Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-08, 02:49
Το avatar του χρήστη Grizos
Grizos Ο χρήστης Grizos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Τάγμα Ροδόσταυρων

Είναι το πρώτο Τοπκ που κάνω με σκοπό μια συζήτηση που είχα πριν 1μισι χρόνο περίπου με κάποιον κύριο... Εάν είναι σε λάθος section συγχωρέστε με! Αποφεύγω να αναφέρω ιδιότητα μιας και το ζήτημα είναι λεπτό. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος ήταν αρκετά λακωνικός επί του θέματος και αφού μου εκμηστηρεύτηκε ότι διετέλεσε αρκετά χρόνια ως μέλος τον Ροδό-σταυρων κατάφερε να Ξεμπλέξει.. Την λέξη "ξεμπλεκω" μάλιστα την χρησιμοποίησε αρκετές φορές... Δεν θέλω να αναφερθώ με περισσότερες λεπτομέρειες για ευνόητους λόγους..
Μιας και οι γνώσεις μου περί του θέματος είναι αρκετά περιορισμένες.. Για την ακρίβεια δεν ξέρω καν τι είναι η Ροδό-Σταυροι. Θα ήθελα να ξεκινήσει μια συζήτηση όπου ο καθένας θα παραθέσει τις γνώσεις του αλλά και γιατί όχι τις απόψεις του περί του θέματος!

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-08, 15:07
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Φιλε Grizos,περισσοτερες πληροφοριες περι Ροδοσταυρων,μυστικων εταιριων,τεκτονισμου κ.λ.π. μπορεις να βρεις εδω.Πολλες σελιδες βεβαια αλλα υπομονη!


http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3093
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-08, 15:15
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Οι περισοτεροι Ροδό-σταυροι, δεν ξερουν καν πως υπαρχει ενας
κλειστος, εσωτερικος κυκλος στο A.M.O.R.C, που λεγονται Μαρτινιστες,
και αυτοι ειναι, οι περισοτεροι, μυημενοι στην Μασονια
και κατεχουν τον 33° στην σκοτζεζικη παραδοση
της ελευθερης Μασονιας.


Wizen
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-08, 15:43
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Wizen
Οι περισοτεροι Ροδό-σταυροι, δεν ξερουν καν πως υπαρχει ενας
κλειστος, εσωτερικος κυκλος στο A.M.O.R.C, που λεγονται Μαρτινιστες,
και αυτοι ειναι, οι περισοτεροι, μυημενοι στην Μασονια
και κατεχουν τον 33° στην σκοτζεζικη παραδοση
της ελευθερης Μασονιας.


Wizen
Αγαπητέ Wizen,

Σε 35 λέξεις, πρέπει να παρέθεσες 36 ανακρίβειες.

Ο Μαρτινισμός δεν είναι ένας εσωτερικός κύκλος του AMORC, είναι ένα "Χριστιανικό εσωτερικό τάγμα".
Το AMORC, για λόγους που δεν γνωρίζω, στους κύκλους διδασκαλίας του έχει εντάξει κι ένα Μαρτινιστικό (στο ελληνικό AMORC ο κύκλος αυτός δεν λειτουργεί εδώ και χρόνια).
Επίσης ο Μαρτινισμός ουδεμία σχέση έχει με τον Τεκτονισμό.
Περισσότερες πληροφορίες για το τι είναι ο Μαρτινισμός θα βρεις στις σελίδες της Ελληνικής Αντιπροσωπείας του Μαρτινιστικού Τάγματος των Κάτω Χωρών: http://membres.lycos.fr/martinism/index.html, ή στο Συναρχικό Μαρτινιστικό Τάγμα Ελλάδος http://www.martinism.gr, ή στην Μαρτινιστική Επτάδα Ιωαννίνων http://www.innerwork.gr/temple.htm

Το διεθνές AMORC http://www.amorc.org (στην Ελλάδα http://www.amorc.gr) είναι ένα από τα πολλά σύγχρονα Ροδασταυρικά Τάγματα. Στην Ελλάδα επίσης υπάρχει και η "Σχολή του Χρυσού Ροδόσταυρου" http://www.rodostavros.gr, το Τάγμα του Κρίνου και Αετού www.krinaetos.gr και δεν ξέρω ποιά άλλα.

