Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #781  
Παλιά 04-04-08, 20:59
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Έγινε μια απλή ερώτηση, μπορείς να είσαι λιγότερο νευρικός (δεν σε βλέπω βέβαια αλλά έτσι φαίνεσαι). Δεν ζήτησε κανείς από καμία στοά, μασονικό πυρήνα κλπ να απολογηθεί σε κανένα. Αλλά έτσι όπως το θέτεις και φού δεν θέλεις να το κουβεντιάσουμε, πως μπορώ εν γένει να ξέρω ότι όλα όσα λες είναι αλήθεια?? Επειδή διαφορετικά "τι κάθομαι και σας τα λεω?" θα μου πεις.. και που ξέρω εγώ..? Γιατί θα πρέπει να σε πιστέψω τότε σε κάποια θέματα και όχι σε κάποια άλλα?? Δηλαδή και καλοπροαίρετα να σε θωρώ, μετά το χαζό επιχείρημα που προέβαλες γιατί να πιστέψω τα λεγόμενά σου στο σύνολο? Και όσο εύκολα λες πως δεν έχετε κυνηγήσει κάποιον, άλλο τόσο εύκολα μπορώ εν τέλει να υποστηρίξω το αντίθετο, και βέβαια αναφέρομαι σε προηγούμενες δεκαετίες. Και στο κάτω κάτω, μπορεί ο καθένας να καταθέσει μια άποψη, μια δημοσίευση. Εκτός και αν έχεις οριστεί εκπρόσωπος όλων των συμφορουμιτών. Συζήτηση κάνουμε και δεν νομίζω πως βγήκα εκτός θέματος, ήμαρτον δηλαδή με την πάρτη σας..
Απάντηση με παράθεση
  #782  
Παλιά 21-05-08, 21:08
Το avatar του χρήστη Chronicol
Chronicol Ο χρήστης Chronicol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2008
Περιοχή: Έρχομαι από το νησί του Ήλιου
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Καταρχήν ζητώ συγγνώμη από όλα τα μέλη του φόρουμ και από τους συντονιστές μιας και θέλω να απευθυνθώ προσωπικά στον φίλο sceptic, ο οποίος για κάποιο λόγο δε μπορεί ή δεν θέλει να λαμβάνει προσωπικά μηνύματα. Οι συντονιστές μπορούν αν θέλουν να διαγράψουν το μήνυμα αυτό μετά από από την πάροδο κάποιου εύλογου χρονικού διαστήματος.

- Ο έξυπνος παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται, ο ηλίθιος επιμένει, όπως λέει και η υπογραφή ενός φίλου
- Ο έξυπνος μιλάει, μα ο σοφός ακούει

Μη φανατίζεσαι μεροληπτικά υπέρ της μίας όψης του νομίσματος φίλε μου. Ακου και την άλλη γνώμη καλοπροαίρετα και μη προετοιμάζεσαι για σκληρές αντιπαραθέσεις. Ηταν όντως παιδιάστικη η λογομαχία σας, συμφωνείς? Και πάνω που ήθελα να μπω στη συζήτηση το θέμα κλειδώθηκε!

Το φόρουμ παρατηρώ πως είναι μαγνήτης τεκτόνων. Ας ακούσουμε όμως και την δική τους άποψη. Κι ας μη ξεχνάμε πως πάντα έχουμε πράγματα να μάθουμε...

Ενα ξέρω, ότι δε ξέρω τίποτα...

Όλα στη ζωή έχουν ένα μέτρο, όπως και η συνωμοσιολογία. Και όλα αυτά στα λέω γιατί δε περίμενα να δω τέτοια συμπεριφορά από σένα... Σου επιτέθηκαν από παντού και έμεινες ανυπεράσπιστος.. Και εδώ που τα λέμε είχαν κι αυτοί το δίκιο τους..

Καλή η όποια αφύπνιση, αλλά συνάμα ψάχνουμε και εφαρμόζουμε λύσεις. Αυτές οι λύσεις είναι ο στόχος της αναζήτησης. Θα ήταν λοιπόν πιο εποικοδομητικό να συζητάμε για τρόπους αντιμετώπισης από το να κατηγορούμε γενικότερες ομάδες ανθρώπων. Το αν οι ελιτιστές είναι μασόνοι δεν διαμορφώνει και την ιδεολογία του τεκτονισμού, σωστά? Δεν συμπαρασέρνει και τόσους άλλους τέκτονες στη κλίκα τους, σωστά?

