Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι σωστό το μοντέλο "Σύμπλευση του χώρου της αναζήτησης&επιστημονικών ανακαλύψεων;
ΝΑΙ 29 80,56%
ΟΧΙ 7 19,44%
Ψήφισαν: 36. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-06, 05:15
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Exclamation Ποιος ο ρολος των αυριανων "αναζητητων";

Ενα ερωτημα που με\μας(ως Gateway) απασχολει απο την πρωτη μερα που ξεκινησαμε τουτη την προσπαθεια. Ξεκινησαμε σαν ενθουσιωδεις νεοι, εχοντας ταξιδεψει με δεκαδες κειμενα και βιβλια παλαιοτερων και συγχρονων Ελληνων και ξενων συγγραφεων. Οπως εχει αναφερει και αλλου ο φιλος Επιμυθεας .."Δεν φοβηθήκαμε όμως ποτέ. Γιατί στην απέραντη θάλασσα του Διαδικτύου και του χώρου της Αναζήτησης, ήμασταν όλοι παρέα πιασμένοι χέρι χέρι, εσείς, εμείς και τα όνειρα μας. Δεν βουλιάξαμε γιατί κρατούσαμε σφιχτά ο ένας τον άλλον. Και η ζεστή αυτή συντροφιά άρχισε να πλέει σιγά σιγά πρός το πέλαγο του Μυστήριου και του Παράξενου με ενθουσιασμό και προσδοκία για τα όσα θα συναντούσαμε εκεί. Μιλήσαμε σαν άνθρωποι, αποκαλύπτοντας στους άλλους αυτά που φοβόμαστε να εξομολογηθούμε ακόμα και στους στενότερους φίλους μας. Μοιραστήκαμε ιδέες και οράματα και αυτά έγιναν τόσο ισχυρά, ώσπου απέκτησαν υλική υπόσταση και με τις φτερούγες τους έπλεξαν μια σχεδία μικρή αλλά κομψή που χώρεσε όλους μας..."

Τα χρονια περασαν, οι καταστασεις αλλαξαν. Μαζι τους ολα τα μελη αυτης της κοινοτητας που καθημερινα συζητουν και προβληματιζονται για ζητηματα που αφορουν αυτο που ονομαζουμε "χωρος της πνευματικης αναζητησης". Ποιο ειναι ομως το νοημα ολων αυτων; Τι αποζητα ο καθενας απο εμας απο ολη αυτη τη διαδικασια; Ειναι απλα ενας τοπος για να περασει κανεις την ωρα του; Διολου απιθανο! Να μαθει καινουργια πραγματα; Αρκετα πιθανο! Να βρει και αλλους ανθρωπους με κοινα ενδιαφεροντα και να μοιραστει τους προβληματισμους του; Το πιο κοινο σε ολους!

Υπαρχει ομως και κατι ακομη.. Μια επιθυμια που μας παει ενα βημα παραπερα... Μπορουμε αραγε μεσα απο ολη αυτη τη θεματολογια να νιωσουμε καλυτεροι ανθρωποι; Να μεταφερουμε ολη αυτη τη γνωση, την κριτικη ικανοτητα (που αναπτυσσεται περιφημα μεσω του διαλογου), τους καρπους των ιδεων στην κοινωνια του αυριο; Φυσικα και μπορει να γινει. Γι' αυτο και περα απο τα καθαρα "μεταφυσικα" και "παραξενα" θεματα μπορει κανεις να συναντησει ζητηματα που αντιμετωπιζουμε στην καθημερινοτητα μας και που επιζητουν λυσεις απο τη νεα γενια.



Πως ομως μπορει να επιτευχθει κατι τετοιο; Προτιμησαμε να χαραξουμε εναν "τριτο" δρομο απο αυτο που ειχαμε ως τωρα συνηθισει στα ελληνικα πραγματα. Ακροβατουμε στο μεταιχμιο της επιστημης και της ερευνας του Αγνωστου(οπως ειχε αναφερει καποτε και ο Λαβκραφτ για τον ιδανικο ερευνητη).Θα μπορουσαμε αραγε να ξεφυγουμε απο τις στενα δογματικες αντιληψεις των επιστημονων- καρεκλοκενταυρων, δινοντας ομως βαση στην επιστημονικη γνωση που κατακτηθηκε μεσα απο την ερευνα κορυφαιων επιστημονων; Θα μπορουσαμε να ταξιδεψουμε στον κοσμο του παραξενου και του μυστηριου θετοντας νεα ερωτηματα για την επιστημη του αυριο, χωρις ομως να κατρακυλησουμε σε υπερβολες, γραφικοτητες και τσαρλατανισμο;
Ναι υπαρχει αυτος ο κοσμος και τον συναντω καθημερινα μεσα σε αυτο το φορουμ συνομιλωντας με ανθρωπους επιστημονικα καταρτισμενους, με ανθρωπους που εχουν απιστευετες γνωσεις για τον κοσμο του παραξενου και θετουν "δυσκολα" ερωτηματα στους πρωτους. Με ανθρωπους που εχουν εντελως διαφορετικες φιλοσοφικες και θρησκευτικες αντιληψεις, που εχουν ζησει το παραξενο και προσπαθουν να το κατανοησουν...

Ο SolonAimonas υποστηριζει πως Μεταφυσικό σημαίνει "στοχασμός για τη φύση των πραγμάτων", κατά την αριστοτελική του τουλάχιστον έννοια και κατά την προσωπική μου ταπεινή άποψη, οπότε η απομυθοποίηση σε θέματα "μούφα" κρίνεται απαραίτητη και είναι αυτή που οδηγεί το φόρουμ μας ακόμα πιο κοντά στην έννοια "μεταφυσικό" που τόσα χρόνια φέρει. Και συνεχιζει (βρισκοντας με απολυτα συμφωνο): Το φόρουμ του μεταφυσικού, προσωπικά θέλω να πιστεύω, δεν είναι ένας χώρος όπου θα μπαίνει κάποιος και θα λέει "είδα ένα πράσινο ανθρωπάκι να με χαιρετάει, ααα.. υπάρχουν εξωγήινοι" και οι υπόλοιποι θα λέμε "ωωω" ή θα αναλύουμε την περίπτωση του. Θέλω να πιστεύω ότι μέσα από το φόρουμ θα μπορούμε να αναλύουμε κάθε περίπτωση ανεξήγητου φαινομένου ώστε να το θέτουμε σε μία σωστότερη βάση.
Και με αυτό το σκεπτικό το φόρουμ πρέπει να έχει και το αίσθημα της απομυθοποίησης, όχι όμως της δογματικότητας, με το οποίο το φόρουμ βλέπω να ωριμάζει ποιοτικά.

