Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 21-03-13, 20:40
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι ο Διας, ρωτα τον ποιος τον επλασε. Ο Θεος θα σου πει.
Το χοντραίνεις ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον Puck βρηκα την ψυχη ενος γνησιου μεταφυσικου. 1ο) Ζηταει. 2ον) Ζηταει Αποδειξεις.
Δεν εχει σημασια αν ακομη δεν το εχει επεξεργαστει μεσα του και δεν το εχει ψυχαναλυσει. Που ισως και να το εχει κανει, αλλα δεν θελει να το πει.
Εννοείς πως αν το επεξεργαστώ -αν δεν το έχω κάνει- θα καταλήξω ντε και καλά στην ορθόδοξη χριστιανική θεώρηση των πραγμάτων;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Επεσε στα γονατα ο λαος του Θεου στην ερημο και του ειπε "πειναμε, βγηκαμε στους δρομους γιατι το ειπες Εσυ. Αποδειξε μας οτι μας αγαπας, τωρα που πειναμε." Και τους ταιζε Μανα εξ' Ουρανου για 40 νυχτομερα.

Ομως η μια αποδειξη, εφερε την αλλη. Εκεινοι απεδειξαν στον Θεο οτι τον αγαπουν δια της υπακοης και Εκεινος ανταποδωσε με την μια. Αποδειξεις, λοιπον. Αλλα οχι εγωιστικες. Οχι μονο για εμας, αλλα και απο εμας.
Η μυθολογία δεν αποτελεί απόδειξη. Δεν μπορώ να αποδεχτώ ως πραγματικές καταστάσεις όπως : ο Αδάμ και η Εύα στην αρχή κι έπειτα από συνεχείς αιμομιξίες 7 δις σήμερα, ο Νώε και το υπερωκεάνιο του μ' επιβάτες ένα ζευγάρι κατσαρίδες, ποντίκια, σκουλήκια, κλπ, ο Ιωνάς τρεις μέρες μέσα στην κοιλιά μιας φάλαινας και πολλά άλλα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποδειξεις κανονικες, γνησιες. Οχι σε κατασταση νιρβανας, εκστασης απο θυμιαματα και καψιματα, οχι με τα ματια κλειστα.
Με τα ματια ανοιχτα και σε μια απλη νορμαλ κατασταση. Εκει να εμφανιστει, οτι ειναι αυτο το Πνευμα. Αυτη ειναι αποδειξη.

Αφου σε τιμα και σε αγαπα, πρεπει να τον βλεπεις. Αλλιως σημαινει οτι σε κοροιδευει, σε εξαπατα, δεν σεβεται την υπαρξη σου.

Οχι μονο ακοη. Δεν εχουμε μονο αυτια. Να σε αφησει να τον αγγιξεις και να σε αγγιξει και εκεινος. Να σε αγκαλιασει και να το βλεπεις και να το νιωθεις. Να το βλεπεις με ολη του την Δοξα. Κι αν σε αγαπαει, το ιδιο νιωθει και Εκεινος. Γιατι και εσυ εχεις Δοξα. Την Δοξα Αυτου που σε επλασε.
Α να γεια σου (αν κι εγώ δεν περίμενα/ω υλοποίηση αλλά κάτι πιο εσωτερικό).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Αξιωνει ο ανθρωπος μια μερα κατα Χαριν Θεου και ποτε απο μονος του, να εμφανιστει η μεταφυση κανονικα μπροστα στα ματια του. Κανονικοτατα ομως, οχι φαντασματικα, οπτασιες, ασπρα οντα, κτλ. Κανονικα. Δεν μπορω να πω αλλα.
Μεχρι τοτε ομως εχεις παθει και εχει μαθει πολλα.
Άρα, πρέπει να "βαδίσεις τον Γολγοθά" για να "αναστηθείς". Τρόπος; (σε πμ, αν δεν θέλεις δημόσια).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειχα σκοπο να σας το πω, αλλα θα το κανω. Τα καναλια υπερβασης που ανοιγετε, εσεις νομιζετε οτι τα ανοιγετε? Ελα ρε, απο την μια μερα στην αλλη εγινες catwoman?
Μεταφυσικος για να ανοιγει μονος του Καναλι Υπερβασης πρεπει τουλαχιστον να 50νταρησει σε ηλικια και με σοβαρη και καθημερινη ενασχοληση ωρων πολλων.
Αλλος σας τα ανοιγει. Σας ανοιγει ενα καναλι και βλεπετε εμενα, τον αλλον που σκεφτεστε, τον αλλον, κτλ. Ολογραμμα ειναι ολα.
Ποιος μανουλα μου σου το ανοιγει το καναλι? Το σκεφτηκες? Ποιος ειναι?

