Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-11, 22:19
Το avatar του χρήστη Sky Captain
Sky Captain Ο χρήστης Sky Captain δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Ο ποδηλάτης της Ρόδου

Τον θρύλο αυτό τον γνωρίζουν όλοι οι Ροδίτες. Πολύ παλιά, σε μια στροφή του δρόμου μεταξύ Καλλιθέας και Αφάντου, ένα αυτοκίνητο σκότωσε ένα ποδηλάτη. Από τότε αυτός έχει στοιχειώσει το μέρος και προσπαθεί να εκτροχιάσει τα διερχόμενα αμάξια και να σκοτώσει τους οδηγούς. Όσοι οδηγοί γλύτωσαν από τα ατυχήματα αυτά, ανέφεραν πως είδαν από το καθρεφτάκι εναν ποδηλάτη πίσω τους και αυτό τους απέσπασε την προσοχή και τράκαραν.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-11, 03:11
Το avatar του χρήστη Darkoverlordoftheabyss
Darkoverlordoftheabyss Ο χρήστης Darkoverlordoftheabyss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2004
Περιοχή: Ροδος,Ελλαδα
Μηνύματα: 65
Smile

Urban legend υπάρχει παντού και δεν ήταν πάντοτε ποδηλάτης ήταν και δρομέας που τον πάτησε αυτοκίνητο , μην ξεχάσω και την νύφη στους τρεις και αυτό παντού υπάρχει.
__________________
"Η αυτογνωσία ειναι μεγάλο προτέρημα."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-11, 15:55
Vampirela Ο χρήστης Vampirela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: Athens, Greece
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Σπούδασα στη Ρόδο και τη διαδρομή αυτήν την έχω κάνει και σαράντα φορές μπορώ να πω.
Μούφες, ούτε ποδηλάτης ούτε νύφη ούτε τίποτα.
Αυτό όμως που μπορώ να πω μετά βεβαιότητος, είναι πως σε πολλά μέρη στη Ρόδο, ακόμα και σε μερικά που βρίσκονται δίπλα στην πόλη, υπάρχει ιδιαίτερη ενέργεια.
Ας μην ξεχνάμε, πως αναφερόμαστε σε ένα νησί, που βρίθει από αρχαία ευρήματα, ναούς κλπ
Ακόμα, έχουν σημειωθεί σημεία όπου τελούνται "σατανιστικές" τελετές.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-12, 12:08
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σπούδασα στη Ρόδο και τη διαδρομή αυτήν την έχω κάνει και σαράντα φορές μπορώ να πω.
Μούφες, ούτε ποδηλάτης ούτε νύφη ούτε τίποτα.
Αυτό όμως που μπορώ να πω μετά βεβαιότητος, είναι πως σε πολλά μέρη στη Ρόδο, ακόμα και σε μερικά που βρίσκονται δίπλα στην πόλη, υπάρχει ιδιαίτερη ενέργεια.
Ας μην ξεχνάμε, πως αναφερόμαστε σε ένα νησί, που βρίθει από αρχαία ευρήματα, ναούς κλπ
Ακόμα, έχουν σημειωθεί σημεία όπου τελούνται "σατανιστικές" τελετές.
