Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 01-06-16, 14:29
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από desertman7 Εμφάνιση μηνυμάτων
αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό κάποιος να αφήσει ενα σημάδι ή μήνυμα σε προγενέστερο χρόνο, κάτι σαν χάρτη θησαυρού ενα πράγμα, στην ζωή του (να εχει αφήσει κάτι τέτοιο σε προηγούμενη ζωή) με σκοπό να το βρεί ο ίδιος στην τωρινή του ενσάρκωση και να του μιλήσει και να τον κάνει να θυμηθεί το παρελθόν του, αφήνοντας δηλαδή έξω απο όλο αυτό την διαδικασία της αναδρομής μέσω ύπνωσης ή οτιδήποτε άλλο, το 'χετε ποτέ σκεφθεί αυτό;
Το μόνο που ελέγχεις είναι το τώρα. Θα πρέπει αν θέλεις να αφήσεις σημάδι (πχ να γράψεις) τώρα κάτι και να το αφήσεις ελπίζοντας ότι στο μέλλον θα του "κόψει" κάποιου "άλλου" εαυτού σου (η ότι περνά για 'εαυτός' επόμενης ζωής) να το τσεκάρει με κάποια διαδικασία. Μπορείς επίσης να τσεκάρεις τώρα αν είχε τέτοια ιδέα κάποιος στο παρελθόν (με τον οποίο κάποιο, "κάτι" μοιράζεσαι σήμερα.)
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 11-02-17, 23:02
Nikos Chatzoglou Ο χρήστης Nikos Chatzoglou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2017
Περιοχή: Plymouth
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή συσχέτιση με το τώρα

Πόσο πιθανό είναι όσα μας συμβαίνουν να είναι απόρροια πράξεών μας σε προηγούμενες ζωές;; Αν δεν μπορούμε να ορθοποδήσουμε υπάρχει περίπτωση αυτό να σχετίζεται με πράγματα που είχαμε πράξει σε μια άλλη εποχή;
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 16-02-17, 18:17
Το avatar του χρήστη lana
lana Ο χρήστης lana δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: athens/london
Μηνύματα: 198
Προεπιλογή

εγω προσωπικά πιστευω σε προηγουμενες ζωες. για ενα καιρο μικρη ειδικα εβλεπα ότι ημουν σε ενα πλοιο ημουν ενα αλλα άτομο εμφανισιακα στο όνειρο αλλα εγω γυρω στα εικοσι και πνιγομαι καθε φορα. στην τωρινη μου ζωη όταν πηγαινω πολυ βαθια στην παραλια φρικαρω δεν νιωθω τα ποδια μου ξερω κολυμπι. δεν νομιζω ομως οτι χρειαζεται να μαθεις τι ησουν καλο ειναι να προχωραμε και να βελτιωνουμαι τον εαυτο μας προς το καλυτερο και να γινομαστε όλο και καλυτεροι ανθρωποι. ΖΗΣΕ
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 17-02-17, 09:28
me lene Ο χρήστης me lene δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2017
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lana Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω προσωπικά πιστευω σε προηγουμενες ζωες. για ενα καιρο μικρη ειδικα εβλεπα ότι ημουν σε ενα πλοιο ημουν ενα αλλα άτομο εμφανισιακα στο όνειρο αλλα εγω γυρω στα εικοσι και πνιγομαι καθε φορα. στην τωρινη μου ζωη όταν πηγαινω πολυ βαθια στην παραλια φρικαρω δεν νιωθω τα ποδια μου ξερω κολυμπι. δεν νομιζω ομως οτι χρειαζεται να μαθεις τι ησουν καλο ειναι να προχωραμε και να βελτιωνουμαι τον εαυτο μας προς το καλυτερο και να γινομαστε όλο και καλυτεροι ανθρωποι. ΖΗΣΕ
Ναι αλλά τι κάνει κάποιος αν όλα του πάνε στραβά επειδή πιθανόν κάτι είχε κάνει στην προηγούμενη ζωή του; Απλώς υπομένει;
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 17-02-17, 13:03
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από me lene Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλά τι κάνει κάποιος αν όλα του πάνε στραβά επειδή πιθανόν κάτι είχε κάνει στην προηγούμενη ζωή του; Απλώς υπομένει;
Τα πράγματα κατά τις 99% πάνε στραβά,γιατί απλά έτσι είναι η ζωή.

Προσωπικά δεν έχω άποψη ούτε και γνώσεις για την μετενσάρκωση(δεν με ενδιαφέρει δηλαδή το αν ισχύει ή όχι και δεν επεδίωξα να μάθω).

