Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι σωστό το μοντέλο "Σύμπλευση του χώρου της αναζήτησης&επιστημονικών ανακαλύψεων;
ΝΑΙ 29 80,56%
ΟΧΙ 7 19,44%
Ψήφισαν: 36. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 01-02-06, 15:56
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Σίγουρα έτσι όπως τα λες είναι. Για τον λόγω αυτό είπα απευθύνεται σε όσους που γνωρίζουν ακριβώς γιατί σπουδάζουν.
Είναι λίγο εκτός θέματος αλλά όπως κι΄εσύ εντυπωσιάσθηκα και πραγματικά ήθελα να το μοιρασθώ μαζί σας.

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-02-06, 16:34
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Όμως γιατί δεν το βλέπουμε από την άλλη πλευρά.
Μήπως ή όλη του ομιλία δεν απευθύνετε όχι μόνο σε όσους έχουν στόχο το χρήμα αλλά γενικότερα σε όσους θέλουν να πετύχουν στη ζωή τους εκπληρώνοντας τα οράματα τους ;
Μήπως οι σπουδές όπως έχουν διαμορφωθεί σήμερα με την εξειδίκευση και κανόνες είναι μια πλύση εγκεφάλου, ένα χωνευτήρι ελεύθερων μυαλών;
Εάν με ρωτήσετε εμένα προσωπικά όλα όσα έμαθα τα έμαθα μόνος μου από τα βιβλία που αγόραζα, και μελέτες που διάβαζα. Η σχολή, μου πρόσφερε μόνο τον αναγκαίο εξοπλισμό που σε καμία περίπτωση λόγω κόστους δεν θα μπορούσα να αποκτήσω για τα πειράματα μου.
Για να πω και μερικά πράγματα ακόμα. Από τα χρόνια μου στη τριτοβάθμια εκπαίδευση τα χρήσιμα ήταν τα δύο μόνο. Τα υπόλοιπα ήταν απλή συμμετοχή και εξετάσεις για να πάρω ένα πτυχίο, που το οποίο στο τέλος αρνήθηκα να πάρω ως προσωπική διαμαρτυρία για τη κατάντια του εκπαιδευτικού μας συστήματος.
Αυτό έγινε όταν μια μέρα άρχισα να κοιτάω γύρω μου και δεν έβλεπα τίποτα παρά από συνδικαλισμένους καθηγητές που ήθελαν να λέγονται και επιστήμονες που έκλειναν τα εργαστήρια ακριβώς στην ώρα τους (το πείραμα και η έρευνα δεν έχει χρονικά περιθώρια. Πχ σήμερα θα κάνω αυτό το πείραμα από τις 14:00 έως τις 16:00), διαδρόμους γεμάτες από κακόγουστες αφίσες που μίλαγαν για τα πάντα εκτός από την επιστήμη, τραπεζάκια συνδικαλιστικά και γύρω τους ένα τσούρμο σχολιάζοντας και αγορεύοντας ως εκκολαπτόμενοι βουλευτές, αδιάφοροι φοιτητές/σπουδαστές να λιάζονται κάτω από τον ήλιο περιμένοντας να περάσει η ώρα, αλλά αγχωμένα παιδάκια που τρέχουν αριστερά δεξιά μαζεύοντας φωτοτυπίες και σχεδιάζοντας κόλπα για αντιγραφή. Να πω κι΄ άλλα ;
Όλα αυτά ήταν μερικές εικόνες στα μάτια ενός απογοητευμένου νέου που ήλπιζε και πανηγύριζε όταν είδε τα αποτελέσματα μετά το τέλος του λυκείου, που πίστευε πως είχε φθάσει η ώρα να ανακαλύψει τα μυστικά των ηλεκτρονικών, των αυτοματισμών και της ρομποτικής κλπ κλπ.
Γι΄ αυτό τα λόγια του κυρίου με άγγιξαν, μου θύμισαν ξανά την δολοφονία του οράματος μου να βρίσκομαι στα εργαστήρια μελετώντας τους κανόνες της κυβερνητικής, σχεδιάζοντας νοήμονα αυτοελεγχόμενα και αυτοαναπαραγόμενα συστήματα, να φθάσω εκεί που δεν κατάφεραν να φθάσουν οι άλλοι.
Συγγνώμη εάν σας κούρασα αλλά βλέπετε όταν κάνετε κι εσείς τον απολογισμό σας μετά από τα 40 σας χρόνια ίσως τα πράγματα θα φαίνονται εντελώς διαφορετικά.

