Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιά 26-06-06, 19:37
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Πολύκαρπε, ξανα δώσε αυτό που είχες γράψει. Τι είναι αυτά τώρα, σαν τον LuX και εσύ???

Δώσε το γιατί εγώ δεν το διάβασα καθόλου...
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 26-06-06, 21:06
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Angry

Καλα ρε Πολυκαρπε τι συμπεριφορα ειναι αυτη; Κακη μοδα εχει γινει αυτο με τις διαγραφες μηνυματων και δε θα μας βγει σε καλο... Εγω τωρα ειδα το μηνυμα σου και θα με ενδιεφερε να δω τι εχεις γραψει γιατι αναφεροσουν σε δικη μου παραθεση.
Επιτελους σεβαστειτε τους δεκαδες που διαβαζουν τα μηνυματα σας και σας απαντουν και τους εκατονταδες που απλα παρακολουθουν τις συζητησεις και προσπαθουν να βγαλουν ακρη. Αν θελετε να γραφετε μηνυματα με ημερομηνια ληξης θα παρακαλουσα να μην τα γραφετε καν.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 26-06-06, 21:42
Το avatar του χρήστη Epoptes
Epoptes Ο χρήστης Epoptes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

H ίδια εξήγηση (των αυτοαναφλεγόμενων υλικών) μπορεί κάλιστα να εξηγήσει και την αυτανάφλεξη κεριών των πιστών, αφού είναι πολύ εύκολα να μπουν μερικά αυτοαναφλεγόμενα κεριά ανάμεσα στα κανονικά έτσι ώστε να συμβούν και μερικά τέτοια φαινόμενα που θα συμπληρώσουν το σκηνικό του θαύματος.
__________________
Ιστολόγιο Ε Π Ο Π Τ Η Σ
ετεηι δε ατομα και κενον - Δημόκριτος ο Αβδηρίτης
tantum religio potuit suadere malorum - T. Lucretius Carus
entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem - William of Occam
We are survival machines--robot vehicles blindly programmed to preserve the selfish molecules known as genes - Richard Dawkins
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 12-07-06, 13:02
phsyborg Ο χρήστης phsyborg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-07-2006
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

να πω κ εγω την αποψη μου...
εγω πιστευω πως το αγιο φως ειναι ψεμα..
Αν ηταν αληθεια ο Χριστος θα το λεγε στους μαθητες του μετα την ανασταση του οπου ηταν μαζι τους για 40 μερες !
επισης γιατι αν ειναι αληθινο θαυμα απο το Θεο δεν γινοταν απο την αρχη ..δηλαδη απο τη στιγμη που αναστηθηκε ο Ιησους παρα απο τον 13ο μ.χ αιωνα απο καποιον Καθολικο ιερεα αν δεν κανω λαθος!
ΕΠισης γιατι το αγιο φως παει στα κερια του Ορθοδοξου Ιερεα αφου κ οι ορθοδοξοι ειναι λαθος κατα το Ευγγελιο αφου ο ιδιος ο Ιησους λεει..( απο την στιγμη που ηρθα εγω..μονο εγω ειμαι ο Ιερεας σας) αρα εχουμε εναν κ μοναδικο Αρχιερεα αρα ακυροι ολοι οι παπαδες κτλπ!!!!!( παμε σε αλλη συζητηση μετα βεβαια)
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 14-07-06, 09:33
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
απο την στιγμη που ηρθα εγω..μονο εγω ειμαι ο Ιερεας σας
Εχμ αυτό δεν το θυμάμαι καθόλου να το γράφει στην Βίβλο. Μια παραπομπή θα ήθελα, αλλιώς μπορώ να παρεξηγήσω πολύ εύκολα το παραπάνω μύνημα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 14-07-06 στις 09:33
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 14-07-06, 16:31
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Φυσικά και δεν υπάρχει τέτοια παραπομπή στο αρχαίο κείμενο της Αγ.Γραφής.
Ψάξε όσο θες...

Πρόκειται για προτεσταντική αίρεση..