Ωστόσο ξέρω λίγο-πολύ τους ανθρώπους. Αν επιθυμείς διακαώς να μάθεις αν φταίει ή όχι μια κακή μετενσάρκωση για την ατυχία σου μπορείς να πας σε κάποιον <<ειδικό>>. Η πλειοψηφία όμως αυτών των ειδικών το μόνο που θα κάνει είναι να σου ψαρέψει ότι πληροφορία μπορεί,να σου πει αυτά που θέλεις να ακούσεις και στη συνέχεια να προτίνει και να εκτελέσει ένα τελετουργικό που θα σε <<σώσει-εξαγνίσει>>. Όλα αυτά με το αζημίωτο βέβαια.

Στην τελική,αν είσουν τόσο κακός άνθρωπος στην τελευταία ζωή σου,τότε δεν θα βρισκόσουν σε αυτό το φόρουμ. Όλοι ξέρουμε ότι οι μύγες δεν μπορούν να γράψουν :Ρ
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 17-02-17, 17:30
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από me lene Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλά τι κάνει κάποιος αν όλα του πάνε στραβά επειδή πιθανόν κάτι είχε κάνει στην προηγούμενη ζωή του; Απλώς υπομένει;
Όπως καταλαβαίνεις αν νιώθει κάποιος ότι "πάνε στραβά επειδή πιθανόν κάτι είχε κάνει στην προηγούμενη ζωή του" κοιτάζει σ'αυτή τη ζωή να κάνει τα πράγματα καλύτερα. Το να υπομείνεις κάτι είναι ένα μέρος μόνο. Υπάρχει και άλλο, όπου ακυρώνεις προηγούμενες πράξεις, με τωρινές και διορθώνεις τα πράγματα. Και δεν χρειάζεται να είναι για κάποια υποθετική προηγούμενη ζωή, αλλά και για πράγματα της τωρινής. Αν τα πράγματα πάνε "στραβά" δεν οφείλεται αναγκαστικά σε κάτι που έκανες, αλλά και γενικά στις επιλογές σου.
Από τη μια λοιπόν φροντίζεις να κάνεις επιλογές που δεν θα 'βαρύνουν' το μέλλον σου.
Από την άλλη αναλαμβάνεις την πλήρη ευθύνη για ότι σου συμβαίνει εξαιτίας των επιλογών σου.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 20-11-17, 21:12
orrfx Ο χρήστης orrfx δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2017
Περιοχή: υπο αναζητηση
Μηνύματα: 1
Exclamation Πως θα ξεπληρωσεις το καρμα προηγουμενων ζωών

Μεσα απο την πραγματικη αυτογνωσια της τωρινης μας ζωης θα δουμε πτυχες του χαρακτηρα μας,αποκτημα προηγουμενων ζωών...μεσα απο την τωρινη μας αυτογνωσια θα κατανοησουμε τα λαθη που ισως ακομα και τωρα πληρωνουμε,οποτε πιστευω οτι εαν διορθωσουμε τον τωρινο μας εαυτο τοτε συναμα διορθωνουμε και τα λαθη των περασμενων μας...αρκει βεβαια να το θελησουμε να μας αλλαξουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 10-01-18, 23:59
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Ο Αριστοτέλης στο βιβλίο του, Περί μνήμης και αναμνησεως,αν και ο ίδιος όπως λέει δεν τις έχει χρησιμοποιήσει ,μας δίνει κάποιες μεθοδους για εκείνον /η που ενδιαφερεται να μάθει τους λογους που η ψυχή του/της συνεχίζει να κάνει τα ιδια λάθη, τα οποία αυτά μπλοκάρουν την πνευματική εξέλιξη του/της.Επειδη δεν γίνεται να μεταφερω το βιβλίο σε γραφτό λόγο, θα γράψω όσα θυμάμαι τώρα.

Αυτά που εμείς ονομάζουμε σήμερα καρμα,είναι εντονες αρνητικές συναισθηματικες χαραξεις της ψυχης από προηγούμενες ζωές ,εξ ου και ο χαρακτήρας μας, ο οποίος δεν έχει καμία σχέση με γονίδια, με μόρφωση και με εκπαίδευση.Το να ανασυρει κάποιος -ά τις αναμνήσεις ,και οχι τις μνημες,είναι πάρα πολύ δύσκολο, οι δε μέθοδοι είναι ακόμα πιο δύσκολοι γιατί όπως αναφέρει πρέπει να γνωρίζει χρονο,τόπο, και σε ποια προηγούμενη ζωή από τις τρεις για κάθε ανάμνηση. Ο σκοπός είναι η ψυχή να βρεθεί σε κατάσταση εντελεχειας ,να ολοκληρωθει.
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 23-09-18, 16:41
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Έχω ακούσει για κάποιες μεθόδους που αφορούν είτε τα ακασικά αρχεία είτε reiki με τις οποίες μπορείς να αποκτήθεί πρόσβαση σε πρώτη φάση στις προηγούμενες ζωές του χρήστη.
Δεν έχω ιδία εμπειρία. Απευθυνθείτε στα επιμέρους αναφερόμενα συστήματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.