Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-05, 17:45
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Exclamation Γνώση μέσα απο τα φορούμς;

Ειλικρινά πιστεύετε ότι μέσα απο κάποιο φόρουμ μπορείτε να αποκτίσεται γνώση;
Γιατι γράφεται μέσα σε αυτο το φόρουμ;
Απλά για να γράψεται ή περιμένετε κάτι, και αν περιμένετε τι ειναι αυτό;

Κάνω τις ερωτήσεις γιατι μετα απο εναν χρόνο στο χώρο των φόρουμς διαπίστωσα πως δεν μπορεις να βρεις τίποτα...
Απλά να ενημερωθείς για κάποια θέματα, γιατι πραγματικές απαντήσεις δεν θα βρεις ποτε....

Τι λέτε;

Υ.Γ. Ελπίζω να το έβαλα στην σωστή θέση....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anti : 14-09-05 στις 19:33
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-05, 18:38
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Δε νομιζω να σπαταλαμε ολοι εμεις τοση φαια ουσια εδω μεσα μονο και μονο "για να γραφουμε"... Αυτο θα ηταν μεγαλη ανοησια ή οπως λέει και η νεολαία μας σημερα, "καψιμο". Εφ'οσον μετα απο ενα χρονο στο φορουμ του μεταφυσικου (αλλα και στα αλλα συμπεριλαμβανομενου και αυτου στο οποιο εισαι συντονιστρια) διαπιστωσες οτι δεν βρηκες ουτε εναν κοκο γνωσης δεν μπορω να καταλαβω γιατι ακομη συμμετεχεις σε αυτα.
Περα απο τις φιλοσοφικες συζητησεις (που και αυτες κανουν καλο καθως ακονιζουν το μυαλο και σε πολλες περιπτωσεις σε κανουν να γνωριζεις τον εαυτο σου καλυτερα) ,στο φορουμ μας υπαρχουν παμπολλα τοπικς που προσφερουν πραγματικη γνωση και πληροφοριες μεσα μαλιστα απο ανθρωπους που ειδικευονται σε διαφορους επιστημονικους τομεις.
Το να συμμετεχω σε ενα φορουμ ,να λεω τα δικα μου και στο τελος καθε ποστ να υποστηριζω οτι δεν βρισκω τιποτα,δεν υπαρχει γνωση,δεν γνωριζω απολυτως τιποτα ,ανηκει και αυτο πιστευω στην κατηγορια του "καψιματος"
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 14-09-05 στις 19:25
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-05, 19:27
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Question

Αγαπητε Μηνά μεσα στα φορουμ στα οποία συμμετέχω πιστεύω πως υπάρχουν γνώσεις που όμως μπορείς να τις βρεις και σε κάποιο βιβλίο...
Μέσα σε ενα φόρουμ φυσικά μπορείς να πληροφοριθείς για πολλά πράγματα και απλά να σου δώσουν το έναυσμα για να ψάξεις περισσότερο...
Απλά ρωτάω αν υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως μέσα απο ένα φόρουμ μπορούν να βρούν την απόλυτη γνώση!!!
Φυσικα και οι φιλοσοφικές συζητησεις σε βοηθούν να βρεις τον εαυτό σου και να δεις τον κόσμο γύρω σου...
Αλλα π.χ. για το τρίγωνο των Βερμούδων ή για τα στοιχειωμενα σπίτια, υπάρχει περίπτωση μέσα απο ενα φόρουμ (μόνο φορουμ) να βρεθεί κάποια απάντηση;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-05, 19:41
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Tωρα θετεις το θεμα σε ενα εντελως διαφορετικο επιπεδο.Παραπανω σου απαντησα με βαση το :
Παράθεση:
μετα απο εναν χρόνο στο χώρο των φόρουμς διαπίστωσα πως δεν μπορεις να βρεις τίποτα...
.

