Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #211  
Παλιά 22-09-07, 03:02
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Δεν αναρωτιέσαι γιατί το νιώθουν μονο ψαγμένοι;
Για να μη γίνει κάποια... παρανόηση, αν θέλεις, μπορείς να επεξηγήσεις τη φράση σου;;;
Απάντηση με παράθεση
  #212  
Παλιά 22-09-07, 03:23
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Και βεβαια =) Βλέπεις λες πως οι περισσότεροι ψαγμένοι (δηλαδή αυτοί που έχουν μια γνώση περί μυθολογίας 2012), νιώθουν ότι κάτι θα συμβεί.. αυτοί που δεν έχουν ιδέα για αυτό, δεν νιώθουν τίποτα περίεργο..

..μα είναι λογικό.. όταν ξέρεις έχεις ακούσει ότι θα βγει το τάδε άλογο και πας στον ιππόδρομο και το παίξεις.. έχεις την εντύπωση την αίσθηση άμα θέλεις, ότι θα κερδίσεις... αυτοί που δεν έχουν ακούσει για το άλογο δεν πάνε καν στον ιππόδρομο..
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 22-09-07 στις 03:25
Απάντηση με παράθεση
  #213  
Παλιά 22-09-07, 03:43
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Και βεβαια =) Βλέπεις λες πως οι περισσότεροι ψαγμένοι (δηλαδή αυτοί που έχουν μια γνώση περί μυθολογίας 2012), νιώθουν ότι κάτι θα συμβεί.. αυτοί που δεν έχουν ιδέα για αυτό, δεν νιώθουν τίποτα περίεργο..

..μα είναι λογικό.. όταν ξέρεις έχεις ακούσει ότι θα βγει το τάδε άλογο και πας στον ιππόδρομο και το παίξεις.. έχεις την εντύπωση την αίσθηση άμα θέλεις, ότι θα κερδίσεις... αυτοί που δεν έχουν ακούσει για το άλογο δεν πάνε καν στον ιππόδρομο..
Ευτυχώς που μίλησα παραπάνω για... παρανόηση γιατί δεν εννοούσα αυτό!

Οι άνθρωποι που είναι ψαγμένοι "νιώθουν" ότι, γενικά, κάτι δεν πάει καλά! Ζούμε σε έναν κόσμο που χάνονται σιγά - σιγά οι πνευματικές αξίες, τα ιδανικά, η συμπόνοια και η Αγάπη προς τον πλησίον...

Τώρα για το 2012 κανείς, στην ουσία, δεν ξέρει τι θα γίνει... πολλά λέγονται, πολλά έχουν γραφτεί... Προσωπικά, δεν στέκομαι σε ημερομηνίες, αλλά στη σφαιρική θεώρηση των πραγμάτων και στο μονοπάτι που αυτά μας οδηγούν...

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!
Απάντηση με παράθεση
  #214  
Παλιά 22-09-07, 10:59
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Να ζητήσω ένα συγνώμη απο την ΦΙΛΗ karma....

Στο θέμα μας τώρα...

Το 2012 κατα την γνώμη μου είναι μια επίπλαστη ημερομηνία περι
διαφόρων αλλαγών που θα υπάρξουν (Στο φυσικό περιβαλλον ή γενικότερες
αλλαγες στην ανθρωπότητα)...

Θα σταθώ σε ένα σημείο...
Εάν κάποιος σταθει σε Ιστορικά γεγονότα θα διαπιστώσει πως ΠΑΝΤΑ
γινόντουσαν πνευματικές αλλάγές σε άτακτα χρονικα διαστήματα...

Σχετικά δε με τις κλιματολογικές αλλαγες (ΠΟΥ ΗΔΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ
ΕΝΤΑΘΟΥΝ) δεν νομιζω πως κάποιος που ειναι (ψαγμένος) το καταλαβαινει
ενω κάποιος άλλος (που δεν είναι ψαγμένος) δεν ψυχανεμίζεται το τι
συμβαίνει...

