Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-06-08, 16:27
Το avatar του χρήστη kostis013
kostis013 Ο χρήστης kostis013 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

ειχα παει μια φορα με τους γονεις μου εκει σε κατι φιλους αλλα δεν προσεξα τιποτα..... και ολα αυτα περι στοιχειωμενου σπιτιου ειναι απλα μυθοι
__________________
Αρχή σοφίας, ονομάτων επίσκεψις.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-06-08, 08:45
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Σύμφωνα με τις πληροφορίες μου, το περίεργο αυτό κτίριο θα αναπαλεωθεί για να στεγάσει το Κέντρο Τύπου των Μεσογειακών Αγώνων που θα γίνουν το 2013 (αν δεν κάνω λάθος) με διοργανωτές τον Βόλο και την Λάρισα.

Είμαστε σε αναμονή για πιθανά περίεργα συμβάντα και ατυχήματα, όπως φημολογείτε οτι είχαν γίνει στο παρελθόν...
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-06-08, 14:51
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Ακόμη τίποτα δεν έχω ακούσει σχετικά με αυτό οφελία.
Τώρα, Κωστή φίλε μου στο σπίτι μπήκες; Αν όχι μην μιλάς σε παρακαλώ για μύθους και τα σχετικά.
Καταρχάς, σωστό είναι πρώτα από όλα να μελετηθεί το πως δρα ο άνθρωπος σε τέτοιους τόπους. Σίγουρα αν και χω μπει γύρω στις 6 φορές δεν μπορώ να κρίνω αν το σπίτι είναι στοιχιωμένο. Όμως το σίγουρο είναι άλλο...Το σπίτι έχει μια περίεργη ενέργεια. Είναι πολύ λογικό μιας και τα πολύ έντονα γεγονότα(κατά τον πόλεμο κυρίως) αφήνουν πολύ έντονα αισθήματα που από κει προέρχεται ενέργεια. Να πω πως δεν είδα τίποτα; Ειλικρινά αν θυμάμαι καλά τις 3 ή 4 φορές είδα... Πριν όμως την διεξαγωγή οποιωνδήποτε συμπερασμάτων θα θελα να πω κάτι που παρατήρησα πολύ ιδιαίτερο. Κάθε φορά που πήγαινα είχα μαζί μου και κάποιον γνωστό μου. Την πρώτη φορά που πήγα, ήταν με έναν γνωστό που ΔΕΝ είχε ξαναμπει. Τα φαινόμενα με ήχους και τα σχετικά ήταν πολύ έντονα. Οπότε πήγαινα με ανθρώπους που έμπαιναν πρώτη φορά σημειωνόντουσαν περίεργα φαινόμενα. Το μέρος προκαλεί ένα δέος. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να προκαλέσει ο άνθρωπος σε τέτοιες στιγμές.
Ανακεφαλαιώνοντας, δεν είναι το θέμα αν εκεί πέρα μπορείς να παρατηρήσεις φαινόμενα poltergeist ή οτιδήποτε άλλο σχετικό. Το θέμα είναι το πως δρα ο άνρθωπος...Είναι πραγματικά περίεργο. Από την μια για το ενδεχόμενο στο σπίτι να συμβαίνει κάτι "αλλόκοσμο", το πως ο άνθρωπος λαμβάνει και ασυνείδητα επικοινωνεί με τον "αλλόκοσμο". Βέβαια, ακόμη περισσότερο θαυμαστό είναι να προκαλείται από τους ίδιους τους ανθρώπους! Αν έχω κάποια νέα όπως φωτογραφίες ή κάτι τέτοιο θα επανέλθω.
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-06-08, 16:47
Το avatar του χρήστη kostis013
kostis013 Ο χρήστης kostis013 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

