Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #551  
Παλιά 08-01-08, 01:27
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OrdoAbChao
Αγαπητέ Μίμη,

Πολύ βιαστικά αναφέρω ότι για την ελευθερία που παρέχει ο Τεκτονισμός ανά περιόδους έχει πληρώσει και το ανάλογο τίμημα. ( Έτσι φαίνεται )Την ελευθερία και σε ατομικό επίπεδο, μιας και δεν παρέχει διδασκαλίες αλλά και σε επίπεδο οργάνωσης, όταν η κάθε Στοά φυσικά τηρώντας τους κανόνες, λειτουργεί σχεδόν αυτοδύναμα και η προσέγγιση της στον Τεκτονισμό είναι πιθανόν να απέχει από αυτή μιας άλλης. Αυτός ακριβώς είναι και ο βασικότερος λόγος όπου εμφανίστηκαν καταστάσεις όπως αυτή της Στοάς Ρ2. Το λάθος όμως που παρατηρώ σε όλες τις συζητήσεις που συμβαίνουν στο διαδίκτυο και συνήθως το πράττουν όσοι δεν έχουν σχέση με τον Τεκτονισμό είναι ότι δεν αντιλαμβάνονται ότι τέτοια περιστατικά δεν σχετίζονται με τον Τεκτονισμό αλλά με κάποιους Τέκτονες που έκαναν χρήση της Στοάς ή της ιδιότητας τους για να πραγματοποιήσουν προσωπικές φιλοδοξίες. ( Αυτό ξαναειπέ το )

Ο Τεκτονισμός μπορεί να προοδεύει σαν παγκόσμιος οργανισμός ( Οργανισμός;;; ) όσο τα μέλη του τον κατανοούν βαθύτερα και τον κάνουν καθημερινά πράξη στην ζωή τους αλλά κατ' ουσίαν ούτε μεταβάλλεται, ούτε φθείρεται. Είναι ένα πολύ αρχαίο σύστημα, ή μάλλον εκφράζει αρχαίες έννοιες και έτσι παραμένει ανά τους αιώνες. Ο τρόπος που κάποιοι χρησιμοποίησαν στο παρελθόν την φυσική του εκδοχή, δηλαδή τις επιμέρους οργανώσεις, δεν βλάπτει τον Τεκτονισμό αλλά τους ίδιους και την κοινωνία. Σε αυτή την περίπτωση όμως σφάλουμε να κατηγορούμε τον Τεκτονισμό, όπως σφάλουμε όταν κάνουμε το ανάλογο κατηγορώντας μια ιδεολογία ή μια θρησκεία ( * ) όταν θα έπρεπε να επικεντρωνόμαστε σε όσους επικαλούνται ότι την εκφράζουν. Δεν υπάρχει κάτι στον φυσικό κόσμο όπου κατ'ουσίαν να είναι καλό ή κακό. Ο τρόπος που το διαχειριζόμαστε του αποδίδει χαρακτήρα.

Αγαπητέ Τάκη,

Μακάρι να εκφράζουμε πάντοτε τις προσωπικές μας απόψεις. Επιφανειακά, δεν αναφέρθηκε ουδέποτε ότι κάνουμε το αντίθετο ( Επιφανειακά, όμως, και ο νοών νοείτω ). Προτιμώ να το θεωρώ προφανές και να μην το επισημαίνω σε κάθε μήνυμα.

( * ) Προφανώς, εδώ δεν υπονοείται από τον συντάξαντα ότι ο Τεκτονισμός είναι θρησκεία!

OrdoAbChao
Οι υπογραμμισμένες παρενθέσεις με bold μέσα στι κείμενο είναι δικές μου.

Ως προς την τελευταία μου παρατήρηση περί της φύσεως του Τεκτονισμού:

Μιά και δεν είναι ούτε Θρησκεία, ούτε Μύθος, ούτε αναφορά σε κάποια Μυθολογία, ποιά η σχέση του θέματος με την ενότητα στην οποία και γίνεται πραγμάτευσή του;
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 08-01-08 στις 01:33
Απάντηση με παράθεση
  #552  
Παλιά 08-01-08, 13:49
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ Τάκη,

Υποθέτω ότι με τις παρατηρήσεις στοχεύεις σε επεξηγήσεις.

