Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 31-08-17, 13:44
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Giannisnik3 , για να μιλήσω ανοιχτά, αναφέρθηκα στα κίνητρα τα οποία σε ωθούν να ασχολείσαι μονίμως με την ορθοδοξία. Θα περίμενε κανείς, αφού πέρασες τόσα, να προσπαθήσεις να ξεφύγεις, να ψάξεις για άλλα μονοπάτια, γιατί και η τόση αρνητική ενασχόληση κακό σου κάνει.

Johnkokk, σίγουρα θα ευθύνομαι κι εγώ για την τροπή του θέματος. Απλά δεν μπορώ να καταλήγει το κάθε θέμα, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στο χριστιανισμό. Και δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο θέμα...
Γιατί ασχολούμαι;
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που ασχολήθηκε και ο Γιανναράς και έγραψε το "Καταφύγιο ιδεών".
Άλλοι τα καταπίνουν αμάσητα, παραδέχονται ότι δεν τους άρεσε αυτός ο δρόμος και προχωράνε.. Υπάρχουν και κάποιοι όμως που δεν μπορούν να σιωπήσουν και να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό! Πες το διαστροφή, πες το μαζοχισμό, πες το διότι τους ενοχλεί να βλέπουν μια δράκα ανθρώπων να περιφρονεί όλους τους άλλους την ίδια ώρα που η ίδια ζέχνει υποκρισία, στενοκεφαλιά και δογματισμό.... πες το ότι τους ενοχλεί να έρχονται να τους λένε κάποιοι ότι κατέχουν την αλήθεια στο τσεπάκι τους, πες το ότι -ακόμα χειρότερα- αυτή η δράκα πληρώνεται κανονικά σαν το υπόλοιπο δημοσιοϋπαλληλίκι από τα λεφτά του λαού..... πες γιατί κουράστηκαν να βλέπουν στον 21ο αιώνα τους δεσποτάδες να "ξιφουλκούν" κατά των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, πετώντας πικρούς υπαινιγμούς και ελεεινούς χαρακτηρισμούς εναντίον άλλων ομάδων ανθρώπων, την ίδια στιγμή που οι ίδιοι τους έφαγαν στη μάπα για χρόνια από μέσα....... Πολλά παίζουν και ακόμα περισσότερα! Όσο για το αν μου κάνει κακό ή όχι, η ενασχόλησή μου έστω και αρνητική, προφανώς και έχει ένα αντίκτυπο όλο αυτό.. Όμως, αν αυτό είναι το τίμημα μόνο, τότε ας είναι! Είναι ένα μοναχικό μονοπάτι, εν πολλοίς, το παραδέχομαι.. Όμως, ανήκω σε εκείνους που δεν μπορούν να σιωπήσουν σε οτιδήποτε αρνητικό βλέπουν, πόσο μάλλον όταν κάποιοι έχουν το θράσος να το πλασάρουν σαν τον "μόνο αληθινό δρόμο" και με τις "ευλογίες" του κράτους από πάνω! Οπότε ας μην παρεξηγούνται οι οπαδοί του εκκλησιανισμού και του ορθοδοξισμού. Διότι και ένα κόμμα ή οποιαδήποτε άλλη ιδεολογία να υποστήριζε παραπλήσια πράγματα, τα ίδια θα έλεγα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiannisNik3 : 31-08-17 στις 13:53
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-09-17, 09:25
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiannisNik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν δεν ήμουν ειλικρινής, δε θα παραδεχόμουν ότι έχω κατάθλιψη!
Κρίνοντας από τα όσα γράφει ένας άλλος εδώ μέσα, "παθοκτόνος" λέγεται, όσοι έχουν ψυχολογικά προβλήματα τριγυρνούν δαιμόνια γύρω τους....
Επειδή ξέρω πώς λειτουργούν αυτοί οι χώροι θεωρώ πως, αν δεν το έλεγα ξεκάθαρα, θα έδινα πάτημα στον Christos8 για να έχει να λέει και να υποθέτει διάφορα!
Αντιθέτως, τώρα του πετάω τη "διαταραχή" κατάμουτρα και τον καλώ να απαντήσει στα επιχειρήματά μου, αν μπορεί!
Και επειδή είσαι ειλικρινής και παραδέχεσαι κάτι, (εγω το ότι είσαι μαλάκας είδα, αυτό με την κατάθλιψη δεν το ήξερα) τι σημαίνει ατό;
