Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 11-03-16, 19:16
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Είτε είσαι αγχώδης άτομο είτε κάτι σε επηρέασε πολύ, ειναι λόγοι για αγχώδη ονειρα! Σου έστειλα και πμ ζε περιπτωση που δεν το είδες!
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-03-16, 19:41
panosfromlydian Ο χρήστης panosfromlydian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2013
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Shylvia Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι άσχετο είδα ένα όνειρο σήμερα (εφιάλτη) των αισθάνθηκα τόσο ζωντανό που αυτό με τρόμαξε πιο πολύ γιατί γενικά ΠΟΤΕ δεν έχω αισθανθεί οτι είναι ζωντανό ένα όνειρο...(παίζει να φταίνε και όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα :ρ ) είδα τις τότε κολλητές μου (δε έχουμε τσακωθεί ή τίποτα τέτοιο απλά δε κολλούσαμε άλλο σαν παρέα αλλα μιλάμε ακόμα μια χαρά) είδα οτι μιλάγαμε σκαιπ και είχαν βάλει άλλες 2 κοπέλες στη κλήση να μου τις γνωρίσουν και εγώ ξαφνικά άρχισα να χάνω τις αισθήσεις μου και προσπαθούσα με όλη μου τη δύναμη να κρατηθώ ξύπνια αλλα τελικά άρχισαν όλα να κουνιούνται και λιποθύμησα-κοιμήθηκα δε ξέρω αλλα μετά είδα οτι άρχισα να ονειρεύομαι να είμαι στο σχολείο πάλι και να είναι οι μέρες που γράφαμε εξετάσεις για να τελειώσουμε το σχολείο και είδα έναν φίλο μου που με βοηθάει και των βοηθάω με διάφορα προσωπικά θέματα και οτι πάλι άρχισα να χάνω τις αισθήσεις μου και οτι προσπαθούσα και προσπαθούσε να με κρατήσει όρθια μεχρι που πάλι λιποθύμησα-κοιμήθηκα (και τότε άρχισε το τρομαχτικό για εμένα) ένιωσα να πέφτω και να πέφτει και εκείνος πάνω μου μαύρισαν όλα και τον φίλο μου σιγά-σιγά να χάνεται και να γίνεται μια μαύρη αύρα που προσπαθούσε να μου πει κάτι στο αυτή μέχρι που σκέφτηκα κοιμάμαι (ενώ παρέμεινα να το νιώθω αληθινό όλο αυτό ) και προσπάθησα να κλείσω τα μάτια όσο πιο σφιχτά μπορώ για να ξυπνήσω (γιατί οπότε θέλω να ξυπνήσω αυτό κάνω και πιάνει πάντα) αλλα τώρα δε μπορούσα ίσα-ισα ένιωθα οτι αν συνεχίσω να κλείνω τα μάτια οτι θα "κοιμάμαι" ξανά και ξανά και οτι θα βουλιάζω όλο και πιο βαθιά και τότε άρχισα να ανοίγω τα μάτια μου οσο πιο πολύ μπορούσα και να προσπαθώ να ουρλιάξω αλλα δεν έβγαζα ήχο μέχρι που άρχισα με πιο πολύ δύναμη και σιγά-σιγά άρχισε να βγαίνει φωνή όλο και πιο δυνατή και άρχισα να νιώθω οτι φωνάζω και στον ξύπνιο μου (στη πραγματικότητα) και νόμιζα οτι ήμουν σπίτι μου και οτι τώρα σε λίγο θα με ξυπνήσει η μαμά μου αλλα εκεί έκανα λάθος (γιατί έχω έρθει στου δικού μου το σπίτι για 1εβδομάδα) και δε ξύπνησα κανονικά αλλα στο πρώτο όνειρο και μόλις καθάρισε όλη η μαυρίλα και "ξύπνησα" είδα να μπαίνουν τα κορίτσια στο δωμάτιο μου (απο το σκαιπ) και ότι μόλις γύρισαν απο βόλτα ενώ εγώ είχα μείνει μέσα να κοιμηθώ και θυμήθηκα οτι δεν ήταν αυτό το πρώτο όνειρο και είπα οτι κάτι δε πάει καλά και τότε ξύπνησα επιτέλους λαχανιασμένη και γύρισα μπρούμυτα γιατί φοβόμουν να κοιτάξω γύρω-γύρω στο δωμάτιο πάρα πολύ μέχρι που ξύπνησε και ο δικός μου και ξαφνικά σταμάτησα να φοβάμαι ...μπορώ να πω πως ήταν το πιο μπερδεμένο και τρομαχτικό όνειρο που έχω δει ποτέ μου (και δεν χρειάστηκε να υπάρξει και κάτι πολύ τρομαχτικό )
