Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-05-08, 13:48
Το avatar του χρήστη ENDLESS JOURNEY
ENDLESS JOURNEY Ο χρήστης ENDLESS JOURNEY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή ΟΙ ΣΥΜΠΛΗΓΑΔΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Αγαπητοί φίλοι του Μεταφυσικού, σαν νέο μέλος του συγκεκριμένου φόρουμ, αποφάσισα να μεταφέρω κάποιες σκέψεις μου τις οποίες εχω ήδη καταγράψει στην προσωπική μου ιστοσελίδα .
Πρόκειται για ένα πρόσφατο άρθρο μου , το οποίο έγραψα επηρεαζόμενη απο τα ποικίλα γεγονότα τα οποία διαδραματίζονται εδω και καιρό στην χώρα μας , νιώθοντας παράλληλα την ανάγκη να ταρακουνήσω τα λιμνάζοντα ύδατα της Ελληνικής Πραγματικότητας και κοινωνίας στην οποία όλοι συμβιώνουμε .

ΟΙ ΣΥΜΠΛΗΓΑΔΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Η Ελλάδα διάγει μια δύσκολη, μεταβατική περίοδο, μια από εκείνες τις κρίσιμες εποχές ή διαστήματα, κατά την διάρκεια της οποίας αναζητάει την "ταυτότητα " της ανάμεσα σε εξελίξεις, πολιτικές, οικονομικές , κοινωνικές κ.α.
Μοιάζουν με τις "συμπληγάδες πέτρες " της εξέλιξης, ένα πέρασμα από μια κατάσταση σε μια άλλη, όπου όλα μοιάζουν να είναι από ρηχά έως βαρετά, από κρίσιμα έως επικίνδυνα, νοσηρά έως σκοτεινά .
Δεν είναι ένα εύκολο πέρασμα από την μια κατάσταση στην άλλη , και μοιάζει με ένα είδος " Μαθήματος ", που πρέπει να διδαχτούμε ως έθνος.
Ανάμεσα στους πολλούς, στην μάζα που άγεται και φέρεται από διάφορους πειρασμούς, ποικίλες αρνητικές επιρροές, ανθρώπους και καταστάσεις,υπάρχει μια καθαρή ποιότητα, μια εικόνα ανθρώπων, που διψούν για κάτι καλύτερο και συνάμα διαφορετικό.
Αυτοί οι άνθρωποι είναι ανάμεσα μας, περπατούν, βλέπουν, κρίνουν, αντιλαμβάνονται τα γεγονότα, είναι άνθρωποι απλοί, καθημερινοί.
Ίσως να περπατούν δίπλα μας αόρατοι, απαρατήρητοι, είτε για έτσι επιθυμούν, είτε γιατί οι συνθήκες δημιούργησαν τον περίπλοκο ιστό τους και τους έχουν παγιδεύσει μέσα στα νήματα της ανασφάλειας, υποτίμησης ακόμη και ατολμίας.
Βρίσκονται όμως εκεί και περιμένουν υπομονετικά την σειρά τους να μιλήσουν, να αντιδράσουν , να δημιουργήσουν.
Αρκεί μια μικρή σπίθα και γίνεται φωτιά.
Πάντα η ιστορία γράφτηκε από τους απλούς ανθρώπους , που ποτέ ίσως δεν τους γνωρίσαμε αλλά υπάρχουν μέσα μας , γιατί η ιστορία δεν χάνεται.
Οι άνθρωποι της σημερινής Ελλάδας έχουν βαρεθεί την νοσηρότητα, την διαφθορά και επιθυμούν κάτι « νέο » , μια ελπιδοφόρα αλλαγή.
Αυτό το « νέο » δεν έχει σχέση με κόμματα πολιτικά, με τον ξεπερασμένο κοινωνικό ιστό, αλλά με την ουσία των γεγονότων.
Όσοι επιμένουν να χρωματίζουν τις αλλαγές στην κοινωνία μας, απλά διαιωνίζουν την συντήρηση, τον παλαιό τρόπο ζωής, ίσως γιατί στηρίζονται ή εν τέλει εξαρτώνται από αυτόν.
Πώς να δικαιολογήσουν άλλωστε την ύπαρξη τους ?
Το παλαιό σκηνικό έχει θρυμματιστεί και δεν ταιριάζει πλέον στο νέο που προετοιμάζεται να βγει στην επιφάνεια.
Οι αλλαγές σε μια κοινωνία προϋποθέτουν θυσίες και διορατικότητα, πίστη και επιθυμία για το καλύτερο.
Ως πολίτες πρέπει να αναζητούμε την ποιότητα, την διατήρηση του πολιτισμού μας, την αναγέννηση της κοινωνίας μας, την ενότητα, την αγάπη για τα ιδεώδη, τις αξίες μας, την κατατσαλακωμένη μας αυτοπεποίθηση, την εξαφάνιση της καχυποψίας αλλά και της υπεροψίας.
Πρέπει ως έθνος να αγαπήσουμε επιτέλους τους ανθρώπους που το αποτελούν, και να σταματήσουμε να βλέπουμε μονόφθαλμα και υστερόβουλα.
Οι αλλαγές έρχονται από μέσα μας, όταν σαν άνθρωποι πιστεύουμε στην βελτίωση μας και την εξέλιξη μας .
Εάν δεν πιστέψουμε σε εμάς σαν έθνος, είναι δύσκολο να πιστέψουν οι υπόλοιποι.
Νομίζω ότι πρέπει να αναλογιστούμε τις συνθήκες που επικρατούν και τις δράσεις που πρέπει να αναλάβουμε.

