Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-08-08, 18:38
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή -----

Χεχε....δεκτή οποιαδήποτε εναλλακτική λύση....με βλέπω Κυριακή να ανεβαίνω μια βόλτα να δω και το ηλιοβασίλεμα...
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-03-11, 22:26
djbulls Ο χρήστης djbulls δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή mythos!!!

ΔΙΑΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΜΑΥΡΗΣ ΠΕΤΡΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 16 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΥΘΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΖΕΥΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΓΙΑ ΚΛΕΦΤΕΣ!!!
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΠΥΛΕΣ ΟΥΤ' ΑΡΒΥΛΕΣ ΥΜΑΡΤΟΝ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-03-11, 13:05
Το avatar του χρήστη melimnia
melimnia Ο χρήστης melimnia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2010
Μηνύματα: 31
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djbulls Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΙΑΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΜΑΥΡΗΣ ΠΕΤΡΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 16 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΥΘΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΖΕΥΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΓΙΑ ΚΛΕΦΤΕΣ!!!
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΠΥΛΕΣ ΟΥΤ' ΑΡΒΥΛΕΣ ΥΜΑΡΤΟΝ!!!
Μάλλον μ΄αυτό το ποστ προσπαθείτε να διώξετε τους παρείσακτους που χαλούν την ησυχία σας!
Εάν ζούσατε στην Αγγλία όμως παραδείγματος χάριν, θα το εκμεταλευόσασταν και θα είχατε και οικονομικά οφέλη! Ή στις ΗΠΑ, όπως στην area51!!
Δεν αστειεύομαι, απλά κάνω μια αντιπρόταση....
__________________
Εδώ είμαστε, παγιδευμένοι στο κεχριμπάρι της στιγμής. Δεν υπάρχει γιατί.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-07-13, 23:13
Το avatar του χρήστη Πανας Σμαραγδένιος
Πανας Σμαραγδένιος Ο χρήστης Πανας Σμαραγδένιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Γεια σε όλους .

Εδώ και μερικές μέρες το σκεφτόμουν και τελικά πήρα την απόφαση και μαζί με έναν φίλο σήμερα πήγαμε να ανακαλύψουμε την οδό Μαύρης Πέτρας .

Το αποτέλεσμα ήταν ανάμικτο. Βασικά δεν βρήκαμε κάποια οδό με το όνομα Μαύρη Πέτρα σε όλοι την περιοχή αν και την γυρίσαμε όλοι και μάλιστα 2 φόρες .
Ναι αλλά περνώντας από ένα σημείο ο φίλος μου που δεν είχε κάποια προστασία άρχισε να αισθάνεται την αρνητική ενεργεία έντονα . Και εγώ το ίδιο αλλά σε μικρότερο βαθμό καθώς φορούσα ένα μενταγιόν προστασίας !

Αναρωτιέμαι αν έχουν αλλάξει το όνομα της οδού και δεν ονομάζεται έτσι πια ….
__________________
I am the master of my life .