Και για να σας θυμίσω και κάτι: πριν δύο χρόνια έμπαινε κάποιο νέο μέλος και απλά ανέφερε: "είδα μπάλες φωτός σε μία φωτογραφία μου. Είμαι σίγουρος ότι είναι φάντασμα" και όσοι συμμετείχαν στη συζήτηση έψαχναν να βρούνε ποιο είναι το φάντασμα ή συζητούσαν πάνω σε αυτόν τον αβάσιμο ισχυρισμό. Πλέον όμως, με χαρά βλέπω ότι δεν είναι τόσο εύπιστα τα μέλη του φόρουμ μας.. και αυτό για εμένα είναι ένδειξη ωρίμανσης.


Η ζωη της ανθρωπινης ιστοριας κανει κυκλους..Το ιδιο και καθε επι μερους τομεας της. Και στο χωρο της αναζητησης λοιπον, το καινουργιο ερχεται να συμπληρωσει (και να γκρεμισει σε ορισμενες περιπτωσεις) το παλιο. Ειναι σιγουρο (και απολυτα σεβαστο) οτι η παραπανω διαδικασια δεν αρεσει σε πολλους.. Ας ειναι. Η ελληνικη νεολαια (κομματι της οποιας εκπροσωπουμε), φρεσκια, δυναμικη, σκεπτομενη, απαλλαγμενη απο κομπλεξ του παρελθοντος, εφοδιασμενη με τις νεες τεχνολογιες, δηλωνει "παρων" και ειναι ετοιμη να συμβαλει σε μια λειτουργικοτερη κοινωνια βγαζοντας την απο τα αδιεξοδα που την οδηγησαν οι παλαιοτεροι.



Μηνάς Παπαγεωργίου (εκπροσωπωντας την ομαδα Gateway)


Το πρώτο σύμβολο της ομάδας Gateway (Μάρτιος 2002)
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 26-01-06 στις 06:02
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-06, 09:37
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω σε όλα τα παραπάνω φίλε beetlejuice
Ο "αναζητητής" είναι ένας όρος που ο καθένας για τον εαυτό του τον εκλαμβάνει και τον προσδιορίζει σύμφωνα με τις δικές του σταθερές.
Νομίζω ότι πλέον αυτός ο όρος έχει ξεπεράσει τη στενή έννοια της εξερεύνησης κάποιων φαινομένων ανεξηγήτων.
Το "μεταφυσικό", κατ'εμέ τουλάχιστο, είναι ο προβληματισμός ακόμη και για θέματα που μέχρι πριν λίγο καιρό μας παρουσιάζονταν ως θέσφατα, στο χώρο της επιστήμης,της θρησκείας κλπ.
Ερευνητής είναι αυτός που θα ακούσει, θα συγκρίνει,θα παραθέσει τις γνώσεις του, θα κρίνει επιχειρήματα και απόψεις πάντα με σκοπό να βοηθηθεί αρχικά ο ίδιος και στη συνέχεια να βοηθήσει ενδεχομένως και άλλους.
Άλλωστε, πάντα οι περισσότερες -τεκμηριωμένες- διαφορετικές απόψεις μόνο θετικά αποτελέσματα έχουν.
Όλα αυτά πιστεύω ότι βρίσκονται στη συγκεκριμένη "αγορά".
Βέβαια, λόγω της ανωνυμίας-κάλυψης- του διαδυκτίου, πάντα θα παρεμβάλονται ως "δορυφόροι" αρκετοί, λέγοντας διάφορα. Όμως ,τουλάχιστον όπως θα γνωρίζουν τόσο οι συντονιστές όσο και τα αρχαιότερα μέλη, όλοι αυτοί αποβάλλονται εκ των απόψεων τους σε χρόνο dt .

Τέλος ,θεωρώ σημαντικότατο, μέσα στον πιεσμένο χρόνο που έχουμε οι περισσότεροι, να βρίσκεται χρόνος να προσφέρει ο καθένας τις γνώσεις του. Και εδώ, ο νόμος της "προσφοράς και ζήτησης" του Smith κρίνεται αναγκαίος και καταλυτικός
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-06, 11:28
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Ειναι απλα ενας τοπος για να περασει κανεις την ωρα του; Διολου απιθανο! Να μαθει καινουργια πραγματα; Αρκετα πιθανο! Να βρει και αλλους ανθρωπους με κοινα ενδιαφεροντα και να μοιραστει τους προβληματισμους του; Το πιο κοινο σε ολους!
Εγώ θα έλεγα ότι για όλα τα παραπάνω είμαστε εδώ. Είναι κάτι που το αγαπάμε, το λατρεύουμε, γι αυτό και περνάμε ατελείωτες ώρες μπροστά στον υπολογιστή μας, για να προσφέρει ό,τι μπορεί ο καθένας, ένα λιθαράκι που είναι πάντα σημαντικό...
Είτε ενοχλεί κάποιους είτε όχι, ασχολούμαστε με το μεταφυσικό και τα ανεξήγητα φαινόμενα επειδή το γουστάρουμε. Πολύ απλό....


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Ναι υπαρχει αυτος ο κοσμος και τον συναντω καθημερινα μεσα σε αυτο το φορουμ συνομιλωντας με ανθρωπους επιστημονικα καταρτισμενους, με ανθρωπους που εχουν απιστευετες γνωσεις για τον κοσμο του παραξενου και θετουν "δυσκολα" ερωτηματα στους πρωτους. Με ανθρωπους που εχουν εντελως διαφορετικες φιλοσοφικες και θρησκευτικες αντιληψεις, που εχουν ζησει το παραξενο και προσπαθουν να το κατανοησουν...
Αυτό, στην τελική, μετράει πιο πολύ απο όλα. Μικροί-μεγάλοι, νέοι-ηλικιωμένοι, κάθε λογής άνθρωπος μπορεί να συμμετέχει. Αυτό είναι που μας γοητεύει... Κανείς δεν μπορεί να μας το στερήσει αυτό...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Η ζωη της ανθρωπινης ιστοριας κανει κυκλους..Το ιδιο και καθε επι μερους τομεας της. Και στο χωρο της αναζητησης λοιπον, το καινουργιο ερχεται να συμπληρωσει (και να γκρεμισει σε ορισμενες περιπτωσεις) το παλιο. Ειναι σιγουρο (και απολυτα σεβαστο) οτι η παραπανω διαδικασια δεν αρεσει σε πολλους.. Ας ειναι. Η ελληνικη νεολαια (κομματι της οποιας εκπροσωπουμε), φρεσκια, δυναμικη, σκεπτομενη, απαλλαγμενη απο κομπλεξ του παρελθοντος, εφοδιασμενη με τις νεες τεχνολογιες, δηλωνει "παρων" και ειναι ετοιμη να συμβαλει σε μια λειτουργικοτερη κοινωνια βγαζοντας την απο τα αδιεξοδα που την οδηγησαν οι παλαιοτεροι.
Όντως λογικό από τη μια μεριά. Αυτό, εξ άλλου, συμβαίνει στο κόσμο μας σήμερα, σε όλα τα επίπεδα-γιατί όχι και εδώ;
Να είναι σίγουροι όμως κάποιοι ότι ναι, δηλώνουμε παρών εδώ και τώρα και για πάντα!
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-06, 18:01
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Εγώ, θα απαντήσω στην ερώτηση «ποιός ο ρόλος των αυριανών επιστημόνων»

