Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-07, 01:17
panos81c Ο χρήστης panos81c δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2007
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Φάντασμα στο Άλσος Βεϊκου;

Έχω ακούσει από δύο γνωστούς μου, που μένουν κοντά στο Άλσος Βεϊκου και συγκεκριμένα ο ένας στην Καλογρέζα και ο άλλος κοντά στην πρώην καφετέρια "Υδρόγειο" (εκεί όπου γυρίστηκε το Bar) ότι πολλές φορές έχει θεαθεί η λευκή φασματική μορφή μιας κοπέλλας ψηλά πάνω από το άλσος, στα Τουρκοβούνια.

Επίσης, στην οδό Δερμιδεσίου, μια μέρα ένας οδηγός είχε αναπτύξει ταχύτητα πλησιάζοντας (με κατεύθυνση προς Περισσό) ένα σταυροδρόμι όπου υπάρχει Stop αλλά είναι δυσδιάκριτο καθώς υπάρχει μπροστά του δέντρο. Καθώς πλησίαζε με μεγάλη ταχύτητα, χωρίς να πατήσει φρένο, το αυτοκίνητο απότομα σταμάτησε αλλά ο κινητήρας δεν έσβησε. Προσπαθώντας ο οδηγός να καταλάβει τι έγινε, είδε μια παρόμοια μορφή να τον κοιτάζει και να φεύγει προς τα οικόπεδα που είναι στα αριστερά όπως πήγαινε αυτός, πίσω από το Ολυμπιακό Κλειστό Γαλατσίου.

Γνωρίζει κάποιος τίποτε περισσότερο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-07, 07:12
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Η Δερμιδεσίου είναι μονόδρομος, η κατεύθυνση προς Περισσό απαγορεύεται ,
ο οδηγός πήγαινε σε αντίθετα σε μονόδρομο (έγκλημα), το στοπ δε φαίνεται γιατί
είναι προσανατολισμένο προς την αντίθετη πλευρά αυτών που οδηγούν κανονικά
και όχι των παράνομων... η "παρόμοια μορφή" πιθανόν έτρεξε να σωθεί στα οικόπεδα

Αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-07, 18:20
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Cool

Μπράβο Litsa.Μου άρεσε η απόψή σου.Δεν έχω κάτι να προσθέσω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-05-07, 12:43
Το avatar του χρήστη princess
princess Ο χρήστης princess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Εγώ πάλι έχω ακούσει ότι παρόμοια μορφή όπως την περιγράφει ο panos81c έχει θεαθεί στην περιοχή του Διονύσου. Δεν ξέρω αν περιπλανιέται και στο Γαλάτσι αλλά όταν ήμουν μικρή και πήγαινα κατασκήνωση στο Διόνυσο είχα ακούσει μια μαρτυρία από ένα άτομο ότι είχε δει πολύ αργά ένα βράδυ μια κοπέλα ντυμένη στα άσπρα να κάθεται σε μια κούνια στην παιδική χαρά της κατασκήνωσης. Έχω επίσης διαβάσει και στο Ιντερνετ παρόμοιες εμπειρίες για άτομα που έχουν δει αυτήν την μορφή στην περιοχή του Διονύσου...
__________________
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-05-07, 13:00
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από princess
Εγώ πάλι έχω ακούσει ότι παρόμοια μορφή όπως την περιγράφει ο panos81c έχει θεαθεί στην περιοχή του Διονύσου. Δεν ξέρω αν περιπλανιέται και στο Γαλάτσι αλλά όταν ήμουν μικρή και πήγαινα κατασκήνωση στο Διόνυσο είχα ακούσει μια μαρτυρία από ένα άτομο ότι είχε δει πολύ αργά ένα βράδυ μια κοπέλα ντυμένη στα άσπρα να κάθεται σε μια κούνια στην παιδική χαρά της κατασκήνωσης. Έχω επίσης διαβάσει και στο Ιντερνετ παρόμοιες εμπειρίες για άτομα που έχουν δει αυτήν την μορφή στην περιοχή του Διονύσου...
Έχει δίκιο η princess σε όλη την Ελλάδα συναντάς τέτοιες ιστορίες,όσο για το φάντασμα του άλσους Βέικου,το είχα ακούσει δεν το πίστεψα όμως γιατί νόμιζα πως με κορόιδευαν.Αν υπάρχει τότε γιατί να στοιχειώσει αυτό το μέρος,θέλει κάτι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-05-07, 15:36
Το avatar του χρήστη princess
princess Ο χρήστης princess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos81c
Έχω ακούσει από δύο γνωστούς μου, που μένουν κοντά στο Άλσος Βεϊκου και συγκεκριμένα ο ένας στην Καλογρέζα και ο άλλος κοντά στην πρώην καφετέρια "Υδρόγειο" (εκεί όπου γυρίστηκε το Bar) ότι πολλές φορές έχει θεαθεί η λευκή φασματική μορφή μιας κοπέλλας ψηλά πάνω από το άλσος, στα Τουρκοβούνια.

