Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-03-12, 23:50
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν έχω διαβάσει το επίμαχο διήγημα και συγχωρήστε με αν κάνω λάθος
Τωρα τι να σου πω.....σε αυτον τον κοσμο ολα σχετικα ειναι. Ενας θα ελεγε οτι κανεις λαθος που δεν το εχεις διαβασει, και αλλος οτι θα εκανες μεγαλο λαθος να το διαβασεις.

Εγω παντως θα σε παρακαλουσα, η μαλλον θα σε προκαλουσα να το διαβασεις και να ερθεις να μας πεις τη γνωμη σου.....
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 28-03-12 στις 23:51
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-03-12, 02:14
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Η ερώτηση δεν ήταν πως θέλω να είναι γραμμένο και διαμορφωμένο ένα μυθιστόρημα, ήταν το πως αντιλαμβάνεσαι ένα συγγραφικό έργο. Ήξερα τι ρωτούσα, γιατί ήξερα τι θα απαντούσα! Εμμένω στην άποψη ότι το έργο της fantasy είναι απαράδεκτο για 'μένα, εξήγησα δε τους λόγους στο επίμαχο topic. Όχι, αν ευλογούσε τα γένια μας και πάλι την ίδια κριτική θα είχε, εξήγησα δε τους λόγους (πάλι) στο επίμαχο topic (οι ίδιοι είναι).

Αν και εδώ δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να μιλήσουμε για την fantasy και τα έργα της, γιατί λέμε την γνώμη μας για κάτι άλλο. Αν θέλεις, μεταφερόμαστε εκεί.

Ουδεμία σχέση το ένα topic με το άλλο.
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-03-12, 10:19
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

πως αντιλαμβανομαι ενα συγγραφικο εργο...μμμ...λοιπον, για να δουμε...


σαν βιβλιοφαγος που ειμαι, κ διαβαζω σχεδον οτι πεσει στα χερια μου...εχω παρατηρησει οτι αυτα που μου φερνουν ευχαριστηση ειναι αυτα που μου δινουν πληροφοριες κ γνωσεις...

κ γενικα αυτα που μπορω να κλεισω το βιβλιο κ να πω οτι κατι αλλαξε τωρα μεσα μου...

οτι κ να ειναι αυτα...ειτε μυθιστορημα, ειτε δοκιμιο, ειτε εμπορικο, ειτε σπανιο...δεν κανω διαχωρισμο...αρκει να το τελειωσω κ να μην ειμαι πια η ντεμι...


αλλα οπως ανεφερα κ πιο πανω...δεν ξερω αν μετραει η γνωμη μου, γιατι διαβαζω σχεδον τα παντα...απο μικρη...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-03-12, 14:05
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερώτηση δεν ήταν πως θέλω να είναι γραμμένο και διαμορφωμένο ένα μυθιστόρημα, ήταν το πως αντιλαμβάνεσαι ένα συγγραφικό έργο.
Προφανώς, δεν καταλαβαίνω τί θέλεις να πεις.

Θεωρώ πως όταν μιλάμε για συγγραφικά έργα, εννοούμε λογοτεχνία στη μορφή που να την παρακολουθούν όλοι.
Το αν εγώ προτιμώ τη Φανταστική Λογοτεχνία κι εσύ το Ιστορικό Μυθιστόρημα,
δεν παίζει ρόλο καθώς και οι δύο μπορούμε να διαβάσουμε και τα δύο είδη.

Άλλωστε, αυτό το συμπέρασμα βγαίνει και από τη φράση :

Παράθεση:
Οπότε, για να βοηθηθούν και οι νέοι (επίδοξοι) συγγραφείς του μεταφυσικού,
που γράφεις στο αρχικό μήνυμα του θέματος.

Η μελέτη Μηχανολογίας δεν αφορά εμένα και, φαντάζομαι, τη συντριπτική πλειοψηφία μελών κι επισκεπτών του φόρουμ
(και μελέτες Αστρονομίας που θα ενδιέφεραν εμένα, επίσης δεν αφορούν το μεγαλύτερο κομμάτι).

Πώς θα βοηθηθεί η κάθε fantasy, αν μιλάμε για δοκίμια ή μελέτες;

Επίσης, τί εννοείς όταν γράφεις :

Παράθεση:
Ήξερα τι ρωτούσα, γιατί ήξερα τι θα απαντούσα!
φαντάζομαι, δεν άνοιξες το συγκεκριμένο θέμα για να το κατανοείς μόνο εσύ.

Υ.Γ. (προς συντονιστές): Το τμήμα πολυσυγγραφίας έχει τον "κανόνα" : Πρόκειται για το γνωστό παιχνίδι της πολυσυγγραφίας
όπου δίνεται ένα θέμα-εισαγωγή και τα μέλη της Αγοράς προσθέτουν κάθε φορά από μια συνέχεια της ιστορίας.

Το επίμαχο διήγημα, όπως και το παρόν θέμα, δεν εμπίπτουν σε αυτήν την κατηγορία.
Μήπως πρέπει να μεταφερθούν στο κομμάτι FantasyGate Team;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-03-12, 14:23
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μήπως πρέπει να μεταφερθούν στο κομμάτι FantasyGate Team
Αυτό θα μου άρεσε κι εμένα αλλά η φίλη Μελιάν δεν νομίζω να δεχτεί κάτι τέτοιο.
Αγαπητέ μου φίλε το τμήμα πολυσυγγραφίας και το fantasy Gate Team είναι δύο τμήματα που έχουν κοινά. Ρώτησα τη φίλη Μελιάν και είπε ότι όσα δημοσιευονται εδώ και όσα δημοσιεύονται στο άλλο είναι το ίδιο. Απλά όσα γράφονται στο τμήμα πολυσυγγραφίας δεν μπορούν να δημοσιευτούν στο άλλο τμήμα και αντίθετα. Αυτό γίνεται για να υπάρχουν και τα δύο. Ανήκουν στο ίδιο τμήμα. Έχω στείλει ένα διήγημα εκεί και πήρε έγκριση από τη Μελιάν, αλλά δεν επιτρέπεται να δημοσιευτεί εδώ. Όπως και τα διηγήματα που δημοσίευσα εδώ δεν μπορούν να δημοσιευτούν στη Fantasy Gate κατάλαβες;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-03-12, 14:30
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Συγγραφικό έργο δεν είναι μόνο ο τομέας της λογοτεχνίας ή των μυθιστορημάτων. Είναι από δοκίμια και μελέτες, μέχρι και πεζογραφία. Η λογοτεχνία (που είναι το πιο διαδεδομένο είδος έργου) είναι απλά μία κατηγορία αυτού. Το ότι η μελέτη της Αστρονομίας δεν αφορά τους περισσότερους σ' αυτό το forum, δεν σημαίνει πως δεν είναι συγγραφικό έργο. Άσχετα αν έχει απήχηση ή όχι. "Επίδοξοι συγγραφείς", λοιπόν, δεν έχουν να κάνουν μόνο με διηγήματα και παραμύθια, αλλά και με κάθε τι που έχει να κάνει με ανάγνωση. Η fantasy θα βοηθηθεί από εκείνους που αρέσκονται στη μελέτη παρόμοιων αναγνωσμάτων και θα πουν την γνώμη τους για το τι τους αρέσει, τι δε τους αρέσει κ.τ.λ.

Παράθεση:
Πώς θα βοηθηθεί η κάθε fantasy, αν μιλάμε για δοκίμια ή μελέτες;
Είμαι της γνώμης ότι μιας και βρισκόμαστε σε ένα forum που ναι μεν υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν ότι θα μεταμορφωθούν σε πεταλούδες, υπάρχουν όμως και άνθρωποι που πιστεύουν ότι είναι ένας ιδανικός χώρος για συζητήσεις πολύ ποιοτικές και λίγο μεγαλυτέρου επιπέδου. Πιστεύω ότι εκεί θα βοηθήσει περισσότερο ένα δοκίμιο, παρά ο Tolkien. Είναι γενικό το topic, για να βοηθηθεί και ο κάθε νέος επίδοξος συγγραφέας ακούγοντας τις γνώμες των συμforumιτών του, αλλά και για να γίνει μία νήξη πέρα από τα "κλασσικά" είδη έργων.

Άλλωστε η ερώτηση του πως αντιλαμβάνεσαι ένα συγγραφικό έργο, δεν έχει περιορισμούς στη λογοτεχνία.

Παράθεση:
φαντάζομαι, δεν άνοιξες το συγκεκριμένο θέμα για να το κατανοείς μόνο εσύ.
Σίγουρα όχι.
Απάντησα και λίγο πιο πάνω, ότι όταν ρωτάω πως αντιλαμβάνεται κανείς ένα συγγραφικό έργο, δεν περιορίζεται μόνο σε ένα είδος. Οπότε "ανακατεύονται" και άλλα είδη πέρα από λογοτεχνικά.
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-03-12, 15:16
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγραφικό έργο δεν είναι μόνο ο τομέας της λογοτεχνίας ή των μυθιστορημάτων. Είναι από δοκίμια και μελέτες, μέχρι και πεζογραφία. Η λογοτεχνία (που είναι το πιο διαδεδομένο είδος έργου) είναι απλά μία κατηγορία αυτού.
Συμφωνούμε απόλυτα, με τη διαφορά πως στο παρόν φόρουμ όποιος κάνει συγγραφική προσπάθεια θα κινηθεί κατά 99,9% στο χώρο του Φανταστικού.
Τα δοκίμια και οι μελέτες θα βοηθήσουν αν θελήσει να αναπτύξει πολύ το πόνημα, πράγμα που δεν το βλέπω καθώς θα γίνει κουραστικό αφού πρόκειται
για κείμενο σε ιστοσελίδα και όχι εκτυπωμένο βιβλίο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
... είναι ένας ιδανικός χώρος για συζητήσεις πολύ ποιοτικές και λίγο μεγαλυτέρου επιπέδου. Πιστεύω ότι εκεί θα βοηθήσει περισσότερο ένα δοκίμιο, παρά ο Tolkien.
Ορθώς γράφεις. Αλλά και πάλι, ποιος θα γράψει επιστημονική μελέτη ή δοκίμιο για να αποδείξει π.χ. πως δεν γίνεται να έχουν επισκεφτεί τη Γη εξωγήινοι;
Θα πρέπει να μπει σε άλλη κατηγορία και να το διαβάσουμε από εκεί. Αν γραφτεί ως "σεντόνι" σε ένα θέμα, θα πάει άκλαυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-03-12, 21:19
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Να απαντήσω κι εγώ στο ερώτημα του Puck σχετικά με το Τμήμα Πολυσυγγραφίας. Η αλήθεια είναι ότι ακριβώς γι' αυτό το λόγο ανοίχθηκε αυτή η κατηγορία, για να αποτελέσει έναυσμα για ένα συγγραφικό παιχνίδι ανάμεσα στα μέλη του φόρουμ και όχι για μονόλογο.. Τώρα το πως εξελίχθηκε είναι άλλη υπόθεση και αυτό γιατί δεν υπάρχει πάντα από όλους η διάθεση να συμμετέχουν σε αυτό το παιχνίδι.

Γι΄αυτό και στη συγκεκριμένη κατηγορία μπορεί να βρει κανείς συλλογικά έργα αλλά και έργα από ένα άτομο, αναλόγως την κάθε περίπτωση. Από τη στιγμή που κάποιος πάντως δημοσιεύει την ιστορία του στο Τμήμα Πολυσυγγραφίας, θα πρέπει να είναι σε θέση να δεχτεί ότι η ιστορία του μπορεί να εμπλουτιστεί από οποιοδήποτε άλλο μέλος (εκτός αν η ιστορία έχει ολοκληρωθεί οπότε και κλειδώνεται). Αυτός, αν θέλεις, Puck είναι και ο μόνος περιορισμός που θέτουμε στα μέλη. Από κει και πέρα δεν μπορούμε να περιορίσουμε κάποιον να μας διηγηθεί μια ιστορία.

Όσον αφορά το κομμάτι της σελίδας της Fantasy Gate (www.fantasmagoria.gr) ο καθένας είναι ελεύθερος να μας στείλει οποιαδήποτε αυτοτελή ιστορία έχει στο email της ομάδας: teamfantasygate@yahoo.com. Αν η ιστορία του έχει τα βασικά που απαιτούνται για μια ιστορία, αν λοιπόν είναι κατανοητή, δεν έχει σημαντικά ορθογραφικά και συντακτικά λάθη, και φυσικά αφορά το χώρο του Φανταστικού είναι πολύ πιθανόν να δημοσιευτεί στη σελίδα.

Απλά θα ήθελα να διευκρινήσω ότι με το να δημοσιεύσουμε κάτι, δε σημαίνει ότι εμείς (και ποιοι είμαστε άλλωστε; ) κρίνουμε αν κάτι είναι καλό ή κακό. Αυτό είναι κάτι που θα το κρίνει ο καθένας που θα διαβάσει τις ιστορίες που δημοσιεύουμε και γι' αυτό ανοίγεται κάθε φορά ειδικό θέμα στην κατηγορία της Fantasy Gate στο φόρουμ για να μπορεί ο καθένας να εκφέρει τη γνώμη του.

Η τακτική μας είναι να μη διπλοδημοσιεύουμε κάτι, εκτός σπάνιων περιπτώσεων που κάποιος κατά λάθος άνοιξε κάποιο θέμα στην Πολυσυγγραφία, και ο λόγος είναι κυρίως λειτουργικός.

Ελπίζω με τα όσα είπα να κάλυψα κάποιες απορίες σχετικά με τη λειτουργία της Πολυσυγγραφίας και της Fantasy Gate γενικότερα.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 31-03-12 στις 21:20
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-04-12, 15:15
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

1) Να έχει "κάτι" να πει...

2) Να πληρεί τα κριτήρια αυτού στο οποίο στοχεύει ο συγγραφέας(π.χ. αν θέλει να γράψει διήγημα να είναι αληθοφανές, χωρίς οριστικό τέλος, δρώντα πρόσωπα και "πρόσωπα" κ.ο.κ). Μην πάει δηλαδή να γράψει ένα ιστορικό μυθιστόρημα και πει ότι ο Κολοκοτρώνης ήταν Τούρκος πασάς! Το οποίο οδηγεί στο νούμερο 3:

3) Να κάνει έρευνα των πηγών! Να περιορίζει τα λάθη παραπληροφόρησης!

4) Σωστή σκιαγράφηση -σε βάθος!- των ηρώων(ο συγγραφέας πρέπει να ξέρει για τους ήρωες περισσότερα απ' όσα θα μάθει για κάποιο "φυσικό" πρόσωπο που γνωρίζει)!!!

5) Ενδιαφέρουσα πλοκή φυσικά(εμπεριέχει και τη φαντασία)!

6) Ωραίο -αισθητικά- αποτέλεσμα, συνοχή, άρτιος λόγος..

7) Έντεχνη χρήση της γλώσσας..

8) Να με διασκεδάζει, να με ταξιδεύει..

9) Να με προκαλεί!!!

10) Να το κάνει με την ψυχή του, να έχει δώσει όλο του το είναι!!! Και αυτό από μόνο του συγχωρεί όλα τα λάθη και επιβραβεύεις το συγγραφέα για τον κόπο του...

Κάτι άλλο δε μπορώ να σκεφτώ τώρα.. Πάντως ως βιβλιοφάγος που είμαι, πιστεύω ότι τα βιβλία έχουν πράγματι πάρα πολλά να προσφέρουν.. Ακόμη και απ' το πιο ανούσιο βιβλίο(βλέπε Λυκόφως) μπορεί ν' αποκομίσεις πάρα πολλά! Έστω μια άγνωστη λέξη, έστω μια πρόκληση να διαβάσεις κι άλλα βιβλία, κάτι... Ακόμη και το παραμικρό...

Όσον αφορά το επίμαχο ελαφάκι, όντως η φίλη φάντασυ έκανε αρκετά λάθη, τα οποία της εξήγησα με προσωπικό μήνυμα και το θέμα έληξε εκεί.. Είναι μια νέα συγγραφέας, που απλά γράφει για το κέφι της και πιστεύω ότι δεν πρέπει να της κόβουμε τα φτερά.. Όπως είπα κι άλλη φορά, το γεγονός ότι το έγραψε με την καρδιά της και όλη της την αγάπη, παραγκωνίζει τα λάθη της.. Άλλωστε στην αρχή είναι ακόμη, θα μάθει... Μη μου πείτε ότι όταν βλέπετε τις παλιές σας εκθέσεις δε λέτε "μα τι βλακείες έγραφα?" γιατί εγώ, που έπαιρνα πάντα άριστα στην έκθεση, τις βλέπω και γελάω!!!!
__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.