Θυμάσαι τις κοπελες στο skype πως ήταν;
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-03-16, 19:44
Shylvia Ο χρήστης Shylvia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2016
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosfromlydian Εμφάνιση μηνυμάτων
Θυμάσαι τις κοπελες στο skype πως ήταν;
Είπα ήταν οι τότε 2 κολλητές μου και 2 φίλες τους (απο τη σχολή) τις ξέρω φατσικα λόγο φβ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Shylvia : 11-03-16 στις 20:35
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-03-16, 20:57
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Shylvia Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι άσχετο είδα ένα όνειρο σήμερα (εφιάλτη) των αισθάνθηκα τόσο ζωντανό που αυτό με τρόμαξε πιο πολύ γιατί γενικά ΠΟΤΕ δεν έχω αισθανθεί οτι είναι ζωντανό ένα όνειρο...(παίζει να φταίνε και όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα :ρ ) είδα τις τότε κολλητές μου (δε έχουμε τσακωθεί ή τίποτα τέτοιο απλά δε κολλούσαμε άλλο σαν παρέα αλλα μιλάμε ακόμα μια χαρά) είδα οτι μιλάγαμε σκαιπ και είχαν βάλει άλλες 2 κοπέλες στη κλήση να μου τις γνωρίσουν και εγώ ξαφνικά άρχισα να χάνω τις αισθήσεις μου και προσπαθούσα με όλη μου τη δύναμη να κρατηθώ ξύπνια αλλα τελικά άρχισαν όλα να κουνιούνται και λιποθύμησα-κοιμήθηκα δε ξέρω αλλα μετά είδα οτι άρχισα να ονειρεύομαι να είμαι στο σχολείο πάλι και να είναι οι μέρες που γράφαμε εξετάσεις για να τελειώσουμε το σχολείο και είδα έναν φίλο μου που με βοηθάει και των βοηθάω με διάφορα προσωπικά θέματα και οτι πάλι άρχισα να χάνω τις αισθήσεις μου και οτι προσπαθούσα και προσπαθούσε να με κρατήσει όρθια μεχρι που πάλι λιποθύμησα-κοιμήθηκα (και τότε άρχισε το τρομαχτικό για εμένα) ένιωσα να πέφτω και να πέφτει και εκείνος πάνω μου μαύρισαν όλα και τον φίλο μου σιγά-σιγά να χάνεται και να γίνεται μια μαύρη αύρα που προσπαθούσε να μου πει κάτι στο αυτή μέχρι που σκέφτηκα κοιμάμαι (ενώ παρέμεινα να το νιώθω αληθινό όλο αυτό ) και προσπάθησα να κλείσω τα μάτια όσο πιο σφιχτά μπορώ για να ξυπνήσω (γιατί οπότε θέλω να ξυπνήσω αυτό κάνω και πιάνει πάντα) αλλα τώρα δε μπορούσα ίσα-ισα ένιωθα οτι αν συνεχίσω να κλείνω τα μάτια οτι θα "κοιμάμαι" ξανά και ξανά και οτι θα βουλιάζω όλο και πιο βαθιά και τότε άρχισα να ανοίγω τα μάτια μου οσο πιο πολύ μπορούσα και να προσπαθώ να ουρλιάξω αλλα δεν έβγαζα ήχο μέχρι που άρχισα με πιο πολύ δύναμη και σιγά-σιγά άρχισε να βγαίνει