Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-01-15, 15:38
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω έχω μια απορία.
Υπάρχει άραγε ξεχωριστή ατομικότητα ανεξάρτητη του όλου ;
Υπάρχει άραγε κάποιο απόλυτα ορθό κριτήριο , που να θέτει τα όρια τι έχει νοημοσύνη και τι όχι ;
Αν δεν υπάρχει , τότε γιατί να θεωρήσουμε οτι η νοημοσύνη απαιτεί οπωσδήποτε φορέα κάποιον προσωπικό κατασκευαστή ;
Εσύ Χρίστος Ελ , θεωρείς οτι είσαι μια αυτόνομη και αυτόβουλη προσωπικότητα με νοημοσύνη , σε απόλυτη ανεξαρτησία απο την φύση το σύμπαν και αν θέλεις και απο τον Θεό, που σε περιέχει και σε δημιούργησε ;
Εκείνο το οποίο μπορεί να δημιουργήσει, να στείλει, να λάβει, να αναγνωρίσει κώδικα/μήνυμα/γλώσσα έχει νοημοσύνη. Έχεις κάτι που μπορεί να αποδείξει ότι η νοημοσύνη δεν χρειάζεται κάποια αυτόνομη προσωπικότητα για να υπάρξει; Κάποια εξαίρεση;

Το άλλο επιχείρημα, μάλλον πανθειστικό, δεν το πολυκαταλαβαίνω. Δεν μπορεί να ζήσει ο οργανισμός ανεξάρτητα από το περιβάλλον, αλλά αν μιλάμε για νοημοσύνη ναι. Κάθε ον έχει ξεχωριστή ύπαρξη και νου. Δεν έχω αισθανθεί πότε ως σύνολο, γνωρίζω ότι είμαι(ένας).

Ακόμη και αν υποθέσουμε ότι όλοι είναι ένας, αυτή την στιγμή υπάρχει η διαφορετικότητα - δηλαδή πολλές και ξεχωριστές οντότητες. Μια εκδοχή λέει ότι ο Βράχμα ονειρεύεται τον κόσμο και πως είναι κάθε ξεχωριστή ύπαρξη που παίζει το ρόλο της στο όνειρό του. Δεν καταλαβαίνω όμως πως ο Βράχμα φαντάζεται και παίζει τόσους διαφορετικούς ρόλους στο ίδιο όνειρο(στον ψεύτικο κόσμο της μάγια), όντα δηλαδή με διαφορετική αντίληψη, νου, ικανότητα, ηθική...???

Και στον Βουδισμό επίσης είναι δύσκολο να εξακριβώσουμε, αν στην ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ διδασκαλία του ο Σιντάρτα αρνείται κυριολεκτικά την ύπαρξη του "παροδικού" και "ψεύτικου" εγώ ή αν χρησιμοποιεί μια μέθοδο για την απάληψη του πόνου και της ταραχής. Αν πάντως κάποιες διδασκαλίες σχετικά με το από τι αποτελείται το εγώ είναι κυριολεκτικές, τότε τις βρίσκω λάθος. Γιατί το ΕΓΩ μου δεν ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ από συναισθήματα και αντιλήψεις, αλλά σχετίζεται με αυτά. Είμαι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ και ΟΧΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ.

Αν πάλι ισχυριστεί ότι το εγώ του είναι ο νους του που δημιουργείται από τον εγκέφαλο, τότε αυτό είναι καθαρά υλισμός και δεν έχει σχέση με τον Βουδισμό. Παρατήρησα πως η βουδιστική αίρεση Θεραβάντα έχει μπερδέψει πολύ άσχημα τον επιστημονισμό με τον Βουδισμό. Στον αθειστικό επιστημονισμό ο νους είναι ένα πραγματικό αντικείμενο και δημιουργία του εγκεφάλου, στον βουδισμό αντίθετα όλα θεωρούνται ψεύτικα, ψευδαισθήσεις, παροδικά, χωρίς ύπαρξη.
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.