Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 18-07-08, 09:56
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiros
Δεν βρήκα την ίδια φωτό σε καλύτερη ανάλυση όπως ήθελα, αλλά βρήκα αρκετές εικόνες με το ίδιο θέμα. St Christopher Cynocephalus είναι το keyword. θέλει ψάξιμο η υπόθεση.
βαζοντας το keyword που αναφερες και τη καταληξη pics στο τελος , θα μαζεψεις οσες φωτο υπαρχουν online ...
αρκει στη νεα σελιδα που θα εμφανιστει να πατησεις το λινκ που αναφερει
show more pics



@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 18-07-08, 11:00
Το avatar του χρήστη Spiros
Spiros Ο χρήστης Spiros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ LUX για το ενδιαφέρον. Ξέρω να γκουγκλαρω και βρήκα αρκετές εικόνες (αγιογραφίες) σχετικά με το θέμα καθώς και διάφορες παραλαγές της ιστορίας. Προσπαθώ να βάλω σε μια σειρά για το τι είναι ποιο πιθανό να συμβαίνει.
Σύμφωνα με μια παραλαγή ο Άγιος Χριστόφορος (του οποίου το πραγματικό όνομα δεν είναι γνωστό) προέρχεται από μια φυλή καννίβαλων κυνοκέφαλων. Μια άλλη παραλαγή (ρώσικη) λέει ότι, η ομορφία του νέου που προσέλκυε υπερβολικά τις γυναίκες δεν του επέτρεπε να αφιερωθεί στο Θεό και ζήτησε με προσευχή να μεταμορφωθεί σε πλάσμα πολύ άσχημο. Και σύμφωνα με αυτή την ιστορία μεταμορφώθηκε το κεφάλι του σε σκύλου.
Δεν ξέρω. Θα ψάξω περισσότερο.
__________________
They bring you down to their level and they beat you with experience.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 18-07-08, 13:50
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Η πιο διαδεδομένη πάντως νομίζω ότι είναι ότι προέρχεται από μια φυλή κανιβάλων κυνοκέφαλων, όπως νομίζω και άλλοι Άγιοι. Ο Αγιος Ανδρέας νομίζω; Μπορεί. Δεν θυμάμαι, πάντως υπάρχει και αυτή η φωτο που είχα κατεβάσει παλιότερα.


Μια πάντως πολύ ενδιαφέρουσα άποψη εκφράζεται απο έναν φίλο στο μπλογκ του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 18-07-08 στις 14:20
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 18-07-08, 14:20
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Δείτε και αυτό αρκετά στοιχεία μαζεμένα.

http://www.antroni.gr/content/view/54/53/
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 18-07-08, 16:45
ΦΕΙΔΙΑΣ Ο χρήστης ΦΕΙΔΙΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2008
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Οπω και αυτο..
http://www.beyond-the-pale.co.uk/dogsaints.htm
Παρατηρηστε οτι η πρωτη εικονα βρισκεται στο Βυζαντινο μουσειο στην Αθηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 19-07-08, 10:23
Το avatar του χρήστη Spiros
Spiros Ο χρήστης Spiros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
...όπως νομίζω και άλλοι Άγιοι. Ο Αγιος Ανδρέας νομίζω;
Όχι η μόνη αναφορά είναι για το Άγιο Χριστόφορο από ότι ξέρω (μιλάω για την Ορθόδοξη Εκκλησία). Είμαι από Πάτρα και έχω ασχοληθεί αρκετά με τα της Εκκλησίας, ιδιαίτερα της τοπικής και δεν έχω δει το παραμικρό που να συνδέει τον Άγιο Ανδρέα με οποιαδήποτε δυσμορφία.

Πάντως μου θυμίζει η περίπτωση του Άγιου Χριστόφορου τις προσπάθειες της Εκκλησίας της Πρωτο-Χριστιανικής περιόδου να συνδέσει της παλαιές θρησκείες με τη (τότε) νέα. Παράδειγμα τα Ανεστενάρια, Μπουρανί, Απόκρειες, κλπ κλπ.
Άλλωστε σύμφωνα με μια θεωρεία, η αποδοχή της Αγιοποίησης πολλών επιφανών Χριστιανών, έχει σκοπό να δημιουργηθούν πολλοί μικροί "θεοί" κατά το γνωστό δωδεκάθεο έτσι ώστε να μην ξενίζει η μονοθεϊστική θρησκεία. Εξ ού και το ότι οι κυριότεροι Άγιοι είναι προστάτες κάποιας πόλης ή του στρατού, των θαλασσινών κλπ.
__________________
They bring you down to their level and they beat you with experience.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spiros : 19-07-08 στις 10:23
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 19-07-08, 20:50
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα μπορούσα να σκεφτώ ίσως την πιθανότητα μιας θεωρίας τέτοιας ή ακόμα και χειρότερης εάν αυτή εκφραζόταν από κάποιον σοβαρό άνθρωπο. Όταν αυτή η θεωρία εκφράζεται από κάποιον που πριν από λίγο καιρό έλεγε αυτά…