Περιμένεις από εμας κάτι; Να σου συμπεριφερόμαστε με ξεχωριστό τρόπο;
Εγω σχολίασα την επιθετικότητα σου, την οργή, την αλλαζονεία σου και την υπερηφάνια σου και την συνεχή ενασχόληση σου με κάτι που δεν πιστεύεις.
Και προπάντων ποτέ δεν θεώρησα ότι έχεις κάποιο πρόβλημα και σου συμπεριφέρομαι όπως σε όλους.
Εσύ θέλεις να σου συμπεριφερόμαστε με διάκριση; Διαφορετικά;
Λες ξεκάθαρα ότι έχεις ψυχολογικα προβλήματα για να μην....;;;;;;;;
Για να μην τι ρε βλάκα; (δική σου παραδοχή)(εκτός αν μας πεις ότι ναι μεν είσαι αφόρητα λάγνος, αλλά δεν αυνανίζεσαι, οπότε θα το σταματήσω)
Αλήθεια, όλα αυτά που γράφεις είναι αποτέλεσμα της κατάθλιψής σου;
Οταν (και στο ευχομαι) θεραπευτείς από την διαταραχή σου θα αλλάξουν τα πιστευω σου;
μετά από αυτό το μήνυμα βλάκα μου, θα σου συμπεριφέρομαι όπως θέλεις.
Σαν κάποιον που έχει ψυχολογικά προβλήματα.
Σαν καποιον που είναι βλάκας με την χρισταινική έννοια, πνευματικά ασθενής δηλαδή.
Μπας και δεις βλάκα μου τον σεβασμό που σου έχω δείξει μέχρι τώρα.
Εναν σεβασμό που με απέτρεπε να σε διαχωρίζω και να σου συμπεριφέρομαι σαν τον προβληματικό που είσαι.
Ποια είναι τα επιχειρηματα σου λοιπόν βλάκα;
¨οτι ο Ελισσαίος είναι φορέας της εγωιστικότερης και δολοφονικότερης φιλαρέσκειας όλων των εποχών;
Επειδή καταραστηκε (μίλησε δηλαδή) καμια εκατοστή παιδαρέλια και εξαιτιας αυτής της καταρας δυο αρκουδες βγήκαν από τον εκεί δίπλα δρυμό και εφαγαν καμιά σαρανταρια από αυτά;
Δηλαδή λες ότι οι πιστευοντες στον Χριστιανικό Θεό, έχουν την δύναμη δια του λόγου τους να χρησιμοποιούν τις δυνάμεις της φύσης;
Αυτό παραδέχεσαι;
Ότι οι δούλοι του Χριστιανικού Θεού είναι δυνατότεροι από τις παγανιστικές θεότητες και τις χρησιμοποιούν σύμφωνα με την θέληση τους; (ή δεν ξέρεις βλάκα μου ότι η Γη ήταν και λατρευόταν ως θεότητα για τους τότε παγανιστες; Μια Γη που ως ιερό και ναός της ήταν η φύση όλη αλλα και ειδικά οι αλσοι και οι δρυμοί; Ότι τα ζώα όπως οι αρκούδες είναι παιδια της Μητερας θεας Γης;
Ε βλάκα μου δεν τα ξέρεις αυτά;
Μήπως βλάκα GiannisNik3 θα πρέπει να σταματήσεις την ενασχόληση σου με οτιδήποτρε άλλο και να εστιαστεις στην θεραπεία του εαυτού σου;
μέσα από ειδικούς και όχι σε διάφορα φόρα;
και όταν θεραπευτείς να έρθεις να συζητήσουμε τελικά ποιος διεπραξε την δολοφονία των νέων αυτων, ο ελισσαιος ή οι αρκούδες;
και αν μεν θεωρείς τον Ελισσαιο ηθικο αυτουργό στην πράξη των αρκούδων, είναι σωστό αυτό;
Ή η Θεα γη είναι ηθικός αυτουργος μιας και δικά της παιδια και δικοί της δουλοι είναι οι αρκούδες;
Και ο Ελισσαιος με την καταρα του απομακρυνε την προστασια του δικού του Θεού από αυτούς που τον κοροιδευαν; (ενω προηγουμενος είχε ευεργεςτήσει την περιοχη με τον καθαρμο των υδατων)
Μήπως τελικά βλάκα μου, ο Χριστιανικός Θεός είναι αυτός που προστατευει όχι μόνο αυτούς που πιστευουν και τον λατρευουν αλλα όλους ανεξαιρέτως;Και όταν φύγει η προστασία του (μετά από αίτηση (βλέπε κατάρα) τότε οι αλλοι θεοί κανουν αυτό που θέλουν; να καταστρέψουν δηλαδή τους ανθρωπους (βλεπε παγανιστικη θεοτητα Γη)
Λοιπόν βλάκα, συνέχισε την βλακεία σου και την ενασχόληση σου με οτιδηποτε άλλο περα της θεραπειας σου, δεν είμαι υπευθυνος για εσενα και την βλακεια σου, από εδω και περα η συμπεριφορά μου θα είναι συμφωνα με τις παραδοχες σου.θα σταματησω να σου συμπεριφέρομαι δηλαδη σαν να μην έχεις προβλημα.

