Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-05, 22:10
Sisilia Ο χρήστης Sisilia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2005
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή H. P. Lovecraft: Ο συγγραφέας του Τρόμου.

Είμαι νέο μέλος και προτίμησα να ξεκινήσω τις συζητήσεις μου ανοίγοντας ένα θέμα στην πιο φτωχή κατηγορία του Forum(γιατί αυτό αλήθεια.
Ο Howard Phillips Lovecraft αποτελεί ένα συγγραφέα του 18ου αιώνα μ.Χ.(αν θυμάμαι καλά)ο οποίος θεωρείται πατέρας πολλών σήμερα γνωστών θεωριών και τοποθεσιών,όπως η θεωρία της Κούφιας Γης,το απόκοσμο πλάσμα Cthulu,το βιβλίο Necronomicon,αλλά και η Άγνωστη Καντάθ.
Επίσης είναι ο εμπνευστής της πολύ γνωστής σήμερα φράσης.
Its not dead what can eternally lie,
and with strange aions even death may die

(συγγνώμη για τα οικτρά αγγλικά μου :-) )
Σε ελεύθερη μετάφραση:
Δεν είναι νεκρό ό,τι κείτεται αιώνια,και με την έλευση των παράξενων αιώνων ακόμα και ο θάνατος μπορεί να πεθάνει..

Τελευταία διάβασα μία "συνέντευξη" του σε περιοδικό του χώρου,στο Mystery νομίζω.Αποτελούσε ένα καλογραμμένο άρθρο το οποίο είχε κάτι από την αλλόκοσμη υφή(όπως θα έλεγε και ο ίδιος)των δικών του διηγημάτων.