Η χρήση της λέξεως "Οργανισμός" είχε ως σκοπό της να ταυτοποιήσει την φυσική μορφή του Τεκτονισμού, δηλαδή το σύνολο των Τεκτονικών Δυνάμεων ανά τον κόσμο και όχι την ιδεατή του μορφή.

Η χρήση της λέξεως "επιφανειακά" χρησιμοποιήθηκε από τον υποφαινόμενο για να υποδείξει την άποψη του ότι οι αμιγώς προσωπικές μας απόψεις είναι πραγματικά σπάνιες και μόνον φαινομενικά θεωρούμε ότι εκφράζουμε τέτοιες. Αν και όχι πρωτότυπα, μάλλον ίσως για να ενθυμήσει, ο Καρτέσιος έχει παρουσιάσει την γνωστή μέθοδο για να καταλήξουμε σε προσωπικές τελικά απόψεις, μέσω της προοδευτικής άρνησης σε επίκτητα και αβίαστα εμπειρικά στοιχεία, χωρίς τούτο να σημαίνει φυσικά ότι αγγίζουμε την αλήθεια, μόνον ίσως ότι την πλησιάζουμε αν θεωρήσουμε και πάλι ότι η αλήθεια έχει κάποια συγγενική σχέση με την αυθεντικότητα.

Όσο για την τελευταία σου παρατήρηση, μάλλον αφορά τους διαχειριστάς/συντονιστάς τούτης της κοινότητας.

Φιλικά,
OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
  #553  
Παλιά 08-01-08, 16:18
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Νεομύητος μαθητής να έχει γνώμη; Περίεργα πράματα... Έχω ακούσει ότι οι εις Πρώτον βαθμό ΔΕΝ ομιλούν, ΟΥΤΕ ερωτούν, παρά ΜΟΝΟΝ ακούουν... ή έχω λάθος πληροφόρηση;
Αγαπητέ Τάκη,
Στην ΜΣτΕ οι Μαθητές κατά την διάρκεια της συνεδρίασης ακούουν μόνο. Στην ΕΜΣτΕ ομιλούν κιόλας.
Μετά το πέρας της συνεδρίας, στο δείπνο, και ομιλούν και ερωτούν και παρουσιάζουν την άποψη τους.

Παράθεση:
Ανερωτώμαι, κατά πόσον γίνεται ( ΑΝ γίνεται... ) η ίδια δουλειά ΚΑΙ στα τρία εργαστήρια: Το Συμβολικό, το Φιλοσοφικό και το Τελετουργικό...

Και μήπως, λέω μήπως... οι τρεις ΠΡΩΤΟΙ βαθμοί δεν είναι συμβολικοί, αλλά απλά ανήκουν στο Συμβολικό Εργαστήρι; Λέω... και δεν κάνω λογοπαίγνιο: Άλλο εννοείται / είναι με την αναφορά σε συμβολικό βαθμό και άλλο με την αναφορά ενός βαθμού που αφορά στο Συμβολικό Εργαστήρι - θέμα απλής κυριολεκτολογίας.

Π.χ., έχω ακούσει κάτι για περιστύλια. Μπορεί ένας Δάσκαλος να λάβει μέρος; Και τι είναι περιστύλιο;
Αγαπητέ Τάκη,
O Τεκτονισμός είναι ένας. Ο Συμβολικός Τεκτονισμός.
Πέραν του Συμβολικού Τεκτονισμού, υπάρχουν κάποια συστήματα ή κάποιοι βαθμοί όπως έχουν συνηθίσει πολλοί να τα λένε (Σκωτικός Τύπος, Τύπος της Υόρκης, Αγγλικός Τύπος κλπ.) που όπως πολύ σωστά έγραψε ο Ordo Ab Chao
Παράθεση:
είναι επιγενόμενοι, ή φιλοσοφικοί, ή επεξηγηματικοί και είναι κυρίως μια βαθύτερη ανάλυση πάνω στους τρεις βαθμούς. Η μεγάλη διαφορά βρίσκεται στο γεγονός ότι οι τρεις συμβολικοί βαθμοί δεν έχουν καμία ανάλυση. Ο ίδιος ο Τέκτονας οφείλει να αντιληφθεί τις αναλογίες μεταξύ των συμβόλων της Στοάς και των αντιστοιχιών τους στον κόσμο, χωρίς κανέναν περιορισμό. Στους επιγενόμενους βαθμούς υπάρχει μεγαλύτερη ακρίβεια σε όσα διαδραματίζονται από την άποψη της συλλογικής κατανόησης αλλά ταυτοχρόνως μεγαλύτερος περιορισμός ή εξιδείκευση και αν θέλεις αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που υποδεικνύει την σημαντικότητα των τριών συμβολικών βαθμών. Δεν θα μπορούσαμε σε καμία περίπτωση να πούμε ότι ένα υποσύνολο είναι κατά οιονδήποτε τρόπο ανώτερο του συνόλου.
Στα συστήματα αυτά υπάρχουν τα Περιστύλια κλπ.

