Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 21-07-13, 17:51
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το περίεργο είναι ότι ΔΕΝ με παραπέμπεις σε αυτές τις απαντήσεις.
Σε όσα φόρουμ συμμετείχες -και στο δικό μας- πήρες απαντήσεις. Είτε δεν τις διάβασες, είτε δεν πέρασαν τα δογματικά σου φίλτρα. Ξαναρίξε μια -αδογμάτιστη- ματιά.
Δεν έχω λόγο να σου δώσω λινκ. Άλλωστε, σου έχω υποβάλλει πολλές ερωτήσεις στις οποίες αδυνατείς να απαντήσεις. Δεν είναι άδικο να απαντώ μόνο εγώ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ, ότι κανένας άνθρωπος δεν ξέρει τι θα γίνει μετά από εκατομμύρια χρόνια.
Στη συνέχεια, τις απαντήσεις που έλαβα, δεν χρειάζεται να τις χαρακτηρίσω ότι είναι αυθαίρετης επινόησης. Χαρακτηρίζονται ως τέτοιες, από την παραπάνω παραδοχή: «κανένας άνθρωπος δεν ξέρει τι θα γίνει μετά από εκατομμύρια χρόνια.»
Τη γνώση του μέλλοντος την κατέχουν οι προφήτες σου. Οι υπόλοιποι χρησιμοποιούν τη Λογική.
Οι παράμετροι είναι πολλές, δεν το κατανοείς αυτό. Δεν μπορώ να στο κάνω πενηνταράκια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά υπέθετα λοιπόν ότι θα έχει άγνοια, και, σε αυτό το ερώτημα, η σε συνεχή σκοταδισμό ευρισκομένη ορισμένη εξελικτική «επιστημονική» κοινότητα.
Δώσε μου τα φώτα σου σε κάτι. Εδώ γράφει :

Παράθεση:
Η ανθεκτικότητα των μικροβίων στα αντιβιοτικά θεωρείται ένα από τα πιο σοβαρά προβλήματα της δημόσιας υγείας. Οι αριθμοί των ανθεκτικών βακτηρίων που είναι ανθεκτικά στα αντιβιοτικά έχει αυξηθεί την τελευταία δεκαετία.
Αυτό λέγεται εξέλιξη (που υπάρχει ακόμη και σήμερα) ή όχι;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως αυτονόητα εγείρεται το ερώτημα: Γιατί δεν απευθύνεται στην αδελφή σκοταδιστική «επιστημονική» κοινότητα που αποτελείται από καφετζούδες, αστρολόγους, χαρτορίχτρες, ονειροκρίτες κλπ; Αυτοί όλοι σε θέματα μέλλοντος έχουν σημειώσει ιλιγγιώδη πρόοδο. Οπότε θα την ενημέρωναν!!!
Τείνω να πιστέψω πως είσαι βαμμένος οπαδός της Θεωρίας της Εξέλιξης και θέλεις να στρέψεις κόσμο προς αυτήν.
Δεν μπορεί να είσαι τόσο καθυστερημένος. Δεν θα μπορούσες να χειριστείς το πληκτρολόγιο.

Anyway, πως σου φαίνεται αυτό το κομμάτι από την Έξοδο :

Παράθεση:
5 οὐ προσκυνήσεις αὐτοῖς, οὐδὲ μὴ λατρεύσεις αὐτοῖς· ἐγὼ γάρ εἰμι Κύριος ὁ Θεός σου, Θεὸς ζηλωτής, ἀποδιδοὺς ἁμαρτίας πατέρων ἐπὶ τέκνα, ἕως τρίτης καὶ τετάρτης γενεᾶς τοῖς μισοῦσί με
6 καὶ ποιῶν ἔλεος εἰς χιλιάδας τοῖς ἀγαπῶσί με καὶ τοῖς φυλάσσουσι τὰ προστάγματά μου.

Μην τα προσκυνήσεις μήτε να τα λατρεύσεις, επειδή εγώ ο Κύριος ο Θεός σου είμαι Θεός ζηλότυπος, που ανταποδίδω τις αμαρτίες των πατέρων επάνω στα παιδιά μέχρι τρίτης και τέταρτης γενιάς εκείνων που με μισούν. Και κάνω έλεος σε χιλιάδες γενεές εκείνων που με αγαπούν και τηρούν τα προστάγματά μου.
Χαρακτηρίζεις "σκοταδιστική" μια Επιστήμη, ενώ πιστεύεις σε κάποιον ανθρωπόμορφο θεό που θα καταστρέψει όσους τον "μισούν" έως τέταρτης γενεάς;

Θέλεις να πεις στους από πάνω σου να στείλουν κάποιον καλύτερο μπας και προχωρήσει η κουβέντα;
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.