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 22-09-07 στις 10:59
Απάντηση με παράθεση
  #215  
Παλιά 22-09-07, 12:42
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν κάποιος δεν έχει ακούσει για οτιδήποτε σχετικό με το 2012, ούτε περιμένει κάτι ούτε αισθάνεται κάτι παραπάνω. Αλλαγές υπάρχουν αλλα υπήρχαν και παλιά.. πόλεμοι, κακια, καταστροφές, αρρώστιες κτλ.
Το ίδιο ακριβώς θα μπορούσαν κάποιοι να νιώθουν επί 40 χρονια επί ψυχρού πολεμου.. αλλα και να νιώσανε φόβο η κάποιο άλλο συναίσθημα, δεν έγινε καμια καταστροφή εκτος αυτής τις σοβιετικής ένωσης..
που και να σκεφτούμε αυτούς που ζούσαν σε κάποιο απομονωμένο νησί και να τους ρωτούσαμε εκείνη την περίοδο πως νιώθουν αν περιμένουν το τέλος..(χωρίς να έχουν ιδέα για ψυχρούς πολέμους).
Δεν αντιλέγω πως είναι ενδιαφέρουσα αυτή η ημερομηνία, για πόλους λόγους, όπως πχ για το ημερολόγιο των Mayas το οποιο όντως σταματάει και όχι τελειώνει το δεκέμβριο του 2012.. και λέω δεν τελειώνει γιατί το ημερολόγιο δεν μιλάει για τέλος.. αλλα για αρχή.
Σίγουρα είναι επίσης ενδιαφέρον ότι και οι έψιλον μιλάνε για το 2011-2012 και άλλες νεομυθολογιες.. αλλα μήπως όλα αυτά είναι τυχαία; μήπως μπερδεύουμε τις θεωρίες για να ακούγονται τα ίδια πράγματα και να γίνουν πιστευτά;

Βασικά φίλη μου karma, αυτό που θα ήθελα να σου περάσω, είναι ότι πολλά ακούγονται και τίποτα δεν αποδεικνύεται όσον αφορά το μεταφυσικό, το ανεξήγητο. Όσο ασχολούμαστε με αυτό πρέπει να κυλάει στις φλέβες μας η αμφισβήτηση φυσικά χωρίς αυτό να προϋποθέτει κλειστό μυαλό-έλλειψη φαντασίας, γιατί χωρίς αυτήν το ανεξήγητο που μπορεί να είναι αληθινό η ψεύτικο πολύ εύκολα μπορεί να γίνει αληθινό στα ματια μας και χωρίς καμια απόδειξη να αρχίσουμε να το πιστεύουμε ως αληθινό. Αυτός είναι μεγάλος κίνδυνος. Σίγουρα πολλά ακούγονται για τους εξωγήινους πχ.. οι "Γκρι", οι nordic, οι andromedians, σαύρες και καβούρια κτλ.. όμως στην πράξη απόδειξη δεν υπάρχει για τίποτα. Μη νομίσεις ότι είμαι κάποιος αρνητικός ισοπεδιστης γιατί δεν είμαι , θέλω πολύ να πιστέψω όπως ο Mulder=) αλλα το έχω ακούσει για εμενα δεν είναι ικανό να κολλήσει σε καμια κουβέντα.. σίγουρα μπορούμε να μιλάμε για θεωρίες επί ώρες ατέλειωτες, τέτοιες που γράφονται κάθε μέρα σε βιβλία περιοδικά κτλ. Ενδιαφέρουσες οι θεωρίες αλλα απέχουν πολύ από την πράξη. Ο καθένας μπορεί και γραφει ότι θέλει..


Για εμενα μια απόδειξη είναι το ημερολόγιο των Μαγείας. Και αυτό θα μπορούσαμε να το χρησιμοποιήσουμε ως κάποια βάση. Και ενδεχομένως να βρούμε και άλλες τέτοιες πηγες.. ως το 2012 όμως αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε άλλη μια ιδιαίτερη ημερομηνία, και να δούμε ποίες από τις θεωρίες που γράφονται κατά καιρούς θα βγούν αληθινές η όχι
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 22-09-07 στις 12:43
Απάντηση με παράθεση
  #216  
Παλιά 22-09-07, 12:43
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Thumbs up

Φιλε Giorgos...
Αυτο που ηθελα να πω στο προηγουμενο post μου ειναι πως οι διασταυρωμενα στοιχεια μεταξυ θρησκειων μας εχουνε δωσει τα φωτα για το παρελθον. Σε καθε ιερο βιβλιο γραφεται για εναν κατακλυσμο. Και αυτο πρωτου οι επιστημες και τα μεσα που διαθετουμε τωρα μας διαφωτισουν περαιτερω... Αποψη μου πως, με τοσες διαφορετικες πηγες να αναφερουν κατι για το 2012, πρεπει να σκεφτουμε σοβαρα το ενδεχομενο να μην ειναι και το θεμα 2012 αλλη μια <<φουσκα>> αλλα κατι τοσο σπουδαιο, οσο και τα, απο διαφορετικες πηγες, λεγουμενα του παρελθοντος. Ελπιζω να εξεφρασα πιο σωστα το συλλογισμο μου... και μα μην ξανα...
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.
Απάντηση με παράθεση
  #217  
Παλιά 22-09-07, 12:50
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Φιλε bilibakos απλά να σε παραπέμψω στο 2000 όπου ιεχωβάδες, νοστράδαμος, datafreaks και άλλοι μιλούσαν για καταστροφή.. δεν έγινε τίποτα.