nαι μπηκα... παντως εχω να πω πως και μονο στην ιδεα οτι ειναι στοιχειωμενο η φαντασια σου παιζει διαφορα παιχνιδια.... χθες πηγα στην σπηλια του νταβελη και μολις μπηκα ακουγονταν κατι θορυβοι που αποδειχθηκε οτι δεν ηταν τιποτα αλλο παρα πουλια...
__________________
Αρχή σοφίας, ονομάτων επίσκεψις.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-06-08, 16:00
Donna Ο χρήστης Donna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 4
Post ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΑ ΛΕΧΩΝΙΑ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ... ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ..
ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ...ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΒΟΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΑ ΛΕΧΩΝΙΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ "ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΟ" ΣΠΙΤΙ..τΟ ΣΣΠΙΤΙ ΑΥΤΟ ΑΝΗΚΕ ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΟΝΤΟΥ'. Η ΚΟΡΗ ΤΟΥΣ Η ΕΛΕΝΗ ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΣΤΟ ΒΟΛΟ ΤΟ 1881 ΠΕΘΑΝΕ ΣΤΗ ΓΕΝΕΥΗ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 15 ΜΟΛΙΣ ΧΡΟΝΩΝ ΤΟ 1896 ΑΠΟ ΑΓΝΩΣΤΑ ΑΙΤΙΑ..Η ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΕΘΑΝΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ ΤΟΥΣ, ΟΠΩΣ ΦΙΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗ...ΕΔΩ ΣΤΟ ΒΟΛΟ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΗ ΣΑΝ "ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΜΑΜΙΔΙ"... Ο ΜΥΘΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΣΑΜΑΜΙΔΙ ΗΠΙΕ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥΣ ΠΕΘΑΝΑΝ ΑΠΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗ... Ο ΤΑΦΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΑΡΜΑΡΙΝΟ ΠΟΥ ΠΑΝΩ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΑΜΑΜΙΔΙ..ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ (ΝΙΚΟΛΑΟΣ,ΚΑΤΕΡΙΝΑ,ΕΛΕΝΗ) ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΟΜΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΟΤΕ ΠΕΘΑΝΑΝ...
ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΝΙΩΣΑ ΠΡΩΤΑ ΕΝΑ ΡΙΓΟΣ,ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ,ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΜΕΤΑΤΡΑΠΗΚΕ ΣΕ ΤΡΟΜΟΣ... ΟΛΕΣ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΥΛΙΞΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΤΟ ΦΟΒΟ... ΕΚΑΤΣΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΩΡΑ... ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΩΜΑΤΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ....ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΝΩ ΟΥΤΕ ΚΑΤΩ... Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΚΛΗΘΗΚΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ... ΕΝΩ ΕΜΠΑΙΝΑΝ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΠΑΝΩ...ΟΥΤΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩ...ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΤΟ 1940 ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΑ...ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΥΤΟ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ... ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΟΝΤΟΥ ΔΕΝ ΕΖΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΕΕΖΗΣΑΝ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...ΕΧΕΙ ΚΡΘΕΙ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΤΕΟ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΝΑ ΤΟ ΓΚΡΕΜΙΣΕΙ...ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΘΡΥΛΟΣ..

από melian: αγαπητή donna καλώς ήρθες στο φόρουμ! Θα ήθελα να σε παρακαλέσω τα επόμενά μηνύματά σου να είναι σε μικρογράμματη γραφή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 19-06-08 στις 16:24
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-06-08, 18:12
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Σε παραπέμπω και σε αυτό το thread περί Λεχωνίων.

Καλώς ήρθες στην Κοινότητα του μεταφυσικού!
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-06-08, 14:59
Donna Ο χρήστης Donna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

[IMG][/IMG] αυτος ειναι ο ταφος της οικογενειας που εμενε εκει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontro_mpizeli : 20-06-08 στις 15:41
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-06-08, 16:56
Το avatar του χρήστη Jovitaki
Jovitaki Ο χρήστης Jovitaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2007
Περιοχή: Athens...
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Ταφος -Τραπεζαρια???
Και πανω στο τραπεζι απο οτι καταλαβα εχει γλυπτο τη σαυρα απο την οποια οπως λεει ο θρυλος η οικογενεια βρηκε θανατο?
Κοινως σαν να τους ακολουθησε στον ταφο και ο δολοφονος τους εστω και με αυτη τη μορφη....
Και που ειναι θαμμενη η οικογενεια? κατω απο τις καρεκλες τους?
Πραγματικα πολυ παραξενο μνημειο...
__________________
The fish doesn't think
The fish is mute, expressionless
The fish doesn't think because the fish knows everything...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-06-08, 23:25
Donna Ο χρήστης Donna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Ναι η οικογενεια ειναι θαμενη κατω απο τισ καρεκλκες. Δεν ξερω αν φαινεται καλα αλλα ολος ο ταφος ακομα και το γυρω γυρω ειναι μαρμαρινο..Το πιο περιεγο ειναι πως ο συγκεκριμενος ταφος δεν λεει πουθενα τις ημερομηνιες... Κανεις δεν τον επισκεπτεπται ποτε και αν ποτε κανεις ερθει στο Βολο ειναι στο παλιο νεκροταφειο οπως πηγαινουμε προς την εκκλησια πριν φτασουμε δεξια στο βαθος...Ξεχωριζει..Οταν πλησιασεις σε πιανει μια περιεργη ανατριχηλα
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-06-08, 00:10
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Εγώ πάλι θα σταθώ λίγο στο εξαιρετικό ταφικό μνημείο της φωτογραφίας. Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω πως είναι πραγματικά μοναδικό κάτι τέτοιο στην Ελλάδα. Είναι πολύ πιθανό λοιπόν να επισκευτούμε μέσα στο καλοκαίρι το μέρος για μερικές ακόμη φωτογραφίες...

Μπράβο donna!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KANE : 21-06-08 στις 00:11
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.