Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 11-03-13, 19:20
Χρυσαυγη Ο χρήστης Χρυσαυγη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν με ενδιαφέρει τι θα μου δώσεις, με ενδιαφέρει να αποδείξεις την αλήθεια των όσων πιστεύεις.

Μπορείς;

Αν ναι προχώρα και, όχι μόνο εγώ αλλά πολλοί περισσότεροι, θα σε πάρω/ουμε στα σοβαρά.


EDIT : να συμπληρώσω πως δεν τα πάω καλά με τις αυθεντίες, οπότε, δεν θα δεχτώ αποδείξεις τύπου :
το είπε η Μπλαβάτσκυ ή ο γέροντας Παϊσιος ή ο Δαλάϊ Λάμα ή ο σαμάνος Καθιστός Βούβαλος.

Επίσης, περιμένω πλήρη και τελειωτικό αποκλεισμό της πιθανότητας να μιλάμε για αυθυποβολή ή
άλλη, ιατρικού ενδιαφέροντος, περίπτωση.

Τέλος, να σημειώσω πως εκφράσεις του τύπου : "δεν είσαι έτοιμος", "δεν είσαι ψαγμένος"
"είσαι άνθρωπος του συρμού και δεν μας κάνεις" και διάφορες άλλες χαριτωμενιές, επίσης
δεν μου κάνουν.
Ασχολεισαι μαζι μου και ασχολουμαι μαζι σου και αυτο τα λεει ολα. Οποτε ολα αυτα, του να με παρεις να σε παρω σοβαρα, ειναι περιττα.
Πες μου ομως τι αποκαλεις εσυ Μεταφυσικη? Γιατι σου αρεσει? Τι ψαχνεις να βρεις? Τι θελεις να μαθεις?
Καποια στιγμη μεσα στο site καποιος ανεφερε ενα κινεζικο νομιζω τελετουργικο και ειπε πως πρεπει να ειναι και ενας μυστης για να πει την καστρατα.
Τι ειναι ο μυστης? Ποιος τον εχρισε αυτον μυστη? Αφ' εαυτου του? Οχι βεβαια. Ξερεις καμια φορα οι λεξεις εχουν μια αιγλη, ασκουν μια μεγαλη επιρροη και το μυαλο κολλαει. Εγω αν καποιος μου ελεγε οτι ειναι μυστης, αυτο θα ρωτουσα πρωτα: ποιος σε μυησε? Και πως σε μυησε σε κινεζικη θρησκεια και κατ' επεκταση σε κινεζικα τελετουργικα? Εισαι βουδιστης? θα ρωτουσα. Γιατι αλλιως δεν γινεται. Μετα θα σκεφτομουν, ρε μπας και με δουλευει και κανει τιποτα κακο και το ονομαζει κινεζικο? Θα το εψαχνα. Δεν εμπιστευομαι ανθρωπο.
Επειδη λοιπον καποια πραγματα δεν μπορω να σου τα πω και αλλα παλι και να σου τα πω ισως παλι να τα παρεξηγησεις, θα κανω λοιπον το εξης, ετσι ξεκινησα εγω και πολλοι αλλοι. Πηρα ενα τετραδιο, εβαλα τα βασικα παρακατω ερωτηματα, αγορασα βιβλια και εψαχνα απαντησεις. Αν παλι δεν σε ενδιαφερουν οι παρακατω ερωτησεις, τοτε πες μου τι θελεις απο την μεταφυσικη, για να καταλαβω σε τι βαση μιλαμε.

ΨΥΧΗ:
τι ειναι?
ποιες οι ιδιοτητες της?
απο που ερχεται και που πρεπει να επιστρεψει ?
πως εμποδιζεται η επιστροφη της?
ποια ψυχη ονομαζεται ζωσα? και αν δεν καταφερει να γινει ζωσα, τι γινεται μετα?

ΣΩΜΑ:
τι ειναι το φυσικο σωμα?
τι ειναι το αστρικο σωμα?
ποια η σχεση τους με την εξελιξη της ψυχης?

ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ
τι ειναι?
που αποσκοπει?

ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ
ποιος ονομαζεται/χαρακτηριζεται μεταφυσικος?
ποιος ο ρολος του στην Γη?

ΚΑΝΑΛΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ η' αλλιως CHANNELING (εγω προτιμω την ελληνικη γλωσα που ειναι μητρα/μανα της μεταφυσικης ορολογιας)
τι ειναι?
πως ανοιγει?
ποιος μπορει να μπει εκει οταν ανοιξει?
πως γινεται να μπαινει οποιος μονο εμεις θελουμε?
ποιος αλλος μας ακουει οταν ανοιγουμε Πνευματικο Καναλι? (εκτος φυσικα απο τον συνομιλιτη μας)
ποιος μπορει να ειναι συνομιλητης μας σε μια τετοια συνομιλια?

ΣΥΜΠΑΝ
τι ειναι?
ποιοι ειναι οι 3 Απαραβατοι Νομοι που το διεπουν?

ΑΤΡΑΠΟΣ
τι σημαινει?
ποσες πορειες εχει? και τι ειναι η καθεμια της?
πως ανεβαινει επανω κανεις? πως πεφτει? ποσες φορες εχει δικαιωμα να πεσει?

Δεν αναφερω την ΑΥΡΑ, που εχει πια τοσο μοδα, που δεν ακους τιποτα αλλο. Η αυρα σου και η αυρα μου, αχ η αυρα σου δεν ειναι καθαρη, αχ να καθαρισω την αυρα μου...... Που οποιος ασχολειται με Μεταφυσικη τα ακουει κα γελαει. Τι ειναι η Αυρα? Η πρωτη στοιβαδα του Αστρικου Σωματος ειναι η Αυρα. Το πρωτο περιβλημα ειναι. Ειναι εκεινο το κομματι που δηλωνει το κατι..Βεβαιως οι πεπειραμενοι, μπορουν και καταλαβαινουν αν η Αυρα ειναι καθαρη με φυσικο τροπο η' με τεχνητο τροπο, η' με βοηθεια αλλου. Η Αυρα λοιπον που καθαριζεται με τεχνητο τροπο: λιθους, κρυσταλλους, ιαματικα λουτρα, ατμους, αρωματικα ελαια, κτλ, κτλ, "ξαναλερωνει" αφανταστα ευκολα. Το πρωι να παει καποιος σε "καθαριστη αυρας", αντε να του κρατησει το πολυ 3 μερες. Και μετα θα βριζει και τον καημενο τον "καθαριστη" και καλα για επιφανειακη δουλεια. Βεβαια, παντα οι αλλοι φταινει.........