Το πλεονεκτημα που εχει η αμφιδρομη διαδικτυακη συζητηση των φορουμς εναντι του βιβλιου ειναι αυτη ακριβως η λεξη: Αμφιδρομη. Σε ενα φορουμ μπορεις να ενημερωθεις απο χρηστες που πιθανως αντλουν τις πηγες τους απο πολλα διαφορετικα βιβλια ,ενω φυσικα εχεις το δικαιωμα της διευκρινησης(μεσω ερωτησεων ) ή της εμβαθυνσης (εξαγωγης συμπερασματων δηλαδη).

Απο κει και περα -και το εχω επαναλαβει σε αλλο thread- οι εκφρασεις του τυπου "απολυτη γνωση" ,"απολυτη αληθεια" κτλ δε με συγκινουν ιδιαιτερα. Τις βρισκω ναι μεν εντυπωσιακες ,αλλα πολλες φορες ανουσιες. Προτιμω να καταπιανομαι με διαφορα θεματα του χωρου της αναζητησης ανα χρονικες περιοδους της ζωης μου και να εξαγω συμπερασματα με βαση την ερευνα που κανω. Και ενα απο τα εργαλεια που χρησιμοποιω ειναι και τουτο εδω το φορουμ.
Απο κει και περα στη τελευταια ερωτηση σου
Παράθεση:
για το τρίγωνο των Βερμούδων ή για τα στοιχειωμενα σπίτια, υπάρχει περίπτωση μέσα απο ενα φόρουμ (μόνο φορουμ) να βρεθεί κάποια απάντηση;
Σαφως και οχι... Το τι πραγματικα συνεβη στο Τριγωνο των Βερμουδων θα το μαθουμε με απολυτη σιγουρια μονο εαν καποτε βγει ανακοινωση απο το πολεμικο ναυτικο των ΗΠΑ.
Και για το εαν ενα σπιτι ειναι στοιχειωμενο θα το μαθουμε με απολυτη σιγουρια μονο εαν αποκτησουμε καποτε τεχνολογια ανιχνευσης "αυλων οντοτητων".
Μεσα απο ενα φορουμ ομως θα μπορουσες να εχεις -στην καλυτερη περιπτωση- την καλυτερη δυνατη ενημερωση με παραθεσεις στοιχειων και εμπειριων.Δεν ειναι κι ασχημα νομιζω...

Υ.Γ Και για να μην παρεξηγηθω Νο1 στοχος στην αναζητηση καθε μυστηριου αποτελει -και θα αποτελει παντα- η επιτοπια ερευνα.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-05, 19:54
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

"Μεσα απο ενα φορουμ ομως θα μπορουσες να εχεις -στην καλυτερη περιπτωση- την καλυτερη δυνατη ενημερωση με παραθεσεις στοιχειων και εμπειριων.Δεν ειναι κι ασχημα νομιζω..."

Και εγω το ίδιο νομίζω, απλά απο'τι έχω διαπιστώσει πολλά ατομα γράφουν κάπου έτσι απλά για να γράφουν, χωρίς λόγο.


"Υ.Γ Και για να μην παρεξηγηθω Νο1 στοχος στην αναζητηση καθε μυστηριου αποτελει -και θα αποτελει παντα- η επιτοπια ερευνα."

Επίσης θα συμφωνήσω με το υστερόγραφο σου....
Αν δεν κάνεις εσυ ο ίδιος σου μία έρευνα τότε ότι και αν σου πουν οι άλλοι, ουσιαστικά δεν θα γνωρίζεις τίποτα.


Σε ευχαριστώ, πήρα μια ικανοποιητική απάντηση
"Το πλεονεκτημα που εχει η αμφιδρομη διαδικτυακη συζητηση των φορουμς εναντι του βιβλιου ειναι αυτη ακριβως η λεξη: Αμφιδρομη. Σε ενα φορουμ μπορεις να ενημερωθεις απο χρηστες που πιθανως αντλουν τις πηγες τους απο πολλα διαφορετικα βιβλια ,ενω φυσικα εχεις το δικαιωμα της διευκρινησης(μεσω ερωτησεων ) ή της εμβαθυνσης (εξαγωγης συμπερασματων δηλαδη)."

