Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 26-02-07, 02:17
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Εγω παλι τη λεξη λατρευω τη βλεπω καπως ετσι:
Λατρεβω κατι οταν το αγαπω πολυ, και το αγαπω γιαυτο που ειναι γιαυτο που μου δινει το αγαπω γιατι απο αυτο αποτελουμε και αυτο με κανει να νιωθω ομορφα. Ετσι ακομα και αυτο που λατρεβουμε ειτε ειναι η φυση ειτε ειναι καποιος θεος, ειναι κατι το εγωκεντρικο/εγωιστικο. Κανω κατι για εμενα. Και η φυση ειναι το εγω μου, ειναι κατι που μου χαρισε τη ζωη και την πορεια μου σαυτην. Ειναι ο,τι εχει ενδιαφερον για εμενα, οτι με κανει χαρουμενο οτι με γεμιζει και οτι με αδιαζει. Φυση ειμαι εγω και με λατρεβω κατα καποιον τροπο.
Το ιδιο λατρεβω και τους γυρω μου, γιατι και αυτοι ειναι κοματι μου και κοματι της φυσης. Ολοι ειμαστε ενα και ολοι ειμαστε φυση.

Προσοχη ομως, η φυση εχει πολλες εκφανσεις. Πολλα προσωπα και πολλες ιδιαιτεροτητες. Και επειδη ακριβως η φυση ειμαι ΚΑΙ εγω οπως και ολοι οι ανθρωποι(και ολα) ειναι και η κοινωνια μου φυση. Η κοινωνια αποτελειτε απο χιλιαδες ζημωσεις, στρωματα, ειρηνη και πολεμο.

Αν ολη αυτη την ομορφια της φυσης μου τη βαλω σε ενα καλουπι, την κανω διαπαιδαγωγηση και προσπαθισω να τη δειξω στον κοσμο ωστε και να την καταλαβει και να μη με παρεξηγησει βλεποντας το ποσο εγωκεντρικος ακουγομε, την ονομαζω πχ δωδεκαθεο. Την ονομαζω Αρη, την ονομαζω Αφροδιτη, Υφαιστο, Προμυθαια, αλλα και μοιρες και μουσες κτλ. Υπαρχει δηλαδη αυτη η ουσιαστικη θεοποιηση της φυσης, και εμεσως πετυχενουμε την λατρεια του εαυτου μας και την ικανοτητα υποσινηδητα ισως να καταλαβουμε οτι η φυση ειναι τελεια, και εμεις σαν κοματι της μπορουμε να γινουμε και εμεις καλητεροι εστω απο οτι ειμαστε. Σε εκεινα τα βαθη νομιζω φτασανε οι αρχαιοι προσπαθοντας να θεσουν τις βασεις της αρετης.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 26-02-07, 11:52
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jissard
Όσο για σένα Dragoness Crysta πρέπει να ομολογήσω πως δεν μπορώ να σου απαντήσω. Είχες φαντάζομαι άλλες εμπειρίες από εμένα, που σε οδήγησαν να σκέφτεσαι αλλιώς για το κάθε τι. Δεν μπορώ να καταλάβω για τα θαύματα του περιβάλλοντος που περιγράφεις ούτε πόσο μάλλον να το λατρέψω, γιατί απλά έχουμε εντελώς διαφορετικό τρόπο σκέψης. Εγώ όταν ταξιδεύουμε, η φύση και ο γύρω τόπος με αφήνει παγερά αδιάφορο. Είναι σαν να βλέπω μια βαρετή ταινία ξανά σε επανάληψη. Αλλά ακόμη και αν τρελενόμουνα για τα θαύματα της φύσης, ποτέ δε θα τα λάτρευα. Δε θα λάτρευα κάτι επειδή νιώθω ευγνώμων ή επειδή το θαυμάζω ή επειδή είναι όμορφο ή για όλους τους λόγους αυτούς μαζί. Θα λάτρευα μόνο ένα ή περισσότερους Θεούς, αν μάθαινα ότι όντως δημιούργησε και φροντίζει τον κόσμο, αλλά όχι πάλι με χαρά. Μας προτιμώ μόνους και δίχως ένα τέτοιο δερβένακα πάνω από το κεφάλι. Αλλά να σου πω την αλήθεια δεν χρειάζομαι τίποτα να λατρεύω. Δεν έχω αυτή την ανάγκη μέσα μου. Γι' αυτό πιστεύω απλά στο ορθόδοξο δόγμα του πολύ κόσμου και είμαι ικανοποιημένος.

Χμμμμ...μαλιστα...μαλλον δεν εχεις μεγαλωσει στην εξοχη και δεν εχεις μαθει να την τιμας. Οταν ομως θα σου λειψει το καθαρο οξυγονο, τα ομορφα δεντρα, η θεα απο τα βουνα, το πεντακαθαρο παγωμενο νερο απο τα ρυακια....
τοτε θα τα εκτιμησεις και θα ειναι αργα...
Επισης δεν εχεις κατσει να ψαξει πως ειναι δυνατον να δημιοργηθηκαν τα βουνα, οι πεδιαδες, ακομα και το πιο μαμουνι που σε περιτριγυρναει εκνευριστικα γυρω απο το κεφαλι σου.