Υ.Γ. https://www.youtube.com/watch?v=fLVdNKBYHyA
στο 28ο λέπτο εξηγει τι σημαινει βλακας.
και επειδη εισαι και βλακας να στο γράψω κιολας.
Όταν υπάρχει συνδυασμος των γραμματων Μ και Λ και αναμεσα τους φωνήεν, το φωνήεν αποβάλλεται και το Μ μετατρέπεται σε Β.
ΜαΛακας=ΒΛακας

Υ.Γ.1 Προς την διαχείριση του εδω φόρουμ και συγκεκριμενα στον μπιτλτζουσ (εις το αγγλικο) το παρον μηνυμα μου διεπεται από τους νόμους της πνευματικης ιδιοκτησιας, είναι προιον καθαρα δικο μου αποδεχομενος τα όσα λέγονται εις αυτό χωρις να έχει το σαητ metafysiko.gr καμια ευθυνη για αυτα,και τα προσωπικα μου στοιχεια (εφόσον ζητηθουν) ειναι στην διαθεση της διαχείρισης σε όποιον τυχόν θεωρει ότι προσβαλεται με κάτι από αυτα που έχω γραψει και επιθυμει να διεκδικισει το δίκιο του με κάθε νόμιμο μέσο.
Επιφυλάσομαι δε με την σειρα μου για παν νομιμο δικαιωμα μου, είτε αυτό αφορα την διαγραφη του μηνυματος μου ειτε σε ψευδη αναφορα μου, για τυχον προσβολη ή συκοφαντια.
και το λέω για τον χρηστη GiannisNik3 μην τυχον προσβληθει από την συνεχη αναφορα στο οτι ειναι βλακας, μιας και οτιδηποτε μπορει να αποδειχθει δεν μπορει να θεωρηθει ψευδες.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cHrIsToS8 : 01-09-17 στις 09:27
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-09-17, 10:02
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδή είσαι ειλικρινής και παραδέχεσαι κάτι, (εγω το ότι είσαι μαλάκας είδα, αυτό με την κατάθλιψη δεν το ήξερα) τι σημαίνει ατό;
Περιμένεις από εμας κάτι; Να σου συμπεριφερόμαστε με ξεχωριστό τρόπο;
Εγω σχολίασα την επιθετικότητα σου, την οργή, την αλλαζονεία σου και την υπερηφάνια σου και την συνεχή ενασχόληση σου με κάτι που δεν πιστεύεις.
Και προπάντων ποτέ δεν θεώρησα ότι έχεις κάποιο πρόβλημα και σου συμπεριφέρομαι όπως σε όλους.
Εσύ θέλεις να σου συμπεριφερόμαστε με διάκριση; Διαφορετικά;
Λες ξεκάθαρα ότι έχεις ψυχολογικα προβλήματα για να μην....;;;;;;;;
Για να μην τι ρε βλάκα; (δική σου παραδοχή)(εκτός αν μας πεις ότι ναι μεν είσαι αφόρητα λάγνος, αλλά δεν αυνανίζεσαι, οπότε θα το σταματήσω)
Αλήθεια, όλα αυτά που γράφεις είναι αποτέλεσμα της κατάθλιψής σου;
Οταν (και στο ευχομαι) θεραπευτείς από την διαταραχή σου θα αλλάξουν τα πιστευω σου;
μετά από αυτό το μήνυμα βλάκα μου, θα σου συμπεριφέρομαι όπως θέλεις.
Σαν κάποιον που έχει ψυχολογικά προβλήματα.
Σαν καποιον που είναι βλάκας με την χρισταινική έννοια, πνευματικά ασθενής δηλαδή.