Τούτη εδώ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-09-05, 07:52
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Μέσα από ένα forum μπορείς να αποκτήσεις και γνώση. Π.χ. εγώ κάποτε αγνοούσα την αλήθεια για την περιβόητη "Εναλλακτική Λύση 3". Είχα μείνει με την αίσθηση της υπερβολής σε όλη την ιστορία, αλλά δεν γνώριζα κάποιο στοιχείο που να την ανατρέπει πλήρως. Στη βόλτα μου στο Διαδίκτυο, έμαθα.

Σ' ένα forum αναζητείς ανθρώπους με τα ίδια ενδιαφέροντα και αναζητήσεις με σένα. Ακόμη και η αίσθηση του να ανήκεις σε κάποια ομάδα (όχι με την έννοια της gateway, αλλά με την έννοια των ανθρώπων που ψάχνουν κάτι συγκεκριμένο) είναι κάτι.

Θα συμφωνήσω με τον beetlejuice σχετικά με την "απόλυτη γνώση" και τις "φιλοσοφικές συζητήσεις".
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-09-05, 08:20
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Νομίζω ότι είναι λάθος να πιστεύει κάποιος ότι μπορεί να μάθει την αλήθεια μέσα από ένα φόρουμ. Είναι λάθος γιατί νομίζω ότι πολύ απλά δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να μάθει την αλήθεια πραγματικά παρα μόνο πληροφορίες, τις οποιές θα μπορούσε να τις μάθει έτσι κι αλλιώς ή κάποιες προσωπικές εμπειρίες κάποιον ανθρώπων που γράφουν εδώ μέσα και ίσως είναι ενδιαφέρουσες. Δεν γράφω για να μάθω κάποια αλήθεια δεν πίστευα ποτέ κάτι τέτοιο και μάλλον το θεωρώ αφελές να νομίζει κάποιος ότι μπορεί να μάθει κάτι. Η αλήθεια είναι κάτι πολύ δύσκολο και δεν προσφέρεται ούτε εύκολα, ούτε χωρίς κόπο. Η αλήθεια αναζητιέται εκεί έξω και σιγά, σιγά γίνεται απόσταξη της γνώσης και βρίσκεις (έτσι τουλάχιστον νομίζεις) την αλήθεια. Δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις την αλήθεια ούτε από το φόρουμ αλλά και ούτε από τα βιβλία (τουλάχιστον όχι από εκείνα που κυκλοφορούν ευρέος ή εβραίος…χιχιχι). Ο λόγος για τον οποίο γράφω είναι πολύ απλός και πολύ σημαντικός. Για να ανταλλάσω απόψεις, σκέψεις και προβληματισμούς με ανθρώπους που έχουν τις ίδιες ανησυχίες με μένα. Αν μέσα σε ένα φόρουμ ή μέσα από μια συζήτηση νομίζει κάποιος ότι μπορεί να ανακαλύψει την αλήθεια τόσο εύκολά και τόσο αβίαστα είναι γελασμένος. Η γνώση είναι κάτι που κερδίζεται όχι που περιμένεις και στην δίνουν. Πείτε μου έναν λόγω για τον οποίο αν κατείχα την αλήθεια να την μοιραζόμουν μαζί σας; Για ποιο λόγω; Επειδή πρέπει να προσφέρεται σε όλους; Και είσαστε άξιοι ή για να μην το πάρετε προσωπικά είμαστε άξιοι για την αλήθεια; Οι μόνες αλήθειες που μπορείς να μάθεις μέσα από ένα φόρουμ είναι οι προσωπικές αλήθειες και τα πιστεύω του καθενός. Όχι η αλήθεια. Η δυνατότητα όμως που σου δίνει ένα φόρουμ να μιλήσεις με κάποια άτομα που δεν θα είχες με άλλο τρόπο να επικοινωνήσεις μαζί τους αλλά και άλλο τρόπο να μάθεις τόσες πολλές πληροφορίες για πράγματα που θα ήταν πολύ δύσκολο αλλά και χρονοβόρο για να μάθεις το κάνει πολύ σημαντικό. Πιστεύω ότι θα διαφωνήσουν πολλοί μαζί μου και μπορεί να εκνευρίσω κάποιους, αλλά το ξέρουν και οι ίδιοι μέσα τους, ότι κάπως έτσι είναι, παρ’ όλο που θα αρχίσουν να λένε, ότι προσφέρουν την αλήθεια και ότι θα την έλεγαν αν την ήξεραν και ότι μπορούν να την βρουν και ότι δεν κάθονται μέσα στο σπίτι τους, αλλά κάνουν έρευνα και μετά την προσφέρουν στην κοινότητα του φόρουμ. Αν η αλήθεια ήταν κάτι που μπορούσε να βρεθεί μέσα από συζήτηση σε ένα φόρουμ θα είχε βρεθεί ή τουλάχιστον θα φαινόταν ότι κάτι μπορεί να γίνει. Αλλά μετά από τόσα χρόνια έρευνας και τόσες θεωρίες δεν έχει βρεθεί τίποτα παρά μόνο πληροφορίες και κάποια στοιχεία. Τίποτα όμως που να πλησιάζει την αλήθεια. Χαίρομαι που άνοιξε το θέμα. Ήθελα να το ανοίξω και εγώ, αν και νομίζω τοι δεν θα βγει στο τέλος κάποιο συμπέρασμα. Θα είμαι εδώ δυστυχώς όχι όσο συχνά πρέπει για οποιαδήποτε πολιτισμένη αντιπαράθεση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 15-09-05 στις 19:51
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-09-05, 16:07
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
agaliarep :
Οι μόνες αλήθειες που μπορείς να μάθεις μέσα από ένα φόρουμ είναι οι προσωπικές αλήθειες και τα πιστεύω του καθενός. Όχι η αλήθεια.
Υπάρχει, άραγε, η αλήθεια σε έναν χώρο σαν αυτόν που μας ενδιαφέρει; Χλωμό το κόβω. Μόνο οι προσωπικές αλήθειες και θεωρίες.