Τοσο λιγο αξιζεις εσυ που αηντε σε οποιον να' ναι αφηνεις το πνευμα σου και την ψυχη σου, αρκει να σε κανει να νιωσει κατι διαφορετικο, αρκει να σου καλυψει την αναγκη για επιβεβαιωση, οτι κατι εισαι, οτι εισαι καμια αρχιμαγισσα που θα κινησεις Γη και Ουρανο???

Εισαι κοπελα μου πολλα περισσοτερα και απο μονη σου.

Χειρι Θεου πλασμενη εισαι ονειρικα, θαυμα της πλασης, το πιο αγαπημενο Του, οπως ολοι μας.
Έχεις συγκεκριμένη θεώρηση, κι αυτό δεν είναι κακό αφού σε καλύπτει. Δεν σημαίνει, όμως, πως έχουν τέτοια θεώρηση και οι υπόλοιποι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Νερο κ' αλατι και φιλια πολλα.
Νερό φιλτραρισμένο, αλάτι Ιμαλαϊων, υπερτροφές, χορτοφαγία (εσωτερισμός και κατάποση σαρκών από δολοφονημένα ζώα, δεν ταιριάζουν.
Σαν να είσαι Άρηθ στο ποδόσφαιρο και ζμπάουγκ στο μπάσκετ, ένα πράμα. Θα στο πει κι ο Vakryle) κι αγκαλίτσες.
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 21-03-13, 20:43
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Όχι Χρυσαυγή ολα αυτά που γραφείς για διαβολια και αγγέλους θεούς και σατανάδες κανάλια και δεν ξέρω και γω τι μου είναι παντελώς άγνωστα.... Εξακολουθώ να πιστεύω στην αρχική μου άποψη χρησιμοποιείς την θρησκεία για να δωσεις νόημα σε όλα τα παραπάνω. Και τέλος πάντων που είναι όλα αυτά να έρθουμε να τα δουμε και εμείς οι άπιστοι απο κοντά live..
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 21-03-13, 21:00
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Πως δύναται να θεωρεί κάποιος τον εαυτό του "μεταφυσικό πνεύμα αναζήτησης" και, συνάμα, το σημείο 0 του να θεωρείται ο Χριστιανικός & Ορθόδοξος Θεός, αυτό είναι κάτι που όσα χρόνια και να περάσουν, δε θα το ανακαλύψω. Γιατί να υπάρχει αυτό το γνώρισμα σ' αυτούς τους ανθρώπους, δηλαδή το να θεωρούν ότι όλος ο κόσμος πάντα κάτι ζητάει από ανώτερες δυνάμεις; Και γιατί αυτές οι ανώτερες δυνάμεις να βρίσκουν πάντα ανταπόκριση στον Θεό της οποιαδήποτε θρησκείας/πίστης; Με ποιο σκεπτικό αναφέρονται στην "ευφυία" όλοι εκείνοι που δε καταδέχονται να φανούν οι ίδιοι ευφυείς, σκεπτόμενοι τον κόσμο λίγο διαφορετικά για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου, χωρίς την ύπαρξη αυτού του αποκαλούμενου "Θεού"; Εκτός από ειρωνικό, θεωρείται και προκλητικό ταυτόχρονα!

Κήρυγμα, κήρυγμα και πάλι κήρυγμα....
Ο Θεός αυτό, ο Θεός εκείνο, ο Θεός είναι καλός, ο Θεός είναι ο ένας, ο Θεός είναι το παν, ο Θεός έστειλε μάνα εξ' ουρανού, ο Θεός το άλλο, ο Θεός το παρ' άλλο...

