Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-09-16, 20:07
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scientist_cain Εμφάνιση μηνυμάτων
Tip of the dayJohncock αλλα ντ' άλλων...οσο απαντάς στην κρίση πανικού σου,τοσο ενισχύεις τα επιχειρήματα μου.

!KEEP CALM AND PRAY JESUS!

Αναλύσεις φωτο που εχω για αβαταρ μεσω δυο οπτικών:

Με μια αντικειμενική ανάλυση της φωτο βλέπουμε έναν ευτραφή,οικονομικά ευκαταστατο πιστό που εχει εξαγοράσει την θέση του στο παράδεισο

Με μια υποκειμενική ανάλυση της φωτο βλέπουμε το ποιον των "αθρωπων"-πιστών που συντηρούν το θησαυροφυλάκιο της εκκλησίας

λευκε "λύκο" εισαι πιστός Classic.

Και συνεχίζονται οι αφιερώσεις αφυπνισης στους πιστούς:

Metallica - Lepper Messiah

Στίχοι Κλειδί: Sent me ..Money..,Sent me ..Green..
..Heaven..you will meet


https://m.youtube.com/watch?v=hy4z_9OnNo8
Αντικειμενικότητα και βλακείες,σε ποιον αιώνα ζεις,συγχωροχάρτια έπαψαν να υπάρχουν μετά τον μεσαίωνα,αλλά και που υπήρχαν νομίζεις ότι έχουν σημασία?

Αν είναι η εκκλησία να παίρνει λεφτά από ανόητους που νομίζουν ότι έτσι θα εξαγοράσουν τις αμαρτίες τους και στη συνέχεια τα χρησιμοποιεί για φιλανθρωπίες τότε καλά κάνει και τα παίρνει(αν είναι να τα τσεπώσουν φυσικά και είναι λάθος).

Στην τελική,ως λοβοτομημένος χριστιανός σου λέω ένα απλό πράγμα: Αν δεν θες να πιστεύεις,δικαιωμά σου.Δεν έχεις όμως το δικαίωμα να προσβάλεις την πίστη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-09-16, 20:18
scientist_cain Ο χρήστης scientist_cain δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2016
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Αφού δεν καταλαβαίνεις ας στο ξεκαθαρισω.Δεν με ενδιαφερεις ουτε εσυ προσωπικά,ουτε σε τι πίστευεις που ειναι δικαίωμα σου το πρόβλημα μου ειναι με αυτούς που εμπορεύονται τη πίστη σου και με αυτούς που θέλουν να επιβάλλουν τη πιστη σου στους άλλους.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-09-16, 21:18
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scientist_cain Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού δεν καταλαβαίνεις ας στο ξεκαθαρισω.Δεν με ενδιαφερεις ουτε εσυ προσωπικά,ουτε σε τι πίστευεις που ειναι δικαίωμα σου το πρόβλημα μου ειναι με αυτούς που εμπορεύονται τη πίστη σου και με αυτούς που θέλουν να επιβάλλουν τη πιστη σου στους άλλους.
Πώς δηλαδή προσπαθούν να σου επιβάλουν την πίστη τους?Μπορείς απλά να μην πιστεύεις.Επίσης σε κάθε επάγγλεμα υπάρχουν διεφθαρμένοι,δεν μπορείς να κατηγορείς και να γελιοποιείς το σύνολο όμως.Δεν αρνήθηκα,όπως και οι περισσότεροι χριστιανοί ότι υπαρχουν διεφθαρμένοι παπαδες,αλλά αυτό συμβαίνει σε κάθε επάγγελμα.Αν διάβασες τα αρχικα ποστ μου σε αυτή τη συζήτηση κατηγορούσα κι εγω τους παπατζήδες μπροστά στην εκκλησία.

Τώρα για το θέμα της εφημερίδας,δεν είναι κάτι κακό,ούτε η τεράστια εμπορευματοποίηση της πίστης,είναι απλά νέα της θρησκείας.Προσωπικά δεν θα την αγόραζα,αλλά δεν είναι κάτι επιλήψιμο,μπροστά σε άλλα που γίνονται.

Γενικά νομίζω ότι ανεβάσαμε χωρίς λόγω τους τόνους,το θέμα είναι ότι απλά δεν είναι σωστό για λάθη μερικών ανθρώπων να γελιοποιείς όλους τους πιστούς.Και μπορεί προσωπικά να μην αποσκοπείς στον να κοροϊδέψεις όλους τους χριστιανούς,ωστόσο προσβάλλοντας την πίστη προσβάλεις έμμεσα και όλους εμάς(σαν να βρίζεις μια ομάδα ποδοσφαίρου,΄δεν βρίζεις πχ όλους τους υποστηρικτές του ολυμπιακού όταν βρίζεις τον ολυμπιακό,ωστόσο οι οπαδοί αισθάνονται να δέχονται οι ίδιοι επίθεση)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-09-16, 22:01
scientist_cain Ο χρήστης scientist_cain δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2016
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Επέλεξες τα λόγια σου με σύνεση-Lesson learned

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scientist_cain : 21-09-16 στις 22:06
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-09-16, 00:57
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Φιλε scientist_cain, γενικώς τι προτείνεις ?

Αντιλαμβάνομαι ότι θα συμφωνούσαμε σε πολλά αλλά πως νομίζεις ότι μπορεί η ανθρωπότητα να ξεπεράεει τις αδυναμίες της ?

Δύσκολα βάζω, απλά , νταξ, τα "χώνεις" που λέμε αλλά , μετά τι ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 22-09-16 στις 00:58
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-09-16, 10:14
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
....Γενικά νομίζω ότι ανεβάσαμε χωρίς λόγω τους τόνους,το θέμα είναι ότι απλά δεν είναι σωστό για λάθη μερικών ανθρώπων να γελιοποιείς όλους τους πιστούς....
Ξέρεις τους τόνους τους ανεβάζουν παραδοσιακά κυρίως οι "μαχητικοί" (!?) αντιχριστιανοί γιατί μόνο υστερικές κραυγές και προσβολές έχουν να παρουσιάσουν - και ψέματα. Πολλά ψέματα με κατεβατά.

Το βρίσκω χρήσιμο προσωπικά γιατί βλέπω το πως μπορεί να καταντήσει ένας φανατικός που στον καθρέφτη περνιέται για ανοιχτόμυαλος.
Είναι και χρήσιμο γιατί κατά κάποιο τρόπο επιβεβαιώνεται πως ο αντιχριστιανικός φανατισμός όχι μόνο δεν έχει να προσφέρει κάτι καλύτερο από άλλους φανατισμούς αλλά είναι τρισχειρότερος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.