Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-08, 18:13
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή Μαγικά τούνελ?

Το θέμα που ανοίγω είναι για να βοηθηθώ να βρώ λύση στο πρόβλημα αυτό.
Μια και πολλοί εδώ είστε φοιτητές και άλλοι αρκετά αξιόλογοι και διαβασμένοι..
Έχω διαβάσει κατα καιρούς σε κάποια περιοδικά οτι οι αρχαίοι άνοιγαν τούνελ με διαφορετικό τρόπο απο ότι σήμερα.

Σε κάποιο βιβλίο το οποίο δεν έχει και τόσο σημασία το ποιό ήταν αναφερόταν απο αρχαίο κείμενο, οτι γινόταν με φωτιά και όξος,(ξύδι?)

Δέν σας κρύβω οτι μπήκα στον πειρασμό να πειραματιστώ..

Με φλόγιστρο, που χρησιμοποιώ στην δουλειά μου και ξύδι.

Το αποτέλεσμα ήταν να διαβρωθεί η πέτρα κατα ενα χιλιοστό ύστερα απο περίπου 5 λεπτά προσπάθειας..
Βέβαια δεν ήταν το αναμενόμενο αποτέλεσμα, όμως όντως υπήρξε διάβρωση, σύμφωνα με το κείμενο..

Το μεγάλο ερώτημα είναι το εξής:
για να διαβρωθεί ενα χιλιοστό κατανάλωσα μεγάλη ποσότητα ενέργειας, πόσο μάλλον για διάνοιξη τούνελ..

Σε πολλά σπήλαια τα βράχια είναι τόσο λεία, σαν γυαλί..

Καμία πηγή ενέργειας δεν θα μπορούσε να δώσει τόσες ποσότητες φωτιάς και πόσο μάλλον να καίει σε κλειστό χώρο.. ή μήπως όχι?


Πιστέψτε με, η θερμότητα που χτυπούσε στην πέτρα και επέστρεφε σε μένα ήταν τρομερή.

Περιμένω βοήθεια.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-08, 19:43
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Βασικά δεν νομίζω οι αρχαίοι να είχαν φλόγιστρο και αυτό σημαίνει ότι μάλλον ο τρόπος που το συνδέεις είναι λάθος. Χωρίς να έχω γνώση επί του θέματος και αν πραγματικά γίνετε κάτι τέτοιο και πως, θα έλεγα να δεις το πρόβλημα από άλλη οπτική. Δηλαδή τι πραγματικά εννοούσαν αν και εφόσον έλεγαν για ξύδι και φωτιά. Όπως καλά λες μπορεί το όξος να μην είναι το ξύδι που τρώμε αλλα κάτι άλλο, κάτι εξίσου όξινο όπως κάποιο οξύ για παράδειγμα. Τώρα πως να συνδέσει κανεις τη φωτιά αυτό είναι μια άλλη ιστορία..
Εγώ θα πρότεινα να ψάξεις να δεις αν όντως τα συστατικά είναι πράγματι φωτιά και ξύδι όπως το καταλαβαίνουμε εσύ και εγώ, και μετά να προσπαθήσεις να κανεις το πείραμα.
Όπως και να έχει μου φαίνεται γέλιο να φανταστώ καν έναν αρχαίο να ανοίγει τρύπες με ξύδι και ένα κούτσουρο αναμμένο.. =)
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-08, 19:53
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Ασφαλώς δεν εννοώ οτι υπήρχε φλόγιστρο φίλε μου, όμως με χρήση κάποιων κατόπτρων και συνεχούς ροής απο τον ήλιο, τότε το θέμα αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον..
η ''λύση'' αυτή μου ήρθε βλέποντας κάποια κάθετα φρεάτια απολύτως τετράγωνα, (κομένα σαν με αλφάδι) υποτείθεται για εξαερισμό των τούνελ..
δεν είμαι ειδικός σε τίποτα, απλώς ψάχνω διάφορα.
για ποιό λόγο ας πούμε να μην ανοιχτούν πρόχειρα φρεάτια για εξαερισμό και θα έπρεπε να είναι ΤΈΛΕΙΑ τετραγωνισμένα?