Τι γνωρίζετε σχετικά με τον συγγραφέα αυτόν;Κάποια ιδιαίτερα παράξενη πτυχή της ζωής του;;
Περιμένω απάντηση και παραθέτω και μερικές σχετικές φωτογραφίες.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg cthulu.jpg (38,6 KB, 83 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Lovecraft1.jpg (33,4 KB, 76 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-09-05, 23:12
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Sisilia, θα μου επιτρέψεις να σε διορθώσω. Και να να πώ 2 λόγια για την παιδική ζωή του Πατέρα του Φανταστικού.
Ο Χ.Φ.Λάβκραφτ γεννήθηκε στην επαρχιακή, παραθαλάσσια πόλη της Πρόβιντενς, του Ρόουντ Άιλαντ, στο πατρικό του, που βρίσκονταν στην Οδό Άνγκελ 194 (αργότερα άλλαξε σπίτι, αλλά παρέμεινε στην ίδια γειτονιά και μετακόμισε σε ένα μικρότερο, στον αριθμό 454 λογω οικονομικών δυσχερειών). Η ημερομηνία γέννησης του ήταν 20 Αυγούστου 1890 και ήταν το μοναχοπαίδι του Γουίνφιλντ Σκότ Λάβκραφτ (πλασιέ κοσμημάτων και πολύτιμων μετάλλων) και της Σάρα Σούζαν Φίλιπς Λάβκραφτ.
Μια ξαφνική ασθένεια του πατέρα του (Γενική Παράλυσις μετά από ένα ψυχωτικό επεισόδιο στο δωμάτιο ενός ξενοδοχείου) όταν ο Χάουαρντ βρίσκονταν στην τρυφερή ηλικία των 3 ετών τον υποχρέωσε να μεγαλώσει με τις θείες του, την μητέρα του (συνέχισε να ζεί μαζί τους μέχρι τον θάνατο του) και τον περίεργο παππού του, τον Γουίπλ Βαν Μπιούρεν Φίλιπς, απόγονο μιας πολύ παλιάς οικογένειας που οι ρίζες της εντοπίζονται στις αποικίες της Μασσαχουσέτης του 17ου αιώνα. Αυτός προέτρεψε τον μικρό Χάουαρντ να διαβάζει, δίνοντας του για μελέτη ότι πιό κλασικό υπήρχε εκείνη την εποχή (Αραβικές Νύχτες, Τα Ταξίδια του Γκιούλιβερ, ακόμα και τις παιδικές εκδόσεις της Ιλιάδας και της Οδύσσειας).
Λένε πως ο Χάουαρντ ήταν πολύ φιλάσθενος σαν παιδί, για αυτό και δεν του επέτρεπαν να βγαίνει πολύ συχνά από το σπίτι και να παίζει με τα άλλα παιδιά. Ο βιογράφος του Λ.Σπράγκ Ντε Καμπ (μερικοί ίσως τον γνωρίζετε σαν συνεχιστή του έργου ενός άλλου μεγάλου συγγραφέα της εποχής εκείνης, του Ρόμπερτ Ιρβινγκ Χάουαρντ, δημιουργού του Κόναν του Βάρβαρου) αναφέρει πως ο Λάβκραφτ είχε μια παράξενη ασθένεια που ονομάζονταν Ποικιλοθερμία. Αυτή η ασθένεια είχε το εξής χαρακτηριστικό. Όποια στιγμή κι αν τον άγγιζες, ακόμη και κάτω από υψηλές θερμοκρασίες, αυτός ηταν παγωμένος σαν πεθαμένος!
Λόγω της φιλασθένειας του λοιπόν, δυσκολεύονταν να παρακολουθήσει τα μαθήματα στο σχολείο. Το αντιστάθμιζε όμως με περίσσια μελέτη στο σπίτι και στις Βιβλιοθήκες της πόλης του. Εκείνη την εποχή άρχιζε να γράφει κιόλας, μερικά ποιήματα στην αρχή, αργότερα κάποια μικρά ιστορικά δοκίμια.
Ο θάνατος του λατρεμένου του παππού όμως το 1904, ήρθε σαν κεραυνός εν αιθρία να ταράξει την ζωή του μικρού Χάουαρντ. Ξαφνικά, το σπίτι βρέθηκε χωρίς αντρική παρουσία ( ο πατέρας του δεν συνήλθε ποτέ από την δική του ασθένεια, όντας κλεισμένος σε ένα νοσοκομείο μέχρι τον θάνατο του) και οικονομικά ευάλωτο. Τότε αναγκάστηκαν να μετακομίσουν σε μικρότερο σπίτι (βλ. πρώτη παράγραφο). Από την στεναχώρια του ο Χάουαρντ έπαθε νευρικό κλονισμό, κάτι που του στοίχισε και στην ακαδημαϊκή του πορεία, όταν το 1908 που αποφοίτησε από το λύκειο, δεν κατάφερε να μπεί στο Πανεπιστήμιο Μπράουν. Αυτό παρέμεινε ο μεγάλος καημός του μέχρι το τέλος της ζωής του, αφού παρά την απίστευτη καλλιέργεια και μόρφωση του, δεν ήταν τίποτα περισσότερο από ένας απλός () απόφοιτος λυκείου!
Συνεχίζεται...
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-09-05, 01:05
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Φαίνεται πως οι δοκιμασίες εκείνης της εποχής ξύπνησαν στον Χάουαρντ κρυμμένους τρόμους που πιθανόν πλάθονταν στο μυαλό του από μικρή ηλικία. Οι Αρχαίοι Θεοί των Ελλήνων, τα μυστήρια τέρατα του Σουίφτ, οι φανταστικές διηγήσεις του Λόρδου Ντάνσανυ και η αρχετυπική μορφή του παππού του, με τις αλλόκοτες ιστορίες που κουβαλούσε από την εποχή των Αμερικάνων εποίκων, συντάχθηκαν στο μυαλό του και έτσι προέκυψαν οι πρώτες καλογραμμένες αράδες σε διηγήματα όπως το περίφημο "Ο Τύμβος" και το "Ντάγκον" που γράφτηκαν το 1917 περίπου. Ένα από τα πρώτα πονήματα του επίσης, είναι και "Ο Ξένος", μια περίεργα γοητευτική ιστορία, για κάποιον που ζεί μέσα σε ένα υπόγειο κρύο μέρος και όταν καταφέρνει να δραπετεύσει από εκεί, μετά από πολύ καιρό, τότε ανακαλύπτει πως το σκοτεινό υγρό κελί ήταν ένας τάφος(!) και ο ίδιος είναι...ζόμπι.
Την ίδια εποχή άρχισε να αλληλογραφεί και με διάφορους πνευματικούς ανθρώπους τηε εποχής του, όπως τον Ρόμπερτ Χάουαρντ, τον Κλάρκ Άστον Σμίθ, τον Ρόμπερτ Μπλόχ, τον Φόρεστ Άκερμαν κ.α. Οι επιστολές του αυτές θεωρήθηκαν -δίκαια- ως οι ωραιότερες που έχουν γραφτεί ποτέ και από μόνες τους συνιστούν ένα λόγο που ο Χ.Φ. Λάβκραφτ θα έπρεπε να μείνει στην ιστορία.
Συνεχίζεται...