Παράθεση:
agaliarep :
Πείτε μου έναν λόγω για τον οποίο αν κατείχα την αλήθεια να την μοιραζόμουν μαζί σας; Για ποιο λόγω; Επειδή πρέπει να προσφέρεται σε όλους; Και είσαστε άξιοι ή για να μην το πάρετε προσωπικά είμαστε άξιοι για την αλήθεια;
Θεωρώ πως ένα πράγμα (ιδέα ή αντικείμενο) έχει αξία όταν το μοιράζεσαι ( πως λέμε σ' έναν τσιγκούνη, "τα σάβανα δεν έχουν τσέπες" ). Γενικά, έχει αξία να μην αποκαλύψεις ποτέ κάτι που θα μπορούσε ν' αλλάξει προς το καλύτερο τη ζωή κάποιου καθ' οιονδήποτε τρόπο; Πιο ειδικά, έχει αξία στο χώρο μας να ξέρεις κάτι μόνο για σένα; και τι θα το κάνεις; θα κάθεσαι και θα γελάς με τα "πλανημένα κορόϊδα"; Αρωστημένη κατάσταση...

Όσο για το ποιος είναι άξιος, θα το πάρω, όπως πάντα, πατριωτικά το ζήτημα (μην παρεξηγηθείς, δεν είναι προσωπική επίθεση). Έχω βαρεθεί, σιχαθεί καλύτερα, τους κάθε λογής "μυημένους" και "άξιους" να λάβουν τη "φώτιση". Έχεις να μας πεις κάτι φίλε; Πες το στα ίσα με τις αποδείξεις σου. Δέξου την καλόπιστη κριτική, ανταπάντησε στην κακόπιστη κι όσοι πιστοί προσέλθετε. Ποιος είναι αυτός που θα με κρίνει; μήπως να συμπλήρωνα κι ένα τεστ πολλαπλών απαντήσεων;Ουστ...