Μπας και δεις βλάκα μου τον σεβασμό που σου έχω δείξει μέχρι τώρα.
Εναν σεβασμό που με απέτρεπε να σε διαχωρίζω και να σου συμπεριφέρομαι σαν τον προβληματικό που είσαι.
Ποια είναι τα επιχειρηματα σου λοιπόν βλάκα;
¨οτι ο Ελισσαίος είναι φορέας της εγωιστικότερης και δολοφονικότερης φιλαρέσκειας όλων των εποχών;
Επειδή καταραστηκε (μίλησε δηλαδή) καμια εκατοστή παιδαρέλια και εξαιτιας αυτής της καταρας δυο αρκουδες βγήκαν από τον εκεί δίπλα δρυμό και εφαγαν καμιά σαρανταρια από αυτά;
Δηλαδή λες ότι οι πιστευοντες στον Χριστιανικό Θεό, έχουν την δύναμη δια του λόγου τους να χρησιμοποιούν τις δυνάμεις της φύσης;
Αυτό παραδέχεσαι;
Ότι οι δούλοι του Χριστιανικού Θεού είναι δυνατότεροι από τις παγανιστικές θεότητες και τις χρησιμοποιούν σύμφωνα με την θέληση τους; (ή δεν ξέρεις βλάκα μου ότι η Γη ήταν και λατρευόταν ως θεότητα για τους τότε παγανιστες; Μια Γη που ως ιερό και ναός της ήταν η φύση όλη αλλα και ειδικά οι αλσοι και οι δρυμοί; Ότι τα ζώα όπως οι αρκούδες είναι παιδια της Μητερας θεας Γης;
Ε βλάκα μου δεν τα ξέρεις αυτά;
Μήπως βλάκα GiannisNik3 θα πρέπει να σταματήσεις την ενασχόληση σου με οτιδήποτρε άλλο και να εστιαστεις στην θεραπεία του εαυτού σου;
μέσα από ειδικούς και όχι σε διάφορα φόρα;
και όταν θεραπευτείς να έρθεις να συζητήσουμε τελικά ποιος διεπραξε την δολοφονία των νέων αυτων, ο ελισσαιος ή οι αρκούδες;
και αν μεν θεωρείς τον Ελισσαιο ηθικο αυτουργό στην πράξη των αρκούδων, είναι σωστό αυτό;
Ή η Θεα γη είναι ηθικός αυτουργος μιας και δικά της παιδια και δικοί της δουλοι είναι οι αρκούδες;
Και ο Ελισσαιος με την καταρα του απομακρυνε την προστασια του δικού του Θεού από αυτούς που τον κοροιδευαν; (ενω προηγουμενος είχε ευεργεςτήσει την περιοχη με τον καθαρμο των υδατων)
Μήπως τελικά βλάκα μου, ο Χριστιανικός Θεός είναι αυτός που προστατευει όχι μόνο αυτούς που πιστευουν και τον λατρευουν αλλα όλους ανεξαιρέτως;Και όταν φύγει η προστασία του (μετά από αίτηση (βλέπε κατάρα) τότε οι αλλοι θεοί κανουν αυτό που θέλουν; να καταστρέψουν δηλαδή τους ανθρωπους (βλεπε παγανιστικη θεοτητα Γη)
Λοιπόν βλάκα, συνέχισε την βλακεία σου και την ενασχόληση σου με οτιδηποτε άλλο περα της θεραπειας σου, δεν είμαι υπευθυνος για εσενα και την βλακεια σου, από εδω και περα η συμπεριφορά μου θα είναι συμφωνα με τις παραδοχες σου.θα σταματησω να σου συμπεριφέρομαι δηλαδη σαν να μην έχεις προβλημα.

