Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 30-01-08, 01:15
Το avatar του χρήστη Jovitaki
Jovitaki Ο χρήστης Jovitaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2007
Περιοχή: Athens...
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Εγω αρχικα θα συμφωνησω με τις αποριες του Fox Mulder για το αν ειχαν ιδια τετοια συναισθηματα η διαισθηση οι πιστοι πριν τον θανατο του Παπα η οποιοι πιστοι πριν τον θανατο καποιου θρησκευτικου ηγετη.Ισως αυτα σχετιζονται ακριβως και μονο με αυτο.Απο την αλλη ο καιρος ειναι κατι το προβλεψιμο με ακρως επιστημονικα μεσα...ο ουρανος ηταν κοκκινωπος εκεινο το βραδυ(προσωπικα σκεφτηκα οτι θα γινει καποιος σεισμος)
Για μενα ηταν απλα ενα κρυο βραδυ του Γεναρη και ουτε κανενα σκυλι ακουσα..και γατα που εχω...ηταν εντελως ηρεμη και νυσταγμενη.
Ο συγκεκριμενος θανατος ειναι παντα ενα λυπηρο γεγονος οπως ομως ειναι και ο καθε θανατος σε καθε γωνια του πλανητη με οποιο τροπο κι αν παλευεται η αποφυγη του....με λυπει ομως πολυ περισσοτερο να ξερω οτι παιδακια σε μοναδικες λιωνουν περιμενοντας τον θανατο απο καρκινο διχως να εχουν κανενα οικονομικο μεσο για θεραπειες και ακριβα νοσοκομεια παρα μονο την θεληση τους για ζωη και τελικα να την χανουν...
__________________
The fish doesn't think
The fish is mute, expressionless
The fish doesn't think because the fish knows everything...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-01-08, 03:08
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Αν και δεν πιστευω σε συμπτωσεις τετοιου βαθμου δηλ. οτιδηποτε απο ολα αυτα τα φαινομενα να σχετιζονται αμεσα με το θανατο του Αρχισεπισκοπου, οφειλω να ομολογησω οτι απο την μερα εκεινη μεχρι σημερα ο καιρος μας ειναι αστατος με βροχες και καταιγιδες και πολυ διαφορετικος απ'οτι συνηθισαμε. Στην Κυπρο βρεχει πολυ σπανια, περιπου 4-5 μερες το χρονο και γι' αυτο εχουμε και προβλημα νερου. Αποτομη αλλαγη του καιρου ειχαμε δει μονο αυτες τις μερες. Επισης τη νυχτα που πεθανε ο Αρχιεπισκοπος ειχα δει ενα τρομαχτικο εφιαλτη που περιειχε και καποια θρησκευτικα στοιχεια μεσα και ξυπνησα λαχανιασμενος κοντα στα ξημερωματα. Φυσικα εγω δεν συνδεσα τιποτα απο ολα αυτα και ουτε μου περασε ποτε απο το μυαλο οτι ισως να συνδεεται οτιδηποτε απο ολα αυτα με το θανατο του Αρχιεπισκοπου μεχρι που διαβασα το topic εδω. Εφιαλτες βλεπω συνηθως οταν ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση, στεναχωριες, κλπ και εκεινη την νυχτα ημουν, ετσι δεν χρειαζεται να δωσω οποιαδηποτε "μεταφυσικη" εξηγηση. Εγω πιστευω οτι σε ολα τα θεματα οταν καποιος θελει να βρει κατι, θα το βρει. Ετσι αν θελουμε να ψαξουμε να βρουμε "συμπτωσεις" και "σημαδια" του θανατου του Αρχιεπισκοπου, θα βρουμε. Φυσικα οπως ειπα αν και το θεωρω λιγακι αδυνατο, δεν υποτιμω, ουτε υποβιβαζω κανενος την γνωμη ο οποιος το εχει ερευνησει το θεμα,βρηκε καποια στοιχεια και ισως να γνωριζει καλυτερα απο μενα. Ολα ειναι πιθανα.
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tranceaddict23 : 30-01-08 στις 03:11
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-01-08, 10:58
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Βιολιστή, οι απόψεις και οι σκέψεις σου είναι σεβαστές, όπως και κάθε άλλου συνομιλητή που καταθέτει εδώ μέσα, πόσο μάλλον σε ένα θέμα το οποίο εισηγούμαι και πιλοτάρω εγώ.
φιλοι μου που και που ειναι καλο να θετουμε τα μυαλα στη θεση τους ..... !