Η φορτισμένη αντιπαράθεση, Μηνά, στο topic «Φάκελος Κούφια Γη», (όπως ο Ηλίας ομολογεί στο τελευταίο του post) ξεκίνησε όταν, υποστηρίζοντας την παρατήρησή σου σχετικά με τη φωτογραφία τού ESSA-7, που πολύ εύκολα αντέκρουσε ο Ηλίας, ανταπάντησα πως το συγκεκριμένο επιχείρημα που προβαλλόταν φαινόταν «αστείο», σε σύγκριση με άλλα σοβαρότερα επιχειρήματα του ίδιου ατόμου, που έχριζαν βαθύτερης διερεύνησης. Τεκμηρίωσα δε αυτήν την άποψη, χρησιμοποιώντας την επιστημονική μέθοδο της «ατόπου απαγωγής» (την οποία αργότερα θα εγκωμίαζε ο ίδιος ο συνομιλητής, τονίζοντας πως χρησιμοποιείται παντού από απλά προβλήματα μέχρι υψηλού επιπέδου επιστημονικές μελέτες), παρουσιάζοντας έναν απλό και καθ’ όλα τα χαρακτηριστικά, ορθολογιστικό συνειρμό, λέγοντας .. ας υποθέσουμε πως ήταν απλά μια φωτογραφία της Πολικής νύχτας, τότε μέσα σ’ όλες αυτές τις δεκαετίες που ακολούθησαν, δεν θα έπρεπε να ‘χουν κυκλοφορήσει και εκατοντάδες άλλες ανάλογες φωτογραφίες?...Κι αν τέτοιες φωτογραφίες είχαν κυκλοφορήσει, τότε δεν θα είχαν εντοπιστεί από τους πάμπολλους ερευνητές της «Κούφιας Γης», δεν θα είχαν συμπεριληφθεί σε κάποια από τα δεκάδες βιβλία και τις χιλιάδες ιστοσελίδες των υποστηρικτών της θεωρίας, που επέμεναν να παρουσιάζουν μόνο αυτές τις δύο εν λόγω φωτογραφίες?
Δυστυχώς ο εγωισμός (για τον οποίον κατηγορήθηκα εγώ), του συγκεκριμένου επιστήμονα-συνομιλητή δεν άντεξε το χαρακτηρισμό αυτό ενός επιχείρηματός του, κι έτσι αντί να παραδεχτεί αυτό το κενό, προκειμένου να διατητήσει την αίγλη του και να μη δει την δημόσια εικόνα του να μειώνεται (όπως ο ίδιος έλεγε αργότερα και ενώ εγώ αναφερόμουν πάντα σε συγκεκριμένες θέσεις ένιωθε πως με τη στάση μου προσπαθούσα να τον κάνω να φανεί «μαλάκας»,), ξεκίνησε μια ανούσια αντιπαράθεση, που επί σειρά σελίδων, δεν είχε να δώσει (και δεν έδωσε) τίποτα στο υπό συζήτηση θέμα...
Το επιχείρημά του πως τέτοιες φωτογραφίες υπάρχουν άφθονες (αποδεχόμενος έτσι το πρώτο σκέλος του συλλογισμού μου), αλλά πολύ απλά εγώ δεν έψαξα να τις βρω και μαζί μ’ εμένα και χιλιάδες άλλοι, έστω κι αν μέσα στα έργα τους μερικές φορές υπήρχαν δεκάδες άλλες πιο σύγχρονες δορυφορικές φωτογραφίες της γης και άλλων πλανητών (όπως π.χ του Jan Lamprecht, από το οποίο πήρα τις φωτογραφίες που έστειλα αργότερα, μεταφέροντάς τες δυστυχως με πολύ κακή ανάλυση), που αποδείκνυαν έτσι πως είχαν πρόσβαση στα αρχεία της NASA, απλά αφήνω τον κόσμο να κρίνει πόσο επιστημονικό είναι. Για να διευκολύνω το έργο του, αναπροσάρμοσα το δεύτερο σκέλος του συλλογισμού και δεχόμενος πως ίσως, τόσο εγώ όσο κι οι χιλιάδες άλλοι ερευνητές, απλά δεν είχαμε ψάξει αρκετά, κάλεσα τον ίδιο (που άλλωστε χάριν της ειδικότητάς του, θα έχει περισσότερες γνώσεις για τα αρχεία που μπορεί να ψάξει) να προσκομίσει άλλες σύγχρονες ίδιες φωτογραφίες, αλλά κι αυτό ακόμα δεν είδα να το κάνει ούτε αυτός, ούτε η προσκείμενη σ’ αυτόν κλίκα, που έπεσε αμέσως από κοντά να τον υποστηρίξει...
Λέω «κλίκα» και όχι «άτομα με την ίδια άποψη», γιατί έτσι ακριβώς λειτούργησε... Με τον Ηλία, ως ο «πιο σπουδασμένος», να εισπράττει τιμητικές φιλοφρονήσεις απ’ τους άλλους, ώστε να ενισχυθεί η θέση του στον διάλογο, και έκτοτε όλη τη σύσσωμη παρέα να λειτουργεί με αξιοζήλευτη ενότητα μαζί, ο ένας να συμπληρώνει «προσεκτικά» τα λόγια του άλλου, ή να υπαναχωρεί όταν ανακάλυπτε πως η άποψή του παρέκλινε κατά το ελάχιστο από εκείνην του “master” Ηλίας, (μέχρι που έφτασαν να... συμφωνούν... διαφωνόντας!), και όλοι μαζί, αντλώντας μέσα απ’ αυτήν την Σωματοφυλακίστικη στάση τη δύναμη του «οι πολλοί εξουσιάζουν», άρχισαν να εκτοξεύουν με απαράμιλη αλλαζονεία, χλευστικά σχόλια, δημιουργώντας ένα εξευτελιστικό κλίμα, που πρόβαλλε την εντύπωση πως όλοι όσοι ασχολούνται με τη διερεύνηση της συγκεκριμένης θεωρίας, είναι αγράμματοι και με βασική έλλειψη γνώσεων επιπέδου δημοτικού.
(Ο μόνος που διατήρησε μια σοβαρή και σωστή στάση, ήταν ο Geowolf και του δίνω συγχαρητήρια που παρασύρθηκε μόνο σε δύο παραγράφους - το resume όπου ανέφερα αργότερα)
Αυτή είναι η ιδέα της Gateway Team περί απομυθοποίσης?...

