Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #601  
Παλιά 31-03-13, 10:13
Μάτριξ Ο χρήστης Μάτριξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να εξηγήσεις σε παρακαλώ , απο την στιγμή που λές οτι δέν υπάρχει τρόπος να αντιληφθούμε την υπόσταση της ψυχής , αφενός πως γνωρίζεις οτι υπάρχει και αφετέρου πως κατάφερες να προσδιορίσεις την σχέση της με τον εγκέφαλο και ποια στοιχεία σε έκαναν να παραδεχτείς οτι καταλαμβάνει τον δικό της χώρο στον δικό της χρόνο;

Είναι απλούστατο xtabay,αυτό επιτάσσει η απλή λογική!Μπορεί να μην έχω δει ποτέ μου πως μοιάζει η ψυχή και να μην μπορώ καν να αποδείξω ότι όντως υπάρχει αλλά σίγουρα ΕΦΟΣΟΝ δεχόμαστε ότι υπάρχει,θα πρέπει και πάλι να επιστρατεύουμε στην λογική μας για να την κατανοήσουμε(και όχι σε φαντασίες και υπερβολές,όπως κάνουν οι περισσότεροι)
Σαν τι δηλαδή θα έπρεπε να κάνει η ψυχή;Ήδη απο την αρχαιότητα,ο άνθρωπος πίστευε ότι η ψυχή είναι αυτή που του παρέχει ζωή(έν-ψυχος,ά-ψυχος),πράγμα που κανένας δεν κατάφερε να καταρρίψει(ούτε με την επιστήμη ούτε με την φιλοσοφία)...Όμως απο εκεί και πέρα ότι άλλο και να πούμε,πιστεύω πως είναι τελείως αβάσιμο!Το να λέμε ότι η ψυχή και το σώμα είναι ΕΝΑ ή ότι η ψυχή μπορεί να κάνει ότι και εμείς δεν είναι απλή λογική,είναι απλά μια σκέψη του καθενός...Το ότι η ψυχή όμως παρέχει την ζωή δεν καταρρίπτεται εύκολα!Όταν λέω εγώ "ψυχή" δεν εννοώ αυτά τα άυλα φαντασματάκια που βλέπουμε σε ταινίες,εννοώ κάτι(δεν μπορώ να το προσδιορίσω)πιο λογικό,που να στέκει στην λογική....Και πιστεύω η σκέψη μου πως η ψυχή μεταφέρεται απο σώμα σε σώμα(αντι να συσσωρευεται άσκοπα σε κάποιον "μέρος")ή ότι η ψυχή δεν έχει συνήδειση(αντι να νομίζουμε πως επειδή "αγαπάμε" ή "μισούμε" προέρχεται απο την ψυχή ή ότι η ψυχή επικοινωνεί με εμάς με μια μικρή εσωτερική φωνούλα)...Τα υπόλοιπα δυσκόλευομαι να τα δεχτώ απλά σαν ιδέες,εκτός και αν έχουν όντως σκοπιμότητα!
Επίσης,τι σχέση μπορεί να έχει η ψυχή με τον εγκέφαλο!Αυτό δεν είναι θεωρία,είναι απλή λογική!Σκεφτόμαστε μόνο και μόνο απο τα σήματα του εγκεφάλου μας!Τα σήματα αυτά προέρχονται απο τα νευρικά μας κύτταρα που τα στέλνουν απο και προς το νευρικό μας σύστημα!Τίποτα περισσότερο και το μεταφυσικό...Τα αισθήματα μας;Η αγάπη ας πούμε;...Προέρχεται απο την ενδορφίνη που παράγει ο εγκέφαλος,λόγο ηλεκτροχημικών αντιδράσεων...Τίποτα το περισσότερο!Ο εγκέφαλος μας είναι απίστευτα περίπλοκος και εξαρτάται ΜΟΝΟ απο το υπόλοιπο σώμα μας...Και δεν το λέω εγώ,αλλά η επιστήμη!Ό,τι καταφέρνει ο εγκέφαλος το καταφέρνει μόνος του με απλή ΧΗΜΕΙΑ!!
Η ψυχή δεν μπορεί να έχει παρόμοιο χώρο και χρόνο με εμάς!Όλοι μας σκεφτόμαστε-έστω και ασυναίσθητα-ότι οι 4 διαστάσεις για την ψυχή είναι διαφορετικές απο εμάς...Πχ άλλος λέει ότι η ψυχή είναι άυλη ενώ εμείς είμαστε ΥΛΙΚΟΙ(άρα επιρεάζεται η σχέση της ψυχής με τον χώρο),άλλος ότι η ψυχή είναι αιώνια και για αυτήν δεν μετράει ο χρόνος κλπ...Όποια ιδεολογία και αν κοιτάξεις η ψυχή έχει μια ξεχωριστή θέση στον χώρο και τον χρόνο...Δεν είναι το ίδιο με εμάς!!Και δεν είναι αφύσικο!!

ΥΓ:Έγινε ένα μικρό λαθάκι εχθές και κατα λάθος απάντησα και μέσα στο σχόλιο της Gabriell(αυτό που είναι μέσα στο μπλε χρώμα)!Κάτω απο κάθε σχόλιο της υπάρχει και ένα δικό μου,αν προσέξετε...Το λέω για να μην νομίζει κάποιος πως μόνο αυτές οι 5 σειρούλες ήταν στις τόσες παρατηρίσεις της...
__________________
Πάσα τε επιστήμη χωριζόμενη δικαιοσύνης και της άλλης αρετής,πανουργία ου σοφία φαίνεται!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάτριξ : 31-03-13 στις 10:18
Απάντηση με παράθεση
  #602  
Παλιά 31-03-13, 15:03
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
ειμαστε ξυπνιοι οταν κοιμομαστε;
Ο Ηράκλειτος έλεγε "όταν κοιμόμαστε αγγίζουμε τον θάνατο και όταν είμαστε ξύπνιοι, αγγίζουμε τον ύπνο."
Επίσης είχε πει (παραθέτω απόσπασμα απ' τον Σεξτο)
"Ενώ ο λόγος αυτός υπάρχει πάντα, ωστόσο οι άνθρωποι δεν τον κατανοούν ούτε προτού τον ακούσουν ούτε όταν το πρωτακούσουν. Ενώ δηλαδή τα πάντα γίνονται σύμφωνα με την νομοτέλεια αυτή, οι άνθρωποι μοιάζουν με άπειρους όταν καταπιάνονται με λόγια και έργα, σαν κι αυτά που διηγούμαι, διαιρώντας κάθε πράγμα σύμφωνα με τη φύση του και εξηγώντας πώς έχει. Οι κοινοί όμως άνθρωποι δεν έχουν συνείδηση τι κάνουν στον ξύπνιο τους, όπως λησμονούν όσα είδαν στον ύπνο τους"

