Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 20-02-08, 18:54
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Χαιρετίζω την απόφαση περιορισμένου χρονικού διαστήματος ban στον agaliarep. Φαίνεται πως όλα όσα αρκετοί φωνάζουμε, πιάνουν κάποιον στοιχειώδη τόπο. Ήταν μια αναδίπλωση της ομάδας που αφήνει πολλές ελπίδες. Θα είναι κρίμα να διαψευστούν, έστω και αν γίνεται προφανές από τη διατύπωση της ανακοίνωσης ότι η ομάδα προχωρά σε μια εκ των υστέρων απόπειρα δικαιολόγησης αποφάσεων που πάρθηκαν βιαστικά και έξω από τις συνήθειες και το διαδικαστικό της ομάδας.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-02-08, 20:08
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Συμφωνω και εγω με τα παιδια πρεπει να υπαρξεθ μια εκτονωση του ολου θεματος.
Δυστηχως αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι η αποχωρηση τοσο του Μιχαλη αλλα και της Αντωνιας ανοιξε τους ασκους του αιολου σε θεματα που οπως ειχα προαναφερει ηταν τοσο καιρο σε υπολανθανουσα κατασταση.
Αιτημα και συναμα επιθυμια ολων μας ειναι να ξαναδουμε το forum του μεταφυσικου παλι ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ.
Κανεναν μας δεν ενδιαφερει τα προσωπικα του αλλου αλλωστε γι αυτα ειναι η Λαμπιρη .Εμεις ημασταν και ελπιζω μετα το σημερινο να ξαναγινουμε μια κοινοτητα απο ατομα που μοιραζονται αποψεις και θεματα που αγαπαμε και ενδιαφερομαστε.
Οποτε ελπιζω να υπαρξει μια συνεση και μια ηρεμια μεταξυ σας και να βρειτε μια λυση σε ολο αυτο τον σαματα.
Επιτελους πρεπει να καταλαβετε οτι μονο ζημια και αρνητικα συναισθηματα μπορειτε να αποκομησετε απο ολους εμας τα απλα μελη.

Ευχομαι να υπαρξει συναιση ηρεμια και αγαπη γι αυτο που κανετε γι αυτο που αντιπροσωπευτε και γι αυτο που ολα εμεις τα μελη καθημερινα εμπλεκονται με το Μεταφυσικο.

Για ακομα μια φορα στηριζω τον Μιχαλη και ευχομαι να τον ξαναδω στην παλια του θεση εκει που ολοι τον αγαπησαμε γνωστοι και ξενοι...
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-02-08, 00:31
Το avatar του χρήστη NAVMAN
NAVMAN Ο χρήστης NAVMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι, επιτρέψτε μου να πω κάποια πράγματα. Όχι για να πάρω θέση, αλλά να καταθέσω κάποιες διαπιστώσεις μου. Επειδή και ο ίδιος διαχειρίζομαι φόρουμ, το έργο αυτό το έχω ξαναδεί. Δεν κάθισα να διαβάσω όσα γράψατε, γιατί είναι πολλά, αλλά από την αρχή, όταν είδα τις αποχωρήσεις και τις ανακοινώσεις αποχωρήσεων, φαντάστικα την συνέχεια.

Η διαχείριση μιας ιστοσελίδας με πολλά μέλη δεν είναι εύκολη υπόθεση. Τα μέλη δημιουργούν παρέες και επικοινωνούν μεταξύ τους σχολιάζοντας διάφορα πρόσωπα και πράγματα. Τα σχόλια δεν είναι πάντοτε αντικειμενικά μια, και όπως συμβαίνει σε κάθε κοινωνική ομάδα, υπάρχουν συμπάθειες και αντιπάθειες. Μέλη της μίας παρέας έχουν φιλίες με άλλες παρέες και μεταφέρουν τα πράγματα εκεί, όχι πάντοτε στις πραγματικές τους διαστάσεις. Όλα αυτά δημιουργούν εντάσεις. Σίγουρα και στα αυτιά των συντονιστών και διαχειριστών φτάνουν λόγια που τους επηρεάζουν και μπορεί να κάνουν κινήσεις τις οποίες ενδεχόμενος να μετανιώσουν αργότερα. Όταν λοιπόν ξεσπάσει μια κρίση στην σελίδα ο καθένας που τα έχει φυλαγμένα ξεσπάει ρίχνοντας στην ουσία και άλλο λάδι στην φωτιά. Από την πλευρά τους όλοι θεωρούν ότι έχουν δίκιο.

Τώρα προβλήματα σε επίπεδο συντονιστών – διαχειριστών - μελών μπορεί να υπάρξουν και για πολλούς άλλους λόγους. Κάποιος συντονιστής, για παράδειγμα, μπορεί να είναι αυστηρός προς τα μέλη αλλά να εξαιρεί τον εαυτό του από τους κανόνες. Μπορεί με άλλους να είναι ελαστικός και με άλλους ιδιαίτερα σκληρός και πάει λέγοντας.