Από την άλλη ο κατακλυσμός του δευκαλίωνα, και οι μετέπειτα ίσος και προγενεστερα αντιγραφές τις ίδιας ιστορίας(που για εμενα αν θες πρόκειται για εσωτερικό θέμα και όχι καιρικό) είναι το ίδιο πράγμα χρησιμοποιημένο από αντίθετες πλευρές για να περάσουν το σκοπό τις σοφής αυτής ιστορίας, η για να χρησιμοποιήσουν την ιστορία για ίδιον όφελος.. όπως και να έχει ο κατακλυσμός δεν αποτέλεσε πρόβλεψη αλλα ιστορικό η θρησκευτικό γεγονός/αλληγορία.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #218  
Παλιά 22-09-07, 19:03
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Λοιπόν εγω θα ηθελα να κανω μία ερώτηση. Φίλε Γιώργο θα την απευθύνω σε εσενα για τον μόνο λόγο οτι απο οσους συμμετέχουν στο συγκεκριμένο θέμα εσυ εισαι που αντιπροσωπευεις την πλευρα της λογικής, αν πρεπει καπως να ονομάσω τις πλευρες δηλαδη. Αν δεν θες ή δεν κρίνεις οτι πρέπει να απαντήσεις ή οτιδηποτε αλλο αστο να γίνει ρητορική η ερώτηση. Εξαλου μία απορία ειναι βασικά.
Η ερωτηση λοιπόν είναι. Μήπως ολη αυτη η λογική αντίληψη του γεγονότος ("δεν θα συμβει τίποτα, τέτοια έχουμε ξανακούσει" και όντως αυτο ισχύει, εχουν ξαναειπωθει) πηγαζει απο εναν εσωτερικό φόβο για τον θανατο? Για ενα πιθανο τέλος. Οι περισσότεροι πρευσβεύουν αυτην την αποψη και με τίποτα δεν θελω να πω δηλαδη οτι φοβασαι ή οτιδηποτε. Απλα, σκεφτομαι οτι οτιδηποτε το υλικό ειναι γραφτό οτι θα πεθανει κάποτε. Μπορει να είμαστε οι "τυχεροί" που θα το δουμε αυτο (μία αναγέννηση ή κατι εν πασει περιπτώση που να σημαίνει μερικό ή και ολικό θανατο και τέλος για το Συμπαν ή τον κόσμο μας ετσι όπως τα ξερουμε). Αρα αν καποιος, του αρέσει η ζωή ως έχει (με τα κακα και τα καλα) ενδόμυχα, θα εχει αρνηση να δεχτεί οποιαδήποτε αποψη για ενα πιθανό τέλος αυτού που τον/την ευχαριστεί. Δεν εχει κάποια βάση αυτό?
Να πω οτι δεν την εχω δει ο "ατρομητος" απλα προσπαθω να καταλαβω ποια πλευρα τελικά έχει το πιο σωστό σκεπτικό.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaoticblue : 22-09-07 στις 19:04
Απάντηση με παράθεση
  #219  
Παλιά 22-09-07, 20:12
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
datafreaks και άλλοι μιλούσαν για καταστροφή..
Aν με το "datafreaks" εννοείς το Y2Kbug τότε το τελευταίο επρόκειτο για πραγματική απειλή που εάν δεν γινόταν έγκαιρα οι ανάλογες διορθώσεις στο λογισμικό (patches) τότε θα ζούσαμε ως πολιτισμός ένα πραγματικό πληροφοριακό χάος, μια καταστροφή. Δικαιολογημένα λοιπόν μιλούσαν όσοι μιλούσαν για απειλή τότε, αλλά βέβαια το θέμα ως συνήθως αντιμετωπίστηκε υστερικά κατόπιν από άσχετους και ημιμαθείς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 22-09-07 στις 20:13
Απάντηση με παράθεση
  #220  
Παλιά 23-09-07, 21:13
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή Τελος του Κοσμου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από virus
Σύμφωνα με το ημερολόγιο των Μάγια θα "ολοκληρωθεί ένας κύκλος" το έτος 2012. Λοιπόν τι πιστεύετε ότι θα γίνει? Θα είναι το τέλος του κόσμου ή είναι μια ακόμη προφητεία που δεν θα ολοκληρωθεί ποτε??

Ειμαι καινουργιος εδω... αλλα θελω να εκφερω γνωμη.... Εγω ποτε δεν πιστεψα σε τετοιου ειδους θεωριες... Θεωρω τον Λαο αυτο ως εξωχο αλλα απο την αρχη της διμιουργιας των πολιτισμων υπαρχουν και οι θεωριες για την καταστροφη του... Ο πλανητης μας καποια στιγμη θα σβεισει αλλα σιγουρα οχι απο θεους και δαιμονες... Εγω πιστευω οτι θα ειναι ενα φυσικο φαινομαινο το τελος τελος του πλανητη μας και μεχρι να γινει η ανθρωποτητα θα εχει προετοιμαστει....
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Belthazor : 23-09-07 στις 21:13
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.