Επομένως απαντώντας στο ερώτημά σου, όταν είμαστε ξύπνιοι, δεν είμαστε πραγματικά ξύπνιοι, και όταν κοιμόμαστε πάλι δεν ειμαστε ξύπνιοι.
Αυτό έχει να κάνει με την αντίληψη: Κοιμάται η ανθρώπινη αντίληψη.
Έχει να κάνει και με αυτό που ο Κιρισναρμούτη (που δεν εκτιμώ πολύ), ο Γκουρτζίεφ και άλλοι αποκαλούσαν 'επανάσταση ή αφύπνιση της συνείδησης'.
Και αυτό πρέπει να να ανακαλύψεις μόνος συο τι είναι

Και αυτή είναι η εισαγωγή για να απαντήσω στα ερωτήματα του Μάτριξ
Παράθεση:
Εξήγισε μου γιατί είναι διαφορετικά αυτά τα τρία πράγματα;
1) Ονείρεμα
2) Συνειδητό ονείρεμα
3) Αστρική προβολή

Θα τα εξηγήσω ως εξής, και όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ. Γιατί κάποιος άλλος μπορει να τα αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Αλλά μέσα από την μικρή εμπειρία μου.
-Ένα απλό ονείρεμα μπορείς ΚΑΙ να το θύμασαι ΚΑΙ να το ελέγχεις (σε καποιο βαθμό). Το να έχεις κάποια σχετική συνειδηση οτι ονείρευεσαι δεν το καθιστά συνειδητό ονείρεμα.
-Στο Συνειδητο Ονείρεμα υπάρχει μεταφορά της αντίληψης. Δηλ. η αντίληψη φεύγει από τον "φυσικό κόσμο" και πηγαίνει στον ονειρικό.
Τι πάει να πει αυτό πρακτικά-βιωματικά; Οτι όπως αντιλαμβάνεσαι αυτή τη στιγμή τον υπολογιστή, το πληκτρολόγιο κλπ με τον ΙΔΙΟ τρόπο αντιλαμβάνεσαι το όνειρο, δηλαδή ΖΕΙΣ μέσα στην πραγματικότητα που ο ίδιος έχεις δημιουργήσει, του ονείρου, με ΠΛΗΡΗ αντίληψη, την ίδια αντίληψη που έχεις και ΤΩΡΑ.
Αυτό πιστεύω είναι ένα προστάδιο για την αστρική προβολή.
-Στο (συνειδητό) αστρικό ταξίδι έχεις πάλι την ίδια ακριβώς αντίληψη που έχεις και στον φυσικό κόσμο, καμία διαφορά ή ελάχιστη διαφορά, με την διαφορά απο την προηγούμενη φάση, οτι το περιβάλλον πλέον δεν ειναι ονειρικο, αλλά αντικειμενικό. Στο βαθμό δηλ. που μπορεί να είναι κάτι αντικειμενικό στον αστρικό κόσμο, γιατί εκεί είναι πιο ρευστά τα πράγματα.

Τώρα το πώς μεταπηδάς απ' τη μια κατάσταση στην άλλη, είναι κάτι που ακόμα το ερευνάω. Πιστεύω όμως οτι έχει να κάνει με το πόσο εξασκείς την ιδιότητα της προσοχής ή της αντίληψης, πράγμα για το οποίο υπάρχει ο διαλογισμός, η αυτοενθύμηση κ.α.

Παράθεση:
Όπως και να'χει δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στο θέμα μας,ως επι των πλείστων!Εξακολουθώ να το βλέπω σαν προσπάθεια του ατόμου να ξυπνήσει απο το όνειρο του!
Για να ξυπνήσει από το όνειρό του, αυτό προϋποθέτει οτι όταν είναι ξύπνιος δεν κοιμάται.
Παράθεση:
Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά τώρα βρίσκω ακόμη πιο ανόητο το όλο θέμα!Τι πάει να πει <<αστρικό σώμα>>;Ποιός το όρισε αυτό;
Ο ίδιος που όρισε την έννοια "αστρική προβολή". Δεν μπορείς να παίρνεις μια φράση, να την απομονώνεις, και να ξεχνάς όλο το υπόλοιπο σύστημα πίσω απο αυτή. Αυτοί που τα όρισαν είναι πολλοί διαφορετικοί σοφοί της ανατολής, που αν είχαμε λίγο μυαλό θα τους μελετούσαμε, αυτούς τους ίδιους, και δε θα ασχολούμασταν με αυτούς τους αισχρούς διανοητές της δύσης, τους αισχρούς-δήθεν εσωτεριστές δυτικούς, και μια δήθεν ιατρική της λογικής πονάει πόδι, πάρε χάπι, κόψε πόδι.
Φυσικά εξαιρώ τους αρχαίους φιλόσοφους-επιστήμονες από αυτές τις κατηγορίες. Αλλά έχουμε πολλά "λουλούδια" εδώ στη δύση.

Παράθεση:
Εξήγισε μου,γιατί ο θάνατος πρέπει να είναι τόσο περίπλοκος;
Τ φαινόμενο είναι αυτό που είναι, δεν ειναι ούτε περισσότερο απλό ούτε περισσότερο περίπλοκο επειδή το λέμε εμείς. Απλά όταν βάζεις κάποια πράγματα σε λέξεις γίνονται πολύπλοκα για τον νου.

