Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Παρέμβαση
Απλός διαχωρισμός θέματος σε 2ο μέρος 1 10,00%
Διαχωρισμός του θέματος με προσθήκη περιλήψεων 9 90,00%
Ψήφισαν: 10. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-05-07, 17:04
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Διαβάζοντας όλες τις προτάσεις που έχετε υποβάλει, μαζί με τους προβληματισμούς σας, τείνω να συμφωνήσω στην ανακύκλωση. Τα περισσότερα θέματα είναι εντελώς ίδια μεταξύ τους και προσωπικά για μένα είναι ενοχλητικό να ασχολούμαστε μόνο με το χριστιανισμό και όχι με τη μελέτη των θρησκειών γενικότερα. Η απουσία συμμετοχής μου από τα θρησκειολογικά, τα οποία μελετώ εδώ και χρόνια και ίσως κάτι θα είχα να συνεισφέρω κι εγώ, γίνεται επειδή δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία διαλόγου σχετικά με το τι εννοούσε ο Ματθαίος, ο Ιωάννης ή πως το ερμήνευσε ο ένας και ο άλλος ή για το εάν κλέβει ή όχι η Εκκλησία και παρόμοια. Συγχωρέστε με, αλλά δεν τα θεωρώ σοβαρά και αυτό είναι προσωπική μου άποψη.

Επειδή για ορισμένους, όμως, αυτά είναι σοβαρά, για αυτό το λόγο υπάρχουν και εξακολουθούν να υπάρχουν αυτά τα θέματα. Θα ήθελα όμως να παρακαλέσω τους ίδιους τους χρήστες που ανοίγουν τα θέματα αυτά, να διαβάζουν λιγάκι μήπως υπάρχει κάτι παρόμοιο και να αποφεύγουν το άνοιγμα ανακυκλωμένων θεμάτων, όσο αυτό είναι εφικτό.

Για λόγους διαχείρισης αφενός αλλά και ευκολία όλων υμών, θα υπάρξει παρέμβαση στο θέμα του Ιησού και την παρέμβαση αυτή θα την αποφασίσετε με ψηφοφορία όλοι εσείς. Προσωπικά τείνω υπέρ της λύσης της Αντωνίας αλλά και υπέρ σημείων από την πρόταση της Λίτσας. Συγκεκριμένα, η δική μου πρόταση είναι να χωριστεί το θέμα του Ιησού σε δύο μέρη και το δεύτερο μέρος να ξεκινήσει με δημοσίευση, στην οποία θα αναφέρονται τα κύρια σημεία της μιας και της άλλης πλευράς. Τα κύρια και όχι λεπτομέρειες. Αυτές θα οδηγήσουν προφανώς στην ανάπτυξη του δεύτερου μέρους.
Τη συγγραφή των κειμένων της μιας και της άλλης πλευράς θα την αναλάβω εγώ, λόγω του συντονισμού που μου έχει ανατεθεί, ώστε να είναι κείμενα από κάποιον αμέτοχο στη συζήτηση. Εάν αποφασίσετε να γίνει αυτό που προτείνω, επιθυμώ να κλειδωθεί από τότε το θέμα, να γεμίσετε τις μπαταρίες σας, μέχρι εγώ να καταλήξω στα κείμενα.
Αυτή είναι η πρότασή μου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-05-07, 09:35
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Προσθέτω σήμερα τη δημοσκόπηση, με τις επιλογές που βλέπετε. Η δημοσκόπηση θα παραμείνει ανοιχτή για πέντε ημέρες και είναι ονομαστική. Παρακαλώ όλους να ψηφίσετε, ώστε να προβώ στα δέοντα μέσα στο επόμενο Σαββατοκύριακο. Εάν ψηφιστεί η δεύτερη επιλογή, το θέμα του Ιησού θα κλειδωθεί μέχρι να γραφτούν οι περιλήψεις. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-05-07, 10:07
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Φίλοι και φίλες, στις 13 του Μάη, στις 9.30 το πρωί θα κλείσει η δημοσκόπηση. Μέχρι στιγμής μόνο 6 άτομα έχουν ψηφίσει και μάλιστα χρήστες που συνήθως δεν συμμετέχουν στο θέμα της ιστορικότητας του Ιησού. Παρακαλώ εκείνους που συμμετέχουν, καθώς και τους συντονιστές να τοποθετηθούν άμεσα καταθέτοντας τη δική τους ψήφο. Μετά το κλείσιμο της δημοσκόπησης, τόσο το θέμα του Ιησού όσο και αυτό εδώ θα κλειδωθούν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.