τώρα οσον αφορά το ξύδι θα συμφωνήσω οτι ίσως να ήταν κάποιο άλλο υγρό, άλλωστε είχαν και την συνταγή για το υγρόν πύρ που ακόμη όλοι ψάχνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-08, 21:09
Dimitris_74 Ο χρήστης Dimitris_74 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-05-2008
Περιοχή: England
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Ευρυνοε,

η λυση πολλες φορες μπορει να ειναι πολυ πιο απλη απο οτι νομιζουμε. Δεν αμφιβαλω οτι καπου γραφτηκε για μια τετοια μεθοδο οπως αναφερεις αλλωστε και τι δεν γραφεται σημερα. Ενας απλος λογος ομως που τα σπηλαια εχουν τοσα λεια τοιχωματα ειναι το νερο και ο παγος. Σε αλλες περιπτωσεις παγοι με το βαρος και δυναμεις που εχουν μπορουν να λειανουν την πετρα, αν θελεις ψαξε για το θεμα. Θα βρεις αρκετα στοιχεια με παγετωνες και την επιδραση τους. Αλλοτε τα νερα που τρεχουν επι αιωνες μπορουν να εχουν το ιδιο αποτελεσμα. Οπως και εσυ διαπιστωσες το φλογιστρο δεν ειναι αρκετα αποτελεσματικο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-08, 21:17
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

..Επειδή, έχω κατέβει σε κάμποσα απ' αυτά τα αρχαία φρεάτια, εδώ και πολλά χρόνια - μέχρι και τώρα, δυό-τρία πράγματα :

- Είναι διανοιγμένα, ξεκάθαρα, με λάξευση.
- Η κατασκευή τους είναι τόσο επιμελημένη, γιατί, τα περισσότερα, εκτός απο "ψυχαγώγια"-φρέατα εξαερισμού, χρησίμευαν και για ανέβασμα του μεταλλεύματος, αλλά και των εργατών - μεταλλωρύχων.
- Με κανένα τρόπο, η διάνοιξή τους, δεν θα μπορούσε να είναι πρόχειρη, γιατί σκοπός και στόχος τους ήταν, να λειτουργούν απρόσκοπτα για κάμποσες δεκάδες χρόνια (μέχρι εκατοντάδες!), όπως και έγινε.
- Δεν υπήρξε ποτέ τρόπος διάνοιξης με φλόγα και κάποιο είδος οξέος - ούτε φυσικά με κάτοπτρα , αλλά με λάξευση , πολύ εξειδικευμένη και επιμελημένη.

- Θα σε βοηθούσε πολύ, αν μπορέσεις να το βρείς, το βιβλίο (Το αρχαίο Λαύριο) του αείμνηστου καθηγητή του ΕΜΠ, για πολλά χρόνια γενικού διευθυντή της Γαλλικής Εταιρείας Λαυρίου και υπουργού, Κων. Κονοφάγου. - Εξηγεί, λεπτομερέστατα, τον τρόπο διάνοιξης των αρχαίων στοών και φρεάτων στην Λαυρεωτική, αλλά και γενικότερα στην αρχαιότητα.

(..Πρόσφατα, μετά απο κατάβαση σε τέτοιο φρέαρ, βρήκα καλέμι, καρφωμένο στην τελευταία θέση που το είχε αφήσει ο αρχαίος ορύκτης, 2500 χρόνια πρίν !)
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-08, 21:40
Dimitris_74 Ο χρήστης Dimitris_74 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-05-2008
Περιοχή: England
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Συμφωνω μαζι σου Old cave-dinosaur οι αρχαιοι λαξευτες εισαν πολλοι μεγαλοι τεχνιτες, ας μην τους κλεψουμε αυτη τους την τεχνη.