Παράθεση:
Και διερωτόμαι εγώ,τα άλλα σώματα γιατί πιστεύεις ότι είναι τόσο σημαντικά για το δικό μας;
Είναι σαν να ρωτάς, ποιος κρίκος μιας αλυσίδας είναι πιο σημαντικός. Το ένα πράγμα επηρεάζει το άλλο, τα σώματα είναι αλληλοσυνδεόμενα. Το αιθερικό σώμα ταΐζει το φυσικό, χρειάζεται πράνα για να λειτουργήσει που βρίσκεται στο οξυγόνο. Βρίσκεται επίσης στις ζωντανές τροφές: φρούτα, λαχανικά κλπ. Επίσης το αιθερικό φορτίζεται κάποιες συγκεκριμένες ώρες της με΄ρας που κοιμόμαστε. Αν δε κοιμόμαστε αυτές τις ώρες αποδυναμώνει.
Το φυσικό σώμα χρειάζεται επίσης πολύ οξυγόνο, καλή τροφή, και επιπλέον άσκηση για να ρέει η ενέργεια (το τσι) μέσα στο σώμα και να μη δημιουργούνται καρκίνοι.
Το διανοητικό σώμα χρειάζεται καλή μουσική, π.χ. κλασική, αλλά χρειάζεται και να μην υπερχρησιμοποιούμε τον νου και να μην τον γεμίζουμε με σκουπίδια (βλ. τηλεόραση) όπως βία, πορνογραφικές εικόνες κλπ.
κοκ. Κάθε σώμα έχει τη τροφή του.
Στην ουσία τα ίδια πράγματα λένε και οι σύγχρονοι ιατροί, με τη διαφορά οτι η κινέζικη ιατρική τα λέει εδώ και 3000 χρόνια, όχι τα δυο-τρία πράγματα που σου είπα εδώ, πάρα πολλά και πιο σημαντικά πράγματα. Στην κίνα κάνουν εγχείριση ανοιχτής καρδιάς χωρίς αναισθητικά γιατί ξέρουν ακριβώς τα νεύρα του πόνου και τα μπλοκάρουν, τεχνική που υοθετούν σιγά σιγά και δυτικά νοσοκομεία.
Αν πας σε έναν ψυχίατρο ή ιατρό γενικά θα σου πει τα ίδια: να κανεις άσκηση να τρως καλά κλπ. Επειδή είσαι τεμπέλης θα σου γράψουν χάπια για να μη χρειάζεται να τα κάνεις.
Αν πας σε ψυχολόγο και πεις "έχω άγχος" θα σου πει να βάλεις λίγο Μπαχ να ακούσεις, να κοιμάσαι σωστές ώρες, νωρίς κλπ.
Μπορείς λοιπόν να πας σε 50 γιατρούς για να σου δώσουν τις ίδιες συμβουλές και λύσεις που θα σου δώσει ένας καλός εσωτεριστής που έχει μελετήσει, θεωρητικά κ πρακτικά, αρχαιά ελληνική φιλοσοφία, ανατολική φιλοσοφία, τέχνες κλπ. Εγώ προτιμώ τον εσωτερισμό γιατί κάθε πράγμα στο ερμηνεύει και δεν στο ερμηνεύει με έναν καθαρά επιφανειακό τρόπο, ούτε με πολύπλοκα επιστημονά λόγια - χωρίς βέβαια να αμελούμε το επιστημόνικο κομμάτι, απλά λέω οτι είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το εσωτερικό..
Εγώ δε πρόκειται να περιμένω άλλα χίλια χρόνια, για να επαληθεύσει η επιστήμη την αρχαία σοφία και να πει "ναι, είχαν δίκαιο" δεν με ενδιαφέρει αυτό.

Αλλά ήδη η επιστήμη έχει αρχίσει να μπαίνει σε μονοπάτια, που ούτε η ίδια δεν το περίμενε.

Παράθεση:
Στην Σωκρατική φιλοσοφία ναι,όντως ανήκουν(και εμένα με τιμάει αυτό)
Όμως ο χριστιανισμός δεν έχει την παραμικρή σχέση εδώ πέρα!
Έχει σχέση στο οτι δεν γίνεται ρητός διαχωρισμός ανάμεσα στη ψυχή και το αστρικό σώμα (και τα υπόλοιπα σώματα). Βέβαια μπορούμε ίσως να θεωρήσουμε ως τέτοιο διαχωρισμό τον διαχωρισμό ανάμεσα σε "ψυχή" και "πνεύμα", αλλά τέλος πάντων ας μη μπλεχτούμε...
Παράθεση:
Επίσης,οι ιδέες του Σωκράτη και των περισσότερων αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων(και όχι μόνο)δεν ήταν απλές σκέψεις του τύπου "κάτσε να σκεφτούμε τώρα κάτι για να περάσει η ώρα"...Ήταν άνθρωποι με ιδέες πολύ μπροστά απο την εποχή τους που πολλές φορές δημιουργούν εντύπωση ακόμη και σήμερα...Κοντολογίς,η σοφία των αρχαίων κατά την γνώμη μου είναι κάτι το(σχεδόν)απαραβίαστο και για αυτόν τον λόγο σήμερα σε όλον τον κόσμο διδασκόμαστε για αυτούς και τις ιδέες και τα έργα τους...
Ο Σωκράτης όπως και οι υπόλοιποι μεγάλοι φιλόσοφοι, ήταν ένας επιστήμονας. Ή τουλάχιστον κάποιος με επιστημονικό πνεύμα. Όταν π.χ. του είπε ο χρησμός οτι είναι ο πιο σοφός των αθηναίων, εκείνος βγήκε στο δρόμο για να το διαπιστώσει. Έτσι πρέπει να είμαστε και εμείς στην έρευνα μας, όχι καταναλωτές "γνώσης", άλλωστε γνώση είναι μόνο οτι σου γίνεται εμπειρία, τα άλλα ειναι πληροφορίες.
Παράθεση:
Φυσικά ξέρω εκ των προτέρων ότι η ψυχή είναι κάτι που εμείς απλά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε
Για αυτό μιλάω για αντίληψη, την οποία μπορούμε να τη γνωρίζουμε.
(Μπορούμε; )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 31-03-13 στις 15:04
Απάντηση με παράθεση
  #603  
Παλιά 31-03-13, 17:05
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το ότι η ψυχή όμως παρέχει την ζωή δεν καταρρίπτεται εύκολα!
Αν ξεκινήσεις με αυτό το αξίωμα θα πρέπει να δώσεις απαντήσεις σε πάρα πολλά ερωτήματα του τύπου: Τα ζώα , τα φυτά, οι ιοί και τα βακτηρίδια είναι ζωντανοί οργανισμοί . Έχουν όμως ψυχή; Το πραγματικό φιλοσοφικό ερώτημα είναι η σχέση της νόησης με την ύλη (έχω ανοίξει και το σχετικό νήμα) . Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο δύσκολο να δεχτεί ο άνθρωπος το οτι η νόηση είναι προϊόν της ύλης. Γιατί πρέπει να πιστεύουμε σε πανάρχαιες δοξασίες ανθρώπων , που είχαν και στρεβλωμένη αντίληψη της φυσικής πραγματικότητας;

Φίλε Gabriell,

Το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν. Για να καταλήξουμε στο ακλόνητο συμπέρασμα του οτι : "Υπάρχει αστρικό σώμα" θα πρέπει να μπορούμε να το ανάγουμε σε κάποιου είδους μετρήσιμης ποσότητας . Για παράδειγμα το δικό σου φυσικό σώμα είναι σε θέση να το ζυγίσει και να μετρήσει το ύψος του ο οποιοσδήποτε οπουδήποτε άρα καταλήγουμε στο ακλόνητο συμπέρασμα του ότι υπάρχεις. Απο εκεί και πιο πέρα για να δεχτεί κάποιος τις Ανατολικές δοξασίες θα πρέπει να βάλει και λίγο πίστη μέσα. Η επιστήμη δεν πρόκειται ποτέ να στρέψει τις έρευνές της σε κάτι που δεν γίνεται να παρατηρηθεί απο οποιονδήποτε όπουδήποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #604  
Παλιά 31-03-13, 20:49
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Gabriell,

