάλι το ίδιο. (Έχει μείνει μάλιστα και η φράση "Σε τρώει ο κ... σου;" )
  • Όταν χυθεί καφές που σερβίρεται προμηνείει και πάλι λεφτά.
  • Όταν χυθεί κρασί στο τραπέζι είναι γούρι γενικά.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-05-06, 09:42
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Myrcora
οταν πεθανει καποιος σπας εξω απο την πορτα ενα γυαλινο ποτηρι με νερο (η ψυχη λενε δεν περναει πανω απο το νερο)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilof
Αυτό ισχύει και στην Κεντρική Ελλάδα ακόμη και όντως έχει να κάνει με την "ψυχή", αλλά παρόλο που ρώτησα για ποιο λόγο γίνεται αυτό, δε δόθηκε απάντηση απλά παραμένει ως έθιμο που πάει από γενιά σε γενιά.
Αν γνωρίζει κανένας ας μας ενημερώσει.
Δηλαδή προσπαθούμε να εγκλωβίσουμε την ψυχή ή το αντίθετο;
Εγώ αυτό που θυμάμαι ότι κάνουν κάτω από το αυλάκι (Πελοπόννησο) είναι να σπάνε ένα πιάτο στην είσοδο, τελικά μήπως έχει να κάνει με το σπάσιμο; Συνήθως είναι ένα πιάτο που έχουν βάλει το καντήλι που είναι αναμμένο την ώρα που είναι ο νεκρός στο σπίτι. Αυτό γενικά γίνεται και στην Κρήτη όπως λέει η μάνα μου και δεν είναι από ότι λέει πιάτο απαραίτητα αλλά κάτι που το χρησιμοποιούν στο σπίτι.

Δεν ξέρω γιατί κόλλησα στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά το θεωρώ πιο σοβαρό από τα υπόλοιπα.


.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 05-05-06 στις 09:44
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-05-06, 10:02
Myrcora Ο χρήστης Myrcora δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: δωδεκανησα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

-αν σου χαρισει κοσμημα ο/η συντροφος σου και το χασεις τοτε ειναι σιμαδι οτι σιγουρα κατι θα παει στραβα

-αν χασει η νυφη η ο γαμπρος την βερα τους σημαινει πως ο γαμος δεν θα εχει κανενα μελλον και θα χωρισουν συντομα (προσωπικα φιλη που παντρευτικε εχασε την βερα της μετα το μυστηριο... και τελικα μετα απο 2 χρονια χωρισε... διαβολικο ετσι...?)

-δεν δωριζουμε ποτε κολονια στο τερι μας γιατι σημαινει χωρισμο

-αν πατησεις σκατα τοτε ειναι τυχη (???)

εγω απο την περιοχη που ειμαι με ποτηρι με νερο το εχω δει να το κανουν! και ετσι μου ειπε η γιαγια που το εκανε... γιατι τοτε ημουν σχετικα μικρη...
14-15 χρονων και δεν ειχα ιδεα απο τετοια πραγματα! παντως σιγουρα θα υπαρχουν πολλες παραλαγες σε διαφορα μερη της ελλαδας! ειτε με πιατα ειτε με ποτηρια... εχω παντως την εντυπωση οτι πρεπει να ειναι γυαλινο και οχι κεραμικο....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.