Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 08-11-05, 18:22
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δε θα πρέπει να ξεχνάς όμως οτι ο Χριστιανισμός είναι η πλέον αντιπροσωπευτική θρησκεία της ελευθερίας,αφού κανείς δεν πρόκειται να σου βάλει το μαχαίρι στο λαιμό και να σου πει "γιατί δεν έκανες νηστεία,γιατί δεν πηγαίνεις εκκλησία,γιατί δεν πιστευεις πολύ στο Θεό".Θες,πιστεύεις,δε θες,δεν πιστεύεις.
Καλα αστειευεσαι τωρα ετσι; Ο λεγομενος χριστιανισμος ειναι απο τις ΠΛΕΟΝ ανελευθερες θρησκειες....το εχει αποδειξει μαλιστα παμπολλες φορες τα τελευταια 2000 χρονια
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-11-05, 22:08
AREIANOS Ο χρήστης AREIANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2005
Περιοχή: ΚΟΖΑΝΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Με το να λες απλά ότι ο Χριστιανισμός είναι από τις πλέον ανελεύθερες θρησκείες,χωρίς να προβάλλεις κανένα επιχείρημα,δεν κάνεις τίποτα.Και μιας και παραθέτεις απόσπασμα από μήνυμά μου,τουλάχιστον απάντα στα συγκεκριμένα σημεία του.Δηλαδή με άλλα λόγια,ισχυρίζεσαι ότι σε υποχρεώνει κάποιος(ποιος αλήθεια να πας εκκλησία την Κυριακή,λογοδοτεις για το αν θα φας κρέας τη Μεγάλη Παρασκευή και αν θα κάνεις το σταυρό σου το βράδυ πριν κοιμηθείς.Το τι θα κάνεις στον τομέα της πίστης σου,δεν το καθορίζει κανένας νόμος(μη φοβάσαι,δεν κινδυνεύεις να μπεις φυλακή,αν δεν κάνεις νηστεία),αλλά μονάχα ο εσωτερικός κόσμος και η συνείδησή σου.Ούτε εγώ θα σε κρίνω το τι θα κάνεις,ούτε κανένας άλλος.Είναι θέμα προσωπικής σου επιλογής.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-11-05, 10:42
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AREIANOS
Με το να λες απλά ότι ο Χριστιανισμός είναι από τις πλέον ανελεύθερες θρησκείες,χωρίς να προβάλλεις κανένα επιχείρημα,δεν κάνεις τίποτα.Και μιας και παραθέτεις απόσπασμα από μήνυμά μου,τουλάχιστον απάντα στα συγκεκριμένα σημεία του.Δηλαδή με άλλα λόγια,ισχυρίζεσαι ότι σε υποχρεώνει κάποιος(ποιος αλήθεια να πας εκκλησία την Κυριακή,λογοδοτεις για το αν θα φας κρέας τη Μεγάλη Παρασκευή και αν θα κάνεις το σταυρό σου το βράδυ πριν κοιμηθείς.Το τι θα κάνεις στον τομέα της πίστης σου,δεν το καθορίζει κανένας νόμος(μη φοβάσαι,δεν κινδυνεύεις να μπεις φυλακή,αν δεν κάνεις νηστεία),αλλά μονάχα ο εσωτερικός κόσμος και η συνείδησή σου.Ούτε εγώ θα σε κρίνω το τι θα κάνεις,ούτε κανένας άλλος.Είναι θέμα προσωπικής σου επιλογής.
Φυσικά δεν επεμβαίνει κανένας ανθρώπινης προέλευσης νόμος εάν δεν τηρείς τις θρησκευτικές σου υποχρεώσεις αλλά με το Θεϊκό τι γίνεται? Μήπως δεν σου λένε πως ούτε λίγο ούτε πολύ θα πας στην κόλαση, για να το πω έτσι απλά? Μήπως δεν σε γεμίζουν ενοχές για κάθε είδους πράξη σου? Μήπως δεν θεωρούν ότι όλοι ερχόμαστε στον κόσμο φορτωμένοι ένα αμάρτημα (το Προπατορικό), το οποίο κανείς μας δεν διέπραξε? Μήπως δεν θεωρούν ότι οι αρχαίοι μας πρόγονοι έκαναν σατανιστικές λατρείες στα αρχαία τους μυστήρια?
Για να περιοριστώ μόνο σε αυτά, δηλαδή και να μην επεκταθώ, γιατί ξεφεύγω ήδη από το θέμα. Ωστόσο, θέλω να πιστεύω ότι δεν έχουν όλοι τις ίδιες απόψεις αλλά - ευτυχώς - υπάρχουν έστω και λίγα φωτισμένα μυαλά, των οποίων η γνώμη δυστυχώς δεν προβάλεται τόσο όσο θα έπρεπε.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-11-05, 18:53
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Φυσικά δεν επεμβαίνει κανένας ανθρώπινης προέλευσης νόμος εάν δεν τηρείς τις θρησκευτικές σου υποχρεώσεις αλλά με το Θεϊκό τι γίνεται? Μήπως δεν σου λένε πως ούτε λίγο ούτε πολύ θα πας στην κόλαση, για να το πω έτσι απλά? Μήπως δεν σε γεμίζουν ενοχές για κάθε είδους πράξη σου? Μήπως δεν θεωρούν ότι όλοι ερχόμαστε στον κόσμο φορτωμένοι ένα αμάρτημα (το Προπατορικό), το οποίο κανείς μας δεν διέπραξε? Μήπως δεν θεωρούν ότι οι αρχαίοι μας πρόγονοι έκαναν σατανιστικές λατρείες στα αρχαία τους μυστήρια?
Για να περιοριστώ μόνο σε αυτά, δηλαδή και να μην επεκταθώ, γιατί ξεφεύγω ήδη από το θέμα. Ωστόσο, θέλω να πιστεύω ότι δεν έχουν όλοι τις ίδιες απόψεις αλλά - ευτυχώς - υπάρχουν έστω και λίγα φωτισμένα μυαλά, των οποίων η γνώμη δυστυχώς δεν προβάλεται τόσο όσο θα έπρεπε.