Θα έλεγα λοιπόν πως, πριν από κάθε σας ενέργεια και απόφαση, να αφήνετε να περνάει ένα 24ωρο, να ξεχνάτε για λίγο το πρόβλημα, και να το σκέφτεστε αργότερα που θα έχετε ανακτήσει την ψυχραιμία σας. Να μην ξεφεύγετε από τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ και να μην εξαιρείται τους εαυτούς σας από τους κανόνες αυτούς. Ακόμη και αν ένας συντονιστής έχει δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα δεν θα πρέπει ποτέ να τον εκθέτετε στα μέλη αλλά να συζητάτε το πρόβλημα στην ειδική περιοχή συντονιστών (δεν μπορεί, θα έχετε κάτι τέτοιο, αν όχι κάντε το). Αν βλέπετε ότι έχει ξεφύγει απομακρίντε τον. Αν έχει κατανοήσει το πρόβλημα που δημιουργεί, δώστε του χρόνο να επαναπροσδιορίσει την σχέση του με τα μέλη και να αλλάξει την συντονιστική του γραμμή προσαρμόζοντας την στους κανόνες του φόρουμ.

Μαζί με όλα τα προηγούμενα κάποιες καταστάσεις μπορεί να δημιουργούνται και εκ του πονηρού. Ανταγωνιστές που ενοχλούνται από την πρόοδο και την αποδοχή που έχει το φόρουμ είναι σχετικά εύκολο να δημιουργήσουν εντάσεις και να σας παρασύρουν όλους σε μια κατάσταση που δεν θα βγάλει πουθενά, μόνο κακό μπορεί να κάνει. Μερικές φορές καλό είναι να ανέχεστε για λίγο κάποιες καταστάσεις ώστε να διαπιστώσετε τις διάφορες τάσεις που επικρατούν στην σελίδα και να τις διαχειριστείτε από προνομιακή θέση.

Πολλά άλλα, επίσης, μπορούν να επηρεάσουν τις ισορροπίες σε ένα φόρουμ. Μην σας φοβίζουν οι κόντρες και η γκρίνια που ξεσπάει από καιρό σε καιρό. Θα έλεγα πως όλα αυτά συμβάλουν στο να διορθώνονται τα όποια λάθη και να αποκτάμε περισσότερη συντονιστική πείρα. Κανένα φόρουμ δεν μπορεί να αποφύγει τις γκρίνιες. Και κλείνω με το κυριότερο. Ποτέ μα ποτέ μη παίρνετε προσωπικά κάτι. Αυτό είναι ότι χειρότερο μπορεί να σας συμβεί και επηρεάζει τα μέγιστα την κρίση σας. Οφείλετε να είστε πάνω από τις καταστάσεις. Ο συντονιστής και ο διαχειριστής σε ένα φόρουμ ασκεί εποπτικό έργο. Δεν πρέπει ποτέ να μπαίνει μέσα στο πρόβλημα, να επηρεάζεται από αυτό και να ενεργεί εν θερμό.
__________________
coinsmania
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 21-02-08, 01:00
AnEinaiDunaton Ο χρήστης AnEinaiDunaton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Μέρες τώρα κάθομαι και διαβάζω σιωπηρά τις τραγικές μπορώ να πω αυτές εξελίξεις. Τα συναισθήματά μου ποικίλα, από περιέργεια πέρασαν σε μία αγανάκτηση και από την αγανάκτηση με ηλιγγιώδη ταχύτητα οδηγήθηκαν στην οργή και στην αηδία.

Αν ανατρέξετε λίγο στα πρώτα μηνύματα-απαντήσεις που δόθηκαν στην αποχώρηση Αντωνίας δεν νομίζω οτι θα βρείτε κάτι άλλο από μία υπέροχη αφορμή για όσους είχαν, για κάποιο πολύ ασαφή (ψυχολογικά) λόγο αλλά σίγουρα και εμπάθεια και χαιρεκακία, να εκφράσουν την όποια αγανάκτηση είχαν τόσο καιρό μέσα στο φόρουμ (για κλειδώματα και αδικίες). Το θέμα που εμένα με παραξένεψε είναι ότι αυτά τα άτομα δεν είχαν τη δύναμη του χαρακτήρα να εκφράσουν τις όποιες αμφιβολίες τους για το ποιόν των ατόμων που κινούνται στο χώρο νωρίτερα, τη στιγμή δηλαδή που το συμβάν συντελέστηκε.
Τόσο καιρό συμμετέχουν ενεργά και στη συγκεκριμένη περίπτωση τους δόθηκε η ευκαιρία να τα πούνε μαζεμένα;Σαν τα παιδάκια που τους παίρνει ο μεγαλύτερος αδεφφός τους το παιχνίδι απο τα χέρια? Αυτή η συμπεριφορά πραγματικά πιστεύω και χωρίς να θέλω να κάνω επίθεση προσωπική σε κάποιον μου φαίνεται εντελώς ανώριμη, αψυχολόγητη, εγωϊστική και καθόλου αρμόζουσα στο χαρακτήρα του φόρουμ.