Ίσως στην αρχαιότητα, με τον περισσότερο κόσμο ν' απασχολείται στα χωράφια από το πρωί ως το βράδυ ή στις πολεμικές συγκρούσεις, να υπήρχε η ανάγκη επιλογής. Σήμερα υπάρχει; Οκ! δεν έχουμε και την καλύτερη παιδεία, αλλά απ' την άλλη όποιου δεν του κάνει "κλικ" απλά δεν ασχολείται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-09-05, 16:56
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Χαίρομαι που απάντησες σε μένα προσωπικά. Άλλωστε ο ρόλος που θέλω να παίξω είναι του δικηγόρου του διαβόλου και απαντώ. Και γιατί δηλ. έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν θα μοιραστώ την αλήθεια; Το θέμα είναι γιατί να την μοιραστώ μαζί σου; Γιατί να σου προσφέρω αυτό που κατά πάσα πιθανότητα με κόπο έχω αποκτήσει χωρίς εσύ να κάνεις τίποτα; Εγωιστικό; Ναι. Και πάλι ναι. Γιατί όλα πρέπει να τα μοιραζόμαστε; Σας ξέρω και από χτες; Και γιατί να μοιραστώ κάτι το οποίο απόκτησα με τόσο κόπο, με όλους αυτούς, που ποτέ δεν μόχθησαν, δεν προσπάθησαν, δεν έκαναν τίποτα, για να την μάθουν; Θα την μοιραστώ με κάποιους που θα την καταλάβουν, με κάποιους που θα την σεβαστούν, με κάποιους που θα την δεχτούν ως έχει, χωρίς τις δικές τους ερμηνείες. Τώρα που το σκέφτομαι μπορεί και με κανέναν. Η αναζήτηση της αλήθειας, είναι προσωπική επιλογή και εσωτερική ανάγκη. Δεν θέλω να την μάθω για να βγω και να πω στους άλλους, κοιτάξτε αυτή είναι Η αλήθεια, αυτό πιστέψτε. Αλλά για να μάθω εγώ. Και στο κάτω, κάτω εγώ είμαι ο εκλεκτός που την έμαθα, για αυτό και την έμαθα, αν υπάρχουν και άλλοι εκλεκτοί ας την μάθουν. Άλλωστε μόνο τότε έχει αξία. Να κάνεις την διαδρομή για την Ιθάκη και να την βρίσκεις, όχι να στην δίνουν αβίαστα. Μόνο τότε μπορείς να καταλάβεις ποια είναι η αληθινή αξία αυτού που τελικά κατέχεις. Και δεν πιστεύω ότι σε καμία περίπτωση, ένα φόρουμ μπορεί να σου προσφέρει τίποτα περισσότερο, (χωρίς να το θεωρώ λίγο, αλλιώς θα την είχα κάνει) από πληροφορίες και απόψεις ανθρώπων, που τους απασχολούν τα ίδια θέματα. Πάντως δεν θα βρει κανένας καμία αλήθεια, παρά μόνο την αλήθεια, του ότι για να δεις Την αλήθεια, πρέπει να αγωνιστείς και να παλέψεις και να ερευνήσεις και να ψάξεις και να μοχθήσεις, ώστε στο τέλος να είσαι, μέσα από όλη αυτή την αναζήτηση, εξωτερική αλλά και εσωτερική, έτοιμος και να έχεις γίνει ο κατάλληλος δέκτης για να δεις και να δεχτείς την αλήθεια. Δεν έχω κανένα λόγω να σου προσφέρω την γνώση μου και τις αποδείξεις μου αλλά ούτε και να δεχτώ την κριτική σου. Γιατί δεν με αφορά. Εγώ την αλήθεια θέλω να μάθω, τώρα αν εσύ μπορείς να την βρεις, βρες την. Γιατί εγώ δηλ. να δεχτώ την κριτική σου; Και γιατί από την στιγμή που εγώ την ξέρω να με απασχολήσει αν την πιστεύεις ή αν θα την πιστέψεις ή αν θα δεχτείς ή αν θα με κρίνεις; Πως μπορείς να με κρίνεις αφού δεν την έχεις πλησιάσει; Δεν μιλάω για φώτιση αλλά για ανακάλυψη, εύρεση και κατανόηση. Απάντηση στο τι αξία έχει κάτι αν δεν το μοιραστείς. Δηλ. εσύ δεν έχεις τίποτα μυστικό που να έχει αξία για σένα και δεν το έχεις πει σε κανέναν. Αξία έχει κάτι μόνο όταν το ξέρουν και άλλοι; Δηλ. ότι κάνεις στην ζωή σου το λες για να πάρει αξία; Κάνεις πράγματα για σένα ή για να τα μάθουν οι άλλοι και να πάρουν αξία μέσω αυτών; Και γιατί δηλ. να σου καλυτερέψει την ζωή το γεγονός ότι εγώ, που κατέχω την γνώση, στην προσφέρω; Επειδή θα πάψεις να την αναζητάς; Δηλ. θες να μου πεις ότι εσύ ψάχνεις την αλήθεια για να κάνεις τον κόσμο καλύτερο; Αυτά προς το παρόν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-09-05, 20:07
Το avatar του χρήστη APOLLON
APOLLON Ο χρήστης APOLLON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2003
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 34
Post Γνωση-αληθεια