Λες επίσης αγαπητέ Τάκη κάτι με το οποίο συμφωνώ απολύτως.
Παράθεση:
Αν κάποιος γνωρίζει αλλά δεν λέγει την αλήθεια και προσπαθεί να "σπρώξει" προς άλλες κατευθύνσεις την συζήτηση, δεν είναι καλύτερο να σιωπά;

Και πάλι, αν δεν γνωρίζει, δεν επιβάλλεται να προσθέτει στα γραφόμενά του και την λέξη "νομίζω";
Άλλο η προσωπική γνώμη και προβληματισμός που εκφράζεται ελεύθερα και άλλο η αναφορά στο θέμα από επαίοντα όπου ενυπάρχει και πλήρης όσο και άμεση ευθύνη των λεγομένων.
Από την άλλη όμως για τους Τέκτονες είναι δεδομένο ότι επαΐων, αυθεντία, δεν υπάρχει, και πως ο καθένας εκφράζει την απολύτως προσωπική του άποψη.

Αγαπητέ Αλέξης15
Ρωτάς:
Παράθεση:
Θέλω να σε ρωτήσω κάτι, ποιό ρόλο έχει η αναγνώριση των μελών της τεκτονικής στοάς, δηλαδή γιατί πρέπει τα μέλη της στοάς να αναγνωρίζονται μεταξύ τους μυστικά, ή κρυφά ή συνθηματικά?
Οι λόγοι, πέραν της παράδοσης αλλά και της αίσθησης αλληλεγγύης και αδελφοσύνης, της αίσθησης δηλαδή ότι μοιράζεσαι με κάποιους ανθρώπους που τους θεωρείς αδελφούς σου κάποια πράγματα που μόνο εσείς τα ξέρετε κλπ. είναι καθαρά συμβολικοί.
Δεν αναφέρω λόγους ‘ασφαλείας’ γιατί αυτοί ενυπάρχουν στην παράδοση, με την έννοια ότι όταν εφαρμόσθηκαν, όντως εφαρμόσθηκαν και για λόγους ασφαλείας. Επαγωγικά αποδεικνύεται πως αυτό δεν ισχύει τώρα μια και τα ‘μυστικά’ αυτά, παρόλο που κυκλοφορούν στο internet, σε βιβλία κλπ. δεν έχουν αλλάξει και παραμένουν τα ίδια, απλά και μόνο γιατί είναι συμβολικά.

Παράθεση:
Έπειτα να ρωτήσω κάτι άλλο η οργάνωση Skull and Bones είναι τεκτονική ή όχι δεν το ξέρω, αν είναι , είναι τυχαίο που πάρα πολλοί πρόεδροι της Αμερικής ήταν μέλη αυτής της οργάνωσης με τελευταίο τον τωρινό? Αυτό το΄λέω για την εκπλήρωση των φιλοδοξιών κάθε ανθρώπου. Δεν λέω ότι θα γίνουν όλοι πρωθυπουργοί πρόεδροι ή κάτι παρεμφερές, όμως βλέπουν ότι υπάρχει αποτέλεσμα. Δηλαδή να στο πώ αλλιώς αυτό που έγραψα περι εκπλήρωσης φιλοδοξιών εσύ δεν το έχεις ξανακούσει ποτέ? Μπορεί να είναι λάθος αλλά αυτό κάποιος που δεν το γνωρίζει θα το μάθει μόνο αν γίνει τέκτονας, εγώ ανέφερα ένα από τα πιθανά αρχικά κίνητρα κάποιου να γίνει τέκτονας.
H Skull and Bones είναι αδελφότητα του Yale. Δεν είναι τεκτονική, ούτε καν ‘παρατεκτονική’ με την έννοια της μίμησης και αυθαίρετης τροποποίησης των οροθεσίων του τεκτονισμού.