(ελπιζω να ειναι σεβαστη και η δικη μου θεση ) !

υγ. για το χθεσινο σεισμο δεν ειπατε τπτ η ειπατε ;


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-01-08, 12:21
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Πραγματικά, δεν έχω να πω τίποτα. Παρόλα αυτά θα πω πολλά…
Ο ύπνος μου, γενικά τον τελευταίο καιρό είναι διαταραγμένος και δεν θυμάμαι να έγινε κάτι το περίεργο, όσο κοιμόμουν. Είμαι από αυτούς τους τύπους, που δεν ξυπνάνε με τίποτα… αλλά με τίποτα… Το μόνο περίεργο ήταν ότι το πρωί της Δευτέρας ξύπνησα, πολύ εύκολα. Τόσο εύκολα που απορώ, μάλιστα πριν ακόμα χτυπήσει το ξυπνητήρι, πράγμα απίστευτο για κάποιον που έχουν μπουκάρει από το παράθυρο του σπιτιού του, για να δουν τι έπαθε, όταν χτυπούσε το ξυπνητήρι επι 1 ώρα και είχε δεχτεί πάνω από 15 κλήσεις στο τηλέφωνο… Αυτό και μόνο αυτό.
Αλλά πρέπει να πω σε αυτό το σημείο, ότι ξέρω πολλά περίεργα γεγονότα, τα οποία έχω επιβεβαιώσει πολλές φορές και έχουν σχέση με τον θάνατο ανθρώπων.
Μερικά από αυτά τα έχω ξανα αναφέρει σε άλλα θέματα. Το πιο χαρακτηριστικό είναι το κόλλημα που έφαγα μια περίοδο και μιλούσα συνέχεια για θάνατο, με μια σειρά τραγικών (εκ των υστέρων) φράσεων και σκηνικών, όπως ότι μιλάγαμε για γάμο και πλησιάζοντας ο «περίεργος» της παρέας και ρωτάει «τι έχουμε γάμο την άλλη εβδομάδα;» Να απαντάω όχι κηδεία, ή να λένε θα φάμε κουφέτα και να λέω, για γάμο ή για κηδεία;… Φυσικά ο γάμος ήταν μια πλάκα σε ένα φίλο, αλλά η κηδεία όχι. Μέσα σε μια εβδομάδα έτσι έγινε, φάγαμε κουφέτα στην κηδεία του αιφνίδιου θανάτου της αγαπημένης μου φίλης… Και πολλά άλλα γεγονότα που από τότε πραγματικά τα θεωρώ τραγικά και δεν έχω καμία όρεξη να γράψω.

Ένα δεύτερο γεγονός είναι ότι ξέρω σε πάρα πολλές περιπτώσεις ανθρώπους να βλέπουν όνειρα πριν πεθάνει κάποιος δικός τους. Και επειδή η οικογένεια μου είναι λίγο….. μεγάλη και ζουν…. Λίγο περισσότερο από το συνηθισμένο, τα τελευταία χρόνια έχω γίνει μάρτυρας πολλών γεγονότων. Μέσα σε διάρκεια 6 χρόνων έχουν πεθάνει 4 αδέλφια της γιαγιάς μου και εκείνη μαζί, όλοι πάνω από 90 χρονών και σε όλες τις περιπτώσεις οι θάνατοι τους είχαν κοινά χαρακτηριστικά. Άσχημα όνειρα το προηγούμενο βράδι και ανήσυχο ύπνο. Οι τρεις από αυτές τις περιπτώσεις ήταν θάνατοι, που δεν τους περιμέναμε, μια και δεν υπήρχε κάποια επιδείνωση της υγείας τους. Ήταν μάλιστα τόσο έντονα, που σε μια περίπτωση η μάνα μου σηκώθηκε το πρωί και πήρε τηλέφωνο στην Κρήτη μια και πίστευε ότι έγινε κάτι κακό, πράγμα που ήταν αληθές. Και μια δεύτερη πήρε τηλέφωνο εμένα και τον αδελφό μου για να δει εάν είμαστε καλά, γιατί είχε μια έντονη ανησυχία. Το ίδιο βράδι πέθανε η γιαγιά μου.