Μα και τα Ορφικά ακριβως γι'αυτό το Προπατορικό αμάρτημα δεν μιλάνε ;
Μιλάμε όμως για τους Τέκτονες εδώ...

Μία ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα που όποιος ενδιαφέρεται να την μελετήσει.
http://bessel.org/naziartl.htm#N_1_

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 12-11-05 στις 12:52 Αιτία: ορθογραφική διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-11-05, 04:35
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Καλημέρα, αγαπητοί φίλοι.

Κρίμα που δεν υπάρχει πια η παλιά συζήτηση... αλλά και πάλι, ίσως είναι μία καλή ευκαιρία να δούμε από άλλη γωνία το θέμα και να εξαχθούν ακόμα περισσότερα συμπεράσματα.

Συγχωρήστε με που, μπαίνοντας μετά από καιρό, γράφω κατ' ευθείαν και δεν έχω ακόμη διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες, όμως μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το μήνυμα αυτό του Astral.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Astral
Να παραθέσω εδώ τα στοιχεία που περιέχει ο Τεκτονισμός με τα οποία θα μπορούσε να χαρακτηρησθεί θρησκεία...

α. Έχει ιερό βιβλίο και Ιερή Τράπεζα (Altar, Αγία Τράπεζα)
β. Χρησιμοποιήτε το "Αμην" και διάφοροι άλλοι τρόποι έκφρασης
γ. Έχει περισσότερα και πολύπλοκα είδη μυστηρίων απο κάθε άλλη θρησκεία
δ. Πολλοί απο τους Τέκτονες αποκαλούν της στοές "ΝΑΟΙ" - "TEMPLE"
π.χ. Βλέπετε την εικόνα
ε. Έχει πολλά εικονίσματα και συμβολησμούς

Και ρωτάω, θα μπορούσε ο Τεκτονισμός να είναι η καινούργια παγκόσμια θρησκεία ;
Αγαπητέ φίλε, πού τα βρήκες αυτά τα στοιχεία ;

Ποιός σου είπε ότι ο Τεκτονισμός έχει ιερό βιβλίο, τράπεζα κι όλα τα υπόλοιπα τα οποία γράφεις;