απο οτι καταλαβα εισαι και μικρος ακομα και εχεις κλειστει οπως ολοι οι εφηβοι στον δικο σου μικροκοσμο.
Λογικο....αλλα εισαι γραμμενος εδω, βλεπεις τοσες πολλες αποψεις να αναπτυσσονται...δες και λιγο παραπερα απο τη μυτη σου.


Στο θεμα μας.....συγνωμη ξεφυγαμε παλι....
να πω για αλλη μια φορα οτι εχει παρεξηγηθει η σημασια που δινουμε στα πραγματα, γιατι ο χριστιανισμος εδωσε μια περισσοτερο ανθρωποκεντρικη αντιληψη...
ο πολυθεισμος οπως τον ξεραμε στην αρχαιοτητα δεν μπορει να επανελθει για πολλους λογους. Κυριως γιατι μπορει αν υποστει αλλοιωση μετα απο τοσα χρονια προσπαθειας αναβιωσης, και επειτα, δεν θα μας αφηναν να το κανουμε.
Αλλα....αν υπηρχε τροπος να αλλαξει λιγο η ανθρωποκεντρικη αυτη προσεγγιση και να δουμε επιτελους με αλλο ματι καποια πραγματα....ισως να επανερχοταν οχι ολοκληρωτικα, αλλα εν μερει η ισορροπια (που εγω προσωπικα θελω).
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 26-02-07, 22:44
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τα όσα λες draconess. Είναι θέμα κοσμοαντίληψης. Ανεξαρτητως αν κάποιος πιστεύει οτι ο Χριστιανισμός προήλθε απο μία φυσική εξέλιξη θρησκειών ή αν παίρνει την θέση οτι μπήκε με το έτσι θέλω, εκφράζει την σημερινή αντίληψη. Υλισμός στο μεγαλείο του. Ο Χριστιανισμός θα το ξαναπώ έχει μυνήματα που είναι ευγενή πολύ αλλά ως ανθρωποκεντρική θρησκεία και επειδή ο άνθρωπος σήμερα δεν είναι ώριμος πνευματικά έχει φέρει το αποτέλεσμα αυτό. Τώρα όμως μου ήρθε η εξής σκέψη. Είναι γεγονός οι μορφές παγανισμού θεωρούνται πρωτόγονες μορφές θρησκείας. Πως όμως είναι αυτό δυνατό όταν για να ασπαστείς τον παγανισμό πρέπει να είσαι τουλάχιστον ενα σκαλί παραπάνω σε κοσμοαντίληψη (και ΔΕΝ εννοώ εξυπνάδα) απο τον Χριστιανισμό? Ειρωνία δεν είναι? Αρα θα ρωτήσω αυτό που ρωτάω συχνά τον εαυτό μου (ρητορικά δυστυχώς γιατί ένδόμυχα ξέρω την απάντηση) :Μήπως χάσαμε κάτι στον δρόμο ρε παιδιά??
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaoticblue : 26-02-07 στις 22:45
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 27-02-07, 21:43
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Φίλε μου δεν χάσαμε τίποτα στο δρόμο,απλά ξεχάσαμε από που προήλθαμε και εν μέρει είναι λογικό...

Οι εποχές προχωρούν και οι άνθρωποι αλλάζουν...όλα κύκλος είναι όμως...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leo morpheus : 27-02-07 στις 21:44
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 27-02-07, 21:48
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Εγώ δεν ανέφερα επίτηδες τη λέξη λατρεία...τη λέξη τιμή ανέφερα...

Άλλο λατρεία και άλλο τιμή...
Ναι είναι κάτι διαφορετικό. Έτσι όσα λες έχουν λογική. Το να τιμάς αυτά που σε έχουν τόσο ωφελήσει είναι λογικότατο, αλλά όχι παγανισμός. Φυσικά μπορεί όντως από εκεί να προέρχεται ή συχνά(υπερβολικό όμως) εκεί να καταλήγει. Ένας χριστιανός θα μπορούσε να το κάνει εξίσου. Και οι βουδιστές αν το ψάξετε λίγο το κάνουν ήδη από πολλά χρόνια. Ο παγανισμός πάντως είναι λατρεία.

Συγγνώμη αν έγραψα Dragoness Crysta, στο μήνυμα. Δεν ξέρω πως μου ήρθε. Εσένα εννοούσα. Μου φαίνεται όμως ότι το κατάλαβες!
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 27-02-07, 21:52
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Φίλε μου όποιος άνθρωπος έχει νόηση δεν λατρεύει απλά τιμά,όπως έκαναν οι πρόγονοι μας...

Ξέρω είναι μια λεπτή διαχωριστική γραμμή,αλλά υπάρχει...