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-02-06, 17:22
Geowolf Ο χρήστης Geowolf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 480
Προεπιλογή

Νόμίζω ότι η απάντηση που έδωσε ο Solon Aimonas Eautou στο κείμενο που παρέθεσε ο Cap-10 ήταν η πρέπουσα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cap-10
Για να πω και μερικά πράγματα ακόμα. Από τα χρόνια μου στη τριτοβάθμια εκπαίδευση τα χρήσιμα ήταν τα δύο μόνο. Τα υπόλοιπα ήταν απλή συμμετοχή και εξετάσεις για να πάρω ένα πτυχίο, που το οποίο στο τέλος αρνήθηκα να πάρω ως προσωπική διαμαρτυρία για τη κατάντια του εκπαιδευτικού μας συστήματος.
Αυτό έγινε όταν μια μέρα άρχισα να κοιτάω γύρω μου και δεν έβλεπα τίποτα παρά από συνδικαλισμένους καθηγητές που ήθελαν να λέγονται και επιστήμονες που έκλειναν τα εργαστήρια ακριβώς στην ώρα τους (το πείραμα και η έρευνα δεν έχει χρονικά περιθώρια. Πχ σήμερα θα κάνω αυτό το πείραμα από τις 14:00 έως τις 16:00), διαδρόμους γεμάτες από κακόγουστες αφίσες που μίλαγαν για τα πάντα εκτός από την επιστήμη, τραπεζάκια συνδικαλιστικά και γύρω τους ένα τσούρμο σχολιάζοντας και αγορεύοντας ως εκκολαπτόμενοι βουλευτές, αδιάφοροι φοιτητές/σπουδαστές να λιάζονται κάτω από τον ήλιο περιμένοντας να περάσει η ώρα, αλλά αγχωμένα παιδάκια που τρέχουν αριστερά δεξιά μαζεύοντας φωτοτυπίες και σχεδιάζοντας κόλπα για αντιγραφή. Να πω κι΄ άλλα ;
Αγαπητέ Cap-10 πιστεύω ότι γενικεύεις κάπως τα πράγματα αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι η κατάσταση που αναφέρεις δεν υφίσταται. Μην ξεχνάμε όμως ότι τα πανεπιστήμια, οι καθηγητές, οι φοιτητές κλπ αποτελούν μέρος της κοινωνίας και η κατάσταση που επικρατεί γενικά στην εκπαίδευση αντικατοπτρίζει την κατάσταση που επικρατεί γενικότερα στην κοινωνία.
__________________
ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-02-06, 09:43
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Η ζωη της ανθρωπινης ιστοριας κανει κυκλους..Το ιδιο και καθε επι μερους τομεας της. Και στο χωρο της αναζητησης λοιπον, το καινουργιο ερχεται να συμπληρωσει (και να γκρεμισει σε ορισμενες περιπτωσεις) το παλιο. Ειναι σιγουρο (και απολυτα σεβαστο) οτι η παραπανω διαδικασια δεν αρεσει σε πολλους.. Ας ειναι. Η ελληνικη νεολαια (κομματι της οποιας εκπροσωπουμε), φρεσκια, δυναμικη, σκεπτομενη, απαλλαγμενη απο κομπλεξ του παρελθοντος, εφοδιασμενη με τις νεες τεχνολογιες, δηλωνει "παρων" και ειναι ετοιμη να συμβαλει σε μια λειτουργικοτερη κοινωνια βγαζοντας την απο τα αδιεξοδα που την οδηγησαν οι παλαιοτεροι.