Πιστεύω ότι μπορείς να πείσεις με πολύ καλύτερους τρόπους από το να έρχεσαι σε τέτοιες αντιπαραθέσεις. Κι αν εκείνοι νοιώθεις ότι σε προκαλούν, απέφυγε επιδέξια τον πόλεμο. Μόνο τότε γίνεσαι και συμπαθητικός, αλλά συνάμα και πειστικός!

Καλή σου νύχτα!
__________________
1. Σκέφτομαι, άρα υπάρχω
2. Η γνώση είναι δύναμη
3. Η ζωή έχει αξία
--- ΟΣΟ ΖΩ, ΕΛΠΙΖΩ! ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ , ΕΡΕΥΝΑ! ---
Απάντηση με παράθεση
  #783  
Παλιά 22-05-08, 11:08
Το avatar του χρήστη perastikos
perastikos Ο χρήστης perastikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2008
Περιοχή: Flegrea fields
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Γιατί πάντα προσπαθούμε να περιπλέκουμε και να διαβρώνουμε καταστάσεις?
Η ύπαρξη του μασωνισμού οφείλεται σε μεγάλο ποσοστό (αν αφαιρέσουμε δολοπλοκίες, ίντριγκες και κάθε τύπου συνωμοσίες) στην αποτυχία της κοινωνίας.
Αρμονική συνύπαρξη, προσπάθεια για το κοινό σκοπό και αλληλουποστήριξη, θα έπρεπε να είναι βασικές αρχές στο μικρόκοσμό μας.
Αντ'αυτού εμείς (οι απλοί άνθρωποι) προσπαθούμε καθημερινά να κερδοσκοπήσουμε, να εξαπατήσουμε, να κοροϊδέψουμε και να καταστρέψουμε οτιδήποτε υπάρχει τριγύρω μας.
Αν δούμε κάποιον να σκοντάφτει στο δρόμο, πιό πιθανό είναι να γελάσουμε παρά να τον συμπονέσουμε.
Απ΄την άλλη πλευρά, όταν βλέπουμε κάποιους που είναι συσπειρωμένοι και κάνουν όλα αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς, δε χάνουμε χρόνο να ρίξουμε το δηλητήριο μας.
Όταν η ίδια διάβρωση που κατέστρεψε τη κοινωνία μας, χτυπάει και τα μικρότερα υποσύνολά της, πηδάμε απο χαρά.
Η λύση δέν είναι να καταστραφούν αυτοί, είναι να γίνουμε καλύτεροι εμείς.
Απλώς η αρρώστια που προσπάθησαν να αποφύγουν, τους χτύπησε ανελέητα.
Για να μή βιαστεί κάποιος να κρίνει :
ΔΕΝ είμαι μασώνος και ούτε θα'θελα να γίνω με τις υπάρχουσες καταστάσεις.
Το να φύγεις απο ένα διεφθαρμένο σύνολο, για να πάς σε ένα διεφθαρμένο υποσύνολο, δεν είναι το πιό φρόνιμο.
Πιστεύω ακράδαντα όμως οτι οι αρχές που στηρίζουν έχουν μια εξαιρετική βάση.
__________________
history became legend, legend became myth
Απάντηση με παράθεση
  #784  
Παλιά 22-05-08, 12:29
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

[QUOTE=Chronicol]

Παράθεση:
Το φόρουμ παρατηρώ πως είναι μαγνήτης τεκτόνων. Ας ακούσουμε όμως και την δική τους άποψη. Κι ας μη ξεχνάμε πως πάντα έχουμε πράγματα να μάθουμε..

Το forum ειναι ''μαγνητης'' Τεκτονων λογω του οτι εχει να κανει ΚΑΙ με εσωτερικη αναζητηση,πραγμα που ασχολουνται εκτενως οι Τεκτονες στις συναντησεις τους.
Απο την αλλη ελκει και ανθρωπους απο ολους τους χωρους και ειναι λογικο και καποιοι να ειναι ΚΑΙ μελη του Τεκτονισμου...
Στην τελικη 3 Τεκτονες γραφουν μονο(δηλωμενοι φυσικα) και ο ενας εχει καιρο να γραψει.

Παράθεση:

Καλή η όποια αφύπνιση, αλλά συνάμα ψάχνουμε και εφαρμόζουμε λύσεις. Αυτές οι λύσεις είναι ο στόχος της αναζήτησης. Θα ήταν λοιπόν πιο εποικοδομητικό να συζητάμε για τρόπους αντιμετώπισης από το να κατηγορούμε γενικότερες ομάδες ανθρώπων. Το αν οι ελιτιστές είναι μασόνοι δεν διαμορφώνει και την ιδεολογία του τεκτονισμού, σωστά? Δεν συμπαρασέρνει και τόσους άλλους τέκτονες στη κλίκα τους, σωστά?
Σωστα.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #785  
Παλιά 22-05-08, 12:36
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η ύπαρξη του μασωνισμού οφείλεται σε μεγάλο ποσοστό (αν αφαιρέσουμε δολοπλοκίες, ίντριγκες και κάθε τύπου συνωμοσίες) στην αποτυχία της κοινωνίας.