Copyright Κατερίνα Κωστάκη
Συγγραφέας-αρθρογράφος

http://endless-journey.gr/gr_forum/viewtopic.php?t=277
__________________
προσωπική ιστοσελίδα : http://www.academyofinnerlight.net
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-08, 20:05
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Ενδιαφέρουσες οι επισημάνσεις σου και σ' ευχαριστώ πολύ για το όμορφο κείμενο. Είμαι αισιόδοξος. Πιστεύω ότι οι Έλληνες ως πολιτιστική οντότητα έχουν αντιμετωπίσει στο παρελθόν πολύ χειρότερες καταστάσεις και κατάφεραν να επιβιώσουν μέσα από ξαφνικές υπερβάσεις. ΄Θεωρώ ότι κάτι ανάλογο θα συμβεί και σε αυτή την περίπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-05-08, 20:47
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ENDLESS JOURNEY
...
ΟΙ ΣΥΜΠΛΗΓΑΔΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Η Ελλάδα διάγει μια δύσκολη, μεταβατική περίοδο, ..., και μοιάζει με ένα είδος " Μαθήματος ", που πρέπει να διδαχτούμε ως έθνος.

Copyright Κατερίνα Κωστάκη
Συγγραφέας-αρθρογράφος

http://endless-journey.gr/gr_forum/viewtopic.php?t=277
Μάλιστα.

Ουδείς εχέφρων, θα ήταν δυνατόν να έχει αντίρρηση ως προς την ορθότητά του, στο τι αναφέρεται στο άρθρο αυτό.

Αλλά: Είναι καθαρά θεωρητικό και αόριστο, σε αντιδιαστολή με το υπαρκτό χάλι που κυριαρχεί και που κάθε άλλο παρά στην σφαίρα της θεωρίας ευρίσκεται.

Φιλτάτη Κατερίνα ( ας μου επιτραπεί ο Ενικός λόγω ηλικίας μου ) μήπως θα ήταν δυνατό να προτείνεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ενέργειες με παράλληλη την συγκεκριμενοποίηση των προς επίτευξιν στόχων, ώστε να καταστούν οι περί του τί δέον γενέσθαι θέσεις σου αντικείμενο συζητήσεως, με δυνατότητα εξαγωγής συμπερασμάτων;

Περιμένω με ενδιαφέρον την ανάπτυξή σου στο θέμα.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 02-05-08 στις 20:51
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-08, 23:05
Το avatar του χρήστη ENDLESS JOURNEY
ENDLESS JOURNEY Ο χρήστης ENDLESS JOURNEY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Αγαπητέ Τάκη
Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου όσον αφορά το άρθρο μου , το οποίο έγραψα κάτω απο την επισκίαση πολλών και διαφορετικών γεγονότων και επιρροών.
Δεν είναι καθόλου δύσκολο να καταλάβει κανείς πόσο δύσκαμπτα και επικίνδυνα έχουν εξελιχθεί τα πράγματα για όλους τους Έλληνες πολίτες κάθε ηλικίας.
Εκείνο στο οποίο δεν συμφωνώ μαζί σου είναι πρώτον οτι είναι θεωρητικό και αόριστο και οτι δεύτερον δεν δίνει λύσεις .
Νομίζω οτι αναφέρω πολύ ξεκάθαρα την έλλειψη πολιτισμού, την υποτίμηση και την απαξίωση που υπάρχει γύρω μας .
Εάν έπρεπε να απαριθμήσω τα άπειρα γεγονότα που αποδεικνύουν την πραγματικότητα που καταγράφω , τότε θα έπρεπε να γράψω ένα διήγημα με κοινωνικές, πολιτικές και μεταφυσικές προεκτάσεις!
Πρόκειται για ένα άρθρο με συμπυκνωμένες σκέψεις .
Οι λύσεις που προτείνω είναι κατεγραμένες στις τελευταίες παραγράφους και φυσικά αναφέρομαι στην προσπάθεια που πρέπει να καταβάλουμε συνολικά σαν έθνος για την προώθηση του πολιτισμού , τον σεβασμό που πρέπει να επαναφέρουμε στην ζωή μας, την διατήρηση των κατατσαλακωμένω αξιών και ιδεωδών , και βέβαια την Αγάπη που πρέπει να συμπεριλάβουμε στην δική μας πραγματικότητα, γιατί πραγματικά αυτό που μας λείπει σαν λαός και κατ'επέκταση ως οντότητες είναι η Αγάπη.
Τα πάντα είναι θέμα αντίληψης και πνευματικής καλλιέργειας , που πρέπει να ξεκινήσει απο τον καθένα μας (συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου....).
Εάν επιθυμούμε μια κοινωνική-πολιτισμική -πνευματική αναγέννηση πρέπει να γνωρίσουμε πρώτα μεσα μας τον σεβασμό , την πνευματικότητα , την Αγάπη, την εκτίμηση, για να μπορέσουμε να γίνουμε φορείς αυτών ακριβώς των αξιών προς την κοινωνία.
__________________
προσωπική ιστοσελίδα : http://www.academyofinnerlight.net

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ENDLESS JOURNEY : 02-05-08 στις 23:06
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.