Επίσης για την ίδια την αποχώρηση, και των δύο των ατόμων, συγχωρείστε πάλι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο ακολουθήθηκε από την ανακοίνωση αυτή καθε αυτή στο φόρουμ. Δεν μπορώ να καταλάβω πω ένας άνθρωπος, 2 συγκεκριμένα, που τόσο καιρό έχουν δώσει σημαντικό χρόνο από τη ζωή του στην ανάπτυξη αυτής εδώ της κοινότητας και όπως πολύ σωστά ανέφερε και ενα άλλο μέλος σε άλλο post, να το παρατάει έτσι από τη μια στιγμή στην άλλη, ακόμη και για προσωπικούς λόγους που μπορεί να είναι σημαντικοί δεν αντιλέγω. Δεν μπορούσε να μείνει ένα απλό μέλος το οποίο μπορεί εξίσου απλά να συμμετέχει και αν θέλει να αποχωρήσει σταδιακά?
Πως γίνεται κάτι που αγαπάς τόσο πολύ να το παρατάς έτσι?

Γιατί όλοι όσοι συμμετείχατε ενεργά και τελείως αρνητικά σε αυτή τη συζήτηση εκφράζετε την αδιαφορία σας ως προς τους προσωπικούς λόγους που κίνησαν τα δύο αυτά άτομα στην αποχώρηση ενώ την ίδια στιγμή με την αντίδραση και την απάντησή σας κινείτε τη συζήτηση με αγανάκτηση και το αίσθημα του αδικημένου? Ένας άνθρωπος που δεν τον ενδιαφέρουν οι προσωπικοί λόγοι θα βγει να πει μόνο ένα "χάρηκα και να είσαι καλά". Οποιοσδήποτε απορίες αν έχει θα πρέπει είτε να μιλήσει προσωπικά με τον ενδιαφερόμενο είτε να θέσει την ερώτησή του δημόσια αλλά με ωριμότητα και ηρεμία.

Πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω όσα διάβαζα έως σήμερα. Ολη αυτή η αντίδραση για την αποχώρηση δύο ατόμων εξελίχθηκε σε αφορμή για την αποκάλυψη παραπόνων. Δόθηκε η ευκαιρία για να πετάξετε τις πέτρες σας.

Το τελευταίο και κυριότερο που θέλω να πω είναι οτι τόσο καιρό που συμμετέχω κρυφά, κοινώς χωρίς να ποστάρω, στο φόρουμ έβλεπα με πολλή εκτίμηση και εγώ τον Μιχάλη σαν άνθρωπο με γνώσεις, ωριμότητα και αρκετές φορές σοφία. Δυστυχώς για άλλη μιά φορά απογοητεύτηκα, αλλά αυτή τη φορά οικτρά.
Η τελευταία του συμπεριφορά έριξε για εμένα το προσωπείο. Ένας άνθρωπος που συμμετείχε ενεργά στα δρώμενα και που αφιέρωνε τόσο, μα τόσο πολύ, από το λίγο χρόνο του φάνηκε οτι την τελευταία στιγμή οι λόγοι αποχώρησής του ήταν απο μόνοι τους το αγκάθι που ήθελε να μπήξει. Γιατί ένας άνθρωπος που φεύγει από ένα μέρος που αγαπάει, έστω και λυπημένος, αλλά παρόλα αυτά "χορτασμένος από το μεταφυσικό" δεν περιμένει ούτε αναγνώριση αλλά ούτε να τον ενδιαφέρουν οι παρεξηγήσεις που μπορεί να γίνουν. Και κυρίως δεν θα θελει να πλήξει τα άτομα με τα οποία τόσο καιρό συνεργαζόταν.

Αυτό το λέω γιατί κανένα από τα μέλη της gateway δεν βγήκε να κατηγορήσει το Μιχάλη αλλά να τον ευχαριστήσει για τα όσα προσέφερε και στην τελική αυτός ο Μιχάλης αποδείχθηκε ανώριμος και μικρός. Ένας άνθρωπος που για να καλύψει το εγώ του και να ανακτήσει το "κακό όνομα" που και καλά του δόθηκε, βγαίνει να ανακοινώσει τους κατά τα άλλα προσωπικούς λόγους που τον οδήγησαν στην αποχώρηση. Βγαίνει να κοινοποιήσει σε άτομα που ούτε καν τους πέφτει λόγος προσωπικά στοιχεία που μόνο κουτσομπόληδες θα ενδιάφεραν, για να τέρψει τον πληγωμένο του εγωισμό. Ε λυπάμαι πραγματικά πολύ για αυτό το άτομο. Όλο το δέος που είχα μετατράπηκε σε αηδία και λύπηση. Δεν περίμενα οτι θα έπεφτε τόσο χαμηλά. Και πιστεύω οτι ο μόνος λόγος που θα έπρεπε να εξηγήσει αν το ήθελε τόσο πολύ πια, ήταν αυτός για τον οποίο δεν είχε τη δυναμη να συνεχίσει σαν μέλος της gateway και να προσπαθήσει να λύσει τις όποιες διαφορές δημιουργούνταν. Αντ΄αυτού φεύγει και αναλύει τα προσωπικά ενός τρίτου με μεγάλη ευχαρίστηση μπορώ να ομολογήσω.