Μέσα λοιπόν σ’ αυτό το «τρομοκρατικό» κλίμα, και με όλη την «κλίκα» να χλευάζει
(ή μερικές φορές ακόμα και να βρίζει, υπό την ανοχή των διαχειριστών) ανεξέλεγκτα και να προκαλεί, πατώντας σαν στήριγμα σ’ ένα δισέλιδο ερωτηματολόγιο, που αποθάρρυνε τους «κοινούς θνητούς» να μπουν στη συζήτηση, εξαιτίας της έλλειψης ειδικών επιστημονικών γνώσεων, καλούμουν εγώ να δείξω πως η στάση αυτή ήταν καταχρηστική και πως οι βάσεις τους δεν είναι τόσο «ακλόνητες» ώστε να τους επιτρέπουν τόσο αλλαζονικά να θριαμβολογούν και να χλευάζουν...
Φυσικά, θα μπορούσα να μελετήσω σχολαστικά και σοβαρά ένα-ένα τα επιχειρήματά τους, και στο τέλος να συντάξω μια πλήρως τεκμηριωμένη αναλυτική απάντηση εκατό ή περισσοτέρων σελίδων, κι αυτό όχι για να τους δείξω αυτό που αμφιβάλλω αν μπορεί κανείς απ’ αυτούς να καταλάβει, πως η επιστήμη που θεωρούν αυταπόδεικτη, δεν είναι τόσο απρόσβλητη όσο νομίζουν, αλλά για να αποδείξω στα υπόλοιπα μέλη του forum, εκείνα που λόγω της έλλειψης ειδικών γνώσεων είναι υποχρεωμένα να δέχονται χωρίς να μπορούν να κρίνουν επαρκώς, ισάξια τις «επιστημονικές» και «επιστημονικοφανείς» προτάσεις που προβάλλονται, το αληθινό πρόσωπο κάποιων «ορθόδοξων» εκκολαπτόμενων επιστημόνων. Ένα πράγμα που φαίνεται πως δεν γνωρίζουν τα μέλη αυτής της ομάδας, είναι πως ανάμεσα στους υποστηριχτές αυτής της θεωρίας ακόμα και σήμερα βρίσκονται και επιστήμονες (για παράδειγμα, από τον Ελλαδικό χώρο, ο Ευαγγελόπουλος που έγραψε το «Υποχθόνια Μυστήρια» είναι Μαθηματικός) και κάποιοι απ’ αυτούς τους επιστήμονες έχουν ήδη απαντήσει σε τέτοιου είδους επιχειρήματα, που, όσο λυπηρό κι αν ακουστεί, δεν είχαν αυτοί πρώτοι την τιμή να διατυπώσουν -κάτι που θα μπορούσαν να έχουν μάθει, εάν είχαν διαβάσει έστω και κάποια βιβλία από τη διεθνή σχετική βιβλιογραφία.
Δυστυχώς μια τέτοια διεξοδική μελέτη από μέρους μου, θα απαιτούσε τουλάχιστον έναν μήνα προσήλωσης και όπως οι περισσότεροι γνωρίζουν, και όπως δήλωσα και ο ίδιος, δεν έχω αυτή τη στιγμή την πολυτέλεια να κάνω κάτι τέτοιο... Συμβιβάστηκα λοιπόν με το να μεταφέρω λίγα αποσπάσματα από δύο-τρεις πηγές (τις οποίες σύμφωνα με την «επιστημονική δεοντολογία και παράθεσα), που κατά την γνώμη μου επαρκούν, αν όχι για να δώσουν απόλυτες απαντήσεις στα επιχειρήματα που τέθηκαν, για να δείξουν έστω το πόσο καταχρηστικά λειτουργούν τέτοιες επιστημονικές «κλίκες», και πως έτσι παραπλανούν την κοινή γνώμη, αλλά και το πως, έργα επιστημόνων που έρχονται σε σύγκρουση με την «πεπατημένη», «ορθόδοξη» οδό, είναι εξ’ αρχής καταδικασμένα να αποβληθούν από το επιστημονικό σώμα και να βρεθούν στο περιθώριο.
Την άρνηση που αντιμετωπίζουν «ανατρεπτικοί» επιστήμονες, μπορεί κανείς πολύ εύκολα να την διαπιστώσει. Τρανό παράδειγμα αυτό του Rupert Sheldrake που για πολλούς θεωρείται ακόμα «αιρετικός», ενώ πολλοί (μαζί κι εγώ) συμφωνούν πως έχει καταθέσει μια από τις σημαντικότερες επιστημονικές θεωρίες του 20ου αιώνα.
Έβλεπα προχτές στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα την αντιπαράθεση που είχε προκύψει ανάμεσα σε δύο επιστήμονες του Δημόκριτου, τον Θεοφίλου και τον Σαραγά. Ο Θεοφίλου, λοιπόν, που όταν κοιτάει μπροστά του, βλέπει μόνο προέκτασεις της πεπατημένης, και αρνείται ότι δε συμφωνεί μ’ αυτό, χαρακτηρίζοντας όσους πιστεύουν στ κάθε τι μεταφυσικό, αδαείς ή τρελούς, αμφισβητούσε το επιστημονικό κύρος του Σαραγά, ζητώντας του διαπιστευτήρια, με ερωτήσεις όπως... «Έχετε δημοσιεύσει τις θέσεις σας σε κάποιο έγκυρο διεθνές περιοδικό?»
Και φυσικά, πώς να δημοσιευτεί μια ανατρεπτική μελέτη σε ένα περιοδικό που αποτελεί φορέα της;... (Αυτό άλλωστε υποδηλώνει και η κωδική λέξη «έγκυρο»...)