Και δεν ισχύει ότι το Άγ.Φως το είχαν κάποτε οι καθολικοί. Από την αρχή ο έλεγχος του Αγ.Φωτός ήταν στα χέρια των ορθοδόξων και μάλιστα υπάρχει και αυτή η ιστορία:

Μόνο ο Ελληνορθόδοξος Πατριάρχης έχει το προνόμιο και την εξουσία να βγάζει το 'Αγιο Φως. Κατά καιρούς έχουν γίνει απόπειρες και από άλλα δόγματα να βγάλουν το 'Αγιο Φως αλλά αυτό στάθηκε αδύνατον. Για παράδειγμα το 1549μ.Χ. σύμφωνα πάντα με ιστορικές καταγραφές, οι Αρμένιοι δωροδόκησαν τον σουλτάνο Μουράτ για να τους δώσει την άδεια να εισέλθουν στον Πανίερο Ναό της Αναστάσεως και να βγάλουν αυτοί από τον Πανάγιο Τάφο το 'Αγιο Φως. Πράγματι ο σουλτάνος τους έδωσε την άδεια και οι Αρμένιοι μπήκαν μέσα στον Ναό και τον κλείδωσαν. Γεμάτος απελπισία ο Ορθόδοξος Πατριάρχης όταν είδε τους Αρμένιους να βρίσκονται μέσα στον Πανάγιο Τάφο, γονάτισε έξω στην είσοδο του Ναού κοντά σε μία από τις κολόνες. Ξαφνικά η κολόνα σχίστηκε και βγήκε το 'Αγιο Φως ανάβοντας τις λαμπάδες του Πατριάρχη. Ο Αγαρηνός Εμίρης παρακολουθούσε τα γεγονότα από τον μιναρέ του τζαμίου που βρίσκονταν απέναντι από τον Ναό. Μόλις είδε τα γεγονότα φώναξε «Μεγάλη η πίστη των Χριστιανών! 'Ενας είναι ο αληθινός Θεός, ο Θεός των Χριστιανών. Πιστεύω στον Αναστάντα εκ νεκρών Χριστόν. Τον προσκυνώ ως Θεό μου». Μετά από αυτή την ομολογία του πήδησε από τον μιναρέ. Κατά την πτώση του όμως δεν έπαθε τίποτα. Τότε οι μουσουλμάνοι τον έπιασαν και τον αποκεφάλισαν. Το άγιο λείψανο του φυλάσσεται μέχρι και σήμερα στην Ιερά Μονή της Μεγάλης Παναγίας των Ιεροσολύμων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 14-07-06 στις 16:32
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 18-07-06, 00:32
Το avatar του χρήστη Quest for truth
Quest for truth Ο χρήστης Quest for truth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Η άποψή μου είναι ότι αν ήταν πράγματι θαύμα,η εκκλησία θα δεχόταν να κινηματογραφηθεί το γεγονός και ειλικρινά θα είχε και οικονομικά ωφέλη από αυτό καθώς πολλοί ή σχεδόν όλοι οι πιστοί θα ήθελαν να έχουν σπίτι τους να βλέπουν την πολυδιαφημιζόμενη ως κορυφαία στιγμή της ορθοδοξίας.
Το γεγονός ότι το 'θαύμα" ακολουθεί τις ημερολογιακές εναλλαγές και το ότι πρωτοπεριγράφηκε τον 13ο αιώνα από βενετό μοναχό είναι "ύποπτα". Όπως ύποπτο είναι και το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια πολλά κεριά ανάβουν πριν βγει ο πατριάρχης από τον Πανάγιο τάφο,καθώς και το ότι απαγορεύεται να έχεις δικά σου κεριά,πέρα από αυτά που μοιράζουν εκεί.
Πιστεύω ότι η παράθεση ιστοριών που έχουμε ακούσει για το άγιο φως,χωρίς ωστόσο να μπορούμε να τις αποδείξουμε,είναι άσκοπη.
Εκτός από την ιστορία με την κολώνα που σχίστηκε,υπάρχει και η ιστορία με τον μοναχό που κατάφερε,γύρω στα 1900,να τρυπώσει μέσα στην αίθουσα με τον Πανάγιο τάφο και να δει ένα μπλε φως που έλουσε τον πατριάρχη και άναψε τις λαμπάδες.
Η αλήθεια είναι όμως ότι πολλοί άνθρωποι δέχονται να πιστέψουν αναπόδεικτες ιστορίες που συνέβησαν 500 και πλέον χρόνια πριν,ενώ αρνούνται πεισματικά να πιστέψουν π.χ. την επαφή ανθρώπων με εξωγήινους.
Δεν μπορώ πάντως να φανταστώ ότι ο Θεός όλων των ανθρώπων κάνει διακρίσεις. Τι θα πει μόνο ο ελληνορθόδοξος πατριάρχης έχει το δικαίωμα να λάβει το άγιο φως?
Πώς είναι δυνατόν ο Θεός να επιλέγει μια μικρή μερίδα (λιγότερο από 500.000)ανθρώπων,ενώ ο υπόλοιπος πληθυσμός της γης πιστεύει σε άλλα δόγματα?
Και απ'την άλλη γιατί πρέπει σόι και καλά να δουν οι χριστιανοί ένα θαύμα για να πιστέψουν?
Και γιατί η εκκλησία δε δέχεται στην προκειμένη περίπτωση το πείραμα,αφού δεν έχει κάτι να φοβηθεί?
__________________
Ένα ψέμα πολλές φορές ειπωμένο γίνεται αλήθεια.
Μια αλήθεια πολλές φορές ειπωμένη αντιμετωπίζεται σαν ψέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 18-07-06, 09:13
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Η Εκκλησία θα κινηματογραφούσε το θαύμα και όλοι οι χριστιανοί θα αγόραζαν την ταινία...συγγνώμη, αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό το επιχείρημα. Επίσης, δεν απαγορεύεται να πάρεις δικά σου κεριά μέσα στην Εκκλησία.