Και λίγα πράγματα για Εμένα: Πριν προλάβετε να με κατηγορήσετε και να αρχίσετε τον αντίλογο για "ηθική", "αίσχος", "εύγε" και άλλα εξίσου ευκαταφρόνητα, σας παρακαλώ ένα πράγμα.
Αφότου διαβάσετε τα όσα γράφω και πριν πατήσετε το όμορφο κουμπάκι του "Reply" καθήστε και σκεφτείτε τα όσα είπα. Βγάζοντας όποιες λέξεις σας ενόχλησαν για το περιεχόμενο τους, κρατήστε κάποιες κουβεντες μου για λίγα λεπτά στο μυαλό σας. Σκεφτείτε για λίγα λεπτά για πιο λόγο είστε σε αυτή την κοινότητα. Σκεφτείτε γιατί αντιδράτε έτσι με αφορμή αυτό το γεγονός. Αν πραγματικά αγαπάτε αυτό το χώρο τότε το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι οχι να κατηγορείτε χωρίς πρώτα να Ρωτάτε, όχι να κρατάτε παράπονα και κακεντρέχειες και προπαντώς να σκέφτεστε πριν μιλήσετε (που δεν λέω οτι γενικά δεν κάνετε, αλλά σε περιπτώσεις παρορμητικότητας ο άνθρωπος συμπεριφόρεται διαφορετικά).

Δεν είχα σκοπό να στείλω κανένα μήνυμα, αλλά όσο πήγαινε αυτό το νταχτιρντί και κυρίως για το τελευταίο χαρτί που είχε να παίξει ο Μιχάλης για να "δικαιωθεί", τόσο ένιωθα οτι έχετε χάσει το νόημα και οτι έχει τυφλωθεί από μία αόριστη αίσθηση αδικίας για όλα τα θέματα (και για αυτά περί κλειδώματος) .
Όλα αν πραγματικά θέλετε μπορείτε με ωραίο τροπο να τα ξεκαθαρίσετε χωρίς να εμπλέκετε προσωπικά στοιχεία άλλων. Γιατί πάνω από όλα θα πρέπει να σκέφτεσαι τα άτομα που έχετε απέναντί σας και όχι τα avatar και "ποιος την είπε σε ποιον".

Συγχωρείστε με για το μακροσκελέστατο μήνυμα. Αλλά με λυπεί πολύ αυτή η φαγωμάρα.. Και ζητώ συγνώμη σε όσους παρεξηγήθηκαν ή θίχτηκαν παραπάνω από όσο έπρεπε.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 21-02-08, 07:57
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλημέρα.. εγω φίλε μου δεν θα κρίνω αυτά που γράφεις ούτε θα σου πω που συμφωνώ και που όχι. Όμως έχω ένα πρόβλημα και στο λέω ευθέως. Όπως εσύ μέμφεσαι κάποιους που δεν είχαν το θάρρος να πουν για κάποια πράγματα την αλήθεια, "Βρε παιδιά δεν βλέπετε ο βασηλιάς είναι γυμνός!!!", έτσι κι εσύ θα έπρεπε να έχεις το θάρρος να βγαίνεις εδω με την πραγματική σου ταυτότητα... Δεν θέλω να μου πεις ότι κάνω λάθος. Ο τρόπος γραφής σου σε φωτογραφίζει...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 21-02-08, 09:09
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Απέριττος
Όπως εσύ μέμφεσαι κάποιους που δεν είχαν το θάρρος να πουν για κάποια πράγματα την αλήθεια, "Βρε παιδιά δεν βλέπετε ο βασηλιάς είναι γυμνός!!!", έτσι κι εσύ θα έπρεπε να έχεις το θάρρος να βγαίνεις εδω με την πραγματική σου ταυτότητα... Δεν θέλω να μου πεις ότι κάνω λάθος. Ο τρόπος γραφής σου σε φωτογραφίζει...

Καλημέρα,

Κράτησα αυτό το μέρος της άποψης του Απέριττου και πραγματικά θλίβομαι γιατί ενώ κάποιοι πάνε να καλμάρουν τα πράγματα βγαίνουν κάποιοι με "κουκούλες" και σαν γνωστοί - άγνωστοι προσπαθούν να δυναμιτίσουν και να αντιστρέψουν την βαριά ατμόσφαιρα που τους περιβάλλει.