Αυτό λοιπόν φίλοι μου είναι το πνεύμα της σύγχρονης «ορθόδοξης» επιστήμης...
Αν μας έχει βοηθήσει στην καθημερινή μας ζωή; Φυσικά, όπως επίσης και μας έχει κοστίσει. Η ζυγαριά, νομίζω πως δεν είναι επί της παρούσης...
Αν σήμερα ταξιδεύουμε στ’ άστρα χάριν στις αρχές του «Νεύτωνα»? ...Ναι, αναρωτήθηκε όμως κανείς πόσες «ειδικές διορθώσεις» και «συγκεκριμένες προσαρμογές» έπρεπε να γίνουν για να το καταφέρουμε? ...Πόσοι πυραυλοι έπεσαν, μέχρι να φτάσει στο σημείο να φύγει ο πρώτος απ’ την γήινη ατμόσφαιρα?...

Ατυχώς όμως για εκείνους που πρεσβεύουν αυτόν τον τυφλό συντηρισμό, φαίνεται πως το ποτήρι έχει ξεχειλήσει. Στην εποχή μας έχει αρχίσει να φουντώνει το πνεύμα της αμφισβήτησης θεμελιωδών αρχών, όπως του Δαρβίνου, του Νεύτωνα, του Αινστάιν...
Κι αναρωτιέμαι τελικά τι θα γίνει μ’ εκείνο το τεράστιο οικοδόμημα.
Στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, στα Μαθηματικά, τη Φυσική και τη Χημεία, ήμουν ο καλύτερος μαθητής της τάξης (-λογικό, αν σκεφτεί κανείς τις καταβολές μου), έτσι λοιπόν (μιλάμε για μια εικοσαετία πριν) ακολούθησα την «πρώτη» δέσμη.
Στην τελευταία τάξη, όμως, κάτι άλλαξε. Κάποια μέρα, έτσι ξαφνικά, συνειδητοποίησα την μεγάλη απάτη. Συνειδητοποίησα πως μέχρι εκείνη τη στιγμή σκεφτόμουν όπως ήθελαν οι άλλοι να σκέφτομαι, πως θεωρούσα δεδομένα εκείνα που άλλοι μου επέβαλαν ως δεδομένα, είδα την μεγάλη απάτη την οποία είχα αποδεχτεί, πως όλα όσα μάθαινα στο σχολείο στηρίζονταν πάνω σε θεμελιώδη «Αξιώματα». Σε μια στιγμή είδα κατάφατσα όλο αυτό το κολοσσιαίο οικοδόμημα, έναν σύγχρονο πύργο της Βαβέλ, που στηριζόταν σε καταχρηστικές συμβιβαστικές προτάσεις, στο επιστημονικότατο επιχείρημα του «γιατί έτσι γουστάρουμε»... Άκουσα το τρίξιμο και τρόμαξα τόσο πολύ, που από εκείνη τη στιγμή άλλαξαν όλα και πλέον έχασα κάθε ενδιαφέρον για να συνεχίσω τις σπουδές μου σε κάποια «ορθόδοξη» σχολή..
Εκείνη τη στιγμή, έχασα τα διαπιστευτήρια με τα οποία θα μπορούσα στο μέλλον να αποδεικνύω πως είμαι «επιστήμονας».
Κι εκείνη τη στιγμή έγινα αληθινός ερευνητής.
...Έστω κι αν στην πορεία θα χρειαζόταν να τα βάλω με όλα τα "θεριά" του κόσμου...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 26-01-06 στις 19:48
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-06, 19:08
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Η προσωπική μου άποψη κατατέθηκε μέσα από το post του Μηνά, μιας και όπως θα δείτε γίνονται quote κάποιες εκφράσεις μου.
Στις παρατηρήσεις του Jonathan δεν θέλω να απαντήσω άμεσα, μιας και κινδυνεύουμε να μεταφέρουμε την κόντρα ενός άλλου topic στο παρόν, το οποίο θεωρώ πέρα ως πέρα λανθασμένο.
Θα μείνω μόνο στα τελευταία του λόγια, όχι για να του δείξω ότι διαφωνώ(μιας και δεν διαφωνώ πλήρως) αλλά να του παρουσιάσω και έναν τρίτο δρόμο προσέγγισης.. τον δικό μου και ίσως κάποιων ακόμα ανθρώπων της κοινότητας.

Όντως η γνώση του Γυμνασίου και του Λυκείου στηρίζεται σε πάρα πολλά αξιώματα, όπως επίσης και αυτή που διδάσκεται στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και στα απανταχού πανεπιστήμια.
Όμως εκτός από τις γνώσεις που διδάσκονται στα παραπάνω ιδρύματα, συντελείται και κάτι απείρως πιο σημαντικό: ο άνθρωπος ωριμάζει μέσα από τη πολύχρονη και συνεχή εκμάθηση, βλέπει ότι τα όσα διδάχθηκε στο Λύκειο στις πανεπιστημιακές αίθουσες ακυρώνονται, μαθαίνει να αμφισβητεί ακόμα και τις θεωρίες στις οποίες η επιστήμη του στηρίζεται, δημιουργεί δικές του θεωρίες.. αλλά κυρίως, δίνει το δικαίωμα στον εαυτό του να εξελιχθεί μέσα από τη συνεργασία με ομόλογούς του, μαθαίνει να χρησιμοποιεί τα εργαλεία που θα τον βοηθήσουν αργότερα ίσως και να αναιρέσει ακόμα τα όσα η επιστήμη του πρεσβεύει(βλ. διδακτική θεωρία του επικοδομισμού).
Ο άνθρωπος σαφώς και μπορεί να εξελιχθεί μέσα από προσωπική μελέτη συγγραμμάτων που επιλέγει ο ίδιος, όμως κάτι τέτοιο τον απομονώνει και αναγκαστικά θέτει παρωπίδες στην εκάστοτε έρευνα του. Για να καταφέρει να αποφύγει κάτι τέτοιο θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα ώριμος πνευματικά, αλλά και κοινωνικά, κάτι όμως που δεν επιτυγχάνεται(καλώς ή κακώς) μέσω μίας περιορισμένης μόρφωσης έως π.χ. το Λύκειο.
(σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις, οι οποίες επιβεβαιώνουν τον κανόνα, που όμως είναι οικτρά λιγοστές κατά την ταπεινή μου άποψη)

Το να ακυρώνουμε πλήρως τη δουλειά που γίνεται στις πανεπιστημιακές αίθουσες μοιάζει το λιγότερο.. άτοπο. Δεν μπορείς, π.χ. να επιθυμείς να αποδεχτούν τις επαναστατικές απόψεις σου όταν δεν ξέρεις να μιλάς στην γλώσσα των περισσοτέρων ανθρώπων(εννοώ την επιστημονική "γλώσσα" που αναπτύσσεται στα πανεπιστήμια: τον τρόπο δηλαδή να πραγματοποιείς πειράματα, να ακυρώνεις θεωρίες ή να στηρίζεις νέες δικές σου κ.λ.π.)