Γιατι φιλε μου;Ο Τεκτονισμος ειναι ενα παναρχαιο φιλοσοφικο ταγμα που δημιουργηθηκε για ανθρωπους που αναζητουσαν τη γνωση σε εποχες που ηταν πολυ δυσκολα προσβασιμη.

Το μονο φταιξιμο της κοινωνιας ειναι τους εκανε να κρυφτουν ακομα περισσσοτερο και μεγαλο μεριδιο ευθυνης ( ακομα και σημερα) εχει η Εκκλησια ...Φωτια και τσεκουρι καποτε σε οποιον διαφωνουσε με τα χριστιανικα πιστευω...Αυτος ειναι ο λογος...



Παράθεση:
Η λύση δέν είναι να καταστραφούν αυτοί, είναι να γίνουμε καλύτεροι εμείς.

''Αυτοι και εμεις '' ...Δεν ειναι απο αλλο πλανητη φιλε μου! Συμπολιτες σου ειναι που ανηκουν καπου!Οπως οσοι ανηκουν σε ταγματα,σωματεια,κομματα,ομαδες...


Παράθεση:
ΔΕΝ είμαι μασώνος και ούτε θα'θελα να γίνω με τις υπάρχουσες καταστάσεις.
Το να φύγεις απο ένα διεφθαρμένο σύνολο, για να πάς σε ένα διεφθαρμένο υποσύνολο, δεν είναι το πιό φρόνιμο.

Γνωριζεις τη δομη του και ξερεις οτι ειναι διεφθαρμενο;Διαφθαρμενοι Τεκτονες υπαρχουν και οχι Τεκτονισμος...Το εχουμε πει χιλιαδες φορες...

Παράθεση:
Πιστεύω ακράδαντα όμως οτι οι αρχές που στηρίζουν έχουν μια εξαιρετική βάση
.


Και αρχαιες μαλλον...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #786  
Παλιά 22-05-08, 13:37
Το avatar του χρήστη perastikos
perastikos Ο χρήστης perastikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2008
Περιοχή: Flegrea fields
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Οι αναρίθμητες συζητήσεις που γίνονται σε κάθε λογής μεσο, είναι ενας αποτρεπτικός παράγοντας για όποιον θέλει ηρεμία και καθαρό μυαλό για να συνεχίσει τις αναζητήσεις του.
Η διαδικασία να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας είναι ψυχοφθόρα και μάταια.
Υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά?????
Δεν ξέρω και δεν με απασχολεί.
Μόνο που μπαίνεις σ'αυτή τη διαδικασία εχεις χάσει το δάσος.

Εξάλλου η γνώση δεν είναι προνόμιο μόνο των μασώνων.
Μπορεί κάποιος να λάβει απίστευτες απαντήσεις, συζητώντας με ένα κηπουρό (χωρίς καμμία κακία ή υποβάθμιση του συμπαθητικότατου κατ'εμε επαγγέλματος).

Ο διαχωρισμός 'εμείς και εσείς' γινεται απο μέρους μου καθαρά για λόγους συντομίας, το 'εμείς' άλλωστε έχει ,εδώ και πολύ καιρό, δώσει τη θέση του στο 'εγώ'.
__________________
history became legend, legend became myth
Απάντηση με παράθεση
  #787  
Παλιά 22-05-08, 13:43
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos

Εξάλλου η γνώση δεν είναι προνόμιο μόνο των μασώνων.
Μπορεί κάποιος να λάβει απίστευτες απαντήσεις, συζητώντας με ένα κηπουρό (χωρίς καμμία κακία ή υποβάθμιση του συμπαθητικότατου κατ'εμε επαγγέλματος).


Φυσικα και δεν ειναι μονο των Τεκτονων φιλε μου!Η γνωση ειναι για ολους αν και μερικοι δεν ειναι ετοιμοι για αυτη...

Πραγματα οπως ανεφερες μπορεις να μαθεις απο ολους...ακομα και απο ενα παιδι...Δεν ειμαι ελιτιστης ουτε πιστευω πως η Γνωση ειναι προνομιο μονο των εσωτερικων ταγματων...Ο δρομος της γνωσης μπορει να ειναι και μοναχικος...