__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-05, 17:16
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Το πρώτο διήγημα του Λάβκραφτ που διάβασα ήταν ο "Τρόμος του Ντάνγουιτς" και ομολογω ότι δεν μου άρεσε στην αρχή. Επειδή, όμως αυτό μου συμβαίνει συχνά, άφησα να περάσει λίγος καιρός και όταν το ξαναδιάβασα ενθουσιάστηκα. Από τότε έχω γίνει φανατικός και η Μυθολογία Κθούλου νομίζω ότι είναι από τα συναρπαστικότερα δημιουργήματα της φαντασίας. Κορυφαία είναι επίσης "Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ" και "Τα βουνά της τρέλας", όπυ ξεδιπλώνεται σε μεγάλο βαθμό η ιστορία των Μεγάλων Παλαιών.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-09-05, 08:53
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Θυμάμαι ότι η πρώτη φορά που ήρθα σ' επαφή μαζί του ήταν πριν 7-8 χρόνια όταν διάβασα το βιβλίο "Η ονειρική αναζήτηση της άγνωστης Καντάθ". Πραγματικά, έμεινα άφωνος. Ιδιαίτερα στο ομώνυμο διήγημα ο άνθρωπος ζωγραφίζει όταν περιγράφει τις Ονειροχώρες του.

Σε διάστημα λιγότερο των έξι μηνών απέκτησα οποιοδήποτε βιβλίο κυκλοφορούσαν οι εκδόσεις Αίολος, καθώς έχω την τάση να μην ανακατεύω διαφορετικές μεταφράσεις μεταξύ τους. Αυτό βέβαια έχει και το κόστος του, καθώς δεν έχω όλα τα διηγήματα, ενώ περίμενα και κοντά στα 5 χρόνια για να βγούνε "Τα βουνά της τρέλλας".

Anyway, tον θεωρώ Αρχοντα του φανταστικού και θα τολμούσα να πω (αν και ο ίδιος θα με χλεύαζε) καλύτερο του Πόε. Ισως γιατί ο Πόε, σε ό,τι έχω διαβάσει έως τώρα, είναι πιο "light" για τα γούστα μου. Δεν βγάζει τον "τρόμο" και την "φρίκη" του Η.Ρ, αν και στα ποιήματά του είναι μακράν καλύτερος.

Θεωρώ μάλλον απίθανο το να ασχολείται κάποιος με φανταστική λογοτεχνία και να μην του αρέσει ο Lovecraft.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-06, 03:26
Το avatar του χρήστη durden_alie
durden_alie Ο χρήστης durden_alie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Θα 'θελα να δηλώσω κι εγώ fan του H.P.Lovecraft!

Έχει μια μοναδική ικανότητα να υποβάλει τον αναγνώστη και η καταπληκτική ατμόσφαιρα που δημιουργεί βασίζεται όχι μόνο στους αλλόκοτους κόσμους που δημιουργεί η φαντασία του, αλλά και στο μοναδικό χειρισμό από μέρους του της γλώσσας μ' έναν τρόπο που είναι σχεδόν..."σήμα κατατεθέν" του...

Να προσθέσω ως ένα από τα αγαπημένα δημιουργήματά του το υποβλητικό "The Shadow over Innsmouth" και να εκφράσω και την απογοήτευση που ένιωσα όταν έπεσε στα χέρια μου μια ελληνική μετάφραση του "At the mountains of maddness"... ...Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί κάτι καλύτερο, αλλά ένιωσα ότι έχανα πολλά από την αξεπέραστη ατμόσφαιρά του διαβάζοντας το μετεφρασμένο κείμενο...Εξακολουθώ να επιμένω στο original...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-06, 12:51
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Μπορώ να πω και εγώ μερικά tips για τον Άρχοντα του Φανταστικού, αν και λίγο αργά, αλλά μπορεί να σε ενδιαφέρει Sisilia ακόμα να μάθεις μερικά πράγματα γι αυτόν. Λοιπόν ο Λαβκραφτ στα πρώτα χρόνια της "καριέρας" του, δηλαδή όταν άρχισε να πρωτογράφει ένοιωθε πολύ απογοητευμένος επειδή πίστευε πως τα έργα του δεν είχαν καμία αξία. Ο ίδιος δήλωνε πως πηγή της φαντασίας του ήταν ο Πόε.
Αργότερα ήρθε στη ζωή του ένα άλλο πρόσωπο που τον επηρέασε πιο πολύ από τον Πόε. Ο λεγόμενος Λόρδος Ντάνσανι. Ο Λάβκραφτ δηλώνει σε ένα από τα γράμματά του που έστελνε σε έναν φίλο του:" Από τον Λόρδο Ντάνσανι πήρα την ιδέα να δημιουργήσω ένα πάνθεο και μια μυθολογία που αντιπροσωπεύονται από τον Κθούλου, τον Γιορκ-Σοθόθ, τον Γιογκόθ..."
Ο Λάβκραφτ πέθανε νομίζω από καρκίνο.
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-07, 18:03
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Exclamation

