Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Βαθμολογία της ιστορίας του Γιωργάκη
Κάτω από τη βάση 0 0%
5-6 2 13,33%
6-7 0 0%
7-8 0 0%
8-9 5 33,33%
9-10 8 53,33%
Ψήφισαν: 15. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-06, 00:57
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή Κριτική για το Γιωργάκη

Τώρα που η ιστορία του Γιωργάκη ολοκληρώθηκε, παρακαλώ να δημοσιεύσετε εδώ τα σχόλια, τις προτροπές σας, τα σημεία που σας άρεσαν και δεν σας άρεσαν και τις όποιες απορίες έχετε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-06, 01:42
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Το να σου πω καλά λόγια για το τρόπο συγγραφής σου, ίσως φανεί κοινότυπο. Αλλωστε αυτό φαίνεται απ' τη βαθμολογία που έδωσα για τον "μικρό Γιωργάκη".
Μερικές- καλές- παρατηρήσεις...(σε σχέση πάντα με τις προηγούμενες ιστορίες περί κηλίδων).

Αρχικά μου άρεσε ο διηγηματικός χρόνος και τόπος. Σε πρωτοπρόσωπη αφήγηση που προσδίδει αμεσότητα και παραστατικότητα, καθώς και η κατανυκτικότητα ενός ιερού ναού.
Το τέλος όντως ανατρεπτικό, προχωρώντας (πιστεύω) σε απόμενα χαρακτηριστικά και επιδιώξεις των "ξενιστών" των κηλίδων.

Απορίες:
Το τελευταίο πρόσωπο της ιστορίας, ο Αρχάγγελος ,αν δε κάνω λάθος, μου θύμισε λιγάκι τους "watchers"(αν θυμάμαι καλά) της σειράς του Χαϊλάντερ, τώρα βέβαια με ενεργό ρόλο, μιας και στη σειρά ,απλώς κατέγραφαν τις κινήσεις των Αθάνατων και δεν επαινέβαιναν ποτέ.. Μιλάμε δηλαδή για έναν τιμωρό που θα επαίμβει κάποια στιγμη;(ενδεχομένως σε μία από τις επόμενες ιστορίες;;)

Όταν ο Γιωργάκης για ένα χρονικό διάστημα είχε επανέλθει στους φυσιολογικούς -για την ηλικία του- "ρυθμούς", απλά αυτό ήταν επιλογή των κόκκινων κηλίδων ή συνέβει κάτι άλλο;
Έμεινε ηλικιακά δέκα χρονών; Δε μεγάλωσε όπως ο θείος του πχ;

Και τέλος( είναι και αργά ) κάτι που σε ρώτησα και στα σχόλια της ιστορίας της Κατερίνας.. Η επιλογή των ατόμων που θα φέρουν πάνω τους τις κηλίδες, γίνεται με βάση κάποια συγκεκριμένα κριτήρια; Μέχρι στιγμής έχουμε έναν που η ζωή δε του φέρθηκε ευνοϊκά, μία νοσηλεύτρια, και ένα δεκάχρονο αγόρι.

Αυτά τα ολίγα, ελπίζοντας να μαι εντός θέματος στις απορίες μου .
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 31-01-06 στις 01:52
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-06, 01:55
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Φίλε Τσίλοφ, δεν έχω δει ποτέ το Χάιλαντερ, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω στους παραλληλισμούς.
Αυτό που αποκαλείται "Αρχάγγελος" (εγώ προτιμώ άλλον όρο), είναι κάποιος που η πραγματική του ταυτότητα δεν αποκαλύπτεται στις ιστορίες και επεμβαίνει όταν το κρίνει εκείνος και πάντα με πλάγιους τρόπους. Εδώ έδρασε σε πρώτη φάση δίνοντας ξανά πίσω το φως στα παιδιά και σε δεύτερη ξυπνώντας την ελπίδα στην καρδιά του ιερέα, χωρίς την οποία ο Γιωργάκης θα τον είχε παγιδεύσει σε μέλλοντα χρόνο.
Δεν γνωρίζουμε για ποιό λόγο ο μικρός επανήλθε στους κανονικούς του ρυθμούς αλλά πιστεύεται ότι αυτό ήταν ένα δόλιο κόλπο.
Εκείνοι που αποδέχονται το κάλεσμα και ολοκληρώνουν τη μετατροπή, μπορούν να αποκτήσουν όποια μορφή θέλουν και ο Γιωργάκης δεν αποτελεί εξαίρεση.
Η επιλογή των ατόμων υπονοείται από την ιστορία πως είναι τυχαία αλλά μην το δένετε κιόλας. Οι Κηλίδες βρίσκουν να κρατηθούν από κάτι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-06, 17:45
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Αγαπητέ Μιχάλη,

επιτέλους βρήκα το χρόνο και διάβασα όλη την ιστορία του μικρού Γιωργάκη καθώς και τα σχόλια που έχουν γραφτεί.