Πολύ όμορφα λόγια beetlejuice. Πράγματι θα ήθελα να είναι έτσι τα πράγματα αλλά δεν είναι.
Για να είναι έτσι τα πράγματα η νεολαία πρώτα πρέπει να κάνει την επανάσταση της που δυστυχώς δεν την έχει κάνει.
Το να γράφω με κουράζει βλέπετε ανήκω σε μια γενιά που δεν είχαμε chat, forums κλπ. Για μας που ζούσαμε στη Αθήνα τα chat και τα forums ήταν τα βράδια στη Φωκίωνος Νέγρη, στη πλατεία Εξαρχείων, στην Ομόνοια κλπ, πίνοντας και συζητώντας ατέλειωτες ώρες. Επειδή δεν είμαι πολύ του γραψίματος θα σας κάνω μια απλή ερώτηση.
Ποια ήταν η μεγαλύτερη εμπειρία της ζωής σας;

Η ερώτηση είναι ρητορική... δεν χρειάζεται να απαντήσετε δημόσια. Απλά σκεφτείτε.

Καλή σας μέρα

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-02-06, 19:08
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Μόνο ένα σχόλιο για την ομιλία του ενός από τους πλουσιότερους των ανθρώπων στον κόσμο: ναι, υπάρχουν μερικές διάνοιες που κατάφεραν να παρατήσουν το πανεπιστήμιο και να γίνουν πλούσιοι, αλλά δε μας λεει πόσοι είναι αυτοί που περιφρόνησαν και παρατησαν το πανεπιστήμιο και ποσοί άλλοι που δε μπήαν σε αυτό κοιμούνται σε παγκάκια...

Το πανεπιστήμιο δεν είναι μονόδρομος στη ζωή, αλλά δε σημαίνει και πως είναι παραδειγμα προς αποφυγη επειδή κάποιοι πέτυχαν οικονομικά προσπερνώντας το...

Αυτό για να μην ψαρώνουμε και τα ισοπεδώνουμε όλα με βάση τις βλακείες μερικών που σχηματίζουν εικόνα για τον κόσμο με βάση τις εμπειρίες μόνο του εαυτού τους και μερικών φίλων τους...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-02-06, 19:37
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Δυστυχώς βλέπω ότι η συζήτηση έχει ξεφύγει από το αρχικό της θέμα. Εδώ δεν κρίνουμαι αν το πανεπιστήμιο είναι η μόνη οδός ή όχι, φυσικά και μία τόσο απόλυτη άποψη δεν μπορεί να γίνει δεκτή, δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Στο παρόν thread ακούγονται απόψεις σχετικά με το αν και κατά πόσο ο λεγόμενος "τρίτος δρόμος" της μεταφυσικής αναζήτησης είναι ο ενδεδειγμένος..
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-02-06, 14:49
Το avatar του χρήστη mrpv
mrpv Ο χρήστης mrpv δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2003
Μηνύματα: 389
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Larry Ellison, αν δούμε το σκεπτικό του και την θέση του, τότε διαδίδει την απόλυτη αλήθεια.

Και έχει ακόμα περισσότερο δίκιο όταν μιλά σε σπουδαστές του Yale, διότι οι άπειροι νέοι που φοιτούν εκεί έχουν βλέψεις για την κορυφή. Βέβαια ο κ. Ellison δεν είναι ο δεύτερος πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο και ίσος ούτε ο Bill Gates, όπως αναφέρει. Οι άνθρωποι αυτοί έχουν μετοχές της εταιρίας τους με τεράστιες υπεραξίες τις οποίες όμως δεν μπορούν να ρευστοποιήσουν. Υπάρχουν άλλοι που είτε δεν μπορούν να εμφανιστούν αλλά ούτε να το πουν, με τεράστια ποσά σε μετρητό και περιουσία άμεσα αξιοποιήσιμη. Η οποία προέρχεται από ακόμα πιο αντισυμβατικούς πόρους. Κρατήστε την λέξη αντισυμβατικός.