Καλή χρονιά. Αυτή την ιστορία την έχω διαβάσει από το μεταφυσικό αν και ζω στο νησί αυτό. Δεν έχω ακούσει να γίνεται λόγος για αυτή την ιστορία. Εγώ ζω όλα μου τα χρόνια σ' αυτό το νησί και σε βεβαιώνω πως συνέχεια γίνονται δυστυχήματα στον δρόμο που αναφέρονται, αλλά κανένα ευτυχώς φάντασμα ούτε πεζό ούτε ποδηλάτης δεν έκανε την εμφάνισή του. Θα το είχαμε μάθει. Αυτά ακούγονται στον παλμό, έναν από τους ραδιοφωνικούς σταθμούς που ασχολείται με την ενημέρωση των πολιτών της Ρόδου. Δεν του κάνω διαφήμιση και ουδεμία σχέση έχω με το σταθμό αυτό, απλά τον ανέφερα. Για την ενέργεια που αναφέρεις έχω ακούσει ότι υπάρχει στην παλιά πόλη. Και μάλιστα άκουσα ότι σατανιστικές τελετές γίνονταν παλιά στην Λίνδο αλλά έχουν πια εκλείψει. Ξέρεις κάτι περισσότερο που αγνοώ;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 03-01-12 στις 12:10
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-12, 12:21
GET1 Ο χρήστης GET1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Για σασ ειμαι νεοσ στο φορουμ Και εγω εχω ακουση αυτον τον θρυλο ομοσ δεν ειδα η ακουσα ποτε αποδειξεισ δεν μενο στη ροδο ομοσ αν κατι γινοταν και ειπιρχαν αποδηξησ θα εκαναν τον γυρο του κοσμου εγω ξερω ενα σαιτ και μαθαινω εγω και εκατομιρια παιδια και ενυλικεσ οτι παραξενω συμαινει στιν ελαδα εχω ψαξει τα αρχεια του απο τοτε νπου διμιουργιθηκε ομοσ δεν βρικα τιποτα ουτε στο σαιτ ουτε στο ιντερνετ.φηλικα ο fantasy εχει ταξιδεψει ποτε νιχτα απο το μεροσ αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-12, 12:54
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για σασ ειμαι νεοσ στο φορουμ Και εγω εχω ακουση αυτον τον θρυλο ομοσ δεν ειδα η ακουσα ποτε αποδειξεισ δεν μενο στη ροδο ομοσ αν κατι γινοταν και ειπιρχαν αποδηξησ θα εκαναν τον γυρο του κοσμου εγω ξερω ενα σαιτ και μαθαινω εγω και εκατομιρια παιδια και ενυλικεσ οτι παραξενω συμαινει στιν ελαδα εχω ψαξει τα αρχεια του απο τοτε νπου διμιουργιθηκε ομοσ δεν βρικα τιποτα ουτε στο σαιτ ουτε στο ιντερνετ.φηλικα ο fantasy εχει ταξιδεψει ποτε νιχτα απο το μεροσ αυτο?
Get 1 Καλωσόρισες κι εσύ στην παρέα μας. Έχω ταξιδέψει νύχτα φίλε μου με το αυτοκίνητο. Είτε για κάποιους γάμους που μας καλούν στο νυχτερινό τραπέζι του γάμου είτε καλοκαίρι στη νυχτερινή Ρόδο. Αλλά έχω διευκρινίσει ότι ακόμα κι αν δεν το είχα δει εγώ είναι τόσο μικρή η κοινωνία μας που θα μαθαινόταν από κάποιον που το είδε. Πες πάλι ότι το έβλεπα. Θα θεωρούσα πως είναι πραγματικός ποδηλάτης. Πες μου αλήθεια, τι θα το έκανε ξεχωριστό στα μάτια μου ότι πρόκειται για φάντασμα;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-12, 22:42
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παιδιά γεια σας και απο μένα.
Πρώτη φορά ακούω αυτό για την Ρόδο, όμως έχω ακούσει πολλές ιστορίες για κάποιον δρομέα που τρέχει ξαφνικά δίπλα σε αυτοκίνητα με σκοπό να προκαλέσει ατυχήματα. Συγκεκριμένα τέτοια σκηνικά έχουν διαδραματιστεί σε δρόμο κοντά στην Θήβα και μου τα περιέγραψε μια φίλη μου η οποία έχει ακούσει πολλές τέτοιες ιστορίες να συμβαίνουν σε γνωστούς της και στον αδερφό της. Ο αδερφός της επειδή έχει κάνει πολλές φορές αυτο τον δρόμο του έχει τύχει να δει μια σκιά να τρέχει δίπλα του στο τζαμι, άλλη φορά να είναι σταματημένη μια σκιά μπροστά στον δρόμο και χωρίς να πανικοβληθεί συνέχισε με την ίδια ταχύτητα και πέρασε ανάμεσα της. Το χειρότερο όμως ήταν μια φορά που οδηγούσε και μια σκιά εμφανίστηκε να καθεται διπλα του στο κάθισμα του συνοδηγού.. Πλέον αποφεύγει τον συγκεκριμένο δρόμο όσο μπορεί γιατι δεν ξέρει τι άλλο θα του συμβεί..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.