Νομίζω ότι κάθε φορά οι αφηγηματικές σου τεχνικές γίνονται όλο και καλύτερες και χαίρομαι που σιγά-σιγά αφήνεσαι και μας αποκαλύπτεις (έστω και με το σταγονόμετρο ) κομμάτια της μυθολογίας σου - μ' αρέσει αυτός ο όρος! Δεν μπορώ να παρά να βάλω το μεγαλύτερο βαθμό που μπορώ σ' αυτή την ιστορία, η οποία νομίζω είναι και η καλύτερη. Περιττό να πω πως άξιζε την αναμονή! Χαχα...

Λίγα σχόλια γι' αυτή:
Ο Γιωργάκης (αν και το υποκοριστικό μάλλον είναι άστοχο) επέλεξε να γίνει αυτό το "τέρας" για να κερδίσει τι ακριβώς; Ήθελε απλά να φτάσει στην κορυφή του βάθρου ας πούμε; Λίγο περίεργο για ένα τόσο μικρό παιδί, αλλά όταν είναι γόνος ενός μάλλον "ύποπτου" ζευγαριού όλα είναι πιθανά έτσι; Αλήθεια, θα μάθουμε ποτέ ποιος ήταν ο πραγματικός πατέρας του;
Το ότι ο κ. Αλέξανδρος, θείος του παιδιού, πήγαινε για τόσα χρόνια στην ίδια εκκλησία ήταν μάλλον ψέμα που είπε στον παπά, έτσι; Διότι, απ' όσα κατάλαβα, παίζει το ρόλο του μεταδότη της ιστορίας του Γιωργάκη για να πετύχει ο τελευταίος το σκοπό του.
Ο Νεκτάριος, από το μέρος του τι ακριβώς σχέση έχει με την όλη ιστορία και άραγε θα παίξει κάποιο σημαντικό ρόλο αργότερα; Ζει;

Να σημειώσει τέλος, πως το γεγονός ότι το αγόρι συνεχίζει να είναι σε μικρή ηλικία, η τέλος πάντων να μην έχει αναπτυχθεί εξωτερικά, μου θυμίζει την ιστορία των βρικολάκων που παραμένουν στην ίδια ηλικιά για πάντα. Τα εμφανισιακά τους στοιχεία είναι όπως ήταν όταν έγιναν βρικόλακες. Ενδιαφέρoν παραλληλισμός, δε νομίζεις; (Θυμίσου τη μικρή τότε Kirsten Dunst στον καταπληκτικό ρόλο της Claudia στην ταινία "Interview with the Vampire") Ίσως τελικά αυτή η στασιμότητα στην ανάπτυξη να είναι μια κατάρα, ένα τίμημα που πρέπει να πληρώσουν όσοι υποκύψουν τελικά στις Κηλίδες...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-06, 10:38
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Να σημειώσει τέλος, πως το γεγονός ότι το αγόρι συνεχίζει να είναι σε μικρή ηλικία, η τέλος πάντων να μην έχει αναπτυχθεί εξωτερικά, μου θυμίζει την ιστορία των βρικολάκων που παραμένουν στην ίδια ηλικιά για πάντα. Τα εμφανισιακά τους στοιχεία είναι όπως ήταν όταν έγιναν βρικόλακες...
Κάτι που συμβαίνει και στον "Χαϊλάντερ" έτσι;;
Στην ηλικία που "σκοτωθεί" για πρώτη φορά, εκεί και παραμένει έως ότου κάποιος άλλος Αθάνατος τον αποκεφαλίσει....