Και μέσα σε όλη αυτήν την τρέλα της θρησκευτοπνευματικής πόρωσης, μία φράση τίθεται και τινάζει στον αέρα το τελευταίο ίχνος λογικής: " .... Αποδειξεις, λοιπον. Αλλα οχι εγωιστικες. .... "! Οι άνθρωποι που θεωρούν δεδομένη την σημασία του Α και του Ω, όσων αφορά τον Θεό, είναι εκείνοι που κυρήττουν ... την αμφισβήτηση και ... τις αποδείξεις! Παραλήρημα! Παραλήρημα ολικής! Παραλήρημα για Oscar! 5 αναρτήσεις καλοδουλεμένου κηρύγματος, στα πλαίσια της πρόσφατης Αλιεντολογίας (και χωρίς να ζηλέψουν τίποτα μεταξύ τους), αγγίζοντας το κοινό αίσθημα, όπως άγγιξε και αυτούς και τους μετέτρεψε σε -κατά τ' άλλα- "μεταφυσικούς πιστούς"!

Δε ξέρω τι να πρωτοκάνω quote, γι' αυτό θα το παραμερήσω αυτό το βήμα.

Θα ήθελα να μάθω, σε πιο παρακλάδι της Χριστιανοσύνης ανήκεις, γιατί βάζω το χέρι μου στη φωτιά, ότι γνήσιο Ορθοδοξοπαίδι δεν είσαι...

Παράθεση:
γιατι το 'θ' η ψυχη σου δεν παει να το γραψεις με κεφαλαιο. Θεος.
Σε αντίθεση με την εμετική προπαγάνδα που μόλις διάβασα, υπάρχουν κάποιοι που σέβονται τις θρησκείες και τον οποιοδήποτε Θεό, μόνο και μόνο γιατί είναι δικαίωμα του κάθε Ανθρώπου να πιστεύει, επομένως με αυτόν τον τρόπο δείχνει το σέβας του στις πεποιθήσεις του καθενός. Έμελλε σ' αυτό το forum, να είναι ο Θεός. Αυτό που δε χρήζει σεβασμού είναι η απαράμιλλη προσπάθεια κηρύγματος, όπως έγινε και σε άλλο νήμα πρόσφατα...

... και ακόμη περιμένουμε να καθαριστεί και ν' ανοίξει, μπας και καταλάβουμε τίποτε περισσότερο ...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 21-03-13, 21:30
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Εγώ το κακομοιρο θα πάρω απάντηση στην ερώτηση μου η μήπως είναι μέσα στα πλαίσια των απαγορεύσεων που είπαμε προηγουμένως ;
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 21-03-13, 22:16
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το κακομοιρο θα πάρω απάντηση στην ερώτηση μου η μήπως είναι μέσα στα πλαίσια των απαγορεύσεων που είπαμε προηγουμένως ;
Κάτσε θα έχουνε ολονυχτιο συμβούλιο.. Να επικαλεστουνε όλα τα διαβολια μπας και βρούνε τι θα απαντησουνε...
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 22-03-13, 00:48
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το κακομοιρο θα πάρω απάντηση στην ερώτηση μου η μήπως είναι μέσα στα πλαίσια των απαγορεύσεων που είπαμε προηγουμένως ;

Και σε μένα δεν απάντησε. Να βάλουμε τον PUCK να ρωτησει. Σ΄' εκείνον απαντάει.


----------------------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 22-03-13, 00:54
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Εγώ έχω μια απορία...... Βρε Puck με όλο το σεβασμο αν αυτό γίνεται ΕΔΩ εξω τι παίζει??????? Τρέχεις να κρυφτείς????????
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 22-03-13, 03:01
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anna. Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι Χρυσαυγή ολα αυτά που γραφείς για διαβολια και αγγέλους θεούς και σατανάδες κανάλια και δεν ξέρω και γω τι μου είναι παντελώς άγνωστα.... Εξακολουθώ να πιστεύω στην αρχική μου άποψη χρησιμοποιείς την θρησκεία για να δωσεις νόημα σε όλα τα παραπάνω. Και τέλος πάντων που είναι όλα αυτά να έρθουμε να τα δουμε και εμείς οι άπιστοι απο κοντά live..
Δεν διάβασες σε προηγούμενο ποστ; Στον Άγιο Νείλο στον Πειραιά γίνονται afters με τον πατέρα Αθανάσιο. Όχι καθε μέρα αλλά μόνο τα βασικά του Πηδαλίου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xtabay : 22-03-13 στις 03:10
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 22-03-13, 09:55
Χρυσαυγη Ο χρήστης Χρυσαυγη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

" Για μιας γυναικας τ' αδικο,
μπαρκαρα σε γκαζαδικο " .....απαντω και εγω.


ΒΙΒΛΙΑ. Απο το αλφαβηταρι της Μεταφυσικης. Και αφου δεν τα εχετε βρει ακομη σωστα με τον Θεο μας, δεν σας δινω της Ορθοδοξιας.

Ανρθωπος αυτος......ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ - του Μιχαηλ Σπανου
Θα το βρειτε στον Μπαρμπα-Χαραλαμπο, στο Μοναστηρακι

Τα Εσωτερικα Ταγματα και το εργο τους - της Dion Fortune

Εκπαιδευση στην Νεα Εποχη - της Αλικης Μπειλη

Κοσμικη Εποπτεια - του Χρηστου Ντζιφα

Η Πυθαγορειος Αριθμολογια - του Στυλιανου Τακα


Ομως επειδη ισως καποιοι τα εχουν μισο-βρει με τον Θεο μας, θα δωσω και ενα της Ορθοδοξιας μας.
"Ο αορατος πολεμος" του Οσιου Νικοδημου του Αγιορειτη

Καλο Βιβλιοπωλειο Μεταφυσικης:
"Πυρινος Κοσμος", μπειτε στο site του

Τωρα αν πατε, και το καλο σας το.. χερακι αρπαξει ο,τι να 'ναι παλι, αργοτερα μην πειτε οτι ποτε δεν σας βοηθησε κανεις.

Αυτο εκανα. Ποιος σας ειπε οτι ηρθα μονο για ειρηνη?

Αντιο σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρυσαυγη : 22-03-13 στις 10:03
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 22-03-13, 10:47
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
" Για μιας γυναικας τ' αδικο,
μπαρκαρα σε γκαζαδικο " .....απαντω και εγω.
κι αν τα όνειρα που χα για σένα
τ’ αφήσεις μετέωρα
ε τότε να ξέρεις θα φάω
τον αγλέορα (χορτοφαγικώς, πάντα)

... ανταπαντώ (εναλλακτική για όσους τους πειράζει η θάλασσα).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
ΒΙΒΛΙΑ. Απο το αλφαβηταρι της Μεταφυσικης. Και αφου δεν τα εχετε βρει ακομη σωστα με τον Θεο μας, δεν σας δινω της Ορθοδοξιας.

Ανρθωπος αυτος......ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ - του Μιχαηλ Σπανου
Θα το βρειτε στον Μπαρμπα-Χαραλαμπο, στο Μοναστηρακι

Τα Εσωτερικα Ταγματα και το εργο τους - της Dion Fortune

Εκπαιδευση στην Νεα Εποχη - της Αλικης Μπειλη

Κοσμικη Εποπτεια - του Χρηστου Ντζιφα

Η Πυθαγορειος Αριθμολογια - του Στυλιανου Τακα


Ομως επειδη ισως καποιοι τα εχουν μισο-βρει με τον Θεο μας, θα δωσω και ενα της Ορθοδοξιας μας.
"Ο αορατος πολεμος" του Οσιου Νικοδημου του Αγιορειτη
Καλά τα όποια βιβλία, αλλά, εάν δεν είσαι πεπεισμένος για κάτι δεν αξίζει τον κόπο να σπαταλήσεις χρόνο, ενέργεια και χρήμα,
διότι μέσα τους θα βρεις (ανεπιβεβαίωτες) πληροφορίες που θα σου φανούν χρήσιμες μόνο όταν πιστεύεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο Βιβλιοπωλειο Μεταφυσικης:
"Πυρινος Κοσμος", μπειτε στο site του

Τωρα αν πατε, και το καλο σας το.. χερακι αρπαξει ο,τι να 'ναι παλι, αργοτερα μην πειτε οτι ποτε δεν σας βοηθησε κανεις.

Αυτο εκανα. Ποιος σας ειπε οτι ηρθα μονο για ειρηνη?

Αντιο σας.
Η πιο σπουδαία βοήθεια είναι η απόδειξη. Όποιος το αντιλαμβάνεται, έχει καλώς. Όποιος όχι, κακό για την τσέπη του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.