Καλο σου βραδυ, γεια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 11-03-13, 20:30
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
ΨΥΧΗ:
τι ειναι?
ποιες οι ιδιοτητες της?
απο που ερχεται και που πρεπει να επιστρεψει ?
πως εμποδιζεται η επιστροφη της?
ποια ψυχη ονομαζεται ζωσα? και αν δεν καταφερει να γινει ζωσα, τι γινεται μετα?
Υπάρχει;
Ποια είναι η απόδειξη;
Όλα τα άλλα είναι ερωτήσεις που γίνονται ΑΦΟΥ αποδεχθείς την ύπαρξη.
Την αποδέχεσαι; στηριζόμενη πού; στο ότι σου κάθεται καλύτερα στο μυαλό πως υπάρχει ή σε κάτι άλλο;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΩΜΑ:
τι ειναι το φυσικο σωμα?
τι ειναι το αστρικο σωμα?
ποια η σχεση τους με την εξελιξη της ψυχης?
Ποιος μιλάει για αστρικό σώμα; που υπάρχει η βεβαιότητα της ύπαρξής του;
Υπάρχει ψυχή; Εξελίσσεται; Αν ναι, πώς; Ποιος αποφάσισε την κλίμακα εξέλιξης; Ποια είναι αυτή;
Αποδείξεις για τα παραπάνω;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ
τι ειναι?
που αποσκοπει?
Πολλοί και διάφοροι οι ορισμοί, διαλέγεις και παίρνεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ
ποιος ονομαζεται/χαρακτηριζεται μεταφυσικος?
ποιος ο ρολος του στην Γη?
Δεν ξέρω τι εννοείς. Αν θέλεις εξήγησέ μου τι είναι και ποιος ο ρόλος του.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΝΑΛΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ η' αλλιως CHANNELING (εγω προτιμω την ελληνικη γλωσα που ειναι μητρα/μανα της μεταφυσικης ορολογιας)
τι ειναι?
πως ανοιγει?
ποιος μπορει να μπει εκει οταν ανοιξει?
πως γινεται να μπαινει οποιος μονο εμεις θελουμε?
ποιος αλλος μας ακουει οταν ανοιγουμε Πνευματικο Καναλι? (εκτος φυσικα απο τον συνομιλιτη μας)
ποιος μπορει να ειναι συνομιλητης μας σε μια τετοια συνομιλια?
Ποιος μας μιλάει για όλα αυτά; Με ποιες αποδείξεις;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΥΜΠΑΝ
τι ειναι?
ποιοι ειναι οι 3 Απαραβατοι Νομοι που το διεπουν?
Συν + παν. Τα πάντα όλα (τα κοάλα τίποτα) και κάτι παραπάνω
Μόνο 3 Νόμοι; Ποιος μιλάει για τρεις απαράβατους νόμους;
Είναι πειραματικά αποδεδειγμένοι;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΤΡΑΠΟΣ
τι σημαινει?
ποσες πορειες εχει? και τι ειναι η καθεμια της?
πως ανεβαινει επανω κανεις? πως πεφτει? ποσες φορες εχει δικαιωμα να πεσει?
Ατραπός προς το Φως, τη Γνώση, την Εξέλιξη κλπ.
Κάθε μαγαζάκι τη δικιά του, με τους δικούς της κανόνες.
Αποδείξεις;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αναφερω την ΑΥΡΑ, που εχει πια τοσο μοδα, που δεν ακους τιποτα αλλο. Η αυρα σου και η αυρα μου, αχ η αυρα σου δεν ειναι καθαρη, αχ να καθαρισω την αυρα μου......
Καλύτερα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ειναι η Αυρα? Η πρωτη στοιβαδα του Αστρικου Σωματος ειναι η Αυρα. Το πρωτο περιβλημα ειναι. Ειναι εκεινο το κομματι που δηλωνει το κατι..
Ώπα ! τώρα δεν είπες πως δεν θα την αναφέρεις;
Αύρα, αστρικό, νοητικό, βουδδικό κλπ. Αποδείξεις;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαιως οι πεπειραμενοι, μπορουν και καταλαβαινουν αν η Αυρα ειναι καθαρη με φυσικο τροπο η' με τεχνητο τροπο, η' με βοηθεια αλλου. Η Αυρα λοιπον που καθαριζεται με τεχνητο τροπο: λιθους, κρυσταλλους, ιαματικα λουτρα, ατμους, αρωματικα ελαια, κτλ, κτλ, "ξαναλερωνει" αφανταστα ευκολα. Το πρωι να παει καποιος σε "καθαριστη αυρας", αντε να του κρατησει το πολυ 3 μερες. Και μετα θα βριζει και τον καημενο τον "καθαριστη" και καλα για επιφανειακη δουλεια. Βεβαια, παντα οι αλλοι φταινει.........
Αποδείξεις; (ουφ ... κουράστηκα να την γράφω αυτή τη λέξη).

Δεν έχω κανένα θέμα με την πίστη του καθενός. Ας πιστέψει ό,τι κι όπου θέλει.
Όταν αποφασίζει να λάβει μέρος σε δημόσιο φόρουμ, έχω ερωτήσεις. Όποιος μπορεί απαντάει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο σου βραδυ, γεια σου.
Καληνύχτα. Τα λέμε αύριο.

Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 12-03-13, 03:12
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Αγαπητή Χρυσαυγή θα μου επιτρέψεις να κάνω και εγώ μερικές ερωτησούλες

  1. Θεωρείς τον εαυτό σου γνήσια Μεταφυσικό;
  2. Άν το κινέζικο τελετουργικό ήταν μεταφρασμένο στα ελληνικά θα το αντιμετώπιζες με καχυποψία;
  3. Ποιά η διαφορά του πνεύματος με το φάντασμα;
  4. Πιστεύεις στον θεό έτσι όπως τον ορίζει η ορθόδοξη εκκλησία;
  5. Έχεις προσπαθήσει να κάνεις ποτέ κάποιο τελετουργικό;
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 12-03-13, 08:53
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις προσπαθήσει να κάνεις ποτέ κάποιο τελετουργικό;
θα είχε ενδιαφέρον να κάνουμε αυτή την ερώτηση σε όλους, και σε εκείνους που δηλώνουν με βεβαιότητα ότι μίλησαν με το πνεύμα του Αι Γιάννη αλλά και σε εκείνους που δηλώνουν με βεβαιότητα ότι ψυχές και πνεύματα δεν υπάρχουν.

διότι αν δεν έχεις αποπειραθεί κανένα "τελετουργικό", τότε η γνώμη σου δεν έχει την ίδια βαρύτητα ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK
Ποιος μιλάει για αστρικό σώμα; που
υπάρχει η βεβαιότητα της ύπαρξής του;
Υπάρχει ψυχή; Εξελίσσεται; Αν ναι, πώς;
Ποιος αποφάσισε την κλίμακα εξέλιξης;
Ποια είναι αυτή;
Αποδείξεις για τα παραπάνω;
Συμφωνώ. έχουμε όμως 2 επιλογες: η πρώτη να καθίσεις και να περιμένεις αποδείξεις που να μπορείς να αποδεχτείς κάτι που ίσως πάρει αιώνες και η δεύτερη να ψάξεις ο ίδιος μέσω των "τελετουργιών" που λέμε παραπάνω τις "αποδείξεις" αυτές κάτι που ίσως πάρει επίσης αιωνες, με τη διάφορα όμως ότι τώρα είσαι ενεργός αναζήτησης.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 12-03-13, 09:34
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

τα εκκρεμή που λέτε, δημιουργούν κυματισμό και "ταραχή" στο σημείο αυτό, και προκύπτει σπείρα και "πόρος" για να περάσει κάτι, όμως δεν κατανοώ τους φόβους και την εμμονή αυτή που έχετε πολλοί, οτι... απο εκεί "ντε και καλά" θα περάσει και θα σας βρει κάτι απαραιτήτως κακόβουλο. αυτό που καλείς εσύ έλκεται. εάν έχεις καλές σκέψεις και θετικά συναισθήματα, μόνο κάτι καλό μπορεί να έρθει.

τώρα αν είναι σάκος μποξ όπως στην περίπτωσή σου, και τον χτυπάς με κακία και πονάς, δεν είναι παράδοξο το οτι σου γυρίζουν και φόβοι. να ελέγξεις την σκέψη και το συναίσθημά σου.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 12-03-13 στις 09:42
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 12-03-13, 12:44
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ. έχουμε όμως 2 επιλογες: η πρώτη να καθίσεις και να περιμένεις αποδείξεις που να μπορείς να αποδεχτείς κάτι που ίσως πάρει αιώνες και η δεύτερη να ψάξεις ο ίδιος μέσω των "τελετουργιών" που λέμε παραπάνω τις "αποδείξεις" αυτές κάτι που ίσως πάρει επίσης αιωνες, με τη διάφορα όμως ότι τώρα είσαι ενεργός αναζήτησης.
Σαφώς και θα πρέπει να είσαι ενεργός αναζητητής σε κάτι που σε ενδιαφέρει. Αυτό που θέλω να τονίσω, είναι πως θα πρέπει να έχεις αποδείξεις πως κάτι υπάρχει
για να προχωρήσεις στην αναζήτηση των λεπτομερειών του. Π.χ. αν δεν υπάρχουν αποδείξεις περί αστρικού πεδίου, σώματος, κλπ, έχει νόημα να επενδύσεις χρόνο,
ενέργεια και χρήμα αναζητώντας το; Έχει νόημα η αναζήτηση που βασίζεται μόνο στην πίστη; Ουσιαστικά, έχει νόημα το να ψάχνω κάτι πιστεύοντας ότι υπάρχει,
μόνο και μόνο διότι "κολλάει" με την κοσμοθεωρία μου;
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 12-03-13, 18:06
Χρυσαυγη Ο χρήστης Χρυσαυγη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Απαντηση σε ερωτησεις που μου τεθηκαν. Δεν λειτουργησε η παραθεση μου.