Αν θέλεις να μάθεις τι ήταν ο Ροδοσταυρισμός αγαπητέ Grizos (και εφόσον τα αγγλικά σου είναι καλά) μπορείς να βρεις υλικό στο: http://www.hermetics.org/library/Lib...Martinist.html

Τα σύγχρονα ροδοσταυρικά τάγματα (ΑΜORC κλπ.) πέρα από τις πομπώδεις εκφράσεις λίγη ή και καμμία σχέση έχουν με τον Ροδοσταυρισμό, αν θέλεις την γνώμη μου μάλιστα, έχουν τόση σχέση με τον Ροδοσταυρισμό, όση το Ομακοείο Μαργιωρή (σχολή γιόγκα και θεραπευτικής) με του Πυθαγόρα...
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 14-02-08 στις 15:46
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-08, 15:46
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Ναι, και σιγουρα στις σελιδες τους θα μας
πουν την αληθεια, αυτοι οι καλοι ανθρωποι.
Η μεγαλη μαγισσα Ιρις Ρινκενμπαχ,
που εσωσε ανθρωπους απο τα νυχια τους,
εγραψε ξεκαθαρα για τις διδασκαλιες, τα
ταγματα τους αλλα και την σχεση τους
με τη Μασονια.

Ουιζεν
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-08, 16:10
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Δεν θα θέλατε να μάθετε πως ερμηνεύουν το ρόδο πάνω στο σταυρό τα μαύρα μασόνια...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-08, 16:10
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Wizen
Ναι, και σιγουρα στις σελιδες τους θα μας
πουν την αληθεια, αυτοι οι καλοι ανθρωποι.
Η μεγαλη μαγισσα Ιρις Ρινκενμπαχ,
που εσωσε ανθρωπους απο τα νυχια τους,
εγραψε ξεκαθαρα
για τις διδασκαλιες, τα
ταγματα τους αλλα και την σχεση τους
με τη Μασονια.

Ουιζεν
Αγαπητέ Wizen,

O καθένας είναι ελεύθερος να διαβάζει και να πιστεύει ότι θέλει.

Εσύ προτιμάς την εκδοχή της "μεγάλης μάγισσας Ιρις Ρινκενμπαχ" (την οποία αντιλαμβάνομαι από τα γραφόμενα σου πως την θεωρείς "αυθεντία") εγώ αντιθέτως προτιμώ (χωρίς να θεωρώ κανέναν αυθεντία) την εκδοχή του Louis Claude De Saint Martin, του Robert Amadou και του Robert Ambelain για τον Μαρτινισμό και του Francis Bacon, του John Dee και του Gottfried Leibnitz για τον Ροδοσταυρισμό.

Εσύ πιστεύεις στις θεές, στα ξωτικά, στα ξόρκια και στις μάγισσες (καλά κάνεις φυσικά αφού αυτό θέλεις, δεν σε κριτικάρω) εγώ προσπαθώ να πλησιάσω την Αλήθεια, πιστεύω στην Αρχή, στην Μονάδα και στην Γνώση.

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του σύμφωνα με αυτά που του υπαγορεύουν το πνεύμα, ο νους κι η ψυχή του.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-08, 16:51
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εσύ προτιμάς την εκδοχή της "μεγάλης μάγισσας Ιρις Ρινκενμπαχ" (την οποία αντιλαμβάνομαι από τα γραφόμενα σου πως την θεωρείς "αυθεντία")
Ναι, γιατι ειναι Μαθητρια του Μπαρντον και
εχει σχεσεις με ολες τις μαγικες στοες της
αμερικης και ευρωπης και ο αδερφος της
εγινε δεχτος στους χοπι ως αδερφος της φυλης
και ειναι ο μοναδικος που ξερει τα μυστικα τους
και τα μυστικα της θηβετικης μαγειας που εχει
μαθει στο θιβετ απο μεγαλους δασκαλους.

Παράθεση:
Εσύ πιστεύεις στις θεές, στα ξωτικά, στα ξόρκια και στις μάγισσες (καλά κάνεις φυσικά αφού αυτό θέλεις, δεν σε κριτικάρω) εγώ προσπαθώ να πλησιάσω την Αλήθεια, πιστεύω στην Αρχή, στην Μονάδα και στην Γνώση.
Η θρησκεια μου, δεν εχει καμια σχεση με αυτα που λεω.
Αλλοι πιστευουν στον χριστο, αλλοι στην θεα, αλλοι
στους αγγελους και αλλοι στα ξωτικα, εγω
δεν μιλησα για θρησκειες ομως, αλλα
για αυτα τα μυστικα ταγματα.

Παράθεση:
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του σύμφωνα με αυτά που του υπαγορεύουν το πνεύμα, ο νους κι η ψυχή του.
Εγω ακουω ολες τις πλευρες, διαβαζω πολλα
διαφορετικα βιβλια, κοιτω διαφορετικες πηγες
και βγαζω δικο μου συμπερασμα.

Ουιζεν
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-08, 15:25
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Αγαπητέ Wizen,

Δεν μίλησα για θρησκείες, αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι πως πολλοί μεταξύ αυτών κι εσύ) αποδέχονται αυθεντίες (πιστεύουν σε αυτές, όχι -ή όχι μόνο- με την θρησκευτική φόρτιση της λέξης), ενώ άλλοι (μεταξύ αυτών κι εγώ) όχι.