φωνή όλο και πιο δυνατή και άρχισα να νιώθω οτι φωνάζω και στον ξύπνιο μου (στη πραγματικότητα) και νόμιζα οτι ήμουν σπίτι μου και οτι τώρα σε λίγο θα με ξυπνήσει η μαμά μου αλλα εκεί έκανα λάθος (γιατί έχω έρθει στου δικού μου το σπίτι για 1εβδομάδα) και δε ξύπνησα κανονικά αλλα στο πρώτο όνειρο και μόλις καθάρισε όλη η μαυρίλα και "ξύπνησα" είδα να μπαίνουν τα κορίτσια στο δωμάτιο μου (απο το σκαιπ) και ότι μόλις γύρισαν απο βόλτα ενώ εγώ είχα μείνει μέσα να κοιμηθώ και θυμήθηκα οτι δεν ήταν αυτό το πρώτο όνειρο και είπα οτι κάτι δε πάει καλά και τότε ξύπνησα επιτέλους λαχανιασμένη και γύρισα μπρούμυτα γιατί φοβόμουν να κοιτάξω γύρω-γύρω στο δωμάτιο πάρα πολύ μέχρι που ξύπνησε και ο δικός μου και ξαφνικά σταμάτησα να φοβάμαι ...μπορώ να πω πως ήταν το πιο μπερδεμένο και τρομαχτικό όνειρο που έχω δει ποτέ μου (και δεν χρειάστηκε να υπάρξει και κάτι πολύ τρομαχτικό )
Θέλεις απο την επόμενη δημοσίευση σου να προσπαθείς να βάζεις και κανένα σημείο στίξης και να χωρίζεις και καμία παράγραφο επειδή ματωσανε τα ματάκια μας ;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-03-16, 22:03
Shylvia Ο χρήστης Shylvia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2016
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλεις απο την επόμενη δημοσίευση σου να προσπαθείς να βάζεις και κανένα σημείο στίξης και να χωρίζεις και καμία παράγραφο επειδή ματωσανε τα ματάκια μας ;;;;
Όχι και αν μάτωσαν τόσο πολύ μην ξανά διαβάσεις δημοσίευση μου
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-03-16, 04:20
Radical Ο χρήστης Radical δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2015
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή

Ευγε, αυτα ακριβως υποστηριζει ο σατανισμος και η μασωνια.
Εισαι πολυ μπροστα αγορι μου.
Ριξε καλυτερα μια ματια στον ανθρωπινο πολιτισμο και αναθεωρησε αν ο ανθρωπος ειναι θεος η αν μπορει να γινει θεος
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 15-03-16, 21:42
Το avatar του χρήστη Deadly Alone
Deadly Alone Ο χρήστης Deadly Alone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gnostic Student Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κάθε άνθρωπος είναι εν δυνάμει Θεάνθρωπος (βλ. Κατα Ιωάννην ευαγγέλιο). Ο καθε άνθρωπος είναι εν δυνάμει υιος Θεού.
Άρα ο Χριστός είναι ένα δυναμικό (potential) που υπάρχει στον καθένας μας
Τα πάθη του Ιησού, αντιπροσωπεύουν τα πάθη που περνάει ο άνθρωπος που θέλει να τελειοποιήσει τον εαυτό του
Αυτό δε σημαίνει οτι όλοι οι άνθρωποι ακολουθούν αυτό το μονοπάτι αλλά ο δρόμος είναι ανοιχτός, για όποιον Θέλει να τον βαδίσει
Η προσευχή δεν είναι μονοπώλιο κάποιας θρησκείας, προσωπικά θεωρώ το Πάτερ Ημών εξαιρετική προσευχή - ακόμα και για έναν ινδουιστή που θα ήθελε να την κάνει - επίσης ο καθένας μπορεί να δημιουργεί δικές του προσευχές.