Το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν. Για να καταλήξουμε στο ακλόνητο συμπέρασμα του οτι : "Υπάρχει αστρικό σώμα" θα πρέπει να μπορούμε να το ανάγουμε σε κάποιου είδους μετρήσιμης ποσότητας . Για παράδειγμα το δικό σου φυσικό σώμα είναι σε θέση να το ζυγίσει και να μετρήσει το ύψος του ο οποιοσδήποτε οπουδήποτε άρα καταλήγουμε στο ακλόνητο συμπέρασμα του ότι υπάρχεις. Απο εκεί και πιο πέρα για να δεχτεί κάποιος τις Ανατολικές δοξασίες θα πρέπει να βάλει και λίγο πίστη μέσα. Η επιστήμη δεν πρόκειται ποτέ να στρέψει τις έρευνές της σε κάτι που δεν γίνεται να παρατηρηθεί απο οποιονδήποτε όπουδήποτε.
Θα μου επιτρέψεις να πω τα εξής:
- Εξετάζεις τα πράγματα εξωτερικά, αν γίνεις εσωτερικός ερευνητής θα φτάσεις σε μία διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων. Δεν λέω οτι θα πεις "αστρικό σώμα υπάρχει" αλλά θα λες πράγματα που συμβαδίζουν με τις εμπειρίες σου.
- Αναφορές σε αστρικές εμπειρίες δεν θα βρεις μόνο στις Ανατολίτικες δοξασίες αλλά παντού στον κόσμο.

και να κάνω μία ερώτηση:
- Σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς σοβαρά με το θέμα, δηλαδή να αφιερώσεις χρόνο και προσπάθεια στο συγκεκριμένο θέμα; Ρωτάω γιατί αρκετοί στην αρχή έχουν κάθετες απόψεις αλλά αναθεωρούν όταν έρχονται οι πρώτες εμπειρίες. Πιθανόν να σου αρκεί η πεποίθηση "αστρικό σώμα δεν υπάρχει".
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #605  
Παλιά 31-03-13, 23:17
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay
Φίλε Gabriell,

Το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν. Για να καταλήξουμε στο ακλόνητο συμπέρασμα του οτι : "Υπάρχει αστρικό σώμα" θα πρέπει να μπορούμε να το ανάγουμε σε κάποιου είδους μετρήσιμης ποσότητας .
Δε θα περιμένω να το ανακαλύψουν για να το χρησιμοποιώ. Είναι χάσιμο χρόνου.
Παράθεση:
Για παράδειγμα το δικό σου φυσικό σώμα είναι σε θέση να το ζυγίσει και να μετρήσει το ύψος του ο οποιοσδήποτε οπουδήποτε άρα καταλήγουμε στο ακλόνητο συμπέρασμα του ότι υπάρχεις.
Κοίταξε, το αν θα γίνουν κάποτε μετρήσιμα κάποια πράγματα ή όχι, δεν με απασχολεί. Αυτό που με απασχολεί, σε ένα θέμα για την αστρική προβολή, είναι να παραθέσω όλη την πληροφορία που εγω προσωπικά έχω διαθέσιμη για το θέμα και πο'κει και πέρα ο καθένας κάνει την έρευνά του μόνος του, και συμφωνεί ή διαφωνεί.
Ούτε με απασχολεί να δώσω τελεσίδικη απόφαση για το τι είναι τι. Εγώ δίνω την πληροφορία, για όποιον τη θέλει, απο 'κει και πέρα, παρ'την ή άσ'την, δικό σου θέμα (δηλ. οποιου διαβάζει) δεν με αφορά.
Παράθεση:
Απο εκεί και πιο πέρα για να δεχτεί κάποιος τις Ανατολικές δοξασίες θα πρέπει να βάλει και λίγο πίστη μέσα.
Σίγουρα. Μα όλοι οι επιστήμονες πάνω στη πίστη δε δουλεύουν; Αν δεν υπήρχε αυτή κανείς δε θα ξεκινούσε να κάνει οποιαδήποτε προσπάθεια για κάτι, αφού δε θα πίστευε οτι μπορεί να υπάρξει αποτέλεσμα. Επομένως η πίστη είναι προαπαιτούμενο για την επιστημονική έρευνα/πείραμα γιατί αυτή γίνεται με τη πίστη οτι θα επιτευχθεί κάτι. Επομένως και εγώ αυτό προτείνω: ο καθένας να γίνει επιστήμονας για τον εαυτό του. Μόνο αυτό.
Παράθεση:
Η επιστήμη δεν πρόκειται ποτέ να στρέψει τις έρευνές της σε κάτι που δεν γίνεται να παρατηρηθεί απο οποιονδήποτε όπουδήποτε.
Έχει παρατήρηθεί απο κάποιους. Τώρα αν είναι πραγματικό ή κάλπικο, ας το απαντήσει αυτό που θεωρείται επιστήμη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάτριξ
Είναι απλούστατο xtabay,αυτό επιτάσσει η απλή λογική!Μπορεί να μην έχω δει ποτέ μου πως μοιάζει η ψυχή και να μην μπορώ καν να αποδείξω ότι όντως υπάρχει αλλά σίγουρα ΕΦΟΣΟΝ δεχόμαστε ότι υπάρχει,θα πρέπει και πάλι να επιστρατεύουμε στην λογική μας για να την κατανοήσουμε(και όχι σε φαντασίες και υπερβολές,όπως κάνουν οι περισσότεροι)
Εγώ δεν θεωρώ οτι όλοι οι άνθρωποι έχουν ψυχή. Θεωρώ οτι πρέπει να δημιουργήσουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 31-03-13 στις 23:21
Απάντηση με παράθεση
  #606  
Παλιά 01-04-13, 04:12
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
- Εξετάζεις τα πράγματα εξωτερικά, αν γίνεις εσωτερικός ερευνητής θα φτάσεις σε μία διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων. Δεν λέω οτι θα πεις "αστρικό σώμα υπάρχει" αλλά θα λες πράγματα που συμβαδίζουν με τις εμπειρίες σου.
Τα εξετάζω εξωτερικά γιατί είμαι σίγουρος οτι το επιστητό υπάρχει ανεξάρτητα απο την εικόνα που έχεις εσύ ή εγώ γι αυτό. Η προηγούμενη πρόταση συμβαδίζει και με τις εμπειρίες μου.

Παράθεση:
- Αναφορές σε αστρικές εμπειρίες δεν θα βρεις μόνο στις Ανατολίτικες δοξασίες αλλά παντού στον κόσμο.
Το ξέρω. Έχουν τις ρίζες τους στην πανάρχαια αντίληψη του ανθρώπου των σπηλαίων ο οποίος λόγω της αδυναμίας του να εξηγήσει το όνειρο νόμιζε οτι εκτός απο το σώμα του είχε και ένα άλλο άυλο σώμα το οποίο κατα την διάρκεια του ύπνου έκοβε βόλτες απο εδώ και απο εκεί.