Για να επανέλθουμε στο θέμα, το οποίο είναι οι Ροδόσταυροι, αυτό που θα έλεγα είναι πως ο Θεωρητικός Τεκτονισμός, ο Μαρτινισμός αλλά και τα περισσότερα τάγματα της δυτικής εσωτερικής παράδοσης, έχουν επηρεαστεί (άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο) ή έλκουν την καταγωγή τους από τον προγενέστερο τους Ροδοσταυρισμό.

Ο "σύγχρονος Ροδοσταυρισμός", όπως προανέφερα, καμμία σχέση δεν έχει με τον αυθεντικό πλην του ονόματος.

Έχουν δημιουργηθεί δεκάδες "Ροδοσταυρικά" τάγματα διεθνώς (συνήθως αμερικανικής προέλευσης) με "περίεργες" πρακτικές, τακτικές κλπ. Τα περισσότερα είναι επιχειρήσεις που ασχολούνται με την είσπραξη συνδρομών, την πώληση βιβλίων και περιοδικών στα μέλη τους και καθόλου με μυητικούς /πνευματικούς σκοπούς.
Σε κάποια μάλιστα όλη η εργασία γίνεται δι' αλληλογραφίας !!!
Σημείωση: Στα γνήσια Μαρτινιστικά Τάγματα μια και τα αναφέραμε, δεν υπάρχει η έννοια έστω και της ελάχιστης συνδρομής, ή κάποιας οικονομικής υποχρέωσης.

Σαφώς λοιπόν αγαπητέ Grizos, αν κάποιος μπλέξει με ένα εξ αυτών, γιατί μπλέξιμο είναι να εντάσσεται σ' ένα τάγμα με σκοπό την εσωτερική εργασία και να βρίσκεται θύμα μικρο(ή και μεγαλο)απάτης, σαφώς και θα χαίρεται που ξέμπλεξε.

Σημείωση προς τους συντονιστές: θα ήταν καλό αν κάποιος εκ των συντονιστών μπορούσε να διορθώσει τον τίτλο του νήματος σε "Περί του Τάγματος των Ροδοσταύρων" ή "Τάγμα Ροδόσταυρων" ή "Ροδόσταυροι" μια και εκ παραδρομής ο Grizos έγραψε "Περί Τάγμα Ροδόσταυρων".
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 15-02-08 στις 15:31
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-08, 17:47
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν μίλησα για θρησκείες, αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι πως πολλοί μεταξύ αυτών κι εσύ) αποδέχονται αυθεντίες (πιστεύουν σε αυτές, όχι -ή όχι μόνο- με την θρησκευτική φόρτιση της λέξης), ενώ άλλοι (μεταξύ αυτών κι εγώ) όχι.
Τότε Κοίτα τι έγραψες:

Εσύ πιστεύεις στις θεές, στα ξωτικά, στα ξόρκια και στις μάγισσες (καλά κάνεις φυσικά αφού αυτό θέλεις, δεν σε κριτικάρω) εγώ προσπαθώ να πλησιάσω την Αλήθεια, πιστεύω στην Αρχή, στην Μονάδα και στην Γνώση.

Παράθεση:
Ο "σύγχρονος Ροδοσταυρισμός", όπως προανέφερα, καμμία σχέση δεν έχει με τον αυθεντικό πλην του ονόματος.

Έχουν δημιουργηθεί δεκάδες "Ροδοσταυρικά" τάγματα διεθνώς (συνήθως αμερικανικής προέλευσης) με "περίεργες" πρακτικές, τακτικές κλπ. Τα περισσότερα είναι επιχειρήσεις που ασχολούνται με την είσπραξη συνδρομών, την πώληση βιβλίων και περιοδικών στα μέλη τους και καθόλου με μυητικούς /πνευματικούς σκοπούς.
Αυτά τα τάγματα, αποτελούν
δεν είναι τα παραδοσιακά, και εγώ δεν εννοούσα αυτά, αλλα εκείνα που είναι στην μειοψηφία
και κρατάν το παλιό πνεύμα ζωντανό. Αυτά τα τάγματα που ανέφερς ούτε σοβαρά δεν τα παίρνω, είναι όπως οι Druids, που δεν είναι Druids
αλλα μασόνοι. Με λίγα λόγια, είναι γελοίοι.


Για όσους ενδιαφέρονται πραγματικά για αυτά τα Τάγματα,
μπορούν να διαβάσουν αυτά τα βιβλία, που μπορείτε να τα κατεβάσετε στο PC σας χωρίς να πληρώσετε.

http://www.hermetics.org/library/Lib...Martinist.html


Φιλικά, Wizen
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.