Φιλικα,Leo.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #788  
Παλιά 22-05-08, 14:05
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chronicol
Το αν οι ελιτιστές είναι μασόνοι δεν διαμορφώνει και την ιδεολογία του τεκτονισμού, σωστά?
Αν μου επιτρέπεις να πω τη δική μου άποψη, παραφράζοντας κατά τι την δική σου:
Το γεγονός πως κάποιοι ελιτιστές είναι και μασόνοι δεν διαμορφώνει τον τεκτονισμό (όχι την ιδεολογία γιατί δεν υπάρχει τεκτονική ιδεολογία).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Η ύπαρξη του μασωνισμού οφείλεται σε μεγάλο ποσοστό (αν αφαιρέσουμε δολοπλοκίες, ίντριγκες και κάθε τύπου συνωμοσίες) στην αποτυχία της κοινωνίας.
Αγαπητέ Περαστικέ, διαφωνούμε.
Η ύπαρξη του Τεκτονισμού οφείλεται μόνο στην διάθεση για προσωπική πνευματική και ηθική βελτίωση. Ο Τεκτονισμός είναι προσωπική υπόθεση, ένα παιχνίδι που παίζεται ομαδικά, αλλά τα αποτελέσματα είναι ατομικά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
ΔΕΝ είμαι μασώνος και ούτε θα'θελα να γίνω με τις υπάρχουσες καταστάσεις.
Το να φύγεις απο ένα διεφθαρμένο σύνολο, για να πάς σε ένα διεφθαρμένο υποσύνολο, δεν είναι το πιό φρόνιμο.
Στον Τεκτονισμό δεν μετέχει κάποια "ειδική" ομάδα ανθρώπων, αλλά άνθρωποι από κάθε χώρο, κάθε ύφους κλπ.
Η Τεκτονική Αδελφότητα είναι μια απεικόνιση της κοινωνίας, όπως όλες οι πολυσυλλεκτικές ομάδες. Η μόνη διαφορά που πιθανώς θα βρεις είναι πως έχουν (ή μάλλον θα έπρεπε να έχουν) σαν στόχο την προσωπική πνευματική και ηθική (όχι με την θρησκευτική φόρτιση του όρου) βελτίωση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Οι αναρίθμητες συζητήσεις που γίνονται σε κάθε λογής μεσο, είναι ενας αποτρεπτικός παράγοντας για όποιον θέλει ηρεμία και καθαρό μυαλό για να συνεχίσει τις αναζητήσεις του.
Δεν είμαι σίγουρος πως έχω αντιληφθεί σωστά, αλλά χωρίς να έχεις εξωτερικές προσλαμβάνουσες είναι δυνατόν η αναζήτηση σου να πλησιάσει σε κάποιο αποτέλεσμα ;
Εννοώ πως για παράδειγμα με αυτή την συζήτηση που κάνουμε τώρα, εγώ προσωπικά θα προσθέσω κάποιες παραμέτρους στην αναζήτηση μου. Αν δεν την κάναμε δεν θα είχα αυτή την ευκαιρία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά?????
Σου θυμίζω πως το διάστημα με τις φωτιές του περασμένου καλοκαιριού στην Ηλεία, ο καπνός είχε σκεπάσει την Σικελία... θέλω να πω πως ναι υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά... όταν αυτός μεταφέρεται από άλλη, μπορεί και μακρινή φωτιά...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Εξάλλου η γνώση δεν είναι προνόμιο μόνο των μασώνων.
Αναμφιβόλως όχι. Ίσα - ίσα μπορώ να σου πω.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Leo
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Φυσικα και δεν ειναι μονο των Τεκτονων φιλε μου!Η γνωση ειναι για ολους αν και μερικοι δεν ειναι ετοιμοι για αυτη...

Πραγματα οπως ανεφερες μπορεις να μαθεις απο ολους...ακομα και απο ενα παιδι...Δεν ειμαι ελιτιστης ουτε πιστευω πως η Γνωση ειναι προνομιο μονο των εσωτερικων ταγματων...Ο δρομος της γνωσης μπορει να ειναι και μοναχικος...
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 22-05-08 στις 14:06
Απάντηση με παράθεση
  #789  
Παλιά 22-05-08, 14:58
Το avatar του χρήστη perastikos
perastikos Ο χρήστης perastikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2008
Περιοχή: Flegrea fields
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

φίλε Alet

Το να χαρακτηρλιζεται κάποιο σύνολο απο μεμονωμένες ατομικές πράξεις, είναι ενα συνηθισμένο φαινόμενο στο Ελλάντα (στη προκειμμένη περίπτωση περι ελιτισμού).