Αλήθεια, μήπως ο Ναός της Θέμιδος αποτελεί την αναβίωση της Αρχαίας θρησκείας ή είναι αλήθεια ότι πρόκειται περί συμβολικής ονομασίας των δικαστικών μεγάρων;;
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-11-05, 13:45
Το avatar του χρήστη Fr.GAOTU
Fr.GAOTU Ο χρήστης Fr.GAOTU δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι παρακολουθώ εδώ και καιρό τα λεγόμενα του φόρουμ, και ειλικρινά με έχουν ξενίσει όχι μόνο οι ανακρίβειες που ακούγονται αλλά και η κατάθεση απόψεων ως έγκυρων από άτομα τα οποία δεν έχουν κάνει ούτε μία σχετική έρευνα… διαβάζω για διαφορά μεταξύ τεκτονισμού, μασονίας, ελευθεροτεκτονισμού… καλό θα ήταν εντελώς εγκυκλοπαιδικά να γνωρίζουμε ότι είναι το ίδιο ιδεολογικό – φιλοσοφικό σύστημα απλά η μια είναι μετάφραση από τα αγγλικά “Mason” = Τέκτονας και το άλλο συμβολίζει την ελευθερία της σκέψης, διαβάζω για ιερό βιβλίο στον τεκτονισμό… θα παρακαλούσα να μου πείτε εσείς που έχετε κάνει την έρευνα ποιο είναι να το πάρω και εγώ, διαβάζω για εικονίσματα… ποια είναι;;; σίγουρα έχει άπειρα σύμβολα σαν ένα τρόπο μετάδοσης της γνώσης μέσο της αλληγορίας , διαβάζω ότι τα άτομα τα οποία ποστάρουν αυτές τις ανακρίβειες ξέρουν άτομα από μέσα και ότι θα μπορούσαν να γίνουν και αυτά: πληροφορώ ότι κανένας τέκτων δεν θα αποκάλυπτε την τεκτονική του ιδιότητα σε δογματικά άτομα και ούτε θα συνυπόγραφε με κάποιον άλλον για να τον βάλουν μέσα, και παιδία μην ξεχνάμε όσοι είναι υπέρ της τεκτονικής ιδεολογίας είναι ΜΑΣΟΝΟΙ και ΘΥΜΑΤΑ λόγω του ότι ανάμεσα στα 6.000.000 παγκόσμιος τέκτονες υπήρξαν πρίγκιπες και βασιλείς.

Υ.Γ: Απαλλαγείτε από δογματικές απόψεις και μην ακούτε το τι λέει ο καθένας ανίδεος… κάντε την δική σας έρευνα αν σας ενδιαφέρει και δημιουργήστε δική σας άποψη.

Με τιμή
Fr.G:.A:.O:.T:.U:.
__________________
I am not young enough to know everything.
Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-11-05, 18:57
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Post

Και εγώ αν θέλω θα μπορούσα με σαρκασμούς να απευθήνομε σε διάφορους εδώ μέσα και να κάνω τον γνωστικό. Πρίν βγάλεις τα συμπεράσματα, "που τα έβγαλες και ας μην με έχεις δεί ποτέ και ούτε ξέρεις ποιός μπορεί να είμαι", λες ότι οι τέκτωνες δεν αποκαλύπτουν την ιδιότητα τους σε κάνεναν δογματικό, "άλλη μία ιδιότητα μου έδωσες χωρίς να με ξέρεις", πως είσαι και τόσο σύγουρος γι'αυτό ;;;

Αυτό δηλαδή τί είναι ;;;;

http://www.freemasons-freemasonry.com/mckenna.html

Άντε και για να μήν κουράζεσε μπορείς να το αγοράσεις απο εδώ

http://www.freemasonstore.com/index....e91d03be9d79b4...

Όπως και διάφορα άλλα συμπράκαλα για να είσαι και εσύ ένας ίν-τέκτονας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Astral : 14-11-05 στις 19:08
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-11-05, 19:25
boris Ο χρήστης boris δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2003
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Είναι σύνηθες, και επομένως και θλιβερό, το φαινόμενο του χλευασμού απέναντι σε κάτι που ελάχιστα γνωρίζουμε. Αν θέλετε να γνωρίσετε τον Τεκτονισμό, αντικειμενικά και όχι δια της συνωμοσιολογίας, υπάρχουν εξαίρετα βιβλία. Επανειλημμένα έχω εδώ προτείνει την ανάγνωση του βιβλίου "Τι είναι ο Τεκτονισμός" του Α. Ανδριανόπουλου, της στοάς Προμηθεύς, αλλά φαίνεται πως δεν υπάρχω σε αυτό το φόρουμ. Ακόμα και ο καθηγητής του ΕΜΠ κύριος Θ. Τάσιος έχει γράψει βιβλία πάνω στο θέμα. Και εσείς επιμένετε, αντί να ενημερωθείτε, να απορρίπτετε συλλήβδην, λες και βρισκόμαστε στο 1800, που κάθε έγκλημα φορτωνόταν στους Εβραίους ή τους Μασόνους.
Έχω ακούσει για ανθρώπους που φοβούνται τους ροταριανούς ομίλους των εκάστοτε περιοχών, μόνο και μόνο επειδή δεν είναι μέλος.
Αν λοιπόν θέλετε να ενημερωθείτε υπεύθυνα, πολύπλευρα και ανοιχτόμυαλα, δόξα τω θεώ, ζούμε σε "δημοκρατία" και υπάρχουν πολλά βιβλιοπωλεία και πολλά βιβλία και πολλοί άνθρωποι που ξέρουν να πούνε κάτι παραπάνω πάνω στο θέμα (όπως για παράδειγμα να αντικρούσουν το σύνηθες σφάλμα ότι ο Τεκτονισμός είναι θρησκεία).