Διάβασα με προσοχή τα παραπάνω ποστ και κάνω κάποιες διευκρινήσεις όσο αφορά την σημασία των λέξεων αλήθεια και γνώση για να κατανοήσουν οι χρήστες πότε και πως χρησιμοποιούνται και πότε υφίστανται.

ΓΝΩΣΗ.Στη φιλοσοφία είναι η γνωριμία με τα πράγματα που είδαμε,ακούσαμε και αντιληφθήκαμε και η αλήθεια τους επιβεβαιώνεται και αμφισβητείται με αναφορά στην ίδια την εμπειρία-αυτό ορίζεται ως εμπειρική γνώση.
Στην καθημερινότητα ΓΝΩΣΗ είναι η σύλληψη της συνάφειας .της ουσίας και των αιτίων ενός συμβάντος-ορθολογική γνώση.Γενικότερα γνώση είναι η αποκάλυψη ενός πράγματος στη συνείδηση.

ΑΛΗΘΕΙΑ.Είναι η κατάσταση που έρχεται σε αντίθεση προς το ψεύδος,αντικειμενική ύπαρξη σε αντίθεση με την φαινομενικότητα.Αλήθεια έχουμε στην επιστήμη όταν μιά θεωρία μπορεί να αντέξει σε κριτική και μπορεί να επικυρώνεται συνεχώς με νέα δεδομένα,παρατηρήσεις και πειράματα.

Συμπερασματικά για κάθετι που μπορούμε να προσεγγίσουμε απτά και εμπειρικά θα έχουμε γνώση και αλήθεια ως ένα βαθμό και αυτή θα αποτελεί μέρος του συνόλου.Ειδικά στις επιστήμες η αλήθεια και η γνώση υφίσταται όταν υπάρχουν τεκμήρια -αποδείξεις και συνεχώς εμπλουτίζεται με νέα στοιχεία που κάθε φορά μας φέρνουν πιό κοντά στο αντικείμενο που εξετάζεται.

Μέσα απο ένα φόρουμ μπορόυμε να δώσουμε το έναυσμα για συζήτηση,ανταλλαγή απόψεων,παράθεση επιχειρημάτων,γνωριμία ατόμων με κοινά ενδιαφέροντα-στόχους,με αποτέλεσμα να προάγουμε την γνώση και την αλήθεια όπως επίσης και να την προσφέρουμε σε άτομα που δεν μπόρεσαν για διάφορους λόγους να την αποκτήσουν.Αναπτύσσουμε τον προβληματισμό,κεντρίζουμε το ενδιαφέρον και ωθούμε τον επισκέπτη ή μέλος να ψάξει,να διασταυρώσει,να εμπλουτίσει,να απορρίψει ή να δεχτεί γνώση και αλήθεια.
__________________
ΠΑΝΤΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΦΥΣΕΙ ΤΟΥ ΕΙΔΕΝΑΙ ΟΡΕΓΟΝΤΑΙ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.