Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #13  
Παλιά 21-09-09, 21:06
Το avatar του χρήστη morning star
morning star Ο χρήστης morning star δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2009
Περιοχή: peristeri,athens
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

διαβαζοντας ολοκληρο το θεμα πιστευω πως ειναι η ωρα να παραθεσω και εγω την γνωμη μου.
δεν ανηκω στους φαν του λιακο,αλλα δεν μπορω και να πω πως εχει στα παντα αδικο.δεν ειναι δυνατον ενας ανθρωπος,ακομα και μονο για να πουλησει,να λεει ασταματητες μπαρουφες.
σιγουρα,εχει πιαστει απο καποια θεματα και ναι,τα εχει τραβηξει,λιγο εως πολυ απο τα μαλλια.
ανηκω στην μεριδα των ανθρωπων που ναι(περιμενω να τ'ακουσω τωρα )δεχονται την θεωρια περι υπαρξης "περιεργων πλασματων" στον πλανητη μας.θελετε να τα πειτε νεφιλιμ,ξωτικα,σαυροειδης η κατι αλλο;κανενα προβλημα.θελετε να πειτε πως δεν ειμαι και εγω σοβαρος ανθρωπος και ειμαι μια φαντασιοπληκτη που δεν εχει ξεχωρισει ακομα την πραγματικοτητα απο τα παραμυθια;θα το δεχτω.αλλα,θελωντας να δικαιολογησω λιγο τον εαυτο μου θα πω το εξης.
ναι,δεν μπορω να θεωρησω πως οι αρχαιοι πολιτισμοι,ενω ειχαν τοσο αναπτυξει αρκετες επιστημες και αφησαν πισω τους τοσο μεγαλη κληρονομια,ηταν ταυτοχρονα και αμαθεις μα και αδαεις και λατρευαν φανταστικα πλασματα.κατι θα ειχαν δει,ισως για να το πω πιο σωστα,κατι θα ειχαν ακουσει απο τους προγονους τους,για καποια "ανωτερα" και "δυνατοτερα" πλασματα που βαδιζαν καποτε στον κοσμο μας και απο φοβο να μην τα εξαγριωσουν και "επιστρεψουν",αποφασισαν να τα "λατρεψουν".
δηλαδη οι αιγυπτιοι ηταν απολιτιστοι λογο του πανθεου που λατρευαν αλλα πολιτισμενοι με τα μεγαλιωδη κτισματα και οχι μονο που αφησαν πισω τους;και οι σουμεριοι και ασσυροβαβυλωνιοι το ιδιο;και οι λαοι της λατινικης αμερικης;και οι ελληνες;ολοι οι λαοι ειχαν παθει δηλαδη ομαδικοι παρακρουση και ειπαν "δεν λατρευουμε κανενα τερας καλυτερα;"
μου φαινεται λιγο παραλογο.
οσων αφορα τον αγιο χριστοφορο που αναφερθηκε αρκετα σε τοσα προηγουμενα ποστ πιστευω το εξης.ο χριστιανισμος σε πολλα πραγματα αναγκαστηκε να χρεισημοποιησει στοιχεια απο τις αρχαιες θρησκειες με διαφορους τρπους για να μπορεσει να γινει πιο ευκολα αποδεκτος και να μην τον αποριψουν οι μεχρι προτεινως "ειδολολατρες".
ετσι προκειπτει και η ιστορια του εν λογο αγιου.στο κατηχητικο(σικ!!!!τα βλεπω τα σχολια να σκανε αερα τωρα )εμαθα την ιστορια του.
μας ειχαν πει λοιπον πως ηταν ενας παρα πολυ ομορφος νεος και κατα συνεπεια ολες οι γυναικες τον ηθελαν για συζηγο τους.ο πειρασμος για εκεινον λοιπον ηταν τεραστιος και εμπαινε εμποδιο στον δρομο που ειχε διαλεξει,το να αφιερωθει στον Θεο.ετσι Τον παρακαλουσε συνεχεια να τον απαλαξει απο αυτην την ομορφια.και ετσι καποια στιγμη του εδωσε αυτην την απαισια οψη ωστε να εχει πια "την ησυχια του".
σιγουρα,παραμυθακι ακουγεται.αλλα παντα κρυβεται καποια αληθεια πισω απο το καθε παραμυθι και ειμαι σιγουρη γι'αυτο.κρυβεται το "παντρεμα του χριστιανισμου με τις "αρχαιες θρησκειες".οι οποιες εκρυβαν μεσα τους μικρες αληθειες,που για να γινουν πιο ευκολα κατανοητες και πιστευτες απο το ευρυ και συχνα αμορφωτο πληθος,συχνα παρουσιαζονταν σαν μυθοι και δοξασιες,οπως γινεται ακομα και σημερα.
τα εκαστοτε ιερατεια και του χτες μα και του σημερα παντα κρατουσαν πραγματα για την "παρτη" τους.καποιες γνωσεις παντα ηταν ερμητικα κλεισμενες πισω απο το εκαστοτε "αβατον".
αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν πρεπει να βιαζομαστε να χαρακτηριζουμε πραγματα ως "απιθανα","χαζα","παραμυθια" κτλ,μα να κοιταμε τα πραγματα περα απο την "επιφανεια",ισως δουμε ενδιαφεροντα πραγματα και συσχετισμους αν τολμησουμε να τους κανουμε...
εξαλλου αυτο δεν προσπαθουμε να κανουμε εδω σε αυτον τον χωρο;να προσεγγησουμε και να κατανοησουμε το περιεργο,το παραξενο,το παραδοξο;
ας εχουμε ανοιχτο μυαλο και προς θεου οχι να προβαινουμε σε χαρακτηρισμους προς τους υπολοιπους συνανθρωπους μας επειδη εχουν διαφορετικο τροπο σκεψης απο τον δικο μας.να ειμαστε ανοιχτοι και να προσπαθουμε να μαθενουμε ο ενας απο τον αλλο.
φιλικα,
__________________
"IF I AM A GUILTY MAN,MY CRIME IS IN DEARING TO BELIEVE;THAT THE TRUTH WILL OUT AND THAT NO ONE LIE CAN LIVE FOREVER.
I BELIEVE IT STILL.
MUCH AS YOU TRY TO BURY IT,THE TRUTH IS OUT THERE.
GREATER THAN YOUR LIES,THE TRUTH WANTS TO BE KNOWN..."

Fox Mulder,"The Truth"
Απάντηση με παράθεση
 


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.