Και αν όλα τα παραπάνω σας φαντάζουν παράλογα ή απλά "μία ακόμα προσωπική άποψη", δέστε τις στατιστικές μετρήσεις παγκοσμίως σχετικά με την πανεπιστημιακή συνδρομή στην ωρίμανση του ανθρώπου.
Τα ποσοστά ωριμότητας είναι συντριπτικά μεγαλύτερα στους απόφοιτους της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, από ότι χαμηλότερων εκπαιδευτικών επιπέδων. (σαφώς και υπάρχουν και εδώ κάποιες εξαιρέσεις, που όμως για ακόμα μία φορά είναι λιγοστές)

Για όλους τους παραπάνω λόγους, αλλά και για πολλούς ακόμα που δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να παραθέσω, πιστεύω ότι "ο τρίτος δρόμος προσέγγισης" εναλλακτικών θεμάτων είναι απαραίτητο να υπάρχει. Αυτός ο τρίτος δρόμος προκύπτει από την σύμπλευση επιστήμης και εναλλακτικών θεωριών, συνεργασίας διάφορων επιστημονικών τομέων με τις επαναστατικές ιδέες μεμονομένων ανεξάρτητων ερευνητών.

Αυτός ο τρίτος δρόμος πιστεύω ότι χαράχθηκε σταδιακά μέσα από αυτήν την κοινότητα, την Κοινότητα του Μεταφυσικού.
Και σκοπός των αυριανών ερευνητών, κατά την προσωπική μου άποψη, πρέπει να είναι η επιστημονική(με την έννοια της λογικής και της κριτικής σκέψης) προσέγγιση των λεγόμενων ανεξήγητων φαινομένων ώστε να τα τοποθετήσουμε στην πραγματική τους βάση. Στην προσπάθεια όμως αυτή, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι πολλές "θεωρίες" θα χρειαστεί να απομυθοποιηθούν γιατί απλά.. είναι αβάσιμες ή φανταστικές.


Οπότε, προσωπικά χαιρετίζω το άνοιγμα του παρόντος topic και καλώ όλα τα μέλη της κοινότητας μας να καταθέσουν την άποψη τους, ώστε να διαπιστώσω εγώ(αλλά και η υπόλοιπη ομάδα Gateway) αν ο "τρίτος δρόμος" που θέλουμε να πιστεύουμε ότι χαράζεται μέσα από την Κοινότητα του Μεταφυσικού αποτελεί και δικό σας στόχο.



----------------------------------------------------------------
Υ.Γ.: Αναφερόμενος στην ωρίμανση που συντελείται στις πανεπιστημιακές αίθουσες σαφώς και δεν εννοώ το κλασσικό μοτίβο φοιτητή που «καίγεται» σε καφετέριες τουρνουά τάβλι ή σε σκυλάδικα/ club, κλπ. Εννοώ τους φοιτητές, λιγοστούς παλαιότερα που όμως σήμερα όλο και πληθαίνουν, που κοπιάζουν για τη γνώση και βλέπουν το πανεπιστήμιο ως μία ακόμα ευκαιρία να εξελιχθούν.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-06, 19:54
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Το μήνυμά μου, Νίκο, δεν στρέφεται ενάντια στη μόρφωση, ούτε όταν αυτή τελείται σε Πανεπιστημιακό επίπεδο, (ασχέτως αν εγώ σε εκείνη την κρίσημη στιγμή και στην Ελλάδα εκείνης της εποχής, σιχάθηκα τόσο πολύ, που θέλησα να βγω απ αυτό το κατεστημένο). Στρέφεται ενάντια στον δογματισμό και στην αλαζονεία που γεννιέται συχνά σ αυτούς που επιλέγουν αυτόν τον τρόπο σπουδών. Κι οι ανατρεπτικοί που ανέφερα νωρίτερα, τις περισσότερες φορές, απόφοιτοι Πανεπιστημίων είναι, απλά εκείνοι έχουν το θάρρος και την τόλμη να κάνουν αυτό που ανέφερες κι εσύ, να κρίνουν την κατεστημένη γνώση (δόγμα) και αυτό δυστυχώς τους καθιστά αιρετικούς και συνήθως τους οδηγεί στο περιθώριο...
Ο Λάβκραφτ, που αναφέρατε, όταν εξερευνούσε το μεταφυσικό, έκανε αυτήν ακριβώς την ανατροπή, μιλώντας συνεχώς για μια Μη Ευκλίδεια Γεωμετρία...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 26-01-06 στις 20:06
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-06, 20:01
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Και αν όλα τα παραπάνω σας φαντάζουν παράλογα ή απλά "μία ακόμα προσωπική άποψη", δέστε τις στατιστικές μετρήσεις παγκοσμίως σχετικά με την πανεπιστημιακή συνδρομή στην ωρίμανση του ανθρώπου.
Τα ποσοστά ωριμότητας είναι συντριπτικά μεγαλύτερα στους απόφοιτους της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, από ότι χαμηλότερων εκπαιδευτικών επιπέδων. (σαφώς και υπάρχουν και εδώ κάποιες εξαιρέσεις, που όμως για ακόμα μία φορά είναι λιγοστές)
Εγω απο την προσωπικη μου εμπειρια δεν θεωρω οτι παιζει τοσο μεγαλο ρολο η συμμετοχη στην 3βαθμια εκπαιδευση στην ωριμανση του ατομου οσο η παιδεια γενικα,που ειναι κατι τελειως διαφορετικο.Βεβαια εξαρτατε κ απο το πως εννοει κανενας την ωριμανση,αν εννοεις ωριμανση το να γινεσαι ετοιμος να ενταχθεις στην κοινωνια τοτε προφανως εχεις δικιο αλλα εγω την εκλαμβανω αλλιως τη λεξη...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-06, 20:36
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Ως ωρίμανση Black Planet εννοώ την ικανότητα να μπορείς να αλληλεπιδράς με την κοινωνία, να ξέρεις τον τρόπο με τον οποίο μπορείς να αναιρέσεις καθολικά αποδεκτούς ισχυρισμούς αλλά και να στηρίξεις τους δικούς σου νέους και επαναστατικούς, όχι απαραίτητα να ενταχθείς απόλυτα σε αυτήν.