Δυστυχώς κάποιοι δεν έχουν το θάρρος να βγουν και να μιλήσουν γιατί απλά φοβούνται τις ντομάτες…

Λυπάμαι πολύ...
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-02-08, 09:16
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Θα συμφωνίσω με τους καλούς μου φίλους Απέριττο και NAVMAN με τις
θέσεις τους που είναι και σωστές αλλά και γράφουν απο καρδιάς...

Τώρα για τον φίλο AnEinaiDunaton προτείνω οτι είναι να γράψει να το κάνει
με το πραγματικό NICK NAME...

Αυτό που έχω να προτείνω προς όλους μας ΝΗΦΑΛΙΟΤΗΤΑ...
Μα πάνω απο όλα θα πρέπει ΟΛΟΙ ΜΑΣ να σκευτούμε αυτόν το χωρο του
ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ να τον ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΜΕ και να ΠΡΟΧΩΡΙΣΟΥΜΕ....

Οτι προβλήματα υπάρχουν η και στο μέλλον υπάρξουν πιστευω πως μπορουν
να λυθούν αρκεί να το θέλουμε πραγματικα...

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 21-02-08 στις 09:17
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 21-02-08, 09:30
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Wink

δε μπορω να πω οτι καταλαβα ποιος ειναι απο τα γραφομενα του ο χρηστης "αν ειναι δυνατον" αλλα αν οντως εγινε κατι τετοιο τοτε τι να πεις.ρε παιδια ιντερνετ ειναι.τιποτα παραπανω.στη τελικη "τιποτα αξιας δε χανεται".
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 21-02-08, 13:28
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Προσωπικά παιδιά τοποθετήθηκα μέσα στο θέμα σχετικά με την αποχώρηση του Μιχάλη, εκεί βρίσκονται οι απόψεις μου και εκεί θα μπορείτε να τις βρείτε όσο υπάρχει αυτό το φόρουμ.
Εδώ και τρεις μέρες η ομάδα Gateway άφησε πλήθος ατόμων, γνωστών και άγνωστων, να εκφράσουν τις απόψεις του σχετικά με ένα θέμα που δεν άπτεται της θεματολογίας του μεταφυσικού, και να βάλλουν προς κάθε κατεύθυνση ενάντια είτε σε ανθρώπους που απλά συμμετέχουν στο φόρουμ είτε σε ανθρώπους που αφιερώνουν πολύ από το χρόνο τους ώστε να υπάρχει ο παρόν χώρος. Δόθηκε η ευκαιρία σε όλους να βγάλουν όσα κρύβανε μέσα τους (παράπονα, απόψεις, ιδέες, κ.λπ.) και για κάποιο λόγο δεν μπορούσαν να εκφράσουν.
Από την πλευρά μας, σεβόμενοι τα προσωπικά κάποιων ανθρώπων (μελών της κοινότητας) δεν εκθέσαμε εξαρχής ανθρώπους και καταστάσεις ώστε να μην μετατρέψουμε το χώρο αυτό σε κίτρινη φυλλάδα. Υπάρχουν δεκάδες άλλοι τρόποι για να συζητήσετε για θέματα που δεν αφορούν το φόρουμ, και σας καλώ να τους χρησιμοποιήσετε. Συνειδητά, και μετά τις τελευταίες λυπηρές καταστάσεις, τα μέλη της ομάδας Gateway συνεχίζουν να μην εκθέτουν ανθρώπους (τωρινά και παλιά μέλη της G, μέλη της κοινότητας, κ.λπ.) γνωρίζοντας που τελειώνουν τα όρια του διαδικτύου και που αρχίζουν
Σήμερα το βράδυ θα γίνει η επίσημη τοποθέτηση της ομάδας και θα ζητηθεί από όλους να εστιάσουν στο σκοπό της ύπαρξης του παρόντος φόρουμ, τη συζήτηση δηλαδή και την έρευνα πάνω στο χώρο του μεταφυσικού.

Και πριν ολοκληρώσω την τοποθέτηση μου, η οποία ελπίζω να είναι η τελευταία μιας και ήδη ένα πλήθος άλλων υποχρεώσεων μου έχουν μείνει πίσω, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι που δυστυχώς λίγοι έχουν ξεκαθαρίσει μέσα τους. Σχεδόν όλα τα παραπόνα που ακούστηκαν αυτές τις μέρες (τα οποία έχουμε λάβει υπόψη) εστιάζουν στο φόρουμ και τη λειτουργία του, οι κανόνες του οποίου δεν καταπατήθηκαν και αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά όσοι ήταν κάποτε στη συντονιστική ομάδα (όπως π.χ. ο Μιχάλης).
Οι όποιες απομακρύνσεις έγιναν από έμπιστες θέσεις μέσα στην κοινότητα (άλλες ομάδες της) οι οποίες πάντοτε στελεχώνονταν μετά από αποφάσεις της ομάδας Gateway και με βάση την εμπιστοσύνη που τα μέλη της έδειχναν σε κάποια άτομα. Αυτό είναι θέμα της Gateway και ουδέποτε αποτέλεσε θέμα των μελών του φόρουμ/ κοινότητας, και δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτή η μεγάλη παρεξήγηση ως προς αυτά τα δύο διαφορετικά σημεία.