Επίσης, στην οδό Δερμιδεσίου, μια μέρα ένας οδηγός είχε αναπτύξει ταχύτητα πλησιάζοντας (με κατεύθυνση προς Περισσό) ένα σταυροδρόμι όπου υπάρχει Stop αλλά είναι δυσδιάκριτο καθώς υπάρχει μπροστά του δέντρο. Καθώς πλησίαζε με μεγάλη ταχύτητα, χωρίς να πατήσει φρένο, το αυτοκίνητο απότομα σταμάτησε αλλά ο κινητήρας δεν έσβησε. Προσπαθώντας ο οδηγός να καταλάβει τι έγινε, είδε μια παρόμοια μορφή να τον κοιτάζει και να φεύγει προς τα οικόπεδα που είναι στα αριστερά όπως πήγαινε αυτός, πίσω από το Ολυμπιακό Κλειστό Γαλατσίου.

Γνωρίζει κάποιος τίποτε περισσότερο;
Πάνο να σε ρωτήσω: Τα άτομα που σου ανέφεραν το συγκεκριμένο γεγονός τα εμπιστεύεσαι; Θέλω να πω πιστεύεις ότι σου λένε την αλήθεια ή απλά το είπαν για να κάνουν χαβαλέ; Και κάτι ακόμα: Αυτό το περιστατικό με τον οδηγό που αναφέρεις από που το έμαθες;
__________________
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-05-07, 16:35
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από princess
Πάνο να σε ρωτήσω: Τα άτομα που σου ανέφεραν το συγκεκριμένο γεγονός τα εμπιστεύεσαι; Θέλω να πω πιστεύεις ότι σου λένε την αλήθεια ή απλά το είπαν για να κάνουν χαβαλέ; Και κάτι ακόμα: Αυτό το περιστατικό με τον οδηγό που αναφέρεις από που το έμαθες;
Αγαπητή princess,υπάρχουν ιστορίες που είναι ψέμματα,όμως και ιστορίες που είναι αληθινές,οι οποίες έρχονται καθαρά από βίωμα,άρα για να το αόδείξεις είναι λιγάκι δύσκολο.Πάντα όταν ακούς μια τέτοια ιστορία αμφιβάλλεις,γιατί δε ξέρεις αν αυτός που την λέει,λέει αλήθεια ή ψέμματα για να κάνει εντύπωση(εφόσον την παρουσιάζει ότι την βίωσε).Εδώ,στο φόρουμ αυτό,κάποια άτομα ίσως να έχουν βιώσει τέτοιου είδους εμπειρίες και κάποιοι ίσως νά την έχουν γράψει.Το να ακούσω την ιστορία τους και να την απορρίψω,εφόσον είναι βίωμα τους,χωρίς τουλάχιστον να το ψάξω,είναι ηλιθιότητα.Μόνο ο ίδιος που το παρουσιάζει ως βίωμα ξέρει την αλήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-05-07, 16:54
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Η Δερμιδεσίου είναι μονόδρομος, η κατεύθυνση προς Περισσό απαγορεύεται ,
ο οδηγός πήγαινε σε αντίθετα σε μονόδρομο (έγκλημα), το στοπ δε φαίνεται γιατί
είναι προσανατολισμένο προς την αντίθετη πλευρά αυτών που οδηγούν κανονικά
και όχι των παράνομων... η "παρόμοια μορφή" πιθανόν έτρεξε να σωθεί στα οικόπεδα