Παράθεση:
- Σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς σοβαρά με το θέμα, δηλαδή να αφιερώσεις χρόνο και προσπάθεια στο συγκεκριμένο θέμα; Ρωτάω γιατί αρκετοί στην αρχή έχουν κάθετες απόψεις αλλά αναθεωρούν όταν έρχονται οι πρώτες εμπειρίες. Πιθανόν να σου αρκεί η πεποίθηση "αστρικό σώμα δεν υπάρχει".
Οι δικές μου υποκειμενικές εμπειρίες δεν πρόκειται να με κάνουν να αναθεωρήσω κάτι. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να πατήσω σε πιο στέρεες βάσεις.

Παράθεση:
Κοίταξε, το αν θα γίνουν κάποτε μετρήσιμα κάποια πράγματα ή όχι, δεν με απασχολεί.
Ναί γιατί σου αρκεί η πίστη. Οι συμβουλές που δίνεις για την διατροφή και την πνευματική ηρεμία είναι σωστές . Όμως δεν χρειάζεται να υποθέσουμε οτι υπάρχει αστρικό σώμα για να εξηγήσουμε την ευεργετική επίδρασή τους.

Παράθεση:
Μα όλοι οι επιστήμονες πάνω στη πίστη δε δουλεύουν; Αν δεν υπήρχε αυτή κανείς δε θα ξεκινούσε να κάνει οποιαδήποτε προσπάθεια για κάτι, αφού δε θα πίστευε οτι μπορεί να υπάρξει αποτέλεσμα. Επομένως η πίστη είναι προαπαιτούμενο για την επιστημονική έρευνα/πείραμα γιατί αυτή γίνεται με τη πίστη οτι θα επιτευχθεί κάτι. Επομένως και εγώ αυτό προτείνω: ο καθένας να γίνει επιστήμονας για τον εαυτό του.
Φίλε Gabriell φυσικά και είσαι ελεύθερος να γράφεις και να πιστεύεις και να εξασκείς όποια ικανότητα θέλεις όμως αυτό που σου "προσάπτω" είναι οτι δεν ξεχωρίζεις τους αντικειμενικούς απο τους υποκειμενικούς παράγοντες. Το κάυσιμο που θέτει σε λειτουργία την επιστήμη είναι η ανάγκη για επιβίωση και οτιδήποτε άλλο απορρέει απο αυτήν. Η πίστη είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και σε καμία περίπτωση δεν εγγυάται την επιβίωση.
Απάντηση με παράθεση
  #607  
Παλιά 01-04-13, 10:23
Μάτριξ Ο χρήστης Μάτριξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Θα τα εξηγήσω ως εξής, και όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ. Γιατί κάποιος άλλος μπορει να τα αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Αλλά μέσα από την μικρή εμπειρία μου.
-Ένα απλό ονείρεμα μπορείς ΚΑΙ να το θύμασαι ΚΑΙ να το ελέγχεις (σε καποιο βαθμό). Το να έχεις κάποια σχετική συνειδηση οτι ονείρευεσαι δεν το καθιστά συνειδητό ονείρεμα.
-Στο Συνειδητο Ονείρεμα υπάρχει μεταφορά της αντίληψης. Δηλ. η αντίληψη φεύγει από τον "φυσικό κόσμο" και πηγαίνει στον ονειρικό.
Τι πάει να πει αυτό πρακτικά-βιωματικά; Οτι όπως αντιλαμβάνεσαι αυτή τη στιγμή τον υπολογιστή, το πληκτρολόγιο κλπ με τον ΙΔΙΟ τρόπο αντιλαμβάνεσαι το όνειρο, δηλαδή ΖΕΙΣ μέσα στην πραγματικότητα που ο ίδιος έχεις δημιουργήσει, του ονείρου, με ΠΛΗΡΗ αντίληψη, την ίδια αντίληψη που έχεις και ΤΩΡΑ.
Αυτό πιστεύω είναι ένα προστάδιο για την αστρική προβολή.
-Στο (συνειδητό) αστρικό ταξίδι έχεις πάλι την ίδια ακριβώς αντίληψη που έχεις και στον φυσικό κόσμο, καμία διαφορά ή ελάχιστη διαφορά, με την διαφορά απο την προηγούμενη φάση, οτι το περιβάλλον πλέον δεν ειναι ονειρικο, αλλά αντικειμενικό. Στο βαθμό δηλ. που μπορεί να είναι κάτι αντικειμενικό στον αστρικό κόσμο, γιατί εκεί είναι πιο ρευστά τα πράγματα.

Τώρα το πώς μεταπηδάς απ' τη μια κατάσταση στην άλλη, είναι κάτι που ακόμα το ερευνάω. Πιστεύω όμως οτι έχει να κάνει με το πόσο εξασκείς την ιδιότητα της προσοχής ή της αντίληψης, πράγμα για το οποίο υπάρχει ο διαλογισμός, η αυτοενθύμηση κ.α.


Συμφωνώ απολύτως με αυτά που έγραψες(για τα δύο πρώτα)!Εντάξει,εκανες έναν διαχωρισμό ανάμεσα στο ασυνείδητο με το συνηδειτό ονείρεμα!Κα πράγματι στο συνηδειτό ονείρεμα έχεις δυνατότητες που δεν τις έχεις στο ασυνειδήτο(πχ στο συνηδειτό ονείρεμα αν πέσεις απο ψιλά μπορείς να πετάξεις ενώ στο ασυνείδητο απλά θα ξυπνήσεις)...Όμως και τα δύο είναι "προιόντα" του εγκεφάλου.Και τα δύο όνειρα τα καθορίζει ο εγκέφαλος μας(και οι πληροφορίες που επεξεργάζεται),οπότε ό,τι βλέπουμε,ό,τι νιώθουμε,ό,τι κάνουμε μέσα στο όνειρο είναι δημιούργημα του εγκεφάλου μας!Στο συνηδειτό ονείρεμα τυχαίνει να έχουμε μεγαλύτερο έλεγχο στο μυαλό μας(μικρό,φυσικά)και έτσι μπορούμε κάπως να κατευθήνουμε εμείς οι ίδιοι τα όσα συμβαίνουν,ανάλογα με την θέληση μας...
Η αστρική προβολή είπαμε ξεκινά σαν συνηδειτό ονείρεμα...Το άτομο λοιπόν γνωρίζει ότι,στην πραγματικότητα,κοιμάται και έχει μέχρι ενός σημείου τον έλεγχο του μυαλού του!Εάν αυτό το άτομο έχει ασχοληθεί αρκετά με τέτοιου είδους θέματα τότε το όνειρο του θα μοιάζει αρκετά με "αστρικό ταξίδι",γιατί απλούστατα πρόκειται για μια επεξεργασμένη πληροφορία του εγκεφάλου αυτού του ατόμου...Και έτσι αρχίζουν οι παρεξηγίσεις!Υπάρχει και η περίπτωση που το συνηδειτό όνειρο του ατόμου θα μετατραπεί σε "αστρικό ταξίδι" απλά και μόνο απο την θέληση του ατόμου...Αυτό λέγεται "αυθυποβολή" και είναι γνωστότατη ικανότητα του εγκεφάλου μας(που αποδυκνείει περίτρανα-αν όχι όλες-σχεδόν όλες τις περιπτώσεις αστρικής προβολής)...