Αυτό συμβαίνει σε όλους τους φορείς της κηλίδας ή απλά έγινε κάποιου είδους εξαίρεση για τον Γιωργάκη;

Σε πόσες ιστορίες- συνέχειες πρωταγωνιστεί ο "μικρός";

ΥΓ: Στο τέλος τι γίνεται;;;
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-06, 10:25
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilof
Κάτι που συμβαίνει και στον "Χαϊλάντερ" έτσι;;
Στην ηλικία που "σκοτωθεί" για πρώτη φορά, εκεί και παραμένει έως ότου κάποιος άλλος Αθάνατος τον αποκεφαλίσει....

Αυτό συμβαίνει σε όλους τους φορείς της κηλίδας ή απλά έγινε κάποιου είδους εξαίρεση για τον Γιωργάκη;

Σε πόσες ιστορίες- συνέχειες πρωταγωνιστεί ο "μικρός";

ΥΓ: Στο τέλος τι γίνεται;;;
Ο μικρός παρέμεινε μικρός γιατί με αυτή την εμφάνιση έκρινε πως θα του ήταν ευκολότερο να εξαπατεί τους ανθρώπους, στην πραγματικότητα, όμως, δεν είναι καθόλου μικρός. Όπως έχω ξαναπεί, κατέχει μια από τις υψηλότερες θέσεις που γνωρίζουμε. Είναι στη βούλησή του να εμφανίζεται όπως εκείνος θέλει.
Το παιδάκι δεν εμφανίζεται (ενεργά τουλάχιστον) σε καμία άλλη ιστορία, αλλά το γεγονός ότι υπάρχει προφητεία για αυτόν, στο Βιβλίο των Βλάσφημων Προφητειών, τον κάνει να είναι ξεχωριστός.
Έχω ξαναπεί πως η επιλογή των ατόμων γίνεται τυχαία, μεν αλλά από κάπου "πιάνονται" οι Κηλίδες, από κάποιο χαρακτηριστικό της προσωπικότητας και του ψυχισμού των ατόμων, το οποίο μπορεί να υπάρχει σε κάθε ηλικία, μικρή ή μεγάλη, με διαφορετική ένταση. Ο Γιωργάκης δεν ήταν ακριβώς γιός απλών ανθρώπων, αλλά στη σύλληψή του είχε λάβει μέρος και μια από τις Θεότητες της μυθολογίας, που ακόμα δεν έχουμε διηγηθεί για αυτήν.
Σχετικά με το τέλος τώρα. Ποιό τέλος? δεν υπάρχει τέλος στις ιστορίες, αν και αυτό έχει προφητευτεί από παλιά. Ακόμα δεν γνωρίζετε τίποτε άλλο εκτός από μικρά στοιχεία για τη φύση και την ιστορία των κηλίδων. Η παρούσα ιστορία σας είπε μερικά καινούρια πράγματα αλλά ολόκληρος ο μύθος ξεδιπλώνεται αφού διαβαστούν όλες οι ιστορίες και συγκεντρωθούν τα στοιχεία που βρίσκονται μέσα τους.
Δεν γνωρίζετε ακριβώς τι γίνεται αν κάποιος προσπαθήσει να αρνηθεί το κόκκινο κάλεσμα, για παράδειγμα και ακόμα δεν έχουν κάνει την πλήρη εμφάνισή τους οι Θεότητες. Έχουμε πολλά να πούμε ακόμα και προς το παρόν δεν έχω καταλήξει στην επόμενη ιστορία που θα σας δώσω, οπότε μάλλον εσείς θα αποφασίσετε ξανά ποιό ζήτημα θέλετε να διευκρινήσω περισσότερο, μέσω της επόμενης ιστορίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-02-06, 10:37
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Έχουμε πολλά να πούμε ακόμα και προς το παρόν δεν έχω καταλήξει στην επόμενη ιστορία που θα σας δώσω, οπότε μάλλον εσείς θα αποφασίσετε ξανά ποιό ζήτημα θέλετε να διευκρινήσω περισσότερο, μέσω της επόμενης ιστορίας.
Αχ, βρε Μιχάλη! Κάθε φορά μας "μπριζώνεις" με τις ιστορίες σου και μετά μας λες "Δεν ξέρετε τίποτα!". Μήπως παίζεις με τα νεύρα μας;