Δεν καταλαβαίνω επίσης τι κόλλημα έχετε φάει με το ότι το Φως δεν βγαίνει μόνο μια συγκεκριμένη ημερομηνία, αλλά ακολουθεί την κινητή εορτή του Πάσχα. Εάν ισχύει αυτό πο λένε, ότι είναι υπενθύμιση του θαύματος της Ανάστασης δηλαδή, τότε λογικά θα βγαίνει όποτε εορτάζεται το Πάσχα.
Έχω την εντύπωση πως αυτό το Φως που βγαίνει είναι η εκδήλωση του άκτιστου φωτός στον υλικό κόσμο και συμβολίζει πολύ περισσότερα πράγματα από αυτά που νομίζετε. Ξαναλέω πως δεν γνωρίζουμε για ποιό λόγο εμφανίζεται μόνο στους χριστιανούς και δεν συμφωνώ με την άποψη ότι συμβαίνει επειδή έχουν το μοναδικό σωστό δόγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 18-07-06, 10:03
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Quest for truth
Η αλήθεια είναι όμως ότι πολλοί άνθρωποι δέχονται να πιστέψουν αναπόδεικτες ιστορίες που συνέβησαν 500 και πλέον χρόνια πριν,ενώ αρνούνται πεισματικά να πιστέψουν π.χ. την επαφή ανθρώπων με εξωγήινους.

Και αντιστρέφω την αλήθεια....
πολλοί άνθρωποι πιστεύουν στους εξωγήινους και αρνούνται πεισματικά να πιστέψουν στο Άγιο φως που συμβαίνει μια φορά τον χρόνο...
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 18-07-06, 16:17
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
...πολλοί άνθρωποι πιστεύουν στους εξωγήινους και αρνούνται πεισματικά να πιστέψουν στο Άγιο φως που συμβαίνει μια φορά τον χρόνο...
Αρνούμαστε να το πιστέψουμε γιατί από τη φύση μας πιστεύουμε πιο εύκολα σε κάτι που δε θα δούμε ποτέ (και ίσως να παρακαλάμε να μη το δούμε....ποτε...), παρά σε κάτι που -έστω και για μια φορά το χρόνο- παρουσιάζεται ως γεγονός.. Ανθρώπινη φύση- ματαιοδοξία- κλπ κλπ κλπ...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Επίσης, δεν απαγορεύεται να πάρεις δικά σου κεριά μέσα στην Εκκλησία.
Αυτό είναι έτσι ακριβώς.
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.