Υ.Γ. https://www.youtube.com/watch?v=fLVdNKBYHyA
στο 28ο λέπτο εξηγει τι σημαινει βλακας.
και επειδη εισαι και βλακας να στο γράψω κιολας.
Όταν υπάρχει συνδυασμος των γραμματων Μ και Λ και αναμεσα τους φωνήεν, το φωνήεν αποβάλλεται και το Μ μετατρέπεται σε Β.
ΜαΛακας=ΒΛακας

Υ.Γ.1 Προς την διαχείριση του εδω φόρουμ και συγκεκριμενα στον μπιτλτζουσ (εις το αγγλικο) το παρον μηνυμα μου διεπεται από τους νόμους της πνευματικης ιδιοκτησιας, είναι προιον καθαρα δικο μου αποδεχομενος τα όσα λέγονται εις αυτό χωρις να έχει το σαητ metafysiko.gr καμια ευθυνη για αυτα,και τα προσωπικα μου στοιχεια (εφόσον ζητηθουν) ειναι στην διαθεση της διαχείρισης σε όποιον τυχόν θεωρει ότι προσβαλεται με κάτι από αυτα που έχω γραψει και επιθυμει να διεκδικισει το δίκιο του με κάθε νόμιμο μέσο.
Επιφυλάσομαι δε με την σειρα μου για παν νομιμο δικαιωμα μου, είτε αυτό αφορα την διαγραφη του μηνυματος μου ειτε σε ψευδη αναφορα μου, για τυχον προσβολη ή συκοφαντια.
και το λέω για τον χρηστη GiannisNik3 μην τυχον προσβληθει από την συνεχη αναφορα στο οτι ειναι βλακας, μιας και οτιδηποτε μπορει να αποδειχθει δεν μπορει να θεωρηθει ψευδες.
Μ' ένα ΑΡΧΙΔΙ σαν και σένα δεν έχω να συζητήσω τίποτα, πραγματικά όμως!
Είσαι για πολλούς μπάτσους...
Από τον τρόπο που εκφράζεσαι, κυρίως, διότι αν έμενες στα "πιστεύω" σου και στη δική σου "αρρώστια" χωρίς να φιλοδοξείς να τη μεταδώσεις και σε τρίτους, πάει καλώς!
Αλλά τώρα.....
Μέχρι ενός σημείου πάει η υπομονή μου!
Τύποι σαν και σένα πάνε την ανθρωπότητα 2000 χρόνια πίσω και βάλε...
Αν νομίζεις ότι θα κάθομαι να ανέχομαι και να ακούω βρισιές από έναν κάφρο σαν και σένα είσαι γελασμένος!
Άντε φάε ένα ignore τώρα και ξεκόλλα.....
Βάλε και κάτι στον ΚΩΛΟ σου και γύρισε το γύρω γύρω, γύρω γύρω μπας και νιώσεις κάτι και ξεχαρμανιάσεις λίγο από τη ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ που σε έχει χτυπήσει στον εγκέφαλο!!! Άντε αγόρι μου γλυκό, μπας και βγει κάτιτις από κει μέσα, διότι απ' ότι φαίνεται εκεί εντοπίζεται ένα μεγάλο μέρος του προβλήματός σου!
Ε ΜΑ ΠΙΑ!
Σου λένε "κράτα επίπεδο", αλλά εσύ είσαι η επιτομή της απαραδεκτοσύνης!
Και δεν το βλέπω να εστιάζεις ποτέ εσύ στη δική σου θεραπεία, μιας και δεν τη χρειάζεσαι (!), από τη στιγμή που νομίζεις ότι είσαι ο "εκλεκτός"....
ΑΕΙ ΣΙΧΤΗΡ και καλό μήνα............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiannisNik3 : 01-09-17 στις 10:25
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-09-17, 12:49
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiannisNik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μ' ένα ΑΡΧΙΔΙ σαν και σένα δεν έχω να συζητήσω τίποτα, πραγματικά όμως!
Είσαι για πολλούς μπάτσους...
Από τον τρόπο που εκφράζεσαι, κυρίως, διότι αν έμενες στα "πιστεύω" σου και στη δική σου "αρρώστια" χωρίς να φιλοδοξείς να τη μεταδώσεις και σε τρίτους, πάει καλώς!
Αλλά τώρα.....
Μέχρι ενός σημείου πάει η υπομονή μου!
Τύποι σαν και σένα πάνε την ανθρωπότητα 2000 χρόνια πίσω και βάλε...
Αν νομίζεις ότι θα κάθομαι να ανέχομαι και να ακούω βρισιές από έναν κάφρο σαν και σένα είσαι γελασμένος!
Άντε φάε ένα ignore τώρα και ξεκόλλα.....
Βάλε και κάτι στον ΚΩΛΟ σου και γύρισε το γύρω γύρω, γύρω γύρω μπας και νιώσεις κάτι και ξεχαρμανιάσεις λίγο από τη ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ που σε έχει χτυπήσει στον εγκέφαλο!!! Άντε αγόρι μου γλυκό, μπας και βγει κάτιτις από κει μέσα, διότι απ' ότι φαίνεται εκεί εντοπίζεται ένα μεγάλο μέρος του προβλήματός σου!
Ε ΜΑ ΠΙΑ!
Σου λένε "κράτα επίπεδο", αλλά εσύ είσαι η επιτομή της απαραδεκτοσύνης!
Και δεν το βλέπω να εστιάζεις ποτέ εσύ στη δική σου θεραπεία, μιας και δεν τη χρειάζεσαι (!), από τη στιγμή που νομίζεις ότι είσαι ο "εκλεκτός"....
ΑΕΙ ΣΙΧΤΗΡ και καλό μήνα............

Τα σκουπίδια τύπου christos8 είναι μέσα στα νεύρα και δεν μπορούν να διατηρήσουν εκείνο το '' μειλίχιο '' και '' γαλήνιο '' ψευτοϋφάκι που είχαν παλιότερα, γιατί ο περισσότερος κόσμος ξύπνησε και δεν τους δίνει σημασία. Δεν τον αγγίζουν οι απειλές για '' αιώνια τιμωρία '' και έχει από χρόνια αντιληφθεί την υποκρισία του κλήρου και των πιστών σκυλιών του.
Γι'αυτό λυσσάνε τώρα. Περαστικά τους πάντως...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-09-17, 16:37
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Τίτλος ταινίας ''Το δίκαιο δεν είναι υποχρεωμένο να υποχωρεί απέναντι στο άδικο''

Υπάρχει και σε ντοκυμαντέρ '' ποινικός κώδικας''

Άρθρο 22
Άμυνα.

1. Δεν είναι άδικη η πράξη που τελείται σε περίπτωση άμυνας.