Ερχόμενοι τώρα στο φόρουμ και τα παράπονα/ διαφωνίες που ακούστηκαν, δεν θα σταθώ σε κάθε έναν διαφορετικά γιατί πραγματικά δεν γνωρίζω καταστάσεις και άτομα ώστε να έχω σωστή κρίση. Θα μείνω μόνο στον Μιχάλη και θα παρακαλέσω αν είναι κάποιος να απαντήσει επί των όσων θα πω, να είναι ο Μιχάλης που επίσης γνωρίζει καταστάσεις και άτομα και πιστεύω ότι δεν θα αδικήσει.
Τα όσα λέγοντα τις 3 τελευταίες μέρες για την κοινότητα, σαφώς και αφορούν το φόρουμ που στην ουσία αποτελεί την κοινότητα (τα μέλη της κοινότητας είναι τα μέλη του φόρουμ και μόνο αυτά). Η διαχείρηση και η ορθή εξέλιξη του φόρουμ όμως από την είσοδο του Μιχάλη και έπειτα (δεν θυμάμαι αν ήταν αμέσως ή λίγους ή αρκετούς μήνες μετά) δόθηκε στο Μιχάλη, με την πλήρη εμπιστοσύνη σύσσωμης της ομάδας Gateway. Μάλιστα, ήμουν ίσως ο πρώτος που βγήκε και στήριξε απόλυτα το Μιχάλη, πιστεύοντας στις δυνατότητες του, ώστε να στήσει τη λειτουργία του φόρουμ όπως πίστευε αυτός ότι θα έπρεπε να ήταν. Κάπως έτσι, είχε όλες τις αρμοδιότητες που απαιτούνταν (θέση αρχισυντονιστή, πολλοί συντονιστές ήταν προσωπικές του επιλογές, προσθήκη ή αλλαγή των κανόνων λειτουργίας προς ένα πιο ακριβοδίκαιο σύστημα, κ.α.).. με λίγα λόγια, η κυριότερη προσφορά του Μιχάλη αυτά τα χρόνια (όχι η μοναδική) ήταν το φόρουμ, όπως π.χ. για εμένα προσωπικά ήταν η διαχείρηση των site της κοινότητας πέρα της Fantasy Gate και η οργάνωση της Ομάδας Πυθέας. Δεν λέω ότι δεν έκανε λάθη, αλλά πάντα γίνονται λάθη και όταν έχεις την εμπιστοσύνη των ανθρώπων γύρω σου και όλες τις αρμοδιότητες που χρειάζεται για να αλλάξεις κάτι μπορείς να προσπαθήσεις και 2η και 3η φορά και θα το καταφέρεις. Ο Μιχάλης όμως αποφάσισε σταδιακά να αποχωρήσει από το πόστο του όταν συνειδητοποίησε κάποια λάθη (που δεν ήταν αποκλειστικά δικά του, ίσα ίσα, αλλά ήταν ο άνθρωπος που είχε ή του είχαν δοθεί όλες οι αρμοδιότητες για να πράξει).
Με όλα αυτά κατά νου, είναι το λιγότερο άκυρο να "ακούω" από τα δικά του χείλη μία τόσο σκληρή κριτική, μία ακύρωση πολλών μερών της κοινότητας (φόρουμ), για χάσιμο της επικοινωνίας με τα μέλη, κ.α. όταν ο κύριος υπεύθυνος μέσα από την ομάδα Gateway για αυτό το χώρο ήταν έως το τέλος ο Μιχάλης (προς το τέλος είχε απομακρυνθεί, πέρνοντας θέση επιτηρητή του συντονιστικού έργου). Είναι π.χ. σαν να φεύγω εγώ από την ομάδα που έχω την ευθύνη των κειμένων που βγαίνουν στις ιστοσελίδες της κοινότητας και να γυρνάω και να βάλω κατά των θεμάτων που έχουν βγει κατά καιρούς. Δεν είναι άκυρο;
Η κοινότητα είναι κάτι που όλοι μας έχουμε πιστέψει και γι' αυτό το λόγο έχουμε βάλει σ' αυτήν τους ανθρώπους που πραγματικά εμπιστευόμασταν και πιστεύαμε. Προφανώς σφάλαμε, όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων (το καλύτερο ίσως μάθημα, αλλά και το ερέθισμα για τον πλέον κάκιστο κριτή). Προσωπικά δεν πιστεύω ότι το πείραμα απέτυχε, αλλά ότι για ακόμα μία φορά θα εξελιχθεί με βάση το feedback των μελών της κοινότητας/ φόρουμ. Αν τώρα πιστεύει κάποιος ότι απέτυχε, όπως κατάλαβα από τα λόγια του Μιχάλη, ας προσπαθήσει να δει πως απέτυχε και ποιοι ευθύνονται γι' αυτό (ευθύνες υπάρχουν σε αρκετά επίπεδα, όμως δεν είναι οι ίδιες)..