Ξέρω τουλάχιστον δύο περιπτώσεις ανθρώπων που πέθαναν και πριν ακόμα πεθάνουν τα σκυλιά στα οποία ήταν και οι ιδιοκτήτες έκλαιγαν, συνέχεια δύο μέρες πριν το θάνατο. Στην μία περίπτωση το ένα παιδί ήταν στην εντατική και πέθανε 3 μέρες μετά την εισαγωγή του και την άλλη ήταν αυτοκινητιστικό.

Αυτά τα λίγα από μένα, τα οποία δεν έχουν σχέση με τον Χριστόδουλο, αλλά δείχνουν την πίστη μου ότι συμβαίνουν τέτοια φαινόμενα. Δεν είχα κανένα λόγω να τα γράψω, όλα αυτά και με τόσες λεπτομέρειες, υπάρχουν πολλά περισσότερα που εάν θέλει ο Μιχάλης μπορώ να του πω και κάποιες πολύ σημαντικές λεπτομέρειες. Ο λόγος που τα έγραψα λεπτομερώς ήταν μόνο και μόνο επειδή τα γεγονότα αυτά συνδέθηκαν με τα όνειρα και τις ανησυχίες πριν ακόμα γίνει γνωστός κάποιος θάνατος και σε περιπτώσεις που δεν περιμέναμε να γίνει κάτι τέτοιο.
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-02-08, 08:18
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
φιλοι μου που και που ειναι καλο να θετουμε τα μυαλα στη θεση τους ..... !

(ελπιζω να ειναι σεβαστη και η δικη μου θεση ) !

υγ. για το χθεσινο σεισμο δεν ειπατε τπτ η ειπατε ;
Η αλήθεια είναι ότι δεν είπαμε, δεδομένου ότι δεν είχαμε site αυτές τις ημέρες. Προσωπικά μου φάνηκε ως ένα λογικό επακόλουθο ο σεισμός. Επειδή όμως θεωρώ ότι σαφώς και έχω τα μυαλά μου στη θέση τους, θα σε πείραζε να μας εξηγήσεις πως ακριβώς εννοείς την πρώτη σου πρόταση;
Θοδωρή είναι ενδιαφέροντα αυτά που μας διηγείσαι...

Υ.Γ Lux, νομίζω πως αν μη τι άλλο, εγώ προσωπικά έχω σεβαστεί τις δικές σου θέσεις οπότε δεν υπάρχει λόγος να το ελπίζεις...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-02-08, 10:22
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Ciao Michel
Αυτό που λεω και εννοώ είναι πολύ απλό....
Άνθρωποι πεθαίνουν καθημερινά παντού και πάντα
Σεισμοί γίνονται καθημερινά στον πλανήτη
Κάπου Βρέχει καθημερινά καταρρακτωδώς
Σκυλιά γαβγίζουν everywhere anytime
Πάρα πολλοί μα πάρα πολλοί υποφέρουν από αϋπνίες

Αλλά εμείς το μόνο που κάνουμε είναι να παρατηρούμε μυστηριωδώς όλα τα παραπάνω μόνο όταν είμαστε συγκινησιακά φορτισμένοι

Η ομαδική τυχούσα « παράκρουση» πιστεύω πως είναι υποβολιμαία (κατευθυνόμενη από τα μέσα δηλαδή ) Και λιγότερο ενα ψυχικό φαινόμενο ως θα έλεγε και η dion ..

βεβαια το ενα δεν αναιρεί το αλλο


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-02-08, 10:30
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
Αλλά εμείς το μόνο που κάνουμε είναι να παρατηρούμε μυστηριωδώς όλα τα παραπάνω μόνο όταν είμαστε συγκινησιακά φορτισμένοι

Η ομαδική τυχούσα « παράκρουση» πιστεύω πως είναι υποβολιμαία (κατευθυνόμενη από τα μέσα δηλαδή ) Και λιγότερο ενα ψυχικό φαινόμενο ως θα έλεγε και η dion ..