2. Άμυνα είναι η αναγκαία προσβολή του επιτιθέμενου στην οποία προβαίνει το άτομο, για να υπερασπισθεί τον εαυτό του ή άλλον από άδικη και παρούσα επίθεση που στρέφεται εναντίον τους.

Υ.Γ που τα βρίσκει κανείς σαν αυτο που αναρτησες;
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cHrIsToS8 : 02-09-17 στις 16:38
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-09-17, 07:42
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ που τα βρίσκει κανείς σαν αυτο που αναρτησες;
Google "popcorn.gif"

Στα εισαγωγικά βάζεις ό,τι άλλο θες εσύ...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-09-17, 13:14
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή Άλαλα τα χείλη των ευσεβών.....

Τίτλος ταινίας: "Εκεί που έκλασε ο τελευταίος απατεώνας, ενεργήθηκε ο 'τελευταίος' δοσίλογος και κατούρησε ο τελευταίος βλαξ ξεπρόβαλε ο Ελληναράς θρησκευάμενος, δειλά δειλά ωσάν την κουράδα, από τον γεμάτο φλύκταινες κώλο της, 'γερασμένης' πια, εμφυλιοπολεμικής βασιλοχουντοδεξιάς"..............
Όταν δε τυγχάνει να είναι και ποταπός -χασοδίκης- δικηγορίσιος, τότε ο συνδυασμός είναι ακόμα πιο αχτύπητος!
__________________
"Σαράντα σβέρκοι βωδινοὶ μὲ λαδωμένες μποῦκλες
σκεμπέδες, σταβροθόλωτοι καὶ βρώμιες ποδαροῦκλες
ξετσίπωτοι, ἀκαμάτηδες, τσιμπούρια καὶ κορέοι
ντυμένοι στὰ μαλάματα κ᾿ ἐπίσημοι κι ὡραῖοι.
Σαράντα λύκοι μὲ προβιὰ (γι᾿ αὐτοὺς χτυπᾷ ἡ καμπάνα)
.......................ρεβάμενοι βαθιὰ ξαπλώσανε στὸ τζάκι,
κι ἀβάσταγες ἐνιώσανε φαγοῦρες στὸ μπατζάκι.
Ὄξ᾿ ὁ κοσμάκης φώναζε: «Πεινᾶμε τέτοιες μέρες»
......κ᾿ οἱ τῶν ἐπίγειων ἀγαθῶν σφιχτοὶ νοικοκυρέοι
ἀνοῖξαν τὰ παράθυρα καὶ κράξαν: «Εἶστε ἀθέοι»."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiannisNik3 : 05-09-17 στις 13:25
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-09-17, 02:43
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Question Και ερωτώ............