Αυτά είχα να πω ως προς την ουσία των όσων λέχθησαν αυτές τις μέρες. Χαίρομαι που ο Μιχάλης αποφάσισε να μείνει και να συμμετάσχει στην αγορά που σίγουρα αγάπησε, αν και προσωπικά πιστεύω ότι έχασε την πίστη του κάπου στο δρόμο (προσωπική κρίση καθαρά). Η εκτίμηση όμως δεν χάνεται, αν και χτυπήθηκε άγρια με τις χθεσινές του κινήσεις δείχνοντας ότι δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων (όπως κατά τη δική του κρίση και άλλοι).
Νομίζω ότι η ουσία της όποιας διαμάχης συγκεντρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο στα λόγια του Navman:
Παράθεση:
Η διαχείριση μιας ιστοσελίδας με πολλά μέλη δεν είναι εύκολη υπόθεση. Τα μέλη δημιουργούν παρέες και επικοινωνούν μεταξύ τους σχολιάζοντας διάφορα πρόσωπα και πράγματα. Τα σχόλια δεν είναι πάντοτε αντικειμενικά μια, και όπως συμβαίνει σε κάθε κοινωνική ομάδα, υπάρχουν συμπάθειες και αντιπάθειες. Μέλη της μίας παρέας έχουν φιλίες με άλλες παρέες και μεταφέρουν τα πράγματα εκεί, όχι πάντοτε στις πραγματικές τους διαστάσεις. Όλα αυτά δημιουργούν εντάσεις.
Εγώ θα μείνω σε αυτό.. όταν απομακρύνεσαι από κάτι ξεχνάς να το βλέπεις μέσα από μία συλλογική ματιά. Εμπιστεύεσαι σε επικίνδυνο βαθμό την προσωπική σου κρίση, ξεχνόντας πλήθος άλλων παραμέτρων που είχες κατανοήσει όταν δρούσες στα πλαίσια μίας συλλογικής προσπάθειας, κ.λπ. Και σ' αυτό δεν εξέρω κανέναν, μήτε τον εαυτό μου, όπως όμως δεν εξέρω και ανθρώπους που τις τελευταίες μέρες δείχνουν μία αδιαλλαξία που συναγωνίζεται επικίνδυνα την απολυτότητα και τον παρωπιδισμό.

Ειλικρινά, δεν βρίσκω λόγο στο να εισέρχομαι σε πολυήμερες διαμάχες που κάνουν κύκλους γύρω από το ίδιο σημείο. Εξέφρασα τις απόψεις μου και είδα τις απόψεις των υπολοίπων, με μερικές εκ των οποίων διαφωνώ ως ένα σημείο. Καλώς ή κακώς, δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου μήτε τη διάθεση να ανταλλάσω χαρακτηρισμούς με ανθρώπους εξαιτίας των διαφορετικών τους απόψεων.
Η κοινότητα είναι ένα σημαντικό κομμάτι της ζωής μου, όμως αποτελεί ένα κομμάτι και το χρόνο που αφιερώνω σε αυτό το κομμάτι προτιμώ να τον αφιερώνω σε άλλα πιο δημιουργικά μονοπάτια.. στα οποία βρίσκεται και η διαμάχη αλλά έως ένα σημείο.
Γι' αυτό, κάπου εδώ θα κλείσω το θέμα για εμένα προσωπικά, ζητώντας από όσους έχουν πρόβλημα μαζί μου να χρησιμοποιήσουν και άλλους τρόπους επικοινωνίας, πιο άμεσους και συχνά πιο παραγωγικούς για τέτοιου είδους "διαμάχες".
Σύντομα θα γίνουν και οι επίσημες ανακοινώσεις που πρέπει, ώστε τα μέλη του φόρουμ να εστιάσουν στο λόγο ύπαρξης του παρόντος χώρου, στη συζήτηση δηλαδή γύρω από το χώρο του μεταφυσικού.

Φιλικά,
Νίκος.

Υ.Γ.: Αν υπάρχουν υπόνοιες για διπλή ταυτότητα, όπως κατάλαβα από τα λόγια του Απέριττου, υπάρχουν σίγουρα οι μηχανισμοί εντός της κοινότητας να ελεγχθεί κάτι τέτοιο. Το γεγονός ότι είναι το 1ο post του εν λόγω χρήστη είναι το ίδιο παράξενο με τα 1α post άλλων χρηστών της αντίθετης άποψης. Ας προσπαθήσουμε να τα δούμε όλα τα σχετικά 1α (ή 2α ή 3α) posts υπό το ίδιο πρίσμα και όπως θέλουμε να πάρουμε κάποια στοιχεία από τα posts που συμφωνούν με τη δική μας στάση, ας προσπαθήσουμε να κάνουμε το ίδιο και με τα υπόλοιπα.
Προσωπικά θα μείνω για ακόμα μία φορά περισσότερο στο post του χρήστη Navman.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-02-08, 13:45
Ierofantis Ο χρήστης Ierofantis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Μόλις πρίν λίγες μέρες (για την ακρίβεια στις 18-2-08) είχα γράψει ένα μύνημα στο κλειδωμένο πλέον thread ( Kλειδώματα θεμάτων και λογοκρισία στο μεταφυσικό) και με το υπ' αριθμόν post μου #26 τα ακόλουθα ...