Και επιμένω, δεν είναι απόλυτος ο παραπάνω ισχυρισμός μου, υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα, άνθρωποι που δεν ακολούθησαν την πανεπιστημιακή οδό και κατάφεραν όμως να ωριμάσουν μέσα από μία πιο προσωπική εκπαίδευση.
Αν όμως δούμε τις δύο περιπτώσεις(πανεπιστημιακή μόρφωση ή μη) συγκριτικά τότε τα ποσοστά ωρίμανσης είναι συντριπτικά υπέρ της πρώτης.

Όπως και να' χει, νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι στο γεγονός ότι από τις πανεπιστημιακές αίθουσες μπορούν να βγουν άνθρωποι απελευθερωμένοι από δόγματα(ώριμοι κατ' εμέ) αλλά και δογματικοί.
Απλά, προσωπική πάλι άποψη μέσα από δικές μου εμπειρίες, οι περισσότεροι απελευθερωμένοι από δόγματα άνθρωποι έχουν περάσει από την τριτοβάθμια εκπαίδευση, ενώ η συντριπτική πλειοψηφία των προκατειλημένων ανθρώπων(με απόψεις κρυμμένες πίσω από παρωπίδες) προέρχονται από χαμηλότερα μορφωτικά επίπεδα. Αυτό πάντα ως γενικός κανόνας..
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-06, 12:06
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Χαιρετω με την σειρα μου το το θεμα αυτο κ τα ποστ του Beetle και του Solon ως δυο απ τα σημαντικοτερα ποστ που εχουν αναρτηθει στο (νεο) φορουμ του metafysiko.gr!!

Δηλωνω παρων και συντασσομαι μαζι σας,στην προσπαθεια σας.Ειπατε:

Παράθεση:
Ακροβατουμε στο μεταιχμιο της επιστημης και της ερευνας του Αγνωστου.Θα μπορουσαμε αραγε να ξεφυγουμε απο τις στενα δογματικες αντιληψεις των επιστημονων- καρεκλοκενταυρων, δινοντας ομως βαση στην επιστημονικη γνωση που κατακτηθηκε μεσα απο την ερευνα κορυφαιων επιστημονων; Θα μπορουσαμε να ταξιδεψουμε στον κοσμο του παραξενου και του μυστηριου θετοντας νεα ερωτηματα για την επιστημη του αυριο, χωρις ομως να κατρακυλησουμε σε υπερβολες, γραφικοτητες και τσαρλατανισμο;
Παράθεση:
Για όλους τους παραπάνω λόγους, αλλά και για πολλούς ακόμα που δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να παραθέσω, πιστεύω ότι "ο τρίτος δρόμος προσέγγισης" εναλλακτικών θεμάτων είναι απαραίτητο να υπάρχει. Αυτός ο τρίτος δρόμος προκύπτει από την σύμπλευση επιστήμης και εναλλακτικών θεωριών, συνεργασίας διάφορων επιστημονικών τομέων με τις επαναστατικές ιδέες μεμονομένων ανεξάρτητων ερευνητών.

Αυτός ο τρίτος δρόμος πιστεύω ότι χαράχθηκε σταδιακά μέσα από αυτήν την κοινότητα, την Κοινότητα του Μεταφυσικού.
Και σκοπός των αυριανών ερευνητών, κατά την προσωπική μου άποψη, πρέπει να είναι η επιστημονική(με την έννοια της λογικής και της κριτικής σκέψης) προσέγγιση των λεγόμενων ανεξήγητων φαινομένων ώστε να τα τοποθετήσουμε στην πραγματική τους βάση. Στην προσπάθεια όμως αυτή, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι πολλές "θεωρίες" θα χρειαστεί να απομυθοποιηθούν γιατί απλά.. είναι αβάσιμες ή φανταστικές.
Ερχομαι να συμφωνησω,κ να βοηθησω σε αυτο. Ελπιζω κ ολα τα μελη μας γιατι ολοι εχουμε εναν και μοναδικο σκοπο..ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ,κανεις μας δεν θελει να πιστευει ενα ψεμα,κανεις μας δεν θελει να πιστευει μια πλανη.Αληθινη ερευνα σημαινει: πιστευε κ μη, ερευνα..Αλλα καποτε η ερευνα τελειωνει ερχονται αποτελεσματα,αποδειξεις..Ποσα μας εξηγησε η επιστημη? Που θα ειμασταν χωρις αυτη?? Δεν ειναι ομορφο να απομυθοποιουμε μαγικες κ παραμυθενιες ιστοριες,ολοι μας θα θελαμε να ζουμε σε εναν κοσμο γεματο μαγεια κ μυστηριο ισως αλλα κ παλι θα μας ετρωγε το σαρακι της γνωσης..ειναι εμφυτο χαρακτηριστικο της ανθρωπινης φυσης. Και ΝΑΙ η επιστημη μας εξηγησε πολλα..αλλα υπαρχουν τοσα αλλα,τοσα πολλα τα οποια δεν μας εξηγησε,τοσα αλλα που το να μην μπορει να δωσει απαντηση ειναι εγγενης της αδυναμια.Δεν μπορει να απαντησει σε ολα,το παραδεχεται απο μονη της,αλλα κ αυτη ειναι τοσο θαυμασια κ μυστυριωδης ωρες ωρες..μας δινει τοσα παραξενα φαινομενα που ξαφνικα περασαν απο την σφαιρα του φανταστικου σε αυτη του πραγματικου..σκεφτειτε: χαος,κβαντομηχανικη,πολλες διαστασεις,μαυρες τρυπες,ταξιδια στον χρονο,σκοτεινη υλη,big bang κ τοσα αλλα..Αυτα τα παραξενα προσεφερε η "δογματικη" κ "ορθοδοξη" επιστημη κ αρεσουν στους ερευνητες του παραξενου που τις προωθουν μαλιστα, οι οποιοι ξεχνουν οτι ολα αυτα τα εξωτικα βασιζονται σε θεμελιωδεις "δογματικους" Νομους κ Θεωριες..