Ποιες είναι οι προδιαγραφές συναντήσεως του Θεού; Οι εξομολογήσεις σε πνευματικούς και η λεγόμενη "πνευματική" ζωή που δεν είναι παρά ένα εσαεί "αλυσόδεμα" στο άρμα κάποιων απαρχαιωμένων κανόνων; Αξίζει να πληρώσει κανείς ένα τόσο βαρύ τίμημα; Να απαρνηθεί τις χαρές της ζωής; Να φορτωθεί με δεκάδες παροπλισμούς και ιδεοληψίες ιερέων;
Είναι ένα από τα κόλπα της Εκκλησίας αυτά! "Έρχου και ίδε" και στη συνέχεια, άν σου αρέσει, σε "κρατάμε" με ενοχές, με κανόνες, με νηστείες, με απειλές για αιώνια κόλαση και τελώνια και δε συμμαζεύεται...... Ο Ντώκινς στο βιβλίο του γράφει ότι ο φόβος μιας αιωνίας κολάσεως βρίσκει έδαφος ακόμα και στα μυαλά λογικών ανθρώπων! Οπότε καταλαβαίνει κανείς ότι η κόλαση είναι ένα δυνατό χαρτί στα χέρια της Εκκλησίας... Ίσως από τα δυνατότερα, μετά από το φόβο του θανάτου! Έχω διαφωνήσει δεκάδες φορές με θεολόγους, όσον αφορά την αιωνιότητα της κολάσεως. Και όλες οι απαντήσεις συνοψίζονται στο παρακάτω νόημα: "τι να κάνουμε αφού είναι έτσι;" ή "αφού έτσι λένε οι Γραφές". Θεωρώ ότι αρκετοί από αυτούς, στο βάθος, καταλαβαίνουν την απανθρωπιά αυτού του δόγματος αλλά αντιδρούν έτσι, επειδή είναι αλυσοδεμένοι από το φόβο τους! Φοβούνται! "Κι αν είναι έτσι μία στο εκατομμύριο να μην έχουμε μια πισινή;" Από μια πλευρά τους καταλαβαίνω! Είναι το ένστικτο της αυτοσυντήρησης που δουλεύει εδώ! Πώς θα τα έχουμε καλά με έναν τέτοιο Θεό; Που από τη μια είναι Αγάπη κι από την άλλη αφήνει να υπάρχει αιώνιος πόνος; "Ποιος ξέρει τι Θεός είναι αυτός.....", ίσως σκέφτονται! Οπότε καλού κακού, ποτέ δεν ξέρεις............................................ ...
Μια ερώτηση· γιατί στα Θρησκευτικά του σχολείου δε διδάσκονται αυτές οι απεχθείς και τρομοκρατικές θεωρίες για τα τελώνια που με επιμέλεια κρατάτε και διαιωνίζετε, εσείς οι θεολόγοι, στα μυαλά των πιστών; Γιατί διστάζετε να διδάξετε στους μαθητές ότι η ατμόσφαιρα της γης κατακλύζεται από χιλιάδες, ίσως και εκατομμύρια, "δρακουλίνια" που θέλουν το κακό μας και μας βάζουν σε πειρασμούς, εφόσον σε ασκητικά κείμενα αυτό προβάλλει ως κάτι σημαντικό;;; Μήπως, διότι δε θα έκανε καλό στο εκκλησιαστικό marketing; Ξέρεις τι εννοώ... Στην "έξωθεν καλή μαρτυρία", στην καλή εικόνα της Εκκλησίας προς τα έξω.... Διότι έτσι γίνεται και με τους διαφημιστές· σου προβάλλουν και υπερθεματίζουν ό,τι καλό υπάρχει στο προϊόν που πουλάνε, αποσιωπώντας και υποβαθμίζοντας τα αρνητικά. Έως ότου το πάρεις και ανακαλύψεις τη "γλύκα"!
__________________
"Σαράντα σβέρκοι βωδινοὶ μὲ λαδωμένες μποῦκλες
σκεμπέδες, σταβροθόλωτοι καὶ βρώμιες ποδαροῦκλες
ξετσίπωτοι, ἀκαμάτηδες, τσιμπούρια καὶ κορέοι
ντυμένοι στὰ μαλάματα κ᾿ ἐπίσημοι κι ὡραῖοι.
Σαράντα λύκοι μὲ προβιὰ (γι᾿ αὐτοὺς χτυπᾷ ἡ καμπάνα)
.......................ρεβάμενοι βαθιὰ ξαπλώσανε στὸ τζάκι,
κι ἀβάσταγες ἐνιώσανε φαγοῦρες στὸ μπατζάκι.
Ὄξ᾿ ὁ κοσμάκης φώναζε: «Πεινᾶμε τέτοιες μέρες»
......κ᾿ οἱ τῶν ἐπίγειων ἀγαθῶν σφιχτοὶ νοικοκυρέοι
ἀνοῖξαν τὰ παράθυρα καὶ κράξαν: «Εἶστε ἀθέοι»."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiannisNik3 : 07-09-17 στις 02:49
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-09-17, 19:12
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

"Στοὺς ἀντίποδες τοῦ πλούτου τῆς ἐρωτικῆς ἀκτησίας, τὸ ἀνέραστο κτητικὸ πάθος θρησκευτικῆς δικαίωσης. Τίμημα τραγικὸ ἐρωτικῆς στέρησης στὸ βωμὸ τῆς ἀπληστίας τοῦ θρησκευτικοῦ ἐγωτισμοῦ. Πάσχει τὴ στέρηση ὁ ψευδευλαβὴς ἀνέραστος, πάσχει τὸ πάθος μανικῆς αὐτοκαταξίωσης. Γαντζώνεται ἀπελπισμένα στὸν νόμο, νὰ ἐξασφαλίσει τὴν τεκμαρτὴ δικαίωση τῆς τραγικῆς του στέρησης. Κι ὁ νόμος μετασκευάζει τὴν ἔλλειψη σὲ περίσσεια μένους ἐπιθετικοῦ. Γίνεται ἀνάλγητος ὁ ἀνέραστος, σκληρὸς ἐπιτιμητὴς κάθε ἀδυναμίας, κάθε ἀνθρώπινης ἀποτυχίας. Ἀμείλικτος γιὰ ὅσους δὲν συμπάσχουν μαζί του τὴν ἀνικανοποίητη στέρηση. Κάθε «δόγμα» καὶ «ὁμολογία» γεννάει τὸν δικό της τύπο «ἀφιερωμένου» στὸν Θεὸ ἀνθρώπου. Ποὺ εἶναι συχνά, σὲ κάθε γεωγραφικὸ μῆκος καὶ πλάτος, ὁμοιόμορφα φοβισμένος ἄνθρωπος. Φοβᾶται πανικόβλητος τὴν εὔθραυστη κοινὴ ἀναγνώριση τῆς «ἀφιέρωσής» του: Νὰ μὴν σπιλωθεῖ ἡ φήμη του, νὰ μὴν ἀμφισβητηθεῖ τὸ καλό του ὄνομα, ἡ πνευματικότητὰ του, ἡ συνέπειά του στὴ στέρηση. Εἶναι ἐρωτευμένος μὲ τὴν «ἀφιέρωσή» του, τὴν εἰδωλοποιημένη ἐγωτική του ἁγνότητα, ὄχι μὲ τὸν Θεό. Ὅταν ἡ «ἁγνεία» γίνεται «πικρία», σκοτεινιάζει ἡ ζωὴ στὰ σωθικὰ τοῦ ἀνθρώπου. Τὸ σκότος δριμύ, ἀλλὰ στὸν ἴδιον ἀδιόρατο. Δὲν ἀντέχει ἄλλο τὴ στέρηση, τὸ ἐρωτικὸ ἀνικανοποίητο, ὅμως δὲν βλέπει, δὲν τολμάει νὰ δεῖ πὼς δὲν ἀντέχει. Ἡ κατάρρευση τῆς ἀντοχῆς του, ὁ σκοτεινὸς θρυμματισμὸς τοῦ μέσα του κόσμου, τινάζει πρὸς τὰ ἔξω μιὰ τυφλὴ φανατισμένη βεβαιότητα ἀντικείμενης κατάρρευσης: Ἡ κοινωνία ἢ καὶ ὁ κόσμος καταρρέει. Ἡ ἐρωτικὴ στέρηση γεννάει πάντα τοὺς χολερικοὺς εἰσαγγελεῖς ἢ τοὺς στυφοὺς προφῆτες. Οἱ πρῶτοι κατακεραυνώνουν τὴν «κοινωνικὴ σήψη», τὴ «διάλυση τῆς οἰκογένειας», τὴν «ἐξαθλίωση τῶν ἠθῶν». Οἱ δεύτεροι βλέπουν νὰ ἐπέρχεται τὸ τέλος τοῦ κόσμου, ἡ καθολικὴ καταστροφή, ἡ ἐγγύτητα τῶν ἐσχάτων. Μεταφέρουν στὸ σφιγμὸ τοῦ κόσμου τὴν ἀντίστροφη μέτρηση τῆς δικῆς τους ἀντοχῆς. Κι ἡ ἀντοχὴ στενεύει, πρέπει ἡ τραγωδία νὰ τελειώνει, μαζί της κι ὁ κόσμος ὁλόκληρος ἀσυνείδητα ταυτισμένος μὲ τὸ ἐγώ τους. Πῶς νὰ ξεχωρίσεις τὸν πραγματικὸ Θεὸ ἀπὸ τὸ φάντασμα τὸ σαρκωμένο στὴ ριγηλὴ ἀνασφάλεια. Κωδικὸ φάντασμα καὶ σωφιλιάζεται στοὺς λαβυρίνθους τοῦ νόμου, μετράει τὶς ἄγονες στερήσεις μας μὲ τὸν τυφλὸ μίτο μιᾶς μελλοντικῆς ἀνταπόδοσης. Ὅσο κι ἂν τὸν θέλουμε ἐγγυητὴ τῆς ἐγωτικῆς μας ἐξασφάλισης, ἀφοῦ μόνο μετράει εἶναι ἀπὸ μόνος του μιὰ ἀπειλή. Τρόμος ἐλέγχου, ἔλεγχος τρόμου, σκοτεινιὰ καὶ ἐφιάλτης στὸν λειψό μας βίο."
__________________
"Σαράντα σβέρκοι βωδινοὶ μὲ λαδωμένες μποῦκλες
σκεμπέδες, σταβροθόλωτοι καὶ βρώμιες ποδαροῦκλες
ξετσίπωτοι, ἀκαμάτηδες, τσιμπούρια καὶ κορέοι
ντυμένοι στὰ μαλάματα κ᾿ ἐπίσημοι κι ὡραῖοι.
Σαράντα λύκοι μὲ προβιὰ (γι᾿ αὐτοὺς χτυπᾷ ἡ καμπάνα)
.......................ρεβάμενοι βαθιὰ ξαπλώσανε στὸ τζάκι,
κι ἀβάσταγες ἐνιώσανε φαγοῦρες στὸ μπατζάκι.
Ὄξ᾿ ὁ κοσμάκης φώναζε: «Πεινᾶμε τέτοιες μέρες»
......κ᾿ οἱ τῶν ἐπίγειων ἀγαθῶν σφιχτοὶ νοικοκυρέοι
ἀνοῖξαν τὰ παράθυρα καὶ κράξαν: «Εἶστε ἀθέοι»."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.