Παράθεση:
Έχω την πεποίθηση πώς δέν θα έπρεπε κάν να γίνεται συζήτηση για το εν λόγο θέμα. Οι συντονιστές του forum κάνουν εκπληκτική δουλειά αναφορικά με την λογοκρισία και τα κλειδώματα των θεμάτων... Τί να φέρει κανείς σάν επιχείρημα ; Πόσες αντιπαραθέσεις που οι συντονιστές με υπομονή τις άφησαν να ξεσπάσουν με μερικές μόνο "παρατηρήσεις" ; Δέν ευθύνονται οι συντονιστές για το χάος που υπάρχει πολλές φορές εδώ... Είμαι πεποισμένος πώς κάνουν ότι καλύτερο μπορούν... Σε εμάς θα αναζητήσουμε ποτέ τις ευθύνες που μας αρμόζουν ; Προσωπικώς για 2 θέματα που μου κλειδώθηκαν υπήρξε απόλυτο δίκιο απο την συντονιστική ομάδα... Ίσως να εκνευρίστικα για το κλείδωμα...Ίσως να το βρήκα αναίτιο... Αλλά είχαν δίκιο εν τέλη... Δέν γίνεται να προχωρήσει ένα forum και να προοδεύσει με συνθήκες χάους και αναρχίας...Χρειάζεται ΚΑΙ η λογοκρισία..Αρκεί να είναι καλοπροαίρετη και για το καλό του συνόλου και της ομαλής λειτουργίας και όχι απο προσωπικές πικρίες κάποιου εκ του συντονισμού που δέν νομίζω αυτό να συνέβη και πολλές φορές...


Ας είμαστε ακριβοδίκαιοι...Εμείς οι ίδιοι προκαλούμε μεγάλο πρόβλημα στο forum και όχι τόσο η συντονιστική ομάδα...και μετά γκρινιάζουμε και όλας ; Όταν υπάρχουν προσβλητικά μυνήματα, ύβρεις και συζητήσεις άνευ νοήματος τί να σου κάνει και η συντονιστική ομάδα μετά ; Μιά χαρά οδεύει το forum και με λίγη καλή θέληση εκ μέρους μας όλα θα πάνε ακόμα καλύτερα....

Εάν δέν το έχουμε καταλάβει το forum μετράει 5.000 μέλη αυτή τη στιγμή που νοιάζονται και ψάχνουν για το μεταφυσικό και το απόκρυφο...Ειναι μακράν το κορυφαίο φορουμ συζητήσεων στην χώρα αυτή τη στιγμή....Ας φροντίσουμε να μείνει εκεί...


Μετά τιμής

Ιεροφάντης

Το είχα γράψει γιατί πραγματικά το πίστευα ακράδαντα.. Δέν είχα αντιληφθεί το παραμικρό τραγικό λάθος. Τουλάχιστον σε βαθμό για να με κάνει να αγανακτήσω. Ομολογώ πώς η χθεσινή μου ένταση ήταν πρός όλους κατευθυνόμενη. Δέν πιστεύω πώς τα προσωπικά του καθενός θα πρέπει να επηρεάζουν το φόρουμ και για αυτό τοποθετήθηκα με αρκετά καυστικό τρόπο.

Εύχομαι το χθεσινό να ήταν μόνο μιά σειρά απο παρεξηγήσεις και κακές συννενοήσεις... Το φόρουμ μπορεί και πρέπει να συνεχίσει να προχωράει...Ας δούμε το θετικό απο την κατάσταση εχθές..Όλοι έκαναν την αυτοκριτική τους, βγήκε η όποια πικρία του οποιουδήποτε στο φώς, ενδεχομένως και να λύθηκαν και παρεξηγήσεις παρασκηνιακά... Ένας τυφώνας μπορεί να τα παρασύρει όλα στο πέρασμα του αλλά μόλις φύγει αφήνει την ελπίδα της αναγέννησης και το δέσιμο μεταξύ των ανθρώπων...Και σίγουρα το χθεσινό δέν ήταν τυφώνας...για μερικά μποφόρ μιλάμε... Εύχομαι οι καπετάνέοι του πλοίου του μεταφυσικού να αντέχουν λίγα μποφόρ χεχεχε...


Αισιοδοξία πάνω απο όλα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.