Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-11-14, 12:41
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Πριν σχολιάσω κάποια από τις τελευταίες αναρτήσεις, θα ήθελα να εξηγήσω κάτι που είναι φανερό ότι διαφεύγει από ορισμένους συνομηλητές.
Υποστηρίζω ότι η θρησκεία και η εξελικτική δεν εμφανίζουν εγγενή αντίθεση. Έκανα τον κόπο να γράψω σχετικό κείμενο και να υπερασπιστώ αυτή την θέση εδώ και αλλού. Γιατί;
Ας κάνουμε ότι κάνω λάθος, και η εξελικτική και η θρησκεία έχουν εγγενή αντίφαση. Τι μας λέει αυτό;
Ότι η μια ή η άλλη άποψη είναι λάθος. Η συσσώρευση πλήθους σχετικών πληροφοριών και η επεξεργασία τους από πλήθος ειδικών σε αρκετές ειδικότητες, έχει καταστήσει την εξελικτική αποδεκτή από ΌΛΗ την ειδική επιστημονική κοινότητα. Αντίθετα ο δημιουργησμός, υποτίθεται η αντίθετη θεωρία, μένει μια αντιεπιστημονική θεωρία περιορισμένη σε ένα πλήθος πιστών, που δεν είναι σε θέση να υποστηρίξουν την θέση τους.

Άρα είτε αρέσει σε μερικούς πιστούς, είτε όχι, η εξελικτική είναι ορθή προσέγγιση, όσο ορθή μπορεί να είναι μια ανθρώπινη προσέγγιση. Άρα αν υπάρχει λάθος βρίσκεται στην θρησκεία.......
Ναι γνωρίζω ότι για σας η θρησκεία είναι Θεϊκής προέλευσης, αλλά συμβαίνει να είστε άνθρωποι και να μην είστε σε θέση να αποδείξετε ότι οι απόψεις σας έχουν Θεϊκή προέλευση.

Αναλογιζόμενοι το γεγονός ότι ο μόνος που χάνει από την υποθετική εγγενή αντίθεση θρησκείας και εξελικτικής, είναι η θρησκεία, ένα μεγάλο μέρος των θρησκευτικών ταγών, έχει ήδη αποδεχθεί την συμβατότητα της εξελικτικής με την θρησκεία. Για παράδειγμα οι Καθολικοί την δέχονται πλέον, όπως και ένα μέρος των ορθοδόξων.

Προσωπικά σε αντίθεση με άλλους "ελεύθερους πίστης" θεωρώ ότι η πίστη είναι θετική για μια ευρεία ομάδα ανθρώπων. Έτσι νομίζω ότι η πίστη ήταν κάτι το θετικό για μένα, όσο δεν ήμουν αρκετά ώριμος ώστε να αναζητήσω την πνευματική εξέλιξη πέρα από την πίστη, αλλά και όταν απέρριψα την πίστη σαν εργαλείο πνευματικής εξέλιξης, δεν θέλησα ποτέ να κλονίσω την πίστη της μητέρας μου....
Και για χάρη λοιπόν αυτών των ανθρώπων που θεωρώ ότι χρειάζονται σε κάποια φάση της ζωή τους την πίστη, υπερασπίζομαι την συμβατότητα της θρησκείας και της πίστης.

Με κάποια ευτράπελα που γράφτηκαν θα ασχοληθώ αν έχω χρόνο, κάποια άλλη στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.