Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-05-15, 01:02
athos Ο χρήστης athos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή δαιμονας με μορφή γάτας σε παλιό τουρκικό σπίτι

Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος να απάντηση. Καλησπέρα καταρχήν καλό Μάιο να έχουμε. Θέλω να πω μια αληθινή βιωματικήιστορία της οικογένειας. Κάπου το 43 σε ένα χωριό της Χαλκιδικής η γιαγιά μου γεννουσε τα παιδιά της μα εμφανιζόταν ενυπνια ένα πνεύμα με.μορφή γάτας και ρουφουσε το αίμα τών γεννηθεντών με αποτέλεσμα να πεθαίνουν πριν συμπληρώνουν τα σαράντα. Η γιαγιά μου έκανε συνολικά 6 παιδιά απλά τα τέσσερα πέθαναν μετά από κάθε εμφάνιση της γάτας. Συμβουλευτικε τότε μια μαμή γιαγιά και εκείνη και έκανε το εξής στο πεμτο παιδί και έκτο με το που γεννιοτανε καρφωνε ένα καρφί στο χώμα το βράδυ εμφανίζεται η γάτα ενυπνιος και είπε ξεκαρφωσε με γιατί θα πάθεις μεγάλο κακό. Όταν πέθανε η μαμή μετά από καμιά δεκαριά χρόνια τότε τρεις φορές άνοιξε το φέρετρο στο καρο και απλωθηκε από εξω. Το θέμα είναι ότι το καρφί είναι ακόμη εκεί καρφωμενο εγώ είμαι της γνώμης να το βγάλουμε αλλά κανείς συγγενείς δεν το θέλει αυτό φοβουμενος ότι θα γίνει κάποιο κακό. Τώρα το τι να μελέτησε εκείνη η μαμή ποιος ξέρει κανείς. Διότι κ η γιαγιά μου πέθανε. Θέλω κάποιες εξηγήσεις από κάποιους αν γνωρίζουν τέτοια θέματα. Πως έχει εξουσία ένα δαιμονιο να αφαιρεί ψυχές να σημειώσω το σπίτι ήταν τουρκικό παλιά. Τώρα έχουν μείνει ερείπια αλλά το καρφί δεν έχει βγει από εκεί είναι περιφραγμενο το μέρος. Γύρω γύρω. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-05-15, 09:55
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από athos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος να απάντηση. Καλησπέρα καταρχήν καλό Μάιο να έχουμε. Θέλω να πω μια αληθινή βιωματικήιστορία της οικογένειας. Κάπου το 43 σε ένα χωριό της Χαλκιδικής η γιαγιά μου γεννουσε τα παιδιά της μα εμφανιζόταν ενυπνια ένα πνεύμα με.μορφή γάτας και ρουφουσε το αίμα τών γεννηθεντών...
Καλησπέρα...

εκείνες τις εποχές ο κόσμος δεν είχε τις απαραίτητες δομές για σωστές γέννες κτλ. Ποιος ξέρει...μπορεί όλα αυτά να αποτελούσαν
"λόγια και τακτικές" της γιαγιάς σου (δεν την κατηγορώ φυσικά) προκειμένου ο κοινωνικός περίγυρος να μην την κουτσομπολεύει
επειδή έχανε τα παιδιά...άλλες εποχές βλέπεις.
Ακόμα και σήμερα υπάρχουν γυναίκες που ενώ όλα πάμε μια χαρά αρχικά στην μήτρα τους με το έμβρυο, συμβαίνει "παλινδρόμηση"
και δυστυχώς το χάνουν. Και μάλιστα πολλές φορές...στην ίδια γυναίκα. Πολλά δηλαδή συμβαίνουν.
Αν συμβαίνει κάτι άλλο όμως, δεν το γνωρίζω. Βλέπω πάντως όπως τα περιγράφεις ότι αν και το γατί προειδοποίησε την γιαγιά σου
ότι αν δεν το ξεκαρφώσει θα πάθει μεγάλο κακό, δεν είδα να αναφέρεις τίποτα παρά μόνο ότι αόριστα (κάποτε) πέθανε.
Άρα η απειλή ηταν μούφα. Συνεπώς το γατί μάλλον τη πάτησε από την μαμή (αν όλα αυτά ισχύουν όπως τα περιγράφεις).
Όπως και να έχει, δεν βλέπω γιατί πρέπει να ασχοληθείς. "Τρώγεσαι" ε;

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 04-05-15 στις 09:56
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-05-15, 12:20
athos Ο χρήστης athos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παλικαράκι μου αυτά έγιναν πραγματικότητα απλά ήθελα να δω αν έχει κάποιος γνώσεις περί αυτού του θέματος σε παλιά σπίτια τουρκικά κάτι ανάλογο Ε εντάξει τρωγομαι ναι γιατί είναι τόσα χρόνια αυτή η ιστορία και το καρφί είναι εκει και δεν τολμαει κάνεις να το πειράξει εμένα με.ενδιαφερει η εξουσία που είχε και εμφανιζόταν να έχει το μωρό στα χέρια κ να πίνει αίμα ενυπνιος όλα αυτά. Ανεξηγητο αλλά κάτι ίσως είχε γίνει εκεί πέρα. Ορεινή Χαλκιδική. Πρώτο πόδι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-05-15, 18:13
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από athos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλικαράκι μου αυτά έγιναν πραγματικότητα απλά ήθελα να δω αν έχει κάποιος γνώσεις περί αυτού του θέματος σε παλιά σπίτια τουρκικά κάτι ανάλογο Ε εντάξει τρωγομαι ναι γιατί είναι τόσα χρόνια αυτή η ιστορία και το καρφί είναι εκει και δεν τολμαει κάνεις να το πειράξει εμένα με.ενδιαφερει η εξουσία που είχε και εμφανιζόταν να έχει το μωρό στα χέρια κ να πίνει αίμα ενυπνιος όλα αυτά. Ανεξηγητο αλλά κάτι ίσως είχε γίνει εκεί πέρα. Ορεινή Χαλκιδική. Πρώτο πόδι.

http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=6918

Αγαπητέ φίλε, εδώ πάνω στο λινκ τα γατιά τα μετρώ δύο.

Δεν σε ειρωνεύομαι όταν λέω ότι "τρώγεσαι", είσαι όντως περίεργος να μάθεις την αλήθεια...ανοίγοντας όμως ξανά θέμα.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 04-05-15 στις 18:15
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.