Η επιστήμη δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη ή μη ενός ανώτερου πράγματος, γιατί η ίδια η ύπαρξη είναι ένας παραλογισμός
Χωρίς να θέλω να θίξω εσένα προσωπικώς ή οποιονδήποτε άλλον εστερνίζεται παρόμοιες αντιλήψεις, θεωρώ ότι η ψευδαίσθηση γύρω από τις προσευχές πρέπει να σπάσει. Κατ' αρχάς οι ίδιες οι προσευχές δεν δημιουργήθηκαν από τους ανθρώπους;
Πώς λοιπόν ένα ανθρώπινο δημιούργημα μπορεί ουσιαστικά να βοηθήσει να αντιμετωπισθεί κάτι που δεν είναι ανθρώπινο;
Επίσης φίλε/φίλη μου, η "προσπάθεια" - όπως αναφέρεις - του ανθρώπου να τελειοποιηθεί δεν είναι παρά ένας αυτοσκοπός που έχει δημιουργηθεί από τις θρησκείες.
Ο άνθρωπος δεν υπάρχει για να είναι τέλειος ούτε σαφώς χρειάζεται να τελειοποιηθει!
Εν συνεχεία, αναφέροντας παραπάνω ότι ο Χριστός είναι ένα δυναμικό καταρρίπτεις την ίδια του την ύπαρξη δημιουργόντας μια άυλη αύρα γύρω από το πρόσωπο του, δημιουργόντας δηλαδή την εντύπωση ότι δεν υπήρξε ποτέ.
Και εν πάση περιπτώσει, δεν καταλαβαίνω πως τα παραπάνω μπορούν να βοηθήσουν την φίλη μας..

Προσωπικά, και βασιζόμενος στις δικές μου γνώσεις και λαμβάνοντας υπόψιν τα όσα έχουν αναφερθεί, πιστεύω ότι εφόσον οι "σκιές" όπως αναφέρεις δεν αποτελούν απειλή και δεν επεμβαίνουν στην ζωή σου δεν υπάρχει κανένα θέμα, αν βέβαια κι εσύ δεν έχεις πρόβλημα με αυτές.
Διαφορετικά, υποθέτω ότι πρέπει να αντιληφθείς γιατί καταδιώκουν εσένα...
Τώρα αναφορικά με τα όνειρα, αυτά μπορεί να αποτελούν απλώς εικόνες του υποσυνείδητού σου, εφόσον - δε - έχεις και οπτικές εικόνες με αυτες τις οντότητες...

Αν θέλεις περαιτέρω βοήθεια και πιστεύεις ότι μπορώ να συνεισφέρω στείλω μου ένα προσωπικό μήνυμα
__________________
This is at the very heart of our sacred work - to feel a spiritual impression and be willing to follow it...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-03-16, 01:19
Το avatar του χρήστη Gnostic Student
Gnostic Student Ο χρήστης Gnostic Student δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2014
Περιοχή: Αθήνα, μετρό Σεπόλια
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadly Alone
Ο άνθρωπος δεν υπάρχει για να είναι τέλειος ούτε σαφώς χρειάζεται να τελειοποιηθει!
Είναι μια τάση, που κάποιοι την έχουν και κάποιοι όχι.
Παράθεση:
Εν συνεχεία, αναφέροντας παραπάνω ότι ο Χριστός είναι ένα δυναμικό καταρρίπτεις την ίδια του την ύπαρξη δημιουργόντας μια άυλη αύρα γύρω από το πρόσωπο του, δημιουργόντας δηλαδή την εντύπωση ότι δεν υπήρξε ποτέ.