Ο H.P.Lovecraft είναι αδιαμφισβήτητα ένας από τους λίγους καλλιτέχνες-λογοτέχνες που αξίζει όλους τους επιβλητικούς τίτλους που του έχουν δώσει. Θα ήθελα να πω λίγα λόγια για τις μεταφράσεις. Λόγω των σπουδών μου αλλά και ενός μικρού ψώνιου που έχω με τη μετάφραση λογοτεχνικών κειμένων έχω τη τάση όταν διαβάζω ένα κείμενο στα αγγλικά να σκέφτομαι κατά πόσο θα ήταν εύκολο να το μεταφράσω και προσπαθώ να μπω λίγο στο μυαλό του μεταφραστή. Κατά βάση είμαι υπέρ της πρωτότυπης ανάγνωσης για όσους βέβαια έχουν αυτή τη δυνατότητα. Όσο καλή και αξιόλογη είναι μια μετάφραση πάντα θα υπάρχει ένα ποσοστό απώλειας.

Όταν λοιπόν διάβασα πρώτη φορά κείμενο του Lovecraft στα αγγλικά και συγκεκριμένα το "At the mountains of madness" έπαθα πλάκα! Ποιος άνθρωπος θα μπορούσε να μεταφράσει αυτό το τόσο δυνατό κείμενο και να δημιουργήσει τόσα συναισθηματα και αυτή την ατμοσφαιρα; Προσωπικά βγάζω το καπέλο μόνο σε όποιον θα το επιχειρούσε. Δεν έχω διαβάσει την ελληνική μετάφραση οπότε δε μπορώ να τη κρίνω. Ομολογώ όμως ότι δε πρέπει να ήταν καθόλου εύκολη υπόθεση.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-09, 03:50
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Έχει διαβάσει κανείς τη νουβέλα "ο λόφος"(στα αγγλικά "The mount",για την ακρίβεια δεν σημαίνει τον φυσικό λόφο αλλά τις δικές μας "τούμπες") που περιλαμβάνεται στο βιβλίο "Άγνωστοι Τρόμοι" από εκδόσεις Τέρα Νόβα αν θυμάμαι σωστά που είναι μια ανθολογία από έργα που έχει γράψει ο Λάβκραφτ μαζί με ή για λογαριασμό άλλων συγραφέων επί πληρωμή αλλά έχει αποδειχτεί από την αλληλογραφία του αλλά και από φιλολογική ανάλυση ότι είναι δική του η πατρότητα τους.Αν κάποιος το έχει διαβάσει θα ήθελα πολύ να μου εξηγήσει τι ακριβώς σημαίνει η ακριβώς τελευταία παράγραφος,ας μην γράψω τώρα περισσότερα.Εκπληκτική νουβέλα πάντως,από τα πρώτα έργα υποθέτω περί κούφιας γης με τη μορφή μάλιστα που είναι διαδεδομένη σήμερα και μάλλον επιρεασμένο σε κάποιο βαθμό από την "Επερχόμενη φυλή" του Λύττον.Επίσης συνιστώ σε όλους την ταινία "Νεκρονομικόν" γυρισμένη το 1993,από τις λίγες καλές μεταφορές(σε όποιο βαθμό φυσικά είναι εφικτό κάτι τέτοιο) της ατμόσφαιρας του Μεγάλου Χάουαρντ!
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 25-09-09 στις 03:51
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-09, 16:42
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Προσωπικά η αγαπημένη μου συλλογή είναι το βιβλίο "Οι μύκητες από τον Γιογγόθ" όπου περιλαμβάνονται διάφορα ποιήματα και σύντομες ιστορίες μεγέθους 1-2 σελίδων. Η συνολική ατμόσφαιρα δεν κινείται στα γνωστά πεδία τρόμου αλλά σε ονειρικές εναλλακτικές πραγματικότητες που πραγματικά με καθήλωσαν...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.