βεβαια το ενα δεν αναιρεί το αλλο
Ευχαριστώ για το σχολιασμό. Η άποψή σου καταγράφεται και επίσης πολύ χαίρομαι που μνημονεύεις τη φίλη μου τη Dion, η οποία γενικώς έλεγε πολλά και σημαντικά, τόσο για τα ψυχικά φαινόμενα όσο και για πολλά άλλα. Το μόνο που πρέπει να κάνει κάποιος είναι απλά να τα μελετήσει και να τα κατανοήσει, συνδυάζοντάς τα με κάποιες άλλες γνώσεις.
Θεωρώντας ότι το θέμα αυτό έκανε τον κύκλο του κι έχοντας πλέον μαζέψει πολλές εμπειρίες τόσο από εδώ μέσα όσο και από άλλες πηγές, σας ευχαριστώ όλους και όλες για τη συμμετοχή σας. Το θέμα παραμένει ανοιχτό για όποιον επιθυμεί να σχολιάσει κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-02-08, 14:07
elinor Ο χρήστης elinor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα!!

Μιχάλη, εφ' όσον έκλεισε ο κύκλος αυτού του θέματος και προφανώς εσύ έβγαλες τα συμπεράσματά σου, θα ήθελες να τα μοιραστείς μαζί μας ή να μας αναφέρεις κάποιες άλλες περιπτώσεις (εκτος αυτών του forum) που μάζεψες?
Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον (όχι από Θρησκευτικής πλευράς).

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-02-08, 15:49
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elinor
Μιχάλη, εφ' όσον έκλεισε ο κύκλος αυτού του θέματος και προφανώς εσύ έβγαλες τα συμπεράσματά σου, θα ήθελες να τα μοιραστείς μαζί μας ή να μας αναφέρεις κάποιες άλλες περιπτώσεις (εκτος αυτών του forum) που μάζεψες?
Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον (όχι από Θρησκευτικής πλευράς).
Elinor, η συλλογή προσωπικών εμπειριών συνεχίζεται εκτός του φόρουμ, οπότε η έρευνα δεν σταματά σε αυτό το σημείο. Απλά είπα ότι από ό,τι φαίνεται, όποιος είχε κάτι να προσθέσει από εμπειρίες του, το πρόσθεσε, όπως επίσης και ότι όποιος ήθελε να κρίνει, ενδεχομένως το έκρινε. Τα συμπεράσματά μου, την πρώτη φάση τους τουλάχιστον χωρίς ωστόσο να ξέρω αν θα υπάρξει άλλη, την αναφέρω στο blog μου σε αντίστοιχο κείμενο. Και φυσικά, στην περίπτωση που δεν έγινε αντιληπτό, δεν έθεσα καμία εμπειρία προς διαπραγμάτευση ούτε και έχω κάποιες απορίες τις οποίες και να θέλω να μοιραστώ. Κρατώ τα συμπεράσματά μου για μένα χωρίς να με αφορά εάν κάποιος τα δέχεται ή όχι. Είναι πολύ πιθανόν όμως να τα μαζέψω και να τα παραθέσω είτε στο blog μου είτε ως άρθρο στην Κοινότητα.
Και πάλι ευχαριστώ όλους και όλες για τη συμμετοχή σας. Από εδώ και πέρα, σε αυτό το θέμα μπορεί οποιοσδήποτε θέλει να ασκήσει κριτική και να διατυπώσει τις σκέψεις του. Για προσωπικές εμπειρίες από εκείνη τη χρονική περίοδο, παρακαλώ να μου στείλετε προσωπικά μηνύματα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-02-08, 16:17
HLIOS Ο χρήστης HLIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

http://www.metafysiko.gr/forum/showt...5&page=1&pp=10
ισως να έχει σχέση με αυτην την κουβΈντα. πολυ ενδιαφερον αθρο ΜΗΧΑΙΛ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.