το θεμα ειναι φιλε μου το σεναριο των νεφελιμ και οχι η αξιοπιστια του λιακοπουλου.οι νεφελιμ αναφερονται απο τον ενωχ,τον αγιο ανδρεα και αλλους πριν τον λιακο.το αν τα πιστευει η οχι ο ιδιος ο λιακο δεν με αφορα αμεσα αφου δεν αγοραζω βιβλια του.μεσα απο αυτον ομως γνωρισα το θεμα αυτο.ετσι λοιπον δεν εξεταζουμε αν ο λιακο κονομαει δουλεβοντας τον κοσμο η και τον ιδιο του τον εαυτο αλλα μια αρχαια θεωρια.αν αυριο ο λιακο εκφραζει πχ τον σοσιαλισμο τι θα πεις?οτι ειναι για τα μπαζα επειδη δεν την εκφραζει σοβαρο ατομο?
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 19-07-08, 21:05
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

θα ηθελα να καταθεσω μια σκεψη που μου ηρθε διαβαζοντας παραπανω για υμνους στον σατανα.ακουγεται γενικοτερα οτι υπαρχει η επικληση των πνευματων κυριως απο σατανιστες,μεντιουμ,μαγισες(εννοω αυτες που ασχολουνται με τη μαυρη μαγεια)κτλ.λεγεται οτι τα δαιμονια αυτα πολλες φορες χτυπουν τους ανθρωπους ακομα και κανουν σεξ με γυναικες-μαγισες.
δεν ξερω αν η γιαγια σας σας εχει περιγραψει αντιστοιχο γεγονος που εχει λαβει χωρα στο χωριο της.ας υποθεσουμε λοιπον οτι συμβαινει!!δεν θα μπορουσαν ετσι και οι ελοχιμ να ερθουν σε επαφη με τις κορες των ανθρωπων?
περιμενω απαντηση απο καποιον που ασχολειται με τις γραφες και δεχεται την εκκλησια,αφου ο ενωχ απορριφθηκε για αυτον ακριβως το λογο
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 19-07-08, 22:07
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Αλήθεια no slave , οι γραφές (όσο τις διαβάζω) με κάνουν και αναρρωτιέμαι διαρκώς πάνω σε πολλά θέματα.


Λοιπόν έπεσα πάνω σε μια θεωρία για τους νεφελίμ - γίγαντες , δεν ξέρω αν την έχετε ξανακούσει.

Παλαιότερα λέει η πίεση της ατμόσφαιρας ήταν διαφορετική και ευνοούσε την γιγάντια σε σχέση με μας ανάπτυξη. Αυτό είναι ίσως και μια εξήγηση για το μέγεθος των δεινοσαύρων και την μεγάλη τους διαφορά με τις σαύρες ή τα πουλιά, τους μεταλλαγγμένους δηλαδή απόγόνους τους. Υποτίθεται λοιπόν ότι και οι πολύ παλιοί πρόγονοι μας ήταν γίγαντες. Μάλιστα ένας ερευνητής προκάλεσε γιγαντισμό σε ένα ψάρι αλλάζοντας τις συνθήκες πίεσης (ίσως και κάτι άλλο) στο περιβάλλον του.

Επιπρόσθετα υπάρχει και η θεωρία ότι οι άγγελοι που έπεσαν από τον ουρανό ήταν εξωγήινοι πειραματιστές ενός πλανήτη που μας πλησιάζει κάθε 3500 χρόνια. Η φυλή Ανουνάκι που σχετίζεται με αυτούς έχει αφήσει μνημεία που δείχνουν ότι γνώριζαν τους 3 πρόσφατα ανακαλυφθέντες Ουρανό Ποσειδώνα και Πλούτωνα και σημειώνουν επίσης τον άλλο πλανήτη που κάνει φυσικά μια τροχιά σαν κομήτης.