Με τις υγείες σας.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-11-05, 19:43
boris Ο χρήστης boris δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2003
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Astral
Τι σχέσει μπορεί να έχουν οι Τέκτωνες με την ανέγερση του Ναού του Σωλομόντα ;
Ξέρετε πότε χτίστηκε για πρώτη φορά ο ναός του Σολομόντα και πότε "ιδρύθηκε" (ή θεσμοθετήθηκε) ο τεκτονισμός; Για να δούμε!

Ο τεκτονισμός ξεκινά επίσημα με το σύνταγμα του Άντερσον (1723) αν και υπήρχε τουλάχιστον από το 1376 οπόταν και χρονολογείται χειρόγραφος κατάλογος των σωματείων του Λονδίνου αναφέρων τον όρο "freemason". Βλέπε Bergemann.
Από την άλλη, οι εργασίες ανέγερσης του ναού του Σολομόντα διήρκεσαν από το 961 μέχρι το 922 προ Χριστού. Ο ναός καταστράφηκε το 587 από τους Βαβυλωνίους, και μετά ήρθε ο Αλέξανδρος και πάει λέγοντας.

Λοιπόν, βλέπετε κάποια σύνδεση;

................
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 15-11-05, 00:05
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Astral
Και εγώ αν θέλω θα μπορούσα με σαρκασμούς να απευθήνομε σε διάφορους εδώ μέσα και να κάνω τον γνωστικό. Πρίν βγάλεις τα συμπεράσματα, "που τα έβγαλες και ας μην με έχεις δεί ποτέ και ούτε ξέρεις ποιός μπορεί να είμαι", λες ότι οι τέκτωνες δεν αποκαλύπτουν την ιδιότητα τους σε κάνεναν δογματικό, "άλλη μία ιδιότητα μου έδωσες χωρίς να με ξέρεις", πως είσαι και τόσο σύγουρος γι'αυτό ;;;
Αγαπητέ Astral,

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω σε ποιόν απευθύνεσαι για τα όσα δικαίως ή αδίκως διαμαρτύρεσαι τόσο έντονα.

Πάντως θα συνιστούσα ηρεμία.
Είναι πολύ απλά τα πράγματα κι όπως θα διαπιστώσεις, δεν είναι ανάγκη να είσαι τέκτονας για να κατανοήσεις. Πιθανόν να χρειάζονται όμως, κάποιες γνώσεις ή τουλάχιστον να έχεις επισκεφθεί κάποιες ξένες χώρες και να είσαι παρατηρητικός, πριν εξάγεις αβίαστα τα όποια συμπεράσματα.

Παράθεση:
Αυτό δηλαδή τί είναι ;;;;

http://www.freemasons-freemasonry.com/mckenna.html
Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην εικόνα, η οποία κοσμεί την ιστοσελίδα.
Αυτό είναι μία κανονική χριστιανική βίβλος, η μετάφραση αποδίδεται ως "King James Version" και απευθύνεται σε όσους τέκτονες θέλουν να έχουν μία τέτοια ιερή βίβλο με εξώφυλλο τα σύμβολα του τεκτονισμού.
Αυτά πολύ απλά.

Παράθεση:
Άντε και για να μήν κουράζεσε μπορείς να το αγοράσεις απο εδώ

http://www.freemasonstore.com/index....e91d03be9d79b4...

Όπως και διάφορα άλλα συμπράκαλα για να είσαι και εσύ ένας ίν-τέκτονας...
Το ίδιο ισχύει και για αυτά.
Και αν το αμφισβητείς, δεν έχω παρά να σε παραπέμψω σε αντίστοιχες ιστοσελίδες που πουλούν μπρελόκ για κλειδιά με τα ίδια σύμβολα.
Λες να 'ναι για τα κλειδιά της Μεγάλης Στοάς ?

Ηρέμησε λοιπόν και μη βιάζεσαι να εξάγεις συμπεράσματα.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.