Όσο αφορά στην εκπλήρωση φιλοδοξιών, όντως πολλοί ζητούν να γίνουν τέκτονες νομίζοντας πως θα εκπληρώσουν τις φιλοδοξίες τους μέσα από τον τεκτονισμό, έχοντας πιστέψει δηλαδή την αντιτεκτονική προπαγάνδα.
Μετά από κάθε αντιτεκτονική έξαρση μάλιστα, οι αιτήσεις εισδοχής πολλαπλασιάζονται, κι αν ο αιτών στην συνέντευξη πριν την εισδοχή του καταφέρει και αποκρύψει τα κίνητρα του, τότε συνήθως γίνεται δεκτός.
Αυτοί μπορώ να σου πω πως είναι αρκετοί και μάλιστα από αυτούς προέρχονται και οι σφοδρότεροι πολέμιοι του τεκτονισμού.
Μετά από κάποιο διάστημα, μην έχοντας κερδίσει τίποτε αποχωρούν και μην μπορώντας να ομολογήσουν στον περίγυρο τους τα κίνητρα τους και την ανοησία τους, πλάθουν ιστορίες κλπ.
Όλοι αυτοί είναι κάθε φορά που ‘ξέφυγαν’ κι ενώ οι κακοί μασόνοι προσπάθησαν να τους εξοντώσουν αυτοί τα κατάφεραν (π.χ. Λαμπρόπουλος κλπ.)

Παράθεση:
Επίσης για την Greenpeace που ανέφερες συγκεκριμένα, νομίζω πως τελικά οι σκοποί της δεν είναι και τόσο αγνοί άσχετα με τον τεκτονισμό κι αυτή είναι μια κουβέντα πολύ μεγάλη από μόνη της, όπως και για την δράση κι άλλων μεγάλων οργανώσεων που έχουν στόχο το κοινό καλό.
Συμφωνούμε (όχι για την Greenpeace μια και δεν γνωρίζω) αλλά για τις ΜΚΟ και τον ρόλο τους γενικότερα.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #554  
Παλιά 08-01-08, 22:45
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alet
...Όσο αφορά στην εκπλήρωση φιλοδοξιών, όντως πολλοί ζητούν να γίνουν τέκτονες νομίζοντας πως θα εκπληρώσουν τις φιλοδοξίες τους μέσα από τον τεκτονισμό, έχοντας πιστέψει δηλαδή την αντιτεκτονική προπαγάνδα.
Μετά από κάθε αντιτεκτονική έξαρση μάλιστα, οι αιτήσεις εισδοχής πολλαπλασιάζονται, κι αν ο αιτών στην συνέντευξη πριν την εισδοχή του καταφέρει και αποκρύψει τα κίνητρα του, τότε συνήθως γίνεται δεκτός.
Αυτοί μπορώ να σου πω πως είναι αρκετοί και μάλιστα από αυτούς προέρχονται και οι σφοδρότεροι πολέμιοι του τεκτονισμού.
Μετά από κάποιο διάστημα, μην έχοντας κερδίσει τίποτε αποχωρούν και μην μπορώντας να ομολογήσουν στον περίγυρο τους τα κίνητρα τους και την ανοησία τους, πλάθουν ιστορίες κλπ.
Όλοι αυτοί είναι κάθε φορά που ‘ξέφυγαν’ κι ενώ οι κακοί μασόνοι προσπάθησαν να τους εξοντώσουν αυτοί τα κατάφεραν (π.χ. Λαμπρόπουλος κλπ.)...
Λογικά μου φαίνονται όσα αναφέρεις, αλλά, για το ποιόν των εισερχομένων, "Τίς πταίει"; Διότι, από διάφορες συζητήσεις εντός και εκτός τειχών, τείνω να συμπεράνω ότι περί Τεκτονισμού γνωρίζει το πολύ ΕΝΑΣ στους εκατό επονομαζομένους Τέκτονες! Και αυτός, ως απόλυτα εύλογον και κατανοητόν, ΔΕΝ ομιλεί - και καλά κάνει ( κατά την γνώμη μου, πάντα, έ; ).