Ο ίδιος που όρισε την έννοια "αστρική προβολή". Δεν μπορείς να παίρνεις μια φράση, να την απομονώνεις, και να ξεχνάς όλο το υπόλοιπο σύστημα πίσω απο αυτή. Αυτοί που τα όρισαν είναι πολλοί διαφορετικοί σοφοί της ανατολής, που αν είχαμε λίγο μυαλό θα τους μελετούσαμε, αυτούς τους ίδιους, και δε θα ασχολούμασταν με αυτούς τους αισχρούς διανοητές της δύσης, τους αισχρούς-δήθεν εσωτεριστές δυτικούς, και μια δήθεν ιατρική της λογικής πονάει πόδι, πάρε χάπι, κόψε πόδι.
Φυσικά εξαιρώ τους αρχαίους φιλόσοφους-επιστήμονες από αυτές τις κατηγορίες. Αλλά έχουμε πολλά "λουλούδια" εδώ στη δύση.



Δεν διαφωνώ,υπήρξαν σίγουρα πολλοί σπουδαίοι Ανατολίτες φιλόσοφοι(πχ ο Κουμφούκιος και ο ιδρυτής του ταο'ι'σμού Λάο Τσε)και σίγουρα υπήρξαν και Ευρωπαίοι επιστήμονες ή φιλόσοφοι που ήταν απλά "στάχτη στα μάτια"...Αλλά τι αποδυκνείει αυτό;Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ούτε για τις απόψεις των Ανατολίτων,αν και επίσης σπουδαίοι!
Κοινώς,ο κάθε άνθρωπος λέει αυτό που πιστεύει.Το πρόβλημα είναι πως ο κάθε άνθρωπος πιστεύει και κάτι διαφορετικό και έτσι για κανέναν δεν μπορείς να είσαι σίγουρος,παρά μόνο με τον εαυτό σου!
Δεν χρειάζεται να διαβάσω ή όχι θέματα αστρικής προβολής για να πιστέψω ή να μην πιστέψω!Είναι κάτι που απλά-για εμένα,δίχως να είμαι φιλόσοφος-δεν συμβδίζει με την λογική να το πιστεύουμε!Τα όνειρα τύπου "αστρικής προβολής" δεν θα έπρεπε να τα πιστεύουμε σήμερα αλλά την εποχή που ο κόσμος πίστευε ότι τα όνειρα είναι προφητικά,απο την άγνοια του για το γεγονός ότι όλα τα όνειρα δημιουργούνται απο τον εγκέφαλο...Αλλά απο την στιγμή που ακόμη και σήμερα υπάρχουν άνθρωποι που λένε τα όνειρα προφητικά και τρέχουν σε μάντεις να τους τα ερμηνεύσουν,τότε ήταν αναπόφευκτο να υπάρχουν και αυτοί που πιστεύουν στην αστρική προβολή και τα αστρικά ταξίδια!


Είναι σαν να ρωτάς, ποιος κρίκος μιας αλυσίδας είναι πιο σημαντικός. Το ένα πράγμα επηρεάζει το άλλο, τα σώματα είναι αλληλοσυνδεόμενα. Το αιθερικό σώμα ταΐζει το φυσικό, χρειάζεται πράνα για να λειτουργήσει που βρίσκεται στο οξυγόνο. Βρίσκεται επίσης στις ζωντανές τροφές: φρούτα, λαχανικά κλπ. Επίσης το αιθερικό φορτίζεται κάποιες συγκεκριμένες ώρες της με΄ρας που κοιμόμαστε. Αν δε κοιμόμαστε αυτές τις ώρες αποδυναμώνει.
Το φυσικό σώμα χρειάζεται επίσης πολύ οξυγόνο, καλή τροφή, και επιπλέον άσκηση για να ρέει η ενέργεια (το τσι) μέσα στο σώμα και να μη δημιουργούνται καρκίνοι.
Το διανοητικό σώμα χρειάζεται καλή μουσική, π.χ. κλασική, αλλά χρειάζεται και να μην υπερχρησιμοποιούμε τον νου και να μην τον γεμίζουμε με σκουπίδια (βλ. τηλεόραση) όπως βία, πορνογραφικές εικόνες κλπ.
κοκ. Κάθε σώμα έχει τη τροφή του.
Στην ουσία τα ίδια πράγματα λένε και οι σύγχρονοι ιατροί, με τη διαφορά οτι η κινέζικη ιατρική τα λέει εδώ και 3000 χρόνια, όχι τα δυο-τρία πράγματα που σου είπα εδώ, πάρα πολλά και πιο σημαντικά πράγματα. Στην κίνα κάνουν εγχείριση ανοιχτής καρδιάς χωρίς αναισθητικά γιατί ξέρουν ακριβώς τα νεύρα του πόνου και τα μπλοκάρουν, τεχνική που υοθετούν σιγά σιγά και δυτικά νοσοκομεία.
Αν πας σε έναν ψυχίατρο ή ιατρό γενικά θα σου πει τα ίδια: να κανεις άσκηση να τρως καλά κλπ. Επειδή είσαι τεμπέλης θα σου γράψουν χάπια για να μη χρειάζεται να τα κάνεις.
Αν πας σε ψυχολόγο και πεις "έχω άγχος" θα σου πει να βάλεις λίγο Μπαχ να ακούσεις, να κοιμάσαι σωστές ώρες, νωρίς κλπ.
Μπορείς λοιπόν να πας σε 50 γιατρούς για να σου δώσουν τις ίδιες συμβουλές και λύσεις που θα σου δώσει ένας καλός εσωτεριστής που έχει μελετήσει, θεωρητικά κ πρακτικά, αρχαιά ελληνική φιλοσοφία, ανατολική φιλοσοφία, τέχνες κλπ. Εγώ προτιμώ τον εσωτερισμό γιατί κάθε πράγμα στο ερμηνεύει και δεν στο ερμηνεύει με έναν καθαρά επιφανειακό τρόπο, ούτε με πολύπλοκα επιστημονά λόγια - χωρίς βέβαια να αμελούμε το επιστημόνικο κομμάτι, απλά λέω οτι είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το εσωτερικό..
Εγώ δε πρόκειται να περιμένω άλλα χίλια χρόνια, για να επαληθεύσει η επιστήμη την αρχαία σοφία και να πει "ναι, είχαν δίκαιο" δεν με ενδιαφέρει αυτό.