Ο άνθρωπος αυτός δεν μίλησε στους φοιτητές έως αλήτης όπως βιάστηκαν να τον χαρακτηρίσουν οι ακαδημαϊκοί και να τον κατεβάσουν αλλά ήθελε σκόπιμα να ταράξει τον χώρο του πανεπιστημίου. Κάντε εδώ μια απλή σκέψη,

- Αν οι ακαδημαϊκοί ήξεραν να κάνουν business καλύτερα από τον Ellison θα καθόντουσαν στο Πανεπιστήμιο;

-Όχι

-Τότε γιατί πουλάνε τόσο ακριβά την γνώση αυτή στους Μαθητές τους.

-Μα γιατί τους έχουν πείσει ότι έτσι θα φτάσουν στην κορυφή.

-Και γιατί να το κάνουν αυτό;

-Μα για να τα κονομήσουν οι ίδιοι.

Αν τώρα προσθέσετε στην λίστα των πιο πετυχημένων και αυτούς που σπούδασαν τότε θα δείτε ανθρώπους που δεν είχαν σχέση με το management ή τα οικονομικά σε συντριπτικό βαθμό. Άνθρωποι που επιστημονικά δεν είχαν συγγένεια με αυτό που σταδιοδρόμησαν, έλαμψαν.

Στην Ελλάδα του σήμερα υπάρχει παρόμοια γαλουχία στο παιδί. Πολλοί από εσάς στο forum έχετε τα χαρακτηριστικά έντονα, άλλοι λιγότερο και άλλοι έχετε συμβιβαστεί με τις απόψεις αυτές. Εδώ θα θυμηθώ διάλογο με μέλος του φόρουμ μάλιστα συντονιστή ο οποίος έγραψε :
"...μα γιατί να γίνει κανείς γιατρός, για την κοινωνική και για την οικονομική καταξίωση..."
Για το έργο, την προσφορά;

Ας κάνουμε ένα συνδυασμό όλων των στοιχείων που υπάρχουν:

Είσαι άπειρος.
Είσαι στο Πανεπιστήμιο.
Σε λίγο καιρό θα είσαι στην Παραγωγή.
Πρέπει να εργαστείς για να επιβιώσεις.
Οι γνώσεις που παίρνεις είναι από μελλοντικούς ανταγωνιστές σου.
Οι γονείς σου και η κοινωνία, σε έχουν πείσει ότι η επιτυχία περνά από εκεί.
Οι ισχυροί περιμένουν ένα καλό εργαλείο από εσένα.
Οι ισχυροί περιμένουν ένα καλό εργαλείο από το Πανεπιστήμιο.
Εσύ πιστεύεις στην διαδικασία.

Και με όλα τα πιο πάνω πιστεύεις ότι έχεις όλες τις ευκαιρίες μπροστά σου;


Αυτά μάγκες.

ΥΓ
Προσωπικά, παρ’ ότι σπούδασα στα 18 χρόνια μου έδωσα μάχη με τους γονείς μου μέχρι ρήξης, κατάφερα να γίνω ότι ήμουν στα 18 μετά τα τριάντα, και αυτό συνειδητά. Οι σπουδές, ο στρατός, και τα πρέπει της κοινωνίας μου στέρησαν 15 χρόνια ζωής, και ίσως να μου στερούν πράγματα ακόμα.
__________________
Mr PV
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-02-06, 16:42
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Ειλικρινά με στεναχωρεί αυτή η τάση για απόλυτη απαξίωση της πανεπιστημιακής διαδικασίας, αλλά κυρίως των ατόμων που παίρνουν μέρος σε αυτήν.