Επιθυμία μου δεν είναι ( μιά και λόγω αρχομένης Altsheimer δεν μπορώ να μετρήσω καλά - καλά την ηλικία μου - και ο νοών νοείτω ) να καταστώ ένας νέος Λεό Ταξίλ.
Διαφορετικά, πολλά θα μπορούσαμε να πούμε - προσωπικές, βέβαια, απόψεις, καθ' όσον " Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα"... Και πού να τα μάθαινα, άλλως τε...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #555  
Παλιά 09-01-08, 10:40
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Το γεγονός είναι πως μου λύνεις πολλές απορίες alet, δεν ξέρω αν είσαι τέκτονας και τα γνωρίζεις όλα αυτά αλλά δεν έχει και καμία σημασία. Η λέσχη Μπίλντεμπεργκ είναι τεκτονική στοά? Τη συγκεκριμένη λέσχη την κατηγορούν πάρα πολλοί για τη δράση της γνωρίζεις περισσότερες λεπτομέρειες? Οι τέκτονες τι σχέση έχουν με τη θρησκεία γενικότερα τι πιστεύουν για τον θεό, έχουν κάποιο συκεκριμένο πιστεύω, αυτό που λέγεται για τον μέγα αρχιτέκτονα του σύμπαντος ή κάτι τέτοιο ισχύει? Παρεπιπτόντως έτυχε να ακούσω πάλι τη δήλωση του Κέννεντι για τις μυστικές οργανώσεις και σίγουρα δεν υποννοεί τη cia ή τουλάχιστον μόνον αυτή. Και κάτι άλλο, μέσα από τα λεγόμενα σου "αθωώνεις" τη μασσονία για τις όποιες κατηγορίες ή ενστάσεις έχουμε εκφράσει εδώ κι εγώ και άλλοι, όμως είναι γεγονός πως ορισμένοι μασσόνοι έχουν ενεργήσει με ύποπτο τρόπο κατά τη διάρκεια της ιστορίας, παράδειγμα η μασσονική στοά της Ιταλίας, η ιδεολογία του τεκτονισμού δεν είναι πιο εύκολο να επηρεάσει τον ανθρώπινο παράγοντα ώστε να δράσει αυτός "εγκληματικά" λόγω του ότι δημιουργεί μια κλειστή κάστα ανθρώπων? Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, είναι και προς οποιονδήποτε άλλον μπορεί να γνωρίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #556  
Παλιά 09-01-08, 11:18
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Βλέπω μια προσπάθεια να φορτώσουμε ότι κακό υπάρχει γύρο μας στον
συνήθη ύποπτο -ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ-.