Βίντεο μέρος πρώτο
Βίντεο μέρος δεύτερο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 19-07-08 στις 22:08
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 20-07-08, 10:02
Το avatar του χρήστη Spiros
Spiros Ο χρήστης Spiros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Κάθε φορά που βλέπω κάποιο από αυτά τα «ντοκιμαντέρ» μου δημιουργείται μια απορία.
Ένας εξελιγμένος τεχνολογικά λαός που κατάφερε να δημιουργήσει μεγαλιθικά οικοδομήματα πως είναι δυνατόν να μην άφησε ίχνη τεχνολογίας;
Ο σύγχρονος άνθρωπος παράγει ενέργεια χάρη στην πυρηνική τεχνολογία. Τα υπολείμματα της χρήσης αυτής (πυρηνικά απόβλητα) θα ζήσουν για αιώνες μετά τη χρήση τους. Τα μέταλλα και τα συνθετικά υλικά έχουν τεράστια διάρκεια ζωής. Που είναι τα υπολείμματα της υπερ-τεχνολογίας των εξωγήινων προγόνων μας;
Ακόμα και αν δεν άφησαν οποιασδήποτε μορφής υπολείμματα (γιατί είχαν οικολογική συνείδηση) είναι δυνατόν ο homo sapiens να απέρριψε οποιασδήποτε μορφής γνώση που του προφέρθηκε για να κάνει τη ζωή του εύκολη;
Ήρθαν με διαστημόπλοια, είχαν εξελιχθεί γνωστικά στην αστρονομία (γνώση των πλανητικών θέσεων), την μηχανική (μεγαλιθικά οικοδομήματα) και τέλος πάντων γνώριζαν πάρα πολλά αλλά καμίας μορφής γνώση δεν μπόρεσε να περάσει στον άνθρωπο; Μόνο το πέτρινα και χάλκινα ανθρώπινα εργαλεία έχουμε από εκείνη την εποχή.
Και άντε ο άνθρωπος βλάκας είναι σήμερα, μεγαλύτερος βλάκας ήταν τότε και δεν μπόρεσε να χρησιμοποιήσει ή κλέψει την τεχνολογία των εξωγήινων εποίκων.
Αυτοί; Οι γίγαντες; Είναι λογικό ένας τόσο εξελιγμένος λαός να απεικονίζουν την ύπαρξή τους με τόσο παιδιάστικη τεχνοτροπία; Αντί για αλφάβητο να χρησιμοποιούν ιδεογράμματα; Αποίκισαν τον πλανήτη μας με προφανή σκοπό την επιβίωση. Υπήρχαν 409000 γίγαντες πριν τον κατακλυσμό σύμφωνα με το βίντεο και παρόλα αυτά τα υπολείμματα που έχουμε από τα χτίσματά τους είναι η κατασκευή που αναφέρει το βίντεο στο Ισραήλ, το Stonehenge, οι Πυραμίδες και 10-20 (άντε 100) μεγαλιθικά κτίρια που γνωρίζουμε; (Μεγαλιθικό χτίσμα μπορεί να θεωρηθεί και ο Παρθενώνας αλλά έχουμε αποδείξεις της ανθρώπινης κατασκευής.) Και μόνο ναούς και διάδρομους προσγείωσης (κατά Λιακό) έφτιαξαν; Μονάδες παραγωγής και κατοικίες, δεν είχαν ανάγκη;
Δεν απορρίπτω την ύπαρξη ανθρώπων μεγάλων διαστάσεων στην αρχαιότητα.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα της εξέλιξης σύμφωνα με την προσαρμογή στο περιβάλλον είναι το νησί Κομόντο στο οποίο ο γνωστός Δράκος του Κομόντο, η μεγαλύτερη σαύρα στον κόσμο, εξελίχθηκε σε αυτές τις διαστάσεις γιατί ήταν το μεγαλύτερο ων σε αυτό με πολλά θηράματα και κανένα θηρευτή να το απειλεί. Δεν χρειάστηκε αλλαγή στην ατμοσφαιρική πίεση για να αλλάξει διαστάσεις ούτε να σταλθεί από κάποιο εξωγήινο πολιτισμό για να διατηρήσει την ισορροπία της πανίδας στο συγκεκριμένο νησί.

ΥΓ. Το θέμα με τον Κυνοκέφαλο Άγιο Χριστόφορο δεν το έχω παρατήσει. Ελπίζω σύντομα να έχω περισσότερες πληροφορίες.
__________________
They bring you down to their level and they beat you with experience.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spiros : 20-07-08 στις 10:05
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.