Αυτό που λέω συμβαδίζει σε έναν βαθμό - αν όχι απόλυτα - με την άποψη του ορθόδοξου χριστιανισμού: Ο Ιησούς ήταν Θε-άνθρωπος.
Ως Θεός, ενυπάρχει μέσα σε κάθε ζωντανό πλάσμα, άρα και σε εμάς.
Ως άνθρωπος, ο Ιησούς ήταν αυτος που πραγμάτωσε το δυναμικό του Θεού-της τελειότητας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gnostic Student : 19-03-16 στις 01:20
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 22-03-16, 20:42
Πέτρος Ο χρήστης Πέτρος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2016
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosfromlydian Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αφήνω εδώ να υπάρχει σαν αναφορά σε κάτι αληθινό . Πρέπει να περάσεις από τα ψέμματα στην αρχή μέχρι να ωριμάσεις και να σκεφτεις ''είμαι αληθινος με τον ευατό μου;''.
Είσαι μικρή και όλα είναι κατανοητά .Ό,τι και να κάνεις επιλογή σου είναι καθώς όπως σου είπα εμείς αποφασίζουμε τη ζωή μας.
Μπορείς να αποφασίσεις ελευθερία πέρα απο κανονισμούς και ανοησιες μπορείς να αποφασίσεις και υποταγή.ΕΣΥ πάντα επιλέγεις.
Αυτο που κηρυττεις ως αληθεια ( γιατι αυτο κανεις ) καποιος στο ειπε. Καπου το ακουσες σε καποιο σεμειναριο, καποιο βιντεο, καποιο φυλλαδιο. Οσο και να προσπαθεις, ολοι εδω μεσα ξερουμε λιγο-πολυ πως λειτουργει η πλυση εγκεφαλου τυπου New Age και μπλα, μπλα, μπλα... ΑΡΑ, ουτε εσυ εισαι ελευθερος, δασκαλε που διδασκες, μιας και δν σικωθηκες μια μερα απτο κρεβατι σου με τις αστρικες οντοτητες να σε εχουν διαφωτισει. Καποιος ανθρωπος στα κυρηξε ( γιατι αυτο εκανε ). Καλα κανεις που προσπαθεις να ξυπνησεις τον κοσμο απο το ψεμα του συστηματος, σε καθε μορφη, (ειτε λεγεται εκκλησια, ειτε εταιρια, ειτε πολιτικη, ειτε ολα μαζι) , αλλα μην λες τα πιστευω του κοσμου ψευτικα απτη στιγμη που και εσυ ακολουθεις εναν τροπο ζωης που καποιος αλλος σου υπεδειξε...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 15-08-16, 08:06
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Σχόλιο για το πρώτο μήνυμα.
Φόβοι για κακό, μαζί με σεξ.
Θα πρέπει να επεξεργαστείς περισσότερο τα κάτω κέντρα σου και να αναπτύξεις τα επάνω κέντρα.

Αυτό που αντιλαμβανόμαστε ως παρουσία, γιατί να θέλει το κακό μας; Μπορεί να είναι κατασκευή δική μας, απο πληροφορίες και μορφές μνήμης μαζί με συναισθηματισμό, μπορεί να είναι και άλλος νους (εδώ δεν θα επεκταθώ, γιατι θέλει πολλή δουλειά να πεις με βεβαιότητα οτι είναι άλλος νους).
Αλλά γιατί να θέλει να σε βλάψει; Αυτό το προσθέτεις εντελώς αυθαίρετα
Ξεκαθάρισέ το αυτό εντός σου.
Φοβάσαι, αλλά μετά δεν παθαίνεις κάτι κακό, συνεπώς ο φόβος είναι μη-πραγματικού αιτίου. Δεν επαληθεύεται, αφού δεν προκύπτει βλάβη.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 15-08-16 στις 08:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.