Λέσχη Μπίλντεμπεργκ και ότι άλλο κατεβαίνει στο μιαλό μας...
Τώρα για την Στοά Π2 της ΙΤΑΛΙΑΣ..
Πρίν να συνεχίσω το θέμα της Π2 πρέπει να αναφέρω πως οποιοσδήποτε
θελήσει να ανοίξει ένα σωματείο δινοντας μέσα και την ονομασία ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ
δύναται να το κάνει...
Δεν υπάρχει κατοχύρωση του ονόματος..
Η Π2 ήταν μια Στοά που δεν είχε καμμιά σχέση και έγινε απο άτομα που είχαν
διαγραφεί απο τον ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #557  
Παλιά 09-01-08, 23:27
Το avatar του χρήστη Mίμης
Mίμης Ο χρήστης Mίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παρακολούθησα τη συζήτησή σας για το θέμα του Τεκτονισμού, αλλά με κουράζουν τα τόσα πολλά δημοσιεύματα (κάπου 56 σελίδες και ακόμα δεν τα έχω διαβάσει όλα για να βρω αυτό που ήθελα. Τι θα ήθελα τώρα. Γνωρίζει κανείς για την οργάνωση Ο.Τ.Ο ; Order Templis Orientis ; και αν ναι θα ήθελα να μου απαντήσετε αν θα μπορούσαμε να κατατάξουμε την O.T.O στον Τεκτονισμό, αν υπάρχει στην Ελλάδα αντίστοιχη οργάνωση, και αν τελικά αυτή είναι οργάνωση που έχει σχέση με τον Τεκτονισμό ή όχι. Τέλος, θα με ενδιέφερε κυρίως η άποψη των υπερασπιστών του Τεκτονισμού που απ'ότι κατάλαβα διαβάζοντας το θέμα δεν είναι και λίγοι στο forum, αν αυτοί την θεωρούν μια αθώα οργάνωση όπως είναι οι Στοές. Προσωπικά δεν είμαι από αυτούς που θεωρούν τον Τεκτονισμό κάτι αναγκαία σατανικό ή σκοτεινό, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα ότι συμβαίνει, επιμένοντας στις διαφοροποιήσεις μεταξύ Στοών και πιστεύοντας ότι είμαι οτιδήποτε άλλο από συνωμοσιολόγος. Ας με διαφωτίσει κάποιος παρακαλώ, προσπαθώ να μάθω περισσότερα για τη δομή, τη φιλοσοφία και τους σκοπούς του Order Templis Orientis.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mίμης : 09-01-08 στις 23:30
Απάντηση με παράθεση
  #558  
Παλιά 10-01-08, 00:15
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mίμης
Παρακολούθησα τη συζήτησή σας για το θέμα του Τεκτονισμού, αλλά με κουράζουν τα τόσα πολλά δημοσιεύματα (κάπου 56 σελίδες και ακόμα δεν τα έχω διαβάσει όλα για να βρω αυτό που ήθελα. Τι θα ήθελα τώρα. Γνωρίζει κανείς για την οργάνωση Ο.Τ.Ο ; Order Templis Orientis ; και αν ναι θα ήθελα να μου απαντήσετε αν θα μπορούσαμε να κατατάξουμε την O.T.O στον Τεκτονισμό, αν υπάρχει στην Ελλάδα αντίστοιχη οργάνωση, και αν τελικά αυτή είναι οργάνωση που έχει σχέση με τον Τεκτονισμό ή όχι. Τέλος, θα με ενδιέφερε κυρίως η άποψη των υπερασπιστών του Τεκτονισμού που απ'ότι κατάλαβα διαβάζοντας το θέμα δεν είναι και λίγοι στο forum, αν αυτοί την θεωρούν μια αθώα οργάνωση όπως είναι οι Στοές. Προσωπικά δεν είμαι από αυτούς που θεωρούν τον Τεκτονισμό κάτι αναγκαία σατανικό ή σκοτεινό, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα ότι συμβαίνει, επιμένοντας στις διαφοροποιήσεις μεταξύ Στοών και πιστεύοντας ότι είμαι οτιδήποτε άλλο από συνωμοσιολόγος. Ας με διαφωτίσει κάποιος παρακαλώ, προσπαθώ να μάθω περισσότερα για τη δομή, τη φιλοσοφία και τους σκοπούς του Order Templis Orientis.


Φιλε Μιμη,το Ο.Τ.Ο. ξεκινησε σαν μασωνικο ταγμα αλλα δεν νομιζω πως συνεχισε την πορεια του ετσι.

Οταν ανελαβε τα ηνια ο Aλιστερ Κροουλι,μπορω να πω πως εγινε ενα καθαρα μυστικιστικο-αποκρυφιστικο ταγμα,απο τα σημαντικοτερα του περασμενου αιωνα.

Πολλες μορφες του αποκρυφισμου οπως ο ιδρυτης της Wicca,Gerald Gardner, και ο McGregor Mathers,ηταν μελη του Ο.Τ.Ο.

Τωρα πλεον,δεν γνωριζω την πορεια του αλλα πιθανον να εχει αποκτησει μια πιο Τεκτονικη οργανωση.

Για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα δες εδω http://oto-usa.org/ για περισσοτερες πληροφοριες.

Προσωπικη μου γνωμη ειναι πως Ο.Τ.Ο. χωρις Κροουλι δεν μπορει να υπαρξει.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #559  
Παλιά 10-01-08, 17:19
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στοά P2, κι αλλού, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι όταν μιλάμε για Τεκτονισμό, πρέπει να κάνουμε διαφοροποιήσεις Στοάς από Στοάς, και διαφοροποίηση ύστερα μεταξύ οργανισμών, λεσχών κλπ
Μην ξεχνάμε όμως, πως όταν βγήκε στο φως η P2 (Propaganda Due), που ιδρύθηκε από CIA σε συνεργασία με τον Βατικανό, όλες οι μασονικές στοές, είπαν πως δεν είχαν σχέσεις με αυτήν, και πως η P2 δεν συνδέεται με την καθαρή διδασκαλία της μασονίας.
Αλλα, ο Gelli, ήταν μυημένος στο Scotish Rite, και είχε φτάσει τον υψηλότερο βαθμό, και ήταν μυημένος στην μεγαλύτερη στοά της ελβετίας, την Alpina.