Λοιπόν, δεν ξέρω τι θα κάνεις, αλλά κάπως πρέπει να μας τα πεις όλα, διαφορετικά δε θα μείνουμε ποτέ ικανοποιημένοι!
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-02-06, 10:46
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Αντωνία, ολόκληρη την ιστορία δεν την γνωρίζει κανείς, από τότε που οι Κηλίδες κατήλθαν και στην Γη, όπως έχουν κάνει και με πολλά άλλα μέρη του σύμπαντος. Η γνώση που έχουμε για αυτές είναι ελλιπής αλλά ένα μέρος της "φύσης" τους έχει να κάνει με έναν μικροοργανισμό, τελείως διαφορετικό από αυτούς που γνωρίζουμε από τη δική μας Βιολογία.
Θεοποιήθηκαν από παλιά κάποιοι από τους φέροντες τις Κηλίδες (ένας από αυτούς αναφέρεται στο "κρυμμένο χωριό") αλλά στην ουσία, ο μέγιστος Θεός ανάμεσά τους δεν είναι ανθρώπινης προέλευσης και λέγεται Κεμ' Άναχ.
Ολόκληρη η ιστορία αποτελείται από μερικές δεκάδες διηγήματα που έχω στη διάθεσή μου και που αργά αργά σας παρουσιάζω, πολλές φορές ελαφρώς τροποποιημένα από τα πρωτότυπα, πάντως ο κορμός είναι ο ίδιος. Η ιστορία του Γιωργάκη είναι η μόνη εντελώς ατόφια που σας έδωσα και είναι από τις αγαπημένες μου.
Η συνέχεια, τονίζω, είναι στη δική σας επιλογή, εγώ μπορώ να δημοσιεύσω οποιαδήποτε από αυτές θελήσετε, προσπαθώντας να σας παρουσιάσω - επεξηγήσω όποιο μέρος της μυθολογίας σας ενδιαφέρει περισσότερο την παρούσα στιγμή. Οπότε αποφασίζετε και προτείνετε κι εγώ είμαι εδώ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-06, 10:55
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
...Ο Γιωργάκης δεν ήταν ακριβώς γιός απλών ανθρώπων, αλλά στη σύλληψή του είχε λάβει μέρος και μια από τις Θεότητες της μυθολογίας, που ακόμα δεν έχουμε διηγηθεί για αυτήν...
Προτείνω λοιπόν να "μάθουμε" για τη σύλληψη και γι' αυτή τη Θεότητα ,που απ'ότι κατάλαβα διαδραματίζει καθοριστικό ρόλο στη Μυθολογία, μιας και ο Γιωργάκης έχει ανέβει στα υψηλότερα κλιμάκια της Ιεραρχίας.
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-06, 11:02
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Καλέ μου Μιχάλη, φαντάζομαι πως κατάλαβες πως έκανα πλάκα στο παραπάνω post μου. Βέβαια, είχε και μια δόση αλήθειας... Προσωπικά μ' αρέσουν πολύ οι ιστορίες σου και θα ήθελα να μάθω όσα περισσότερα γίνεται. Είσαι πολύ καλός στην αφήγηση και τη συγγραφή, αλλά είσαι ακόμα καλύτερος στο να "προκαλείς". Σε όλα σου τα posts αφήνεις υπονοούμενα για άλλες ιστορίες ή για σύνδεση μιας ιστορίας με κάποια άλλη. Ξέρω ότι το κάνεις επίτηδες, και φυσικά δεν είναι κάτι το μεμπτό, εξάλλου πετυχαίνεις το στόχο σου τουλάχιστον με μένα.
Πολλά είναι αυτά που θα ήθελα να μάθω, από όσα έχεις αναφέρει δηλαδή απέξω-απέξω, όπως για το ποιος είναι ο Εξόριστος, ποιος είναι αυτός που έφερε ταυτόχρονα και τις 2 Κηλίδες, ακόμα και για τους Θεούς. Νομίζω ότι πρέπει να μας λες μια ιστορία κάθε φορά - αυτή που εσύ νομίζεις ότι πρέπει να ειπωθεί για να υπάρχει συνέχεια. Γνώμη μου...
Τώρα όσον αφορά τη συγγραφή, νομίζω ότι επεμβαίνοντας σε όσα θες να μας πεις θα χαλάσουμε το τέλος... Είναι λίγο δύσκολο να γράψουμε κι εμείς ένα κομμάτι και αυτό είναι πρόβλημα αφού το topic λέγεται "Πολυσυγγραφή". Μήπως να άνοιγες μια σελίδα όπου θα περέθετες σιγά-σιγά τις ιστορίες σου; Λέω τώρα...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.