Everything i need is already within me .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πανας Σμαραγδένιος : 18-07-13 στις 23:15
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-07-13, 08:56
noname Ο χρήστης noname δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2011
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Οχι δεν εχει αλλαξει ονομα....η οδος υπαρχει ,ειναι ενα στενακι με σκαλια κλπ κλπ που φτανει μεχρι πανω. Εγω πηγα περισυ τετοια εποχη περιπου μετα τις 12 περισσοτερο για βολτα....ειναι πολυ ωραιο μερος ρομαντικο,οτι πρεπει για φωτογραφιες και βολτες, αλλα δεν ενιωσα και κατι περιεργο,εκτος απο το ομορφο συναισθημα που σου αφηνουν τετοιες περιοχες θυμιζοντας σου αλλες εποχες του παρελθοντος,που ολλα ηταν ομορφα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noname : 19-07-13 στις 08:57
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-10-15, 00:49
Μιμης Ο χρήστης Μιμης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2015
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Φίλοι μου, δεν υπάρχει κάποιο μυστηριο εδώ, μια ιστορία ήταν από βιβλίο του Παντελή Γιαννουλάκη, τίποτα παραπάνω. Σκεφτείται αυτό το απλό, αν όντως συνεβαινε κάτι οι κάτοικοι που μένουν τόσα χρόνια δε θα τύχαινε μια φορά να το αντιληφθούν; Είναι σαν να μου λετε ο δρόμος κάτω από το σπίτι σου γίνεται πύλη. Εχω περάσει 1 εκατομμύριο φορές βράδυ ή να κοιτάω από το μπαλκόνι, μια φορά δε θα έβλεπα κάτι. Αυτά είναι λογοτεχνικά βιβλία, ιστορίες φαντασίας για να σε εξιτάρουν. Θέλω να πω δεν πατάνε κάπου.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-10-15, 09:59
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιμης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου, δεν υπάρχει κάποιο μυστηριο εδώ, μια ιστορία ήταν από βιβλίο του Παντελή Γιαννουλάκη, τίποτα παραπάνω. Σκεφτείται αυτό το απλό, αν όντως συνεβαινε κάτι οι κάτοικοι που μένουν τόσα χρόνια δε θα τύχαινε μια φορά να το αντιληφθούν; Είναι σαν να μου λετε ο δρόμος κάτω από το σπίτι σου γίνεται πύλη. Εχω περάσει 1 εκατομμύριο φορές βράδυ ή να κοιτάω από το μπαλκόνι, μια φορά δε θα έβλεπα κάτι. Αυτά είναι λογοτεχνικά βιβλία, ιστορίες φαντασίας για να σε εξιτάρουν. Θέλω να πω δεν πατάνε κάπου.
Άλλος λέει ότι μένει εκεί 16 χρόνια, άλλη ότι πήγε εκεί, άλλος πως δε τη βρήκε την οδό κι εσύ πως είναι λογοτεχνική επινόηση... με google βλέπεις και φωτογραφίες.... τι είναι τελοσπάντων;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-10-15, 11:24
Μιμης Ο χρήστης Μιμης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2015
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλος λέει ότι μένει εκεί 16 χρόνια, άλλη ότι πήγε εκεί, άλλος πως δε τη βρήκε την οδό κι εσύ πως είναι λογοτεχνική επινόηση... με google βλέπεις και φωτογραφίες.... τι είναι τελοσπάντων;
όλη η ιστορία ξεκίνησε από το βιβλίο του Γιαννουλάκη ιστορίες που δε διηγήθηκε ποτέ κανείς, μετά συνέχισε με το περιοδικό strange και έγινε κάτι σαν αστικός θρύλος, είχε γεμίσει περίεργους το δρομάκι να ψάχνουν να βρουν κάτι. Ρε παιδιά ένα δρομάκι πλακόστρωτο είναι στην άνω πόλη, δεν έχει κάτι περίεργο, ούτε είναι πιο παράξενο από άλλα δρομάκια που έχω πάει κ είναι απομονωμένα.
Η αρχική ιστορία μίλαγε για έναν ερευνητη φίλο του συγγραφέα που έψαχνε παράξενα πράγματα κ το megapolisomancy κ εξαφανιστηκε μυστηριωδώς. Ο συγγραφέας τον αναζητούσε κ μέσω ενός ημερολογίου κ ενός γράμματος που του άφησε οδηγήθηκε στην οδό μαύρης πέτρας, όπου κ πέρασε απέναντι κ περιγράφει πως είναι η απέναντι μεριά.
Το βιβλίο το είχα αγοράσει από ενα παλαιοβιβλιοπωλείο, η ιστορία αυτη ονομάζεται "Πέρα από τα βάθη της Νύχτας" κ είναι η 2η ιστορία του βιβλίου.
Το θέμα είναι πως δεν υπάρχουν κάποια δεδομένα ή κάτι είναι απλά μια ιστορία ενός συγγραφέα. Δεν παραθέτει κάτι επιπλέον πέρα από την ιστορία του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.