Ακόμη κάτι, αν και είναι λίγο Off Topic: Όταν η αστυνομία, μπήκε στο σπίτι του Gelli, βρήκε χαρτιά, στα οποία ήταν τα ονόματα όλων αυτών, που ήταν στην P2.
Στην λίστα αυτή, ήταν και τα ονόματα όλων των μεγάλων δεσποτάδων, μητροπολιτών και καρδιναλων του Βατικανού.
Δηλαδή, αυτών των ανθρώπων, που ο Lefebvre τους ονόμασε Μασόνους, και τους ξεβράκωσε, μπροστά στον Πάππα τον Ιωάννη τον πρώτο, ο οποιος ήθελε να αλλάξει την εκκλησια, μετά που έμαθε κάποια πράγματα από τον Lefebvre, αλλα έζησε μόνον 33 μέρες.

Αυτοί οι άνθρωοποι, σταμάτησαν την είσοδο της Καμπάλας στην εκκλησια, και ονόμασαν αυτούς αιρετικούς, που ήθελαν να επαναφέρουν την Καμπάλα στον βατικανό, όπως ο Lefebvre.


Παράθεση:
Πολλες μορφες του αποκρυφισμου οπως ο ιδρυτης της Wicca,Gerald Gardner
Ο Οποιος τους γύρισε μετά την πλάτη, και μάλωσε με τον Κρόουλι.

Είχα σχέσεις με το ΟHΑ στο κέμπτεν. Στην πόλη αυτή ιδρύθηκε το ΟΤΟ, που η στοά τους βρίσκεται κοντά στην Στοά του ΟHΑ, και άκουσα πολλές ιστορίες από τον ύψιστο μάγο του ΟHΑ για το ΟΤΟ, και το φρατερνιτας σατουρνι στο οποιο είναι μυημένος αυτός ο άνθρωπος, και φωτογράφισα και την πόλη, που είναι γεμάτη με μασονικά σύμβολα (ακόμη και η εκκλησια, που έχει μέσα της σύμβολα των Ιλουμινάτοι).

Τέλος πάντων, αυτός ο μάγος μου είπε, πως ο Κρόουλι, ήθελε να ιδρύσει με την συνεργασία του Gardner το Satanic Wicca, και να φέρει εωσφορικά στοιχεια στην Wicca. Ο Gardner αρνήθηκε, μετά μαλώσανε και χώρισαν οι δρόμοι τους.

Wizen
Απάντηση με παράθεση
  #560  
Παλιά 10-01-08, 20:31
Το avatar του χρήστη Mίμης
Mίμης Ο χρήστης Mίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Wizen
Μην ξεχνάμε όμως, πως όταν βγήκε στο φως η P2 (Propaganda Due), που ιδρύθηκε από CIA σε συνεργασία με τον Βατικανό, όλες οι μασονικές στοές, είπαν πως δεν είχαν σχέσεις με αυτήν, και πως η P2 δεν συνδέεται με την καθαρή διδασκαλία της μασονίας.
Αλλα, ο Gelli, ήταν μυημένος στο Scotish Rite, και είχε φτάσει τον υψηλότερο βαθμό, και ήταν μυημένος στην μεγαλύτερη στοά της ελβετίας, την Alpina.


Ακόμη κάτι, αν και είναι λίγο Off Topic: Όταν η αστυνομία, μπήκε στο σπίτι του Gelli, βρήκε χαρτιά, στα οποία ήταν τα ονόματα όλων αυτών, που ήταν στην P2.
Στην λίστα αυτή, ήταν και τα ονόματα όλων των μεγάλων δεσποτάδων, μητροπολιτών και καρδιναλων του Βατικανού.
Δηλαδή, αυτών των ανθρώπων, που ο Lefebvre τους ονόμασε Μασόνους, και τους ξεβράκωσε, μπροστά στον Πάππα τον Ιωάννη τον πρώτο, ο οποιος ήθελε να αλλάξει την εκκλησια, μετά που έμαθε κάποια πράγματα από τον Lefebvre, αλλα έζησε μόνον 33 μέρες.