Το γεγονός φίλε mrpv ότι η διαδικασία του πανεπιστημίου δεν λειτούργησε με θετικό τρόπο για εσένα, ή για τον κ. Ellison ή και αρκετούς άλλους ανθρώπους που αργότερα χρειάστηκε να κάνουν μία νέα επανάσταση για να ξεφύγουν από αυτό στο οποίο είχαν εν αγνοία τους πέσει, δεν σημαίνει ότι η διαδικασία αυτή καθ’ αυτή είναι αρνητική.
Όντως, για τη συντριπτική πλειοψηφία των νέων σήμερα η διαδικασία του πανεπιστημίου θα λειτουργήσει κατά αυτόν τον τρόπο και οι περισσότεροι δεν θα μπορέσουν να κάνουν τη δική τους επανάσταση ώστε να ξεφύγουν κάποτε από αυτό.
Όμως, αυτό που προσφέρεται στις πανεπιστημιακές αίθουσες είναι "γνώση", ενώ mrpv αυτό για το οποίο κάνεις λόγο και προσπαθώ τώρα να σου απαντήσω είναι το πως ο κάθε άνθρωπος θα χρησιμοποιήσει αυτή τη "γνώση".. δηλαδή ο τρόπος αξιοποίησης της.

Έχω κουραστεί να ακούω τους πάντες να "επαναστατούν", να πηγαίνουν κόντρα στα πάντα.. δεν γίνεται όλα να είναι λάθος. Το πανεπιστήμιο ως θεσμός δεν γίνεται να είναι απλά ένα λάθος, λάθος είναι ο τρόπος με τον οποίο το προσεγγίζει η κοινωνία αλλά και πολλοί νέοι.
Από εκεί και πέρα όμως, για εμένα η πραγματική επανάσταση είναι όχι να επαναστατείς διά της απουσίας σου ή της πλήρης απαξίωσης ενός θεσμού.. αλλά να εκμεταλλεύεσαι τα εφόδια που αυτό μπορεί να σου προσφέρει με τρόπο δημιουργικό, με έναν απώτερο και ουσιαστικό σκοπό.

Επανάσταση για εμένα δεν είναι: παρατήστε το πανεπιστήμιο και προσπαθήστε να βγάλετε χρήματα(αυτό στην ουσία είναι η πλήρης απορρόφηση σου από την κοινωνία του κέρδους στην οποία ζούμε και ακολουθεί το μοτίβο: σπούδασε για το χρήμα, επαναστάτησε για τον πλούτο κλπ, η γνώση όμως που είναι, ή παρατήστε το πανεπιστήμιο για να κυνηγήσετε την πραγματική ανεξάρτητη γνώση κλπ..
Επίσης, επανάσταση δεν είναι να κατακεραυνώνουμε το πανεπιστήμιο σχολιάζοντας ότι π.χ. οι ακαδημαϊκοί έχουν ως στόχο μόνο το χρήμα και άλλα ισοπεδωτικά επιχειρήματα.

Από την άλλη, αγνοείς τελείως το γεγονός ότι στο πανεπιστήμιο παρέχονται αξιολογότατα βιβλία(τα περισσότερα εκ των οποίων κοστίζουν πάνω από 30 ευρώ) έτσι ώστε στο τέλος των σπουδών σου να έχεις αποκτήσει μία πραγματικά σημαντική βιβλιοθήκη πάνω στο αντικείμενο σου, παρέχονται μαθήματα και εργαστήρια που εκτός πανεπιστημίου πληρώνεις αδρά για να τα παρακολουθήσεις και τόσα άλλα.
Και όλα αυτά δίχως δίδακτρα(ως προς το αρχικό σου πτυχίο, μιας και έπειτα έχεις τη δυνατότητα και τα προσόντα πλέον να βγάζεις τα προς το ζειν, εφόσον βέβαια επιθυμείς κάτι τέτοιο, μιας και αρκετοί συνεχίζουν να κάθονται παραπονούμενοι για διάφορα όπως π.χ. αυξημένη ανεργία κλπ).