Αυτά
Λιτσα μου εχεις εν μερει δικιο.

στην αρχη της η Δεμιρδεσιου ειναι μονοδρομος, προς τον Περισσο, μετα γινεται διπλης κατευθυνσης.

στην περιοχη γεννηθηκα και μεγαλωσα, και μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι δεν υπαρχει καμια ιστορια για φαντασμα κοπελας στις λαογραφικες παραδοσεις των προσφυγων της περιοχης.
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-05-07, 17:24
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnniebegood
Λιτσα μου εχεις εν μερει δικιο.

στην αρχη της η Δεμιρδεσιου ειναι μονοδρομος, προς τον Περισσο, μετα γινεται διπλης κατευθυνσης.

στην περιοχη γεννηθηκα και μεγαλωσα, και μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι δεν υπαρχει καμια ιστορια για φαντασμα κοπελας στις λαογραφικες παραδοσεις των προσφυγων της περιοχης.
Τους ενέπνευσε το τοπίο να βγάλουν μια τέτοια ιστορία,αυτό όμως δε διαψεύδει και όλες τις άλλες ιστορίες που ακούγουνται σε διάφορα μέρη της Ελλάδας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-05-07, 20:05
Το avatar του χρήστη princess
princess Ο χρήστης princess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Αγαπητή princess,υπάρχουν ιστορίες που είναι ψέμματα,όμως και ιστορίες που είναι αληθινές,οι οποίες έρχονται καθαρά από βίωμα,άρα για να το αόδείξεις είναι λιγάκι δύσκολο.Πάντα όταν ακούς μια τέτοια ιστορία αμφιβάλλεις,γιατί δε ξέρεις αν αυτός που την λέει,λέει αλήθεια ή ψέμματα για να κάνει εντύπωση(εφόσον την παρουσιάζει ότι την βίωσε).Εδώ,στο φόρουμ αυτό,κάποια άτομα ίσως να έχουν βιώσει τέτοιου είδους εμπειρίες και κάποιοι ίσως νά την έχουν γράψει.Το να ακούσω την ιστορία τους και να την απορρίψω,εφόσον είναι βίωμα τους,χωρίς τουλάχιστον να το ψάξω,είναι ηλιθιότητα.Μόνο ο ίδιος που το παρουσιάζει ως βίωμα ξέρει την αλήθεια.

Πρόθεσή μου δεν ήταν να απορρίψω την ιστορία του Πάνου. Εξάλλου δεν νομίζω ότι κατέγραψε ο ίδιος την προσωπική του εμπειρία από ένα φάντασμα απλά ανέφερε κάτι που του είπαν κάποιοι γνωστοί του. Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα. Και φυσικά δεν έχω κανένα σκοπό να αμφισβητήσω οποιονδήποτε γράφει εδώ μέσα στο forum για κάποια μεταφυσική εμπειρία. Ελπίζω πάντως ο Πάνος να μην παρεξηγήθηκε από αυτόν που το ρώτησα. Μπορεί γενικά να αντιμετωπίζω κάποια πράγματα με σκεπτικισμό (υγιή πάντα) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα απορρίψω κάτι άκριτα. Δεν θεωρώ λοιπόν ότι στην περίπτωσή μου ισχύει αυτό που είπες ότι δηλαδή είναι ηλίθιο να απορρίπτω ένα βίωμα κάποιων άλλων χωρίς να το ψάξω...
__________________
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.