Η λατρεία προυποθέτει πνευματική τύφλωση,υπάρχει διαφορά,τώρα στην καθομιλουμένη χρησιμοποιούμε τον όρο λατρεία για να γινόμαστε κατανοητοί...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 27-02-07, 21:54
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragoness_crysta
Χμμμμ...μαλιστα...μαλλον δεν εχεις μεγαλωσει στην εξοχη και δεν εχεις μαθει να την τιμας. Οταν ομως θα σου λειψει το καθαρο οξυγονο, τα ομορφα δεντρα, η θεα απο τα βουνα, το πεντακαθαρο παγωμενο νερο απο τα ρυακια....
τοτε θα τα εκτιμησεις και θα ειναι αργα...
Επισης δεν εχεις κατσει να ψαξει πως ειναι δυνατον να δημιοργηθηκαν τα βουνα, οι πεδιαδες, ακομα και το πιο μαμουνι που σε περιτριγυρναει εκνευριστικα γυρω απο το κεφαλι σου.

απο οτι καταλαβα εισαι και μικρος ακομα και εχεις κλειστει οπως ολοι οι εφηβοι στον δικο σου μικροκοσμο.
Λογικο....αλλα εισαι γραμμενος εδω, βλεπεις τοσες πολλες αποψεις να αναπτυσσονται...δες και λιγο παραπερα απο τη μυτη σου.
Απλά σκέφτομαι διαφορετικά γιατί είμαι μεγαλωμένος αλλιώς και με διαφορετικά πρότυπα και γούστα. Η ψυχοσύνθεση μου είναι διαφορετική. Δεν είναι ότι το επιδιώκω, αλλά απλά όπως εσένα μπορεί να μη σου αρέσει το παστίτσιο το αγαπημένο μου φαγητό, έτσι δε με συγκινεί και εμένα η φύση. Είμαστε διαφορετικοί. Είναι απλό. Αυτό φυσικά δεν είναι απολογία. Μη με παρεξηγήσετε, αλλά δεν πιστεύω πως κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο στο θέμα αυτό. Απλά εξηγώ καλύτερα την κατάστασή μου.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 27-02-07, 21:56
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Thumbs up

Όπως είπα έχεις δίκιο, αλλά δεν μου απάντησες. Κατάλαβα τι εννοούσες.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 27-02-07, 22:05
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Ετσι ακομα και αυτο που λατρεβουμε ειτε ειναι η φυση ειτε ειναι καποιος θεος, ειναι κατι το εγωκεντρικο/εγωιστικο.

Σε εκεινα τα βαθη νομιζω φτασανε οι αρχαιοι προσπαθοντας να θεσουν τις βασεις της αρετης.
Το να είναι κάτι εγωιστικό δεν είναι απαραίτητα κακό και συγγνώμη αλλά με εκνευρίζει το να λέγεται αυτό, γιατί με προσβάλλει όπως και πολύ κόσμο. Τα λεφτά που μου δίνουν οι γονείς μου δεν τα πετάω σε ξένους όσο μεγάλη και να είναι η ανάγκη τους, αλλά τα αξιοποιώ για μένα και δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος να ντρέπεται!

Τώρα όσο για το τελευταίο... Μπορεί να έχεις δίκιο. Δεν ξέρω κιόλας ούτε και κανείς άλλος τι σκέφτονταν οι αρχαίοι. Είναι πιθανό. Πάντως δεν ξεκίνησε από εκεί. Ίσως εκεί να κατέληξε, αλλά δεν ξεκίνησε από εκεί.
Τις θεότητες τις έκαναν απλοί άνθρωποι και αυτοί οι συλλογισμοί είναι πολύ περίπλοκοι. Πολύ αργότερα από το Δωδεκάθεο άρχισε η εκρηκτική πολιτιστική ανάπτυξη της Ελλάδας και συγκεκριμένα θα έλεγα(όχι σίγουρα)με την υιοθέτηση του φοινικικού αλφαβήτου. Μπορεί όντως να έχεις δίκιο ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν τις ίδιες πνευματικές ικανότητες,(εσύ δεν το είχες πει?) αλλά μόνο με κατάλληλη εκπαίδευση. Δίχως αυτή, αυτό που λες δεν ισχύει και δεν το διαπραγματεύομαι γιατί είναι γεγονός και το βιώνουμε καθημερινά.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 21-04-07, 23:55
ελ-λάνιος Ο χρήστης ελ-λάνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2005
Περιοχή: πειραιευς
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Καλησπεριζω ολους.Δεν εχω διαβασει ολη τη συνομιλια στο θεμα λογω του οτι μπαινω κατα αραια διαστηματα στις συζητησεις και ζητω συγγνωμη εκ των προτερων εαν το ερωτημα που θελω να θεσω εχει ηδη απαντηθει. Ελπιζω καποιος να μπει στον κοπο να μου πει αν ειναι αληθεια η οχι οτι ολες οι εβραιογενεις θρησκειες ειναι μια συρραφη η αν θελετε αντιγραφα (κατα τη γνωμη μου κακεκτυπα) της πατρωας θρησκειας των Ελληνων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.