Στην Ανατολή είναι πράγματι έντονο το ενδιαφέρον των ανθρώπων για την υγεία,τόσο την σωματική όσο και την πνευματική.Και όσα ανέφερες περί μουσικής,φρέσκων τροφών,οξυγόνου κλπ είναι σωστά,σχετικά με την υγεία!
Απο εκεί και πέρα,όλα αυτά πάμε να τα συνδέσουμε πάλι με υποθετικά σώματα!Δεν καταλαβαίνω γιατί να λέμε ότι η μουσική είναι σημαντική για το "διανοητικό σώμα" και δεν λέμε απλά ότι σημαντική για τον εγκέφαλο ή την πνευματικότητα μας!Εκτός αν με τον όρο "διανοητικό σώμα" εννοούσες το "πνεύμα" του κάθε ατόμου και όχι κυριολεχτικά κάποιο σώμα...Βασικά αυτά περι σωμάτων μου φαίνεται περισσότερο σαν παρομοιώσεις!Πχ οι Ανατολίτες φιλόσοφοι συσχέτιζαν την κλασσική μουσική με το διανοητικό σώμα,απλά για να είναι περισσότερο κατανοητοί στους τότε ανθρώπους(όπως και ο Χριστός με τις παραβολές του)
Αλλά ακόμη και αν δεν ισχύει αυτό,οι Ανατολίτες λένε πάνω-κάτω τα ίδια εδώ και χιλιάδες χρόνια,όπως και εσύ ανέφερες,οπότε γιατί θα πρέπει να είναι σωστά όλα αυτά;Ας πούμε και ο Πλάτωνας είπε και έγραψε πάρα πολύ σπουδαία πράγματα πριν χιλιάδες χρόνια αλλά υποστήριζε επίσης ότι η ύλη δημιουργήθικε απο τα 5 στοιχεία της φύσης!Και αυτή η άποψη είχε κυριαρχήσει στην Ευρώπη μέχρι και τον 19ο αιώνα(όπου τελικά διατυπώθηκε η θεωρία του ατόμου)...Εφόσον οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι είχαν κάνει και αυτοί αρκετά "λαθάκια" τότε γιατί να μην έκαναν και οι Ανατολίτες φιλόσοφοι;Στο κάτω κάτω,ποιός μπορεί να έχει το αλάνθαστο;



Ο Σωκράτης όπως και οι υπόλοιποι μεγάλοι φιλόσοφοι, ήταν ένας επιστήμονας. Ή τουλάχιστον κάποιος με επιστημονικό πνεύμα. Όταν π.χ. του είπε ο χρησμός οτι είναι ο πιο σοφός των αθηναίων, εκείνος βγήκε στο δρόμο για να το διαπιστώσει. Έτσι πρέπει να είμαστε και εμείς στην έρευνα μας, όχι καταναλωτές "γνώσης", άλλωστε γνώση είναι μόνο οτι σου γίνεται εμπειρία, τα άλλα ειναι πληροφορίες.
Για αυτό μιλάω για αντίληψη, την οποία μπορούμε να τη γνωρίζουμε.
(Μπορούμε; )[/QUOTE]


Τότε θα ήθελα να σε ρωτήσω:εσύ έχεις πάθει ποτέ αστρική προβολή;Έχεις εμπειρίες σχετικά με αυτήν;Διαφορετικά όσα πιστεύεις για αυτήν είναι απλές πληροφορίες...
Εγώ πάντως πιστεύω περισσότερο στην αντίληψη που μπορεί να έχει κάποιος απο την επιστήμη παρά απο την φιλοσοφία!Γιατί όπως σου ανέφερα ήδη,η φιλοσοφία είναι περισσότερο θεωρίες(που συνήθως δύσκολα αποδυκνείονται)!Η επιστήμη όμως είναι και πράξη,ότι λέγεται σε αυτήν πάντοτε θα αποδυκνείεται,χάρις το πείραμα...
__________________
Πάσα τε επιστήμη χωριζόμενη δικαιοσύνης και της άλλης αρετής,πανουργία ου σοφία φαίνεται!
Απάντηση με παράθεση
  #608  
Παλιά 01-04-13, 11:00
Μάτριξ Ο χρήστης Μάτριξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ξεκινήσεις με αυτό το αξίωμα θα πρέπει να δώσεις απαντήσεις σε πάρα πολλά ερωτήματα του τύπου: Τα ζώα , τα φυτά, οι ιοί και τα βακτηρίδια είναι ζωντανοί οργανισμοί . Έχουν όμως ψυχή; Το πραγματικό φιλοσοφικό ερώτημα είναι η σχέση της νόησης με την ύλη (έχω ανοίξει και το σχετικό νήμα) . Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο δύσκολο να δεχτεί ο άνθρωπος το οτι η νόηση είναι προϊόν της ύλης. Γιατί πρέπει να πιστεύουμε σε πανάρχαιες δοξασίες ανθρώπων , που είχαν και στρεβλωμένη αντίληψη της φυσικής πραγματικότητας;

Φίλε Gabriell,

Το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν. Για να καταλήξουμε στο ακλόνητο συμπέρασμα του οτι : "Υπάρχει αστρικό σώμα" θα πρέπει να μπορούμε να το ανάγουμε σε κάποιου είδους μετρήσιμης ποσότητας . Για παράδειγμα το δικό σου φυσικό σώμα είναι σε θέση να το ζυγίσει και να μετρήσει το ύψος του ο οποιοσδήποτε οπουδήποτε άρα καταλήγουμε στο ακλόνητο συμπέρασμα του ότι υπάρχεις. Απο εκεί και πιο πέρα για να δεχτεί κάποιος τις Ανατολικές δοξασίες θα πρέπει να βάλει και λίγο πίστη μέσα. Η επιστήμη δεν πρόκειται ποτέ να στρέψει τις έρευνές της σε κάτι που δεν γίνεται να παρατηρηθεί απο οποιονδήποτε όπουδήποτε.

Κάθε τι που έχει ζωή,έχει αναπόφευκτα και ψυχή! Δεν γίνεται να υποστηρίζουμε ότι μόνο ο άνθρωπος διαθέτει ψυχή,γιατί απλούστατα είναι φοβερά εγωιστικό!Ο άνθρωπος δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ένα ζώο και δεν έχει τίποτα παραπάνω απο αυτά,πέραν του μυαλού φυσικά!Συνεπώς όλοι οι οργανισμοί(ζώα,φυτά,πρώτιστα,μονύρη ή βακτήρια) έχουν ψυχή!

Επίσης,xtabay δεν είναι απαραίτητα αυτά που αναφέρεις!Αν και συμφωνώ με την άποψη σου,υπάρχουν πολλά πράγματα στον κόσμο μας που επίσης δεν μπορούμε να τα αποδείξουμε ή να τα μετρήσουμε αλλά κάποια απο αυτά μπορεί να υπάρχουν...Ας πούμε,κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι υπάρχει Θεός και να μελετήσει τον τρόπο που δημιουργήθικε,αυτό όμως δεν αποτελεί απόδειξη ότι δεν υπάρχει Θεός.Κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι υπάρχει ζωή σε άλλους πλανήτες και να μελετήσει αυτήν την εξωγηίνη ζωή,όμως αποτελεί αυτό απόδειξη ότι δεν υπάρχει ζωή σε άλλους πλανήτες;Κανένας δεν μπόρεσε να αποδείξει ότι το σύμπαν είναι άπειρο προς όλες τις κατευθήνσεις και όμως η επιστημονική κοινότητα έχει αυτήν την γνώμη! Θέλω να πω,ότι δεν είναι ανάγκη να μελετήσουμε κάτι για να αποδείξουμε ότι υπάρχει,καθώς όπως είχε πει κάποιος κάποτε <<Απουσία αποδείξεων δεν σημαίνει και απόδειξη απουσίας>> Κατά τα άλλα πάντως,συμφωνώ μαζί σου!



- Σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς σοβαρά με το θέμα, δηλαδή να αφιερώσεις χρόνο και προσπάθεια στο συγκεκριμένο θέμα; Ρωτάω γιατί αρκετοί στην αρχή έχουν κάθετες απόψεις αλλά αναθεωρούν όταν έρχονται οι πρώτες εμπειρίες. Πιθανόν να σου αρκεί η πεποίθηση "αστρικό σώμα δεν υπάρχει".


Το πρόβλημα με το να ασχολούμαστε συνεχώς και επίμονα με ένα θέμα είναι πως συχνά πέφτουμε θύματα του ίδιου μας του εαυτού!Πιο απλά,συμβαίνει αυτό που ονομάζεται "αυθυποβολή"!Τα πάντα είναι σχετικά φίλε μου,ο κάθε άνθρωπος βλέπει και αντιλαμβάνεται κάτι διαφορετικό απο τους υπόλοιπους,ανάλογα με την θέληση του(και βεβαίως τις γνώσεις του)...Όταν πχ ένας άνθρωπος πιστεύει απίστευτα πολύ ότι παντού γύρω του υπάρχουν εξωγηίνοι,εε είναι λογικό να είναι και ο μόνος που θα βλέπει γύρω του δήθεν εξωγηίνους...Εάν ένας άνθρωπος πιστεύει απίστευτα πολύ στα όνειρα και ότι προβλέπουν το μέλλον,τότε θα νομίζει πως πάντα κάθε όνειρο του επαληθεύεται...Το ίδιο αναλογικά συμβαίνει και με την αστρική προβολή!
Επίσης,ο κάθε άνθρωπος μπορεί να αντιδράσει διαφορετικά σε μια εμπειρία!Άλλος μπορεί να μην την πάρει καν χαμπάρι,άλλος να την δει λογικά και να την προσπεράσει,άλλος να την θυμάται χωρίς όμως να μπορεί να την εξηγίσει και άλλος θα καταφύγει αμέσως στο μεταφυσικό!Κάθε ένας απο αυτούς τους ανθρώπους έχει και την δική του άποψη που ούτε αμφισβητήται αλλά ούτε και αποδυκνείεται...
__________________
Πάσα τε επιστήμη χωριζόμενη δικαιοσύνης και της άλλης αρετής,πανουργία ου σοφία φαίνεται!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάτριξ : 01-04-13 στις 11:06
Απάντηση με παράθεση
  #609  
Παλιά 01-04-13, 13:20
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλήξουμε στο ακλόνητο συμπέρασμα του οτι : "Υπάρχει αστρικό σώμα" θα πρέπει να μπορούμε να το ανάγουμε σε κάποιου είδους μετρήσιμης ποσότητας . Για παράδειγμα το δικό σου φυσικό σώμα είναι σε θέση να το ζυγίσει και να μετρήσει το ύψος του ο οποιοσδήποτε οπουδήποτε άρα καταλήγουμε στο ακλόνητο συμπέρασμα του ότι υπάρχεις.
Η φιλοσοφία του "αληθινό είναι οτι μπορώ να μετρήσω" αναπτύχθηκε εκτενώς από τον Ντεκάρτ πριν μερικές εκατοντάδες χρόνια. Έκτοτε, η φιλοσοφία έχει προχωρήσει...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρω. Έχουν τις ρίζες τους στην πανάρχαια αντίληψη του ανθρώπου των σπηλαίων ο οποίος λόγω της αδυναμίας του να εξηγήσει το όνειρο νόμιζε οτι εκτός απο το σώμα του είχε και ένα άλλο άυλο σώμα το οποίο κατα την διάρκεια του ύπνου έκοβε βόλτες απο εδώ και απο εκεί.
Αστρική προβολή μπορεί να κάνει ο καθένας ανεξαρτήτως αντιλήψεων.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάτριξ
Το πρόβλημα με το να ασχολούμαστε συνεχώς και επίμονα με ένα θέμα είναι πως συχνά πέφτουμε θύματα του ίδιου μας του εαυτού!Πιο απλά,συμβαίνει αυτό που ονομάζεται "αυθυποβολή"!Τα πάντα είναι σχετικά φίλε μου,ο κάθε άνθρωπος βλέπει και αντιλαμβάνεται κάτι διαφορετικό απο τους υπόλοιπους,ανάλογα με την θέληση του(και βεβαίως τις γνώσεις του)...
Δεν θα διαφωνήσω. Χρειάζεται καθαρή σκέψη και αμφισβήτηση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάτριξ
Όταν πχ ένας άνθρωπος πιστεύει απίστευτα πολύ ότι παντού γύρω του υπάρχουν εξωγηίνοι,εε είναι λογικό να είναι και ο μόνος που θα βλέπει γύρω του δήθεν εξωγηίνους...Εάν ένας άνθρωπος πιστεύει απίστευτα πολύ στα όνειρα και ότι προβλέπουν το μέλλον,τότε θα νομίζει πως πάντα κάθε όνειρο του επαληθεύεται...Το ίδιο αναλογικά συμβαίνει και με την αστρική προβολή!
Δεν αναφέρομαι σε κάποια πίστη
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naeb : 01-04-13 στις 13:54
Απάντηση με παράθεση
  #610  
Παλιά 01-04-13, 17:14
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η φιλοσοφία του "αληθινό είναι οτι μπορώ να μετρήσω" αναπτύχθηκε εκτενώς από τον Ντεκάρτ πριν μερικές εκατοντάδες χρόνια. Έκτοτε, η φιλοσοφία έχει προχωρήσει...
Προς την υλιστικη κατεύθυνση φτάνοντας στον διαλεκτικο υλισμο που αποτελεί και την βασική μέθοδο έρευνας των περισσότερων επιστημών .

Παράθεση:
Αστρική προβολή μπορεί να κάνει ο καθένας ανεξαρτήτως αντιλήψεων.
Αναφέρεσαι σε μια υποτιθέμενη διαδικασία για την οποία δεν υπάρχει κανένα πρωτόκολλο αναγνώρισης και μεθοδολογιας. Ο καθένας μπορεί να φανταστεί οτι έχει ένα αυλο σώμα το οποίο αποκολλαται από το σαρκικο και κόβει βολτες. Η αστρικη προβολή προς το παρόν αποτελεί μύθο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.