Αγαπητή Χρυσαυγή θα μου επιτρέψεις να κάνω και εγώ μερικές ερωτησούλες


Θεωρείς τον εαυτό σου γνήσια Μεταφυσικό;
Ναι.

Άν το κινέζικο τελετουργικό ήταν μεταφρασμένο στα ελληνικά θα το αντιμετώπιζες με καχυποψία;
Το μεταφυσικο μας κομματι ανηκει εκει που ειναι και το φυσικο μας. Δεν παιζει ρολο η μεταφραση.

Ποιά η διαφορά του πνεύματος με το φάντασμα;
Και εγω πνευμα ειμαι, το ονομαζουμε Ψυχη. Οι ονομασιες δωθηκαν για να μην βαβυλωνιζουμε και να καταλαβαινουμε για τι πνευμα μιλαμε.

Πιστεύεις στον θεό έτσι όπως τον ορίζει η ορθόδοξη εκκλησία;
Τον Θεο δεν τον οριζει καμια εκκλησια. Μονος Του οριζει Τον εαυτο Του.

Έχεις προσπαθήσει να κάνεις ποτέ κάποιο τελετουργικό;
Ναι. Το τελετουργικο γινεται γιατι πρεπει να γινει. Οταν φτασει κανεις σε σταδιο τελετουργικων, δεν τιθεται θεμα προσπαθειας. Αυτο ειναι σε προηγουμενο σταδιο. Κριθηκες ικανος και το κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 12-03-13, 20:02
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
ποιοι ειναι οι 3 Απαραβατοι Νομοι που το διεπουν?
Ξέρεις τους υπόλοιπους Νόμους;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 12-03-13, 21:17
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που θέλω να τονίσω, είναι πως θα πρέπει να έχεις αποδείξεις πως κάτι υπάρχει
για να προχωρήσεις στην αναζήτηση των λεπτομερειών του.
όχι, οι ενδείξεις αρκούν για να ξεκινήσεις μια αναζήτηση. Πολλοί μεγάλοι εξερευνητές από ενδείξεις πιάστηκαν για να αρχίσουν. Οι αποδείξεις ή έστω περισσότερες ενδείξεις έρχονται στην πορεία και λειτουργούν ως καύσιμο στη έρευνα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων

Π.χ. αν δεν υπάρχουν αποδείξεις περί αστρικού πεδίου, σώματος, κλπ, έχει νόημα να επενδύσεις χρόνο,
ενέργεια και χρήμα αναζητώντας το;
Ως απάντηση στο παράδειγμα, θα έλεγα ότι
οι ενδείξεις υπάρχουν. Σε πολλές μεγάλες θρησκείες γίνεται αναφορά στο αστρικό, σε διαφορετικά σημεία της γης.
Επίσης, πολλοί τυχαίοι άνθρωποι λένε για περίεργα όνειρα στα οποία είχαν συνείδηση.
Θα μπορούσε να είναι και κάτι τυχαίο. Οι ενδείξεις όμως αρκούν για να ξεκινήσεις. Μια επιτυχία αρκεί για να συνεχίσεις...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων

Έχει νόημα η αναζήτηση που βασίζεται μόνο στην πίστη; Ουσιαστικά, έχει νόημα το να ψάχνω κάτι πιστεύοντας ότι υπάρχει,
μόνο και μόνο διότι "κολλάει" με την κοσμοθεωρία μου;
Διαφωνώ και εγώ με την τυφλή πίστη σε φιλοσοφίες, ιδέες ή και άτομα. Ωστόσο, ας θυμόμαστε οτι η πίστη από μόνη της έχει τρομερή δύναμη που σε ωθεί να πας παραπέρα.
Επίσης, το μεταφυσικό δουλεύει συχνά με τον εμπειρικό νου και όχι τον νου της λογικής αν μου επιτρέπεται ο αδόκιμος όρος, που σημαίνει ότι οι αποδείξεις μπορεί να είναι διαφορετικής φύσης από αυτή που έχουμε συνηθίσει
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 12-03-13, 23:21
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι, οι ενδείξεις αρκούν για να ξεκινήσεις μια αναζήτηση. Πολλοί μεγάλοι εξερευνητές από ενδείξεις πιάστηκαν για να αρχίσουν. Οι αποδείξεις ή έστω περισσότερες ενδείξεις έρχονται στην πορεία και λειτουργούν ως καύσιμο στη έρευνα.
Συμφωνώ, ως γενική τοποθέτηση. Απλώς, δεν θεωρώ πως υπάρχουν έστω και ενδείξεις σε πολλά θέματα.
Μάλλον βαπτίζουμε ως ενδείξεις ή αποδείξεις κάποια πράγματα, γι αυτό επιμένω.
Και δεν τις βλέπω να έρχονται, ούτε στην πορεία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως απάντηση στο παράδειγμα, θα έλεγα ότι
οι ενδείξεις υπάρχουν. Σε πολλές μεγάλες θρησκείες γίνεται αναφορά στο αστρικό, σε διαφορετικά σημεία της γης.
Επίσης, πολλοί τυχαίοι άνθρωποι λένε για περίεργα όνειρα στα οποία είχαν συνείδηση.
Θα μπορούσε να είναι και κάτι τυχαίο. Οι ενδείξεις όμως αρκούν για να ξεκινήσεις. Μια επιτυχία αρκεί για να συνεχίσεις...
Υπάρχει αντικειμενική ένδειξη ή απόδειξη; Δηλαδή, κάτι που να πείσει και τους υπόλοιπους; Αν όχι, η "επιτυχία" και η "συνέχεια" είναι μόνο στο μυαλό του καθενός.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ και εγώ με την τυφλή πίστη σε φιλοσοφίες, ιδέες ή και άτομα. Ωστόσο, ας θυμόμαστε οτι η πίστη από μόνη της έχει τρομερή δύναμη που σε ωθεί να πας παραπέρα.
Επίσης, το μεταφυσικό δουλεύει συχνά με τον εμπειρικό νου και όχι τον νου της λογικής αν μου επιτρέπεται ο αδόκιμος όρος, που σημαίνει ότι οι αποδείξεις μπορεί να είναι διαφορετικής φύσης από αυτή που έχουμε συνηθίσει
Η πίστη με την έννοια της "εμπιστοσύνης στις ικανότητες", σαφώς και σε οπλίζει με δύναμη για να προχωρήσεις παρακάτω.
Η πίστη με την έννοια της "αποδοχής μιας δοξασίας", προσφέρει μόνο σε όσους την έχουν ανάγκη και μόνο σε προσωπικό,
και όχι συλλογικό, επίπεδο (και φυσικά με εξαιρετικά αμφίβολα "αντικειμενικά" αποτελέσματα).

Ως προς τη φύση των αποδείξεων, ο χώρος του Μεταφυσικού στο κομμάτι του Εσωτερισμού βασίζεται στο βίωμα.
Αυτό σημαίνει πως μιλάμε για κάτι εντελώς προσωπικό, μη-εκφράσιμο προς τους άλλους
("διαφορετικής φύσης από αυτή που έχουμε συνηθίσει" -όπως αναφέρεις).
Κι από κει και πέρα αρχίζει το μπέρδεμα ...

Γι αυτό επιμένω στις αποδείξεις.

Πήρες κάτι "αντικειμενικό" ή κάτι που περίμενες ότι θα πάρεις; Π.χ. τα θρησκευτικά οράματα/όνειρα που βλέπει κάποιος πιστός μιας θρησκείας αφορούν αποκλειστικά "πρόσωπα" οικεία σ' αυτόν. Δεν έχω ακούσει κανέναν ορθόδοξο χριστιανό να είδε σε όραμα/όνειρο, όχι τον -αλλόθρησκο- Μωάμεθ, αλλά ούτε και τον καθολικό Άγιο Πατρίκιο. Είναι, λοιπόν, απόδειξη για την ύπαρξη της Παναγίας το όνειρο/όραμα του πιστού; Γι αυτόν ναι. Για μένα όχι.

(και φυσικά με τον όρο πως δεν ξεχνάμε άλλα στοιχεία όπως έντονες φοβίες, αυθυποβολή, στρες, κλπ).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.