Δεν συμφωνω με το Πιστευε και μη Ερευνα ομως, ερευνησε το )). Πολυ φιλικα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-08, 21:41
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur
..Επειδή, έχω κατέβει σε κάμποσα απ' αυτά τα αρχαία φρεάτια, εδώ και πολλά χρόνια - μέχρι και τώρα, δυό-τρία πράγματα :

- Είναι διανοιγμένα, ξεκάθαρα, με λάξευση.
- Η κατασκευή τους είναι τόσο επιμελημένη, γιατί, τα περισσότερα, εκτός απο "ψυχαγώγια"-φρέατα εξαερισμού, χρησίμευαν και για ανέβασμα του μεταλλεύματος, αλλά και των εργατών - μεταλλωρύχων.
- Με κανένα τρόπο, η διάνοιξή τους, δεν θα μπορούσε να είναι πρόχειρη, γιατί σκοπός και στόχος τους ήταν, να λειτουργούν απρόσκοπτα για κάμποσες δεκάδες χρόνια (μέχρι εκατοντάδες!), όπως και έγινε.
- Δεν υπήρξε ποτέ τρόπος διάνοιξης με φλόγα και κάποιο είδος οξέος - ούτε φυσικά με κάτοπτρα , αλλά με λάξευση , πολύ εξειδικευμένη και επιμελημένη.

- Θα σε βοηθούσε πολύ, αν μπορέσεις να το βρείς, το βιβλίο (Το αρχαίο Λαύριο) του αείμνηστου καθηγητή του ΕΜΠ, για πολλά χρόνια γενικού διευθυντή της Γαλλικής Εταιρείας Λαυρίου και υπουργού, Κων. Κονοφάγου. - Εξηγεί, λεπτομερέστατα, τον τρόπο διάνοιξης των αρχαίων στοών και φρεάτων στην Λαυρεωτική, αλλά και γενικότερα στην αρχαιότητα.

(..Πρόσφατα, μετά απο κατάβαση σε τέτοιο φρέαρ, βρήκα καλέμι, καρφωμένο στην τελευταία θέση που το είχε αφήσει ο αρχαίος ορύκτης, 2500 χρόνια πρίν !)
Ευχαριστώ για την πρόταση του βιβλίου,αν το βρω θα το πάρω..
Πάντως δεν αναφερόμουν στην διάνοιξη των καθέτων φρεατίων με φωτιά και ξύδι, αλλά για τις στοές..
Για τα φρεάτια απλά μου έκανε εντύπωση που είναι τέλεια τετράγωνα, ειδικά στην Καμάριζα, ξέρεις που λέω..
Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου όσον αφορά τα σπήλαια αν κατάλαβα καλά το ποιός είσαι..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-09-08, 23:15
Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ 53
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 53 Ο χρήστης ΔΗΜΗΤΡΗΣ 53 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Περιοχή: ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΓΗ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν συμφωνω με το Πιστευε και μη Ερευνα ομως, ερευνησε το )). Πολυ φιλικα
.

Φίλε Dimitris_74
Δεν πρόσεξες το σημείο στίξης.
Η ρήση είναι

Πίστευε και μη , ερεύνα.
__________________
ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΘΑ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ (ΑΝΝΙΒΑΣ)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-09-08, 23:32
Dimitris_74 Ο χρήστης Dimitris_74 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-05-2008
Περιοχή: England
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Εχεις δικιο, λαθος μου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-09-08, 23:58
Το avatar του χρήστη SYD
SYD Ο χρήστης SYD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: samos island - Yunanistan
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Ευρύνοεε, αυτό το κόλπο με το ξύδι το έχω δοκιμάσει, και δουλεύει!
Δεν έβρεξα με ξύδι συμπαγή βράχο αλλά πουρί ( είναι κάτι σαν ασβεστόλιθος, πιο μαλακό από την πέτρα μα εξακολουθεί να είναι πέτρωμα). Χωρίς βοήθεια, μόνο με σφυρί ή με καλέμι, το πουρί θρυμματίζεται.
Έβρασα λίγο ξύδι και με το που το έριξα από πάνω, άρχισε να αφρίζει στην πέτρα λες και είχα ρίξει ακουαφόρτε! Από κει και πέρα τα κομμάτια έβγαιναν μόνα τους.
Όχι πως άνοιξα καμμιά στοά στην αυλή μου, αλλά αυτό αποδεικνύει ότι αυτό που περιγράφεις είναι εφικτό (έστω και σε μικρότερο βαθμό). Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και βιντεάκι της διαδικασίας.
__________________
το ταξίδι συνεχίζεται . . . .
http://s1.webstarts.com/samosfilms/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.