Και για να ολοκληρώσω, το πανεπιστήμιο προσφέρει πολλά: από ουσιαστική γνώση έως τρόπους για να απορροφηθείς από την σημερινή κοινωνία του κέρδους κλπ.
Το γεγονός ότι κάποιοι σε αυτό το φόρουμ ή γενικά σε παγκόσμια κλίμακα δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τη διαδικασία του πανεπιστημίου για τα όνειρα τους και απορροφήθηκαν ή πήγαν να απορροφηθούν από κατώτερα ιδεώδη(κέρδος κλπ) δεν αποδεικνύει τίποτα περισσότερο από το εξής: την αδυναμία τους να ακολουθήσουν τους προσωπικούς τους στόχους μέσα σε αυτό το περιβάλλον.
Από εκεί και πέρα, προσωπική μου άποψη, η πραγματική επανάσταση σήμερα είναι να μπεις μέσα στη διαδικασία του πανεπιστημίου όπου κυριαρχούν χαμηλά ιδεώδη(προσωπική πολιτική εξέλιξη, χρηματικό κέρδος, κλπ) και να καταφέρεις να αντιμετωπίσεις όλα αυτά τα εμπόδια ώστε εστιάσεις στην ουσία αυτού του ιδρύματος: στη γνώση που σου προσφέρει.

Αν κάποιοι, οι περισσότεροι ίσως, στο παρελθόν δεν τα κατάφεραν αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι θα αποτύχουν.
Ο «τρίτος δρόμος» στην πνευματική αναζήτηση, για να επανέρθουμε και στο θέμα μας, δεν μπορεί να ακολουθηθεί από την πλειοψηφία.. αυτό αν μη τι άλλο το γνωρίζουμε. Είναι γι' αυτούς που θα καταφέρουν να αποκτήσουν πανεπιστημιακές γνώσεις δίχως όμως να απορροφηθούν από την όλη διαδικασία.

Τέλος, το γεγονός ότι κατάφερες μετά από χρόνια να κάνεις τη δική σου επανάσταση είναι όντως κάτι πολύ σημαντικό.. δεν έχουν πολλοί αυτή τη δύναμη. Όμως, η επανάσταση δεν είναι κάτι που χρειάζεται να κάνουν όλοι ανεξαιρέτως.. μιας και κάποιοι καταφέρνουν να μείνουν αλώβητοι εξαρχής.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-02-06, 20:14
Το avatar του χρήστη mrpv
mrpv Ο χρήστης mrpv δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2003
Μηνύματα: 389
Προεπιλογή

Solona έχεις 2 παρεξηγήσεις σε αυτά που έγραψα:

1
Δεν υποτιμώ το πανεπιστήμιο ούτε την διαδικασία. Οι φοιτητές όμως που κοινωνούν αυτή την γνώση τι έχουν ως θέλγητρο;
Αν είναι μια σταδιοδρομία μέσα από την κοινωνική προσφορά τότε, όχι δεν αναφερόμουν σε αυτούς. Αλλά ο φοιτητής του Yale είναι κάτι άλλο, έχει πάει εκεί για συγκεκριμένο σκοπό και έχει άπειρες βλέψεις. Δεν είναι το ίδιο. Απλά είναι η ατόφια εμψύχωση του κανόνα.

2
Δεν είπα ότι έκανα επανάσταση ποτέ, απλά έφτασα να είμαι ξανά 18, άλλο έγραψα και άλλο κατάλαβες. Μην εξιδανικεύεις εύκολα πράγματα και καταστάσεις.
__________________
Mr PV
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-02-06, 22:30
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Όπως καταλαβαίνω, όντως άλλα ήθελες να πεις και άλλα κατάλαβα εγώ. Δεν διέκρινα τις διαφοροποιήσεις που αναφέρεις. Όπως και να έχει, οι τοποθετήσεις μας νομίζω ότι συμβάλουν γενικά στο θέμα της συζήτησης.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.