Αυτοί οι άνθρωοποι, σταμάτησαν την είσοδο της Καμπάλας στην εκκλησια, και ονόμασαν αυτούς αιρετικούς, που ήθελαν να επαναφέρουν την Καμπάλα στον βατικανό, όπως ο Lefebvre.




Ο Οποιος τους γύρισε μετά την πλάτη, και μάλωσε με τον Κρόουλι.

Είχα σχέσεις με το ΟHΑ στο κέμπτεν. Στην πόλη αυτή ιδρύθηκε το ΟΤΟ, που η στοά τους βρίσκεται κοντά στην Στοά του ΟHΑ, και άκουσα πολλές ιστορίες από τον ύψιστο μάγο του ΟHΑ για το ΟΤΟ, και το φρατερνιτας σατουρνι στο οποιο είναι μυημένος αυτός ο άνθρωπος, και φωτογράφισα και την πόλη, που είναι γεμάτη με μασονικά σύμβολα (ακόμη και η εκκλησια, που έχει μέσα της σύμβολα των Ιλουμινάτοι).

Τέλος πάντων, αυτός ο μάγος μου είπε, πως ο Κρόουλι, ήθελε να ιδρύσει με την συνεργασία του Gardner το Satanic Wicca, και να φέρει εωσφορικά στοιχεια στην Wicca. Ο Gardner αρνήθηκε, μετά μαλώσανε και χώρισαν οι δρόμοι τους.

Wizen
Καταρχήν δεν είμαι σίγουρος αν ο Εωσφορισμός είναι το ίδιο με το Σατανισμό και με ημιπαράφρονες όπως ο Κρόουλι για να το πω ευγενικά και δεν επεκταθώ σε λεπτομέρειες του βίου του, που δείχνουν τι υποκείμενο ήταν αυτός. 'Ανθρωπος που αποκαλεί τον εαυτό του το Θηρίο 666 είναι για δέσιμο κατά τη γνώμη μου και μόνο αυτό αρκεί για να τον χαρακτηρίζω ημιπαράφρονα. Το Wicca γνωρίζω ότι δεν έχει σχέση με όλα αυτά, είναι από τις πιο αγνές ''περιοχές''.
Τον Κρόουλι εγώ τον έχω για σχιζοφρενή και τον κρίνω όπως κρίνω κάθε σχιζοφρενή. Περισσότερο θα με ενδιέφερε να μάθω τι έχουν μέσα στο κεφάλι τους οι οπαδοί τους τα πρόβατα κι αυτοί που πίνουν νερό στο όνομά του. Σχετικά με τον Lefebre με μπέρδεψες λίγο. Ο Lefebre και οι δικοί του ήθελαν να επαναφέρουν την Καμπάλα στο Βατικανό ή όχι ; Αυτοί ήταν μια αίρεση που τους αποκαλούσαν ''ξυρισμένοι'' ; Το 33 που ανέφερες (33 μέρες ζωής του Πάππα) να το εκλάβω ως σημειολογικό ; Τι ψύχωση έχουν και όλες τις δολοφονίες οι Ιλουμινάτι τις κάνουν σε ημερομηνίες που έχουν αριθμολογικά κάποια σχέση με το 33 ; Το ίδιο κάνανε και στους Κένεντυ αν δεν κάνω λάθος. Κάποιο κόλλημα με το 33 και άλλους αριθμούς έχουν. Γιατί είναι off topic όλα αυτά ; Δεν νομίζω. Για μασονία μιλάμε, απλά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με όλους αυτούς γιατί ακούω για Λευκές Στοές, μαύρες Στοές, Ο.Τ.Ο, Σώτο και δεν συμαζεύεται και μου φαίνεται τους έχει πάρει η μπάλα όλους και κανείς από τους ''ειδικούς'' αγαπητούς τέκτονες όταν τους ρωτάω δεν μου απαντά λες και φοβούνται μήπως είμαι ο Χαρδαβέλλας. Γιατί τόση μυστικότητα βρε παιδιά ; 'Αντε οι συμπαθούντες τους Τέκτονες διαφωτίστε με για τις διαφορές σας, έστω και με προσωπικό μήνυμα. Η ομίχλη σας δυσφημεί, όχι ο Λιακόπουλος και οι συνωμοσιολόγοι. Χωρίς διαφάνεια περνάμε στην αφάνεια να ξέρετε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mίμης : 10-01-08 στις 20:32
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.