Για αυτο οπως λεει ενας που ξερω (ποιος αραγε ) ερευνουμε τη μεταφυσικη του σημερα η οποια ισως ειναι η φυσικη του αυριο, δινουμε κατευθυνση στην επιστημη κ καταγγελουμε τα φαινομενα δογματισμου οταν υπαρχουν μεσα στα πανεπιστημια (κ εχω γινει μαρτυρας κ δραστης σε αυτο σε αυτο πολλες φορες) Η νεα γενια δεν μπορει να κλειστει σε κλουβια,οχι πια!! Ειναι εξυπνη,μορφωμενη καιγεται απο την διψα της πραγματικης γνωσης. Απομυθοποιει κ κρινει,δεν προσκολλαται ουτε σε επιστημονες ουτε σε "ερευνητες". μελετα κ τους δυο κ κρινει. Αυτη ειναι η γενια του αυριο αγαπητοι κ δεν θα την αλυσοδεσει κανεις,ακολουθει τον 3ο δρομο,αυτον της νεας χιλιετιας.

Μπροστα στις οθονες σας βλεπετε μια εκφραση αυτου του δρομου.Αυτο το site που δημιουργησε η gateway team. Αυτα τα ατομα καταφεραν κατι αξιοθαυμαστο..καταφεραν να δημιουργησουν μια σελιδα που ομοια της δεν υπαρχει στο ελληνικο ιντερνετ. Βρηκαν τη χρυση τομη. Εφτιαξαν εναν χωρο οπου μπαινουν ανθρωποι,επιστημονες κ μη, οι οποιοι χλευαζαν το μεταφυσικο κ τους ολους τους ερευνητες κ μενουν αναυδοι απο τα θεματα το επιπεδο των συζητησεων,τις συνεντευξεις κ τα αρθρα-κ αυτο ειναι προσωπικη διαπιστωση. Βγηκαν απ το λαγουμι του τσαρλατανισμου κ εκαναν την επανασταση τους. Για αυτο εγω αισθανομαι μεγαλη τιμη που ειμαι συντονιστης εδω σε ενα τετοιο πρωτοπορο site κ ας με χλευαζει ο καθε ανιδεος κλειστομυαλος σκεπτικιστης.

Οποιος αλλος θελει ακολουθει..

Με τιμη
Quendi
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-06, 15:56
Geowolf Ο χρήστης Geowolf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 480
Προεπιλογή

Αρχικά πρέπει να πω ότι σίγουρα είναι λάθος να μεταφερθεί η αντιπαράθεση από ένα άλλο θέμα (κούφια Γη) σε αυτό. Παίρνοντας όμως σαν αφορμή αυτήν την αντιπαράθεση καθώς και το αρχικό post του beetlejuice σε συνδυασμό με την ερώτηση του Jonathan Bright, «ποιος ο ρόλος των αυριανών επιστημόνων», μπορώ να πω τα εξής. Πρώτον η λέξη «αναζητητής» του χρησιμοποίησε ο beetlejuice είναι γενική και αντιπροσωπεύει οποιονδήποτε αναζητεί (προφανώς κάτι καινούριο) και δεν αποκλείει κανένα, ούτε «φωτογραφίζει» κάποια συγκεκριμένη κατηγορία αναζητητών. Δεύτερον επιστήμονας είναι αυτός που γνωρίζει κάτι καλά. Έτσι η κατοχή κάποιου πτυχίου δεν είναι απαραίτητα αρκετή για να χαρακτηριστεί κάποιος επιστήμονας, ούτε και η μη κατοχή πτυχίου από μόνη της είναι αρκετή για τον μη χαρακτηρισμό κάποιου ως επιστήμονα, σύμφωνα πάντα με τον παραπάνω ορισμό. Τρίτον, με βάση τα παραπάνω η ταύτιση του επιστήμονα με τον κολλημένο, πτυχιούχο, πανεπιστημιακό, συνωμότη (κλπ) και η αντίστοιχη ταύτιση του αναζητητή-ερευνητή με τον ανατρεπτικό, πρωτοπόρο, ανεξάρτητο, αιρετικό (κλπ) νομίζω ότι πρέπει να σταματήσει. Τέταρτον, οι λέξεις «αναζητητής» και «επιστήμονας» δεν εκφράζουν δύο αντίθετες έννοιες ούτε παρατάξεις, μπορούν να συνδυαστούν και η μία δεν ακυρώνει την άλλη. Πέμπτον, η παραπάνω ταύτιση πάει πακέτο και κάνει αυτονόητη τη σύγκρουση και τη διαμάχη των παραπάνω (επιστημόνων και αναζητητών). Αυτή η υποτιθέμενη διαμάχη πρέπει να σταματήσει (μαζί με τη λανθασμένη ταύτιση). Έκτον ο τίτλος που δίνουμε σε κάποιον (ή τον παίρνει μόνος του) δεν είναι αρκετός για να τεκμηριώσει την ορθότητα των λόγων του και γι’ αυτό ίσως θα έπρεπε να αποφεύγουμε την τιτλοφόρηση και να συζητάμε με βάση τις γνώσεις μας και τις εμπειρίες μας. Εξάλλου κακά παραδείγματα μπορούν να βρεθούν και στα δύο στρατόπεδα («επιστημόνων» - «ερευνητών»), αυτά όμως τα παραδείγματα δε πρέπει να γενικεύονται και να χρησιμοποιούνται για τη συνέχιση και τη διεύρυνση της σύγκρουσης. Τα παραπάνω νομίζω ότι με τοποθετούν σε συμφωνία με τα γραφόμενα του beetlejuice και του Solon Aimonas Eautou σε σχέση με την τρίτη οδό. Όλοι έχουν το δικαίωμα να είναι σκεπτικιστές όπως έχουν και το δικαίωμα της αμφισβήτησης. Καθένας έχει διαφορετικό χαρακτήρα και έτσι διαφέρει και ο τρόπος που κάνει μια συζήτηση. Έτσι αν σκοπός κάποιου είναι η πρόοδος και η αναζήτηση, πρέπει να διαθέτει μέτρο και να αποφεύγει τους άσκοπους διαπληκτισμούς. Κανείς δεν πρέπει και δεν μπορεί να «καπελώνει» ούτε την επιστήμη ούτε την αναζήτηση. Η προσφορά στην πρόοδο είναι δικαίωμα και ευθύνη όλων. Η συμπόρευση και η συνεργασία είναι ο καλύτερος δρόμος.
__________________
ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.