Φυσικά και δεν έχω τις γνώσεις πώς και γιατί ξεκίνησε ο τεκτονισμός, αυτό όμως δεν με εμποδίζει να έχω μια γενική εικόνα : ασχολείται με πνευματική, ηθική (και μορφωτική) βελτίωση, κοινώς ΠΑΙΔΕΙΑ. Υποχρέωση της κάθε κοινωνίας. Άρα λογικό επακόλουθο είναι οτι αναπτύχθηκε λόγω αποτυχίας (ή ανεπάρκειας) της κοινωνίας στους τομείς αυτούς.

Θα διαφωνήσω μαζί σου στο επόμενο:
Για να έχω εξωτερικές προσλαμβάνουσες πρέπει να είμαι ταγμένος κάπου?
Δεν μπορώ να συζητήσω καποιο θέμα εαν δεν είμαι ταγμένος?
Δεν μπορώ να πάρω πληροφορίες και γνώση εάν ο συνομιλητής δεν είναι ταγμένος?

Τελικά είναι μασώνος ή μασόνος?
__________________
history became legend, legend became myth
Απάντηση με παράθεση
  #790  
Παλιά 22-05-08, 15:54
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
φίλε Alet

Το να χαρακτηρλιζεται κάποιο σύνολο απο μεμονωμένες ατομικές πράξεις, είναι ενα συνηθισμένο φαινόμενο στο Ελλάντα (στη προκειμμένη περίπτωση περι ελιτισμού).

Φυσικά και δεν έχω τις γνώσεις πώς και γιατί ξεκίνησε ο τεκτονισμός, αυτό όμως δεν με εμποδίζει να έχω μια γενική εικόνα : ασχολείται με πνευματική, ηθική (και μορφωτική) βελτίωση, κοινώς ΠΑΙΔΕΙΑ. Υποχρέωση της κάθε κοινωνίας. Άρα λογικό επακόλουθο είναι οτι αναπτύχθηκε λόγω αποτυχίας (ή ανεπάρκειας) της κοινωνίας στους τομείς αυτούς.

Θα διαφωνήσω μαζί σου στο επόμενο:
Για να έχω εξωτερικές προσλαμβάνουσες πρέπει να είμαι ταγμένος κάπου?
Δεν μπορώ να συζητήσω καποιο θέμα εαν δεν είμαι ταγμένος?
Δεν μπορώ να πάρω πληροφορίες και γνώση εάν ο συνομιλητής δεν είναι ταγμένος?
αυτές τις απορίες τις είχα και εγώ...και μάλιστα θύμωνα με την σκέψη και μόνο πως πρέπει να είσαι "ταγμένος" για να σου δωθούν απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις που μπορεί να έχεις...
απαντήσεις στις απορίες μου αυτές αλλά και σε κάποιες απαντήσεις που έχω τις πήρα μέσα απο συζήτηση, όχι βέβαια μέσα απο internet, που είχα.
τότε κατάλαβα το πόσο σοβαρά βλέπουν οι άνθρωποι αυτοί (τέκτονες) το θέμα της Γνώσης και της Αλήθειας.

αγαπητέ μου...
κάποιες απαντήσεις σε απορίες που έχεις (πνευματικής φύσεως και αναζήτησης) και να σου λυθούν θα θεωρήσεις άρκαπη και ίσως και ανώφελη τη προσπάθειά σου να τις περιγράψεις στους άλλους...μπορεί να σου έχει τύχει κάποια στιγμή να αισθανθείς το παραπάνω ποιυ γράφω...και να μην μπείς στην διαδικασία μετάδοσης έστω και αυτής της μικρής γνώσης που μπορεί να κατέχεις...

άλλωστε ακούμε όταν είμαστε έτοιμοι να ακούσουμε... (χρυσός κανόνας) που για εμένα οι τέκτονες καλά κάνουν και τον διατηρούν τόσο αυστηρά. το περιγράφω πολύ απλά εδώ.

"διαβάζοντας βιβλία αλχημείας είδα πως ο τεκτονισμός είναι αλχημεία" και όχι αυτό που μας έμαθαν "οι κακοί... στη πυρά...θέλουν να μας υποτάξουν..."
αν ασχοληθεί κάποιος σοβαρα θα αναθεωρήσει πολλές αρνητικές απόψεις που μπορεί να έχει για τον τεκτονισμό.
ο τεκτονισμός για εμένα είναι ένα απο τα μονοπάτια που οδηγούν προς τη Γνώση και την Αλήθεια
"κακοί" υπάρχουν παντού.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.