Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-11-14, 17:47
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου Pholarchos δεν θα διαφωνήσω μαζί σου για αυτό και και στο τέλος
αναφέρω πως "Πραγματικά είναι λυπηρό αυτό"...

Και για εμένα πιθανός και σε άλλους φίλους να τίθεται το ερώτημα εάν αυτοί οι
"ειδικοί" είναι σε θέση να μεταδώσουν γνώσεις στους φοιτητές τους ???
Έχουν τις απαραίτητες γνώσεις (χωρίς εμπάθειες ) και απαλλαγμένοι απο τα
διάφορα κολλητιλίκια (φίλοι γνωστοί για έδρες κλπ);;;;

Μάλλον το πολύ σοβαρό εύρημα όλοι τους θα το κάνουν καρναβάλι.....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-11-14, 21:24
luiji79 Ο χρήστης luiji79 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Αμφίπολη

Θα ήθελα να εκφράσω και εγώ τη γνώμη μου για τον τάφο.Καταρχήν ένας τόσο μεγαλοπρεπής τάφος για εμένα θα είχε φτιαχτεί μόνο για τον Αλέξανδρο.Η σορός που βρήκανε σύμφωνα με τα ΝΕΑ ήταν 1,65 περίπου κ σύμφωνα με αρχαίες πηγές είναι το ύψος του Αλέξανδρου.Αν πουν ότι σύμφωνα με το DNA TEST δεν είναι ο Αλέξανδρος θα είναι ψέμα γιατί μάλλον φοβούνται τους Σκοπιανούς μη ζητήσουν τα εδάφη και τους Αμερικάνους.
Επίσης ένα πολύ ωραίο site (κατεμέ το καλύτερο αυτή τη στιγμή )για τον τάφο της Αμφίπολης ειναι ΑΥΤΟ---->http:/http://www.thetombofamphipolis.com/ το οποίο έχει και ιστορικές πληροφορίες για όλα όπως για τις Σφιγγες π.χ. και τον γρίφο της Σφιγγας των Θηβών .ΦΟΒΕΡΟ!!! Το συστηνω ανεπιφύλακτα σαν το πρωτο καλύτερο site και δεύτερο το theamphipolistomb.com .Αν δεν ξέρετε τον αρχαίο γριφο(που εγώ δεν ήξερα και ΕΜΑΘΑ) δε θα καταλάβετε ποτέ πόσο φοβερόσ λαός είμαστε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-11-14, 21:25
luiji79 Ο χρήστης luiji79 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Αμφίπολη

Θα ήθελα να εκφράσω και εγώ τη γνώμη μου για τον τάφο.Καταρχήν ένας τόσο μεγαλοπρεπής τάφος για εμένα θα είχε φτιαχτεί μόνο για τον Αλέξανδρο.Η σορός που βρήκανε σύμφωνα με τα ΝΕΑ ήταν 1,65 περίπου κ σύμφωνα με αρχαίες πηγές είναι το ύψος του Αλέξανδρου.Αν πουν ότι σύμφωνα με το DNA TEST δεν είναι ο Αλέξανδρος θα είναι ψέμα γιατί μάλλον φοβούνται τους Σκοπιανούς μη ζητήσουν τα εδάφη και τους Αμερικάνους.
Επίσης ένα πολύ ωραίο site (κατεμέ το καλύτερο αυτή τη στιγμή )για τον τάφο της Αμφίπολης ειναι ΑΥΤΟ---->http:/http://www.thetombofamphipolis.com/ το οποίο έχει και ιστορικές πληροφορίες για όλα όπως για τις Σφιγγες π.χ. και τον γρίφο της Σφιγγας των Θηβών .ΦΟΒΕΡΟ!!! Το συστηνω ανεπιφύλακτα σαν το πρωτο καλύτερο site και δεύτερο το theamphipolistomb.com .Αν δεν ξέρετε τον αρχαίο γριφο(που εγώ δεν ήξερα και ΕΜΑΘΑ) δε θα καταλάβετε ποτέ πόσο φοβερός λαός είμαστε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-11-14, 08:45
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Πως θα βρούνε απο το τεστ dna αν είναι ο Αλέξανδρος; Εχουνε ήδη δείγμα αυτού ή συγγενών του;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-11-14, 10:46
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως θα βρούνε απο το τεστ dna αν είναι ο Αλέξανδρος; Εχουνε ήδη δείγμα αυτού ή συγγενών του;
Υποτίθεται ότι έχουν του πατέρα του.
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-11-14, 12:18
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Υποτίθεται οτι η Βεργίνα είναι ο τάφος του Φιλίππου. Αν σκεφτείς οτι τα οστά που βρέθηκαν αμφισβητούνται (δεν εννοώ τους Σκοπιανούς), είναι και καμμένα λόγω της τελετής, και πιθανον να ανήκουν σε άλλο μέλος της βασιλκής οικογένοιας, τότε τα συμπεράσματα δεν θα είναι απλά.

Αμφίπολη: Γιατί επιμένει να αμφισβητεί την ελληνικότητα του τάφου η Παλαγγιά;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 20-11-14 στις 12:24
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-11-14, 14:06
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποτίθεται οτι η Βεργίνα είναι ο τάφος του Φιλίππου. Αν σκεφτείς οτι τα οστά που βρέθηκαν αμφισβητούνται (δεν εννοώ τους Σκοπιανούς), είναι και καμμένα λόγω της τελετής, και πιθανον να ανήκουν σε άλλο μέλος της βασιλκής οικογένοιας, τότε τα συμπεράσματα δεν θα είναι απλά.

Αμφίπολη: Γιατί επιμένει να αμφισβητεί την ελληνικότητα του τάφου η Παλαγγιά;
Μήπως πρέπει - πριν αμφισβήτήσεις - να δεις ποια πειστήρια συνηγόρησαν στο να αποδοθούν τα οστά στον Φίλιππο;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-11-14, 14:29
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Δεν αμφισβητώ εγώ, αμφισβητούν κάποιοι σχετικοί με τον χώρο, όπως βλέπεις σε διάφορες ανακοινώσεις. Εγω δεν έχω κάποια ιδιαίτερη άποψη για το θέμα αυτό, εκτός αυτών που έχω θίξει σε αυτό το νήμα: της ακροδεξιάς φιέστας που παρατηρώ οτι έχει στήσει η παρέα του Σαμαρά, για άγρα ψήφων. Το αρχαιολογικό εύρημα της Βεργίνας, όπως και της Αμφίπολης, είναι δεδομένο και ανεξάρτητο των όποιων επιμέρους τοποθετήσεων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 20-11-14 στις 15:02
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-11-14, 22:29
Το avatar του χρήστη Ρέμπελος
Ρέμπελος Ο χρήστης Ρέμπελος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2014
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Η "ακροδεξιά φιέστα" του Σαμαρά προς άγραν ψήφων, είτε ισχύει είτε όχι (δεν αντιλέγω ότι ενδεχομένως να θέλησε να εκμεταλλευτεί το θέμα), δεν έχει καμμία σχέση με το αν ο τάφος της Βεργίνας είναι ή δεν είναι του Φιλίππου.

Ο παραπάνω σύνδεσμος όχι μόνο αναφέρεται στη σχετική (ή άσχετη) με το χώρο Παλαγγιά της οποίας οι απόψεις είναι πάντοτε -τουλάχιστον- περίεργες, αλλά είναι και ολίγον πεπαλαιωμένος (γύρω στους δύο μήνες πριν) αφού όπως φαίνεται η εν λόγω κυρία έχει μια τάση να αναπροσαρμόζεται στα δεδομένα και να μεταλλάσσει τις απόψεις της με δεξιοτεχνία ταχυδακτυλουργού:
  1. Στην αρχή η κυρία Παλαγγιά μας έλεγε ότι ο τάφος είναι απλά ρωμαϊκός, τελεία και παύλα.
  2. Στη συνέχεια τα μάζεψε (λίγο) και είπε ότι το μνημείο κτίστηκε από Έλληνες, αλλά "χρηματοδοτήθηκε" από Ρωμαίους (ο παραπάνω σύνδεσμος ανήκει σε αυτο το στάδιο της μετάλλαξης).
  3. Σήμερα πλέον έχει εισέλθει σε καινούργια φάση όπου τα μαζεύει ακόμα περισσότερο και δηλώνει πως... τελικά ρωμαϊκό είναι μόνο το "τελικό μνημείο", αφού ο Αύγουστος βρήκε έναν παλαιότερο Μακεδονικό τάφο και τον "μετασκεύασε". Με απλά λόγια, "ο πυρήνας του τάφου στην Αμφίπολη είναι μακεδονικός, ενώ οι προσθήκες μεταγενέστερες, πιθανότατα ρωμαϊκές."

Δια του λόγου το αληθές, ο σύνδεσμος με την τρέχουσα και μετασκευασμένη (όπως ο τάφος) θεωρία:

http://www.mykonospress.gr/?p=29337

Εν κατακλείδι, νομίζω ότι όποιος έχει παρακολουθήσει τη φιέστα Παλαγγιά από την αρχή θα έχει παρατηρήσει το γελοίο της όλης υπόθεσης.

Εν αναμονή, πάντα, για την επόμενη αναπροσαρμογή...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-11-14, 10:44
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Είναι πιθανόν οι απόψεις ενός σχετικού με το θέμα επιστήμονα να αναπροσαρμόζονται, γιατί προκύπτουν νέα δεδομένα απο την ανασκαφή. Μελετάνε το θέμα, συνεκτιμούν τα δεδομένα και αναφέρουν αυτά που προκύπτουν. Το ίδιο κάνουν και αυτοί που βγαίνουν στα κανάλια, με την διαφορά πως όλοι οι παραπάνω δεν έχουν τα δεδομένα που έχουν αυτοί που κάνουν την ανασκαφή. Αυτοί έχουν προσβαση στα ευρήματα και αυτοί μπορουν να επεξεργαζονται αυτά που προκύπτουν.
Αυτό που έχει σημασία είναι πως η Παλλαγία την έσπασε στους γνωστούς... Ελληναράδες οι οποίοι ντε και καλά πρέπει να βρούνε το τάφο του Αλέξανδρου και είναι έτοιμοι να πάνε να ψηφίσουν με κλειστά μάτια αυτόν που θα το παρουσιάσει σαν κυβερνητικό έργο. Σαν το "κυβερνητικό έργο" που έκανε με τους Σκοπιανούς το 1992.

Να σου πω και ποιο μπορεί να είναι το επόμενο στάδιο; Θα προκύπτει και κάποια ακαθόριστη συγγένεια του σκελετού που υποτιθεται ανήκει στον Φιλιππο με οτι αυτόν που βρήκανε. Η οποία "συγγένεια" θα πλανάται στον αέρα μέχρι τις εκλογές που όπως φαινεται προκύπτουν γύρω στον Μάρτιο. Μετά έτσι και μπούν στο παιχνίδι και άλλοι αξιολογητές των ευρημάτων τότε θα δούμε τι πραγματικά έχουνε βρεί. Ελπίζω πάντως ο σκελετός να βρέθηκε όντως στην Αμφίπολη και να μην "μεταφέρθηκε" εκεί πρόσφατα